Αφροδισιακές... Δυσκολίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    4

    Αφροδισιακές... Δυσκολίες

    Εκμεταλλεύομαι την ανωνυμία που προσφέρει το διαδίκτυο και ανοίγω ένα θέμα ταμπού που δύσκολα συζητιέται και που με απασχολεί σε προσωπικό. Πριν ξεκινήσω θέλω να πω πως ό,τι διαβάσετε παρακάτω το γνωρίζουν μόνο 2 άτομα, η κοπέλα μου και ο καλύτερος μου φίλος.
    Είμαι 22 χρόνων και έχω μια καλή σχέση εδώ και 8 μήνες με μια κοπέλα η οποία πριν γίνει κοπέλα μου ήταν φίλη μου για 2 χρόνια.
    Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι που είμαστε μαζί αν και αντιμετωπίζουμε διάφορα προβλήματα όπως φαίνεται και από το θέμα της συζήτησης.
    Νομίζω πως καταλαβαίνω σε μεγάλο βαθμό τα μελανά σημεία του τρόπου σκέψης μου, χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να μην ξέρω τι μου γίνεται! Το θέμα είναι πως δεν βρίσκω τρόπο να αλλάξω αυτά τα μελανά σημεία, δεν έχω την κατάλληλη διάθεση και την καλή ψυχολογία που χρειάζεται η καθημερινότητα μας και ειδικά σε περιπτώσεις που προσπαθούμε να καταπολεμήσουμε κάτι. Αυτό νιώθω ότι με πάει πίσω.
    Σκέφτομαι ότι θα χάσω την κοπέλα που τόσο αγαπώ και με αγαπάει από χαζοκολλήματα μου και όταν θα είναι αργά θα χτυπάω το κεφάλι μου, και αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο και μου ρίχνει την ψυχολογία ακόμα πιο χαμηλά. ( φαύλος κύκλος )...
    Δεν μπορώ να πω πως η κοπέλα μου είναι άψογη αλλά δεν έχω και παράπονο από αυτή. Το πρόβλημα το εστιάζω σε μένα. Όποια και να ήταν στη θέση της πιστεύω κάτι θα έβρισκα να έχω πρόβλημα... το θέμα είναι ο τρόπος σκέψης μου και ίσως και ο τρόπος που μεγάλωσα... ίσως έχω γενικά λάθος τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης καταστάσεων...
    Πιστεύω πως έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα να φοβάμαι, να ζηλεύω και να καταπιέζω την κοπέλα μου χωρίς όμως τη θέληση μου. Πρόσφατα μου είπε πως δεν αντέχει τόση πίεση και πως πρέπει δραστικά να προσπαθήσω πλέον να κοντρολάρω την διάθεση μου και να μην την αφήνω να χάνεται χωρίς λόγο και μου ζήτησε αν δεν μπορώ να το κάνω για μένα να το κάνω γι’αυτήν γιατί δεν μπορεί άλλο...
    Στο θέμα της ερωτικής μας ζωής πάλι... τα ίδια. Μου κολλάνε χαζές σκέψεις, ότι π.χ. με συγκρίνει με άλλους και αγχώνομαι χωρίς λόγο. Νιώθω ότι έχει χαθεί η ερωτική μου διάθεση, με συγκρίνω με παλαιότερες φάσεις της ζωής μου και δεν με αναγνωρίζω. Μια στις τρεις φορές που πάμε να κάνουμε κάτι κολλάω και τις άλλες δυο που καταφέρνω και αφήνομαι πιστεύω πως γίνεται από ανάγκη για σεξ. Σπάνια ξεκινάω κάτι όταν μου έρχεται η διάθεση γιατί με τη διάθεση μου έρχονται και οι κακές σκέψεις... « και αν ξανακολλήσω τώρα και δεν μπορέσω να λειτουργήσω; »
    Αυτές οι δυσκολίες με σκοτώνουν, πληγώνουν τον αντρικό μου εγωισμό, τρέφουν τις ανασφάλειες μου και την χαμηλή αυτοεκτίμηση μου. Σε συνδυασμό με τα κακόκεφα μούτρα που τόσο συχνά έχω μπροστά στην κοπέλα μου και με κάνουν να έχω τύψεις γιατί χαλάω και την δική της διάθεση έχω φτάσει να πελαγώνω και να μην βρίσκω τρόπο αντιμετώπισης και διαφυγής αυτής της κατάστασης.
    Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος... Ελπίζω να ανοίξει μια εποικοδομητική συζήτηση που θα βοηθήσει εμένα και άλλους που περνάνε αντίστοιχες καταστάσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Αν σου πει οποιοσδήποτε καταθλιπτικός ότι έχει φυσιολογική σεξουάλικη ζωή, μετά ρώτησέ τον αν ξέρει κι άλλα ανέκδοτα...

