Διπολική Διαταραχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Smile Διπολική Διαταραχή?

    Προσφατως εχω γραφτει στο forum.Θα ηθελα την αποψη σας αν και μεσα στη βδομαδα θα επισκεφτω ειδικο.Θα σας πω την ιστορια μου απο την αρχη.Παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να παρουσιαζει κατα διαστηματα ακομα και μεσα στην ιδια μερα σκαμπανεβασματα στη διαθεση πολλες φορες ανεξαρτητα απο το υπαρκτο περιβαλλον που βρισκομαι.Αυτα εγιναν πιο εντονα με ολοενα και αυξανομενη ενταση απο την Α' μεχρι την Γ'Λυκειου.Το καλοκαιρι πριν την Γ'Λυκειου εβλεπα ειδικο τον οποιο αγνουσα περιπαικτικα και μου χορηγουσε φαρμακα οπως tavor και tegretol τα οποια οποτε μου εκανε κεφι τα εκοβα κρυφα ενω ελεγα πως τα παιρνω.Τελικα την εντονη καταθλιψη που παρουσιασα την εσπαζαν καποια ξαφνικα διαστηματα μεγαλου θυμου και ευφοριας σε σημειο επικινδυνο για τους γυρω μου.Παρατησα εντελως τα μαθηματα και δεν μπορουσα με τιποτα να συγκεντρωθω στη ταξη.Μεσα στο Νοεμβρη του 2003 νοσηλευτηκα σε ψυχιατρικο τμημα και η διαγνωση ελεγε μειζων καταθλιπτικο επισοδειο.Εκει επαιρνα tegretol και αλλο ενα φαρμακο το οποιο μου διαφευγει.Η παραμονη μου εκει διηρκεσε 2 μηνες.Στη συνεχεια δεν επαιρνα τακτικα τα φαρμακα ουτε πηγαινα στα κανονισμενα ραντεβου με ψυχολογο και ψυχοθεραπευτη.Μαλιστα μετα απο 2 μηνες ξανανοσηλευτηκα σε κατασταση μανιας.Στη συνεχεια γνωρισα καποιον αλλον ψυχοθεραπευτη\ψυχολογο που πηρε τη ευθυνη να διακοψω τα φαρμακα και απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει φαρμακα.Θεωρουσε οτι οι αντιδρασεις μου ειναι καθαρα εφηβικα συμπτωματα και συμπτωματα ανωριμης προσωπικοτητας.Τελικα παρολη την προσπαθεια αυτου του ανθρωπου με δικη μου ευθυνη η θεραπευτικη αυτη σχεση απετυχε και σταματησε.Διαβαζοντας πριν 1 μηνα περιπου για την διπολικη διαταραχη και τα συμπτωματα μανιας και καταθλιψης μπορω να πω με σιγουρια πως εχω κανει καταθλιπτικα και μανιακα επεισοδια και πριν τις νοσηλειες μου(το 2003-2004) και μετα απο αυτες.Ιδιατερα στο αποκορυφωμα της μανιας σκεφτομαι παρα πολλα πραγματα μαζι,φανταζομαι διαφορους φανταστικους διαλογους,νοιωθω παντοδυναμος και καχυποψια οτι οι αλλοι με επιβουλευονται(ενω γνωριζω πως δεν ισχυει δεν μπορω να το ελεγξω!)και οι εικονες στο μυαλο μου εναλασσονται με τετοια ταχυτητα που πονοκεφαλιαζω απιστευτα.Επισης σε τετοιες φασεις σωματικως ειμαι ρακος αλλα δεν μπορω να κοιμηθω περισσοτερο απο 2-4 ωρες γιατι το μυαλο συνεχιζει σε υπερδιεργεση.Μπορω να πω με σιγουρια οτι απο τοτε που εκοψα τα φαρμακα εντελως το καλοκαιρι του 2004 εχω περασει 2 μειζων καταθλιπτικα επεισοδια(1 μηνα το πρωτο και 5 μηνες το δευτερο)και 4 μανιακα μεγαλης εντασης και διαρκειας με απυθmενη ευφορια και οργη,με ολα τα αλλα ''φυσιολογικα'' διαστηματα να βιωνω πιο φυσιολογικα σε ρυθμο τις οποιες δραστηριοτητες.Επισης βρηκα οτι ο συγγενης α' βαθμου ειχε νοσηλευθει παλιοτερα,αλλα δεν ξερω με τι ακριβως διαγνωση μιας και το μονο εγγραφο σχετικο που βρηκα κανει αναφορα για συναισθηματικη ψυχωση.Να αναφερω τελος οτι ειχα νοσηλευθει 9 χρονων για 2 μηνες σε παιδοψυχιατρικη με διαγνωση ''διαταραχη συναισθηματος και διαγωγης μεικτου τυπου''.Το εντυπωσιακο ειναι πως μεχρι να τα ψαξω λιγο ολα αυτα ολα μου φαινοντουσαν φυσιολογικα παρολες τις νοσηλειες μου.Αλλα παραγματικα μετα την κατανοηση του τελευταιου μανιακου μου επεισοδειου πριν 5 μηνες στην δουλεια μαλιστα που ειναι ιδιατερα απαιτητικη εχω τρομαξει και νοιωθω ασχημα για οτι εκανα.Τους εβγαλα ολους εξω απο τα ρουχα τους!Συγγνωμη για την εκταση και φανταζομαι πως θα εχετε πιο σημαντικες δουλειες απο το να διαβασετε αυτο το post.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Nine, καλώς ήρθες.
    αυτό που θα σου πω σίγουρα είναι πως πρέπει άμεσα να αρχίσεις κ πάλι φαρμακευτική αγωγή.
    είχες τόσα πολλά καταθλιπτικά κ μανιακά επεισόδια κ άφησες τον ευατό σου να ταλαιπωρηθεί.
    την διπολική όσο πιο γρήγορα την αντιμετωπίσεις, τόσο καλύτερα.