    Λες ότι είσαι 22 χρονών κι αυτό με προιδεάζει ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας. Καλό όμως είναι να βεβαιωθείς πρώτα γι\' αυτό, γιατί συχνα ευθύνονται οργανικά αίτια που απλά αγνοούνται.

    Αν δεν υπάρχει κάτι οργανικό, τα υπόλοιπα παλεύονται, αν πάψεις τελείως να ασχολείσαι με το σεξουαλικό κι αρχίσεις να ψάχνεις αλλού τα αίτια, όπως και βλέπω ότι έχεις αρχίσει να το κάνεις...

    Και η σεξουαλική ζωή είναι ένας δείκτης της γενικότερης ψυχολογικής μας κατάστασης. Δε γίνεται να νιώθουμε χάλια κι εκεί να λειτουργούμε σα να μην τρέχει τίποτα.

    Μίλησε με την κοπέλα σου και πιστεύω πως θα σε βοηθήσει κι αυτή όπως μπορεί, μιας κι ησαστε πρώτα φίλοι κι ύστερα ζευγάρι, οπότε η σχέση σας δε φαίνεται να στηρίζεται καθαρά στο σεξ.

    Μην αισθάνεσαι καθόλου άσχημα και μίλα της όσο πιο ανοιχτά γίνεται για να μη βάζει κι εκείνη στο μυαλό της διάφορα σενάρια που μόνο δυσκολεύουν την κατάσταση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    4
    Διευκρίνιση: Γνωριστήκαμε μέσω κοινών γνωστών και κάναμε παρέα στην αρχή και με άλλους. Στην αρχή δεν την έβλεπα κάπως... ούτε επιδίωκα την παρέα της... ούτε την αποκλειστικότητα της.
    Μετά τον πρώτο χρόνο γνωριμίας μας άρχισα να την γουστάρω και με το που το ένιωσα της το έδειξα κιόλας... και μετά γίναμε ζευγάρι...
    Δεν προσπάθησα να εκμεταλλευτώ καμιά κατάσταση.
    Παρακαλώ οι ανταποκρίσεις σας να είναι εύστοχες και να μη κολλάμε σε λεπτομέρειες και παρεξηγήσεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    4
    Ατζέλικα ελπίζω να μην είμαι καταθλιπτικός ( χωρίς να γνωρίζω επακριβώς τι συνεπάγεται αυτό, αλλά και μόνο ακουστικά δεν μου κάθεται καλά...)
    Όσο για το αν είναι οργανικό, δεν υπάρχει περίπτωση γιατί όταν αφήνομαι είμαι πολύ καλά... όπως αρμόζει στην ηλικία μου. Εξάλλου δοκιμάζω και μόνος μου για να δω αν όντως έχω κάτι οργανικό και βλέπω πως δεν έχει να κάνει... χαίρω άκρας υγείας και ίσως το μόνο κακό είναι το κάπνισμα.
    Βλέπω πως είναι καθαρά ψυχολογικό και μου βγαίνει και εκεί... Αυτό που με χαλάει είναι πως γνωρίζω άτομα που μπορεί να μην είναι καλά ψυχολογικά αλλά δεν τους βγαίνει στο σεξουαλικό. Εγώ έχω την εντύπωση πως κάθε ψυχολογική διακύμανση πρώτα θα με χτυπήσει εκεί, και χαλιέμαι γι’αυτό.
    Η βοήθεια που ζητάω είναι ψυχολογικής φύσεως...
    Ίσως πρέπει να ακούσω κάτι που θα κάνει το κλικ στο μυαλό μου και θα μπουν όλα σε μια τάξη... να την δω αλλιώς. Το θέμα είναι πως αυτόν τον καιρό νιώθω πολύ ευάλωτος και νομίζω πως κουτουλάω στα ίδια ντουβάρια κακών σκέψεων.
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ μόνος μου να βοηθηθώ ή αν χρειάζομαι βοήθεια από άλλον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Arbi, δεν εννοούσα ότι είσαι καταθλιπτικός... απλά το ανέφερα γιατί πολλές ψυχικές καταστάσεις δημιούργούν προβλήματα στην σεξουαλική ζωή.