    σε νοιώθω απόλυτα για το επεισόδιο στο χώρο εργασίας.
    στη φάση της μανίας απορώ που μπορούσες να σταθείς κιόλας κάπου.
    εγώ πήγαινα κ σε μισή ώρα έφευγα.

    τέλος να σου πω πως έχεις συσταθεί ένας σύλλογος για ανθρώπους με διπολική κ κατάθλιψη.
    σου παραθέτω το λινκ.
    ό,τι άλλο εδώ είμαστε...

    http://mazi.org.gr/
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Πραγματικα δεν ειμαι ακομα σιγουρος 100% για το εαν εχω δ.δ.Δεν μου εχει γινει ποτε διαγνωση μανιοκαταθλιψης.
    θΑ δω συντομα ειδικο για αυτο τον λογο.Ευχαριστω για την απαντηση.Θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις τις σημαινει ''διαταραχη συναισθηματος και διαγωγης μεικτου τυπου''.Αυτη την διαγνωση μου ειχανε κανει οταν ημουν 9 χρονων.Ειναι προδρομος εμφανισης διπολικης διαταραχης?Δεν ειμαι ακομα σιγουρος για το τι εχω.Η αληθεια ειναι οτι στις φασεις που δουλεψα τα τελευταια χρονια ειμαι σιγουρος οτι επαθα μανιακα επεισοδια με το stress και αυτα.Συγκρινα τη λιστα με τα συμπτωματα και την κατασταση που ενιωθα και βρηκα οτι και σε διαρκεια και σε συμπτωματολογια βγαζω αυτα τα συμπερασματα.Επισης θυμαμαι οτι στη πρωτη μου εισαγωγη σε ηλικια 17 ετων οτι οι γιατροι ειχανε αρνηθει να υποβληθω σε εγκεφαλογραφημα και δεν επετρεπαν σε συγγενεις μου να με κρινουν και να με δουν αλλοι γιατροι απο αλλα τμηματα αυτου του νοσοκομειου με την δικαιολογια οτι ειναι αντιδεοντολογικο.
    Θα ηθελα παρα πολυ επισης να μαθω τι μπορει να ειναι ''συναισθηματικη ψυχωση'',ειναι κατηγορια που περιλαμαβανει διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους φανταζομαι.

  4. #4
    Εβγαλα μια ακρη πιστευω.Αρχιζω φαρμακευτικη αγωγη με zyprexa και tegretol.Εβαλα κατω τα πραγματα και κατανοησα ετσι καποιες φασεις που εχω περασει κατα καιρους.Τοσα χρονια παλευα με την μανιοκαταθλιψη χωρις να το ξερω.Εχω κουραστει αρκετα.Εψαξα απο διαφορα εγγραφα απο τις φορες που ειχα νοσηλευτει.Στη γ'λυκειου νοσηλευτηκα με καταθλιψη και επερνα tegretol,zyprexa,tavor και efexor.Διαρκεσε 6 μηνες και μολις ενιωσα νορμοθυμια τα εκοψα.Μετα απο 1 μηνα ξανανοσηλευτηκα με μανια.Αυτο που με τσαντιζει αφανταστα ειναι οτι ποτε κανενας απο τους γιατρους που ειχα τοτε δεν εκανε λογο για διπολικη διαταραχη,και εγω μαλλον δεν ημουν σε θεση να καταλαβω και να μου το λεγανε,αλλα για εμενα δεν προσπαθησαν καθολου.Αμα το ηξερα απο τοτε δεν θα εχανα ασκοπα τοσο χρονο.Απο τοτε εχω κανει διαφορα και εχω μετανοιωσει για τα περισσοτερα.Θα ηταν καλυτερα αν ειχα γνωση του τι εχω και η ζωη μου διαολε θα ητανε πιο οργανωμενη και αποδοτικη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    φαίνεται να το πήρες απόφαση πως χρειάζεσαι συστηματική βοήθεια και πλέον δεν φοβάσαι να τη ζητήσεις! θέλει γενναιότητα αυτό και μπράβο σου! πέραν της αγωγής, φρόντισε να ενημερωθείς για τη διπολική για παν ενδεχόμενο! η γνώση είναι δύναμη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Eιναι πολυ σημαντικο που συνειδητοποιησες τι σου συμβαινει και εφοσον ξεκινησες και αγωγη ολα θα πανε καλα..σ αυτο που λες για τους γιατρους εχεις δικιο πολλες φορες δεν σου λενε τι εχεις ειτε επειδη κι αυτοι δεν ειναι σιγουροι (πχ καταθλιψη που εξελισσεται σε διπολικη πως συνεβη σε μενα) ειτε για να μην σε ανησυχησουν ειτε γιατι δεν ασχολουνται μαζι σου στα σοβαρα κτλ....εγω οταν πχ ρωτουσα κατι μου λεγανε πολλες φορες "θα σ τα πουμε ολα οταν πρεπει" και με τσαντιζε αφανταστα αυτο....
    σημασια δεν εχει τι εγινε το θεμα ειναι να κοιταζουμε