    Μην αγχώνεσαι γι\' αυτό και μη νομίζεις ότι αποτελείς κάποια σπάνια περίπτωση...

    Απλά νομίζω πως αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2
    Χαιρετώ άπαντες. Μόλις εγγράφηκα.

    Παρενθετικά να πω ότι δεν περίμενα απο την σχετικά σύντομη (άλλα όχι αμελητέα) αναζήτηση βοήθειας στο διαδίκτυο να βρω έναν τέτοιο χώρο. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

    ʼφιέρωσα πολλές ώρες αναζητώντας τρόπο επικοινωνίας με την \'\'Εταιρεία Μελέτης της Ανθρώπινης Σεξουαλικότητας (ΕΜΑΣ)\'\' καθώς και με το \'\'Ανδρολογικό Ινστιτούτο Αθηνών\'\', αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πάλευα για ώρα με το Google και το μόνο που βρήκα ήταν κάποια τηλέφωνα της ΕΜΑΣ που πια δεν λειτουργούν. Κατά τα άλλα αναλύσεις και παραπομπές σε περιοδικά, σύμφωνα με την ΕΜΑΣ το ταδε.... σύμφωνα με το Ανδρολογικό Ινστιτούτο το δεινα, κτλ...
    Μόνο ως τίτλοι υπάρχουν, αναρωτιέμαι?

    Επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, αλλά σε πιο μεγάλη ένταση και πολυπλοκότητα(όπως ίσως θα θεωρούσε ο κάθενας το προβλημά του), έχω μεγάλη ανάγκη να μιλήσω με κάποιον ειδικό.
    Λέω \'\'ειδικό\'\', γιατί δεν γνωρίζω ποιά ειδικότητα είναι η κατάλληλη.

    Συγχωρίστε μου αυτήν την πάρένθεση αν διαφωνείτε:
    Έχω την γνώμη(ίσως λανθασμένη), πως το πρόβλημα μου έχει κάποιες πιθανότητες να λυθεί απο κάποιο ευφυέστατο, έμπειρο και επιστημονικά πλήρως καταρτισμένο ατομο. Οποιοσδήποτε συμβατικός νους χωρίς να το λέω κακόβουλα και υποτιμιτηκά(το πιστεύω ως μια πραγματικότητα), νομίζω ότι έχει μικρή τύχη. Μακάρι να κάνω λάθος.

    \'Οποιος μπορεί να προτείνει οτιδήποτε και οποιονδήποτε (Εταιρία, ιστιτούτο,οργανισμό, γιατρό, ψυχολόγο,κτλ) που θεωρεί ότι μπορεί να βοηθήσει έμενα και τον Arbi_King, θα σας είμαστε ευγνώμονες. Ονομάστε και πρόσωπα αν είναι δυνατόν. Στείλτε προσωπικό μήνυμα αν δεν θέλεται να δημοσιεύσετε κατι. Ομιλώ πάντα για εντός Αθήνας.

    Ευχαριστώ πολύ.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Arbi,
    αν και δε συνηθίζω να είμαι καθησυχαστικός όταν πρόκειται για προβλήματα που παρουσιάζονται μέσω ενός μηνύματος σε ένα φόρουμ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως από τη στιγμή που υπάρχει έστω και μόνο η πρωινή, μετά τον ύπνο, ακούσια στύση, τότε δεν τίθεται θέμα οργανικού προβλήματος.
    Βέβαια, από όσο διάβασα στο μύνημα σου, και συ φαίνεσαι ξεκάθαρος ότι το θέμα είναι καθαρά ψυχογενές.
    Ntiletantis, έχε υπόψιν σου και συ πως το 97% των ανδρικών σεξουαλικών δυσλειτουργιών, έχουν ψυχογενές και ΟΧΙ οργανικό υπόβαθρο.

    Στην πραγματικότητα, αυτό που αντιμετωπίζετε ονομάζεται \"performance anxiety\" και έχει πολύ να κάνει με το σύνολο της προσωπικότητας σας και με τον τρόπο που ερμηνεύετε τα πράγματα.

    Arbi,
    πέρα από το θέμα της σεξουαλικής σου ζωής, έχω την αίσθηση -και μπορεί να κάνω λάθος- πως υπεραναλύεις τα πράγματα και μάλιστα με έναν πολύ εγκεφαλικό τρόπο. Το αποτέλεσμα είναι να χάνεις τη στιγμή, να χάνεις το \"εδώ και τώρα\".
    Ο John Lennon κάποτε είπε: ζωή είναι αυτό που μας συμβαίνει την ώρα που εμείς είμαστε απασχολημένοι κάνοντας άλλα σχέδια\".
    Ενα κομμάτι της αυθεντικότητας σου διαλύεται μέσα στις εγκεφαλικές ερμηνείες, πράγμα που σε οδηγεί σε εσωτερική ένταση που κατ επέκταση μεταφέρεται και στη σχέση.
    Οσο περισσότερο καταφέρνεις να είσαι αυθεντικός μέσα στη σχέση και χωρίς να κάνεις υποθετικά σενάρια προσπαθώντας να σώσεις τη σχέση από πιθανούς δράκους, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να χτίσεις και να απολαύσεις μια εξαιρετική σχέση.
    Τους δράκους, άσε να τους αντιμετωπίσεις όταν και ΑΝ έρθουν./
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    4
    Dodoni, πραγματικά το πέτυχες... όλοι μου το λένε ότι τα αναλύω πολύ τα πράγματα και το καταλαβαίνω και γω ότι υπερβάλω, και κάθε είδους υπερβολή είναι αρνητική.
    Επίσης έχεις δίκιο που λες ότι κυνηγάω δράκους ( εγώ λέω φαντάσματα) το θέμα είναι πως έτσι λειτουργώ, μου είναι δύσκολο να αλλάξω κάποια πράγματα (συνήθειες) ακόμα και αν γνωρίζω πως είναι αρνητικά! Υπάρχει περίπτωση να γίνει ένα \"κλικ\" στο μυαλό μου και να την δω αλλιώς ή πρέπει να κάνω υπομονή και προσπάθεια για να δώ σιγά σιγά κάποια βελτίωση? Εγώ μέχρι στιγμής βλέπω το δεύτερο...
    Γιατί όμως έφτασα να λειτουργώ έτσι? Και πως μπορώ να ξέρω ότι οι προσπάθειες που κάνω για να αλλάξω κάποια πράγματα οδηγούν σε θετικά αποτελέσματα?
    Αυτό το \"performance anxiety\" φαντάζομαι έχει να κάνει με το πως βλέπουμε τον εαυτό μας... Εγώ γιατί να μην τον βλέπω όπως του αξίζει? Συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων... :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητέ Arbi king

    Πέρα από την επιστημονική προσέγγιση του Νίκου που συμφωνώ απολύτως θα σου έλεγα να διαβάσεις οπωσδήποτε όποιο από τα παρακάτω βιβλία μπορείς να βρείς ή και όλα...θα βοηθηθείς για το θέμα σου αφάνταστα ,πέρα από κάποια ζητήματα βαθύτερα που σου δυσκολεύουν τη ζωή σου και που πρέπει ίσως να αναζητήσεις και να επιλύσεις ούτως ή άλλως .
    -ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΑΟ του jolan chang
    - ΤΑΟΪΣΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ,εκδόσεις Αλντεμπαράν του Μάστερ Μάντακ Τσία
    -ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ, εκδόσεων ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗ

    Αν διαβάζεις αγγλικά, The Tao of Lοve, Master
    Chng Heng.
    Επίσης να ψαχτείς λίγο με το \"τάντρα\" και το \"ταντρικό σέξ\"

    Αυτό που σε διαβεβαιώνω είναι ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα ότι θα αλλάξει η ερωτική σου ζωή 100% προς το καλύτερο.

    Εμείς οι δυτικοί που το παίζουμε εραστές είμαστε τελικά πολύ μακρυά από την αλήθεια και από την αληθινή ένωση του γιν και του γιάνκγ που λένε οι κινέζοι...κοινώς δε γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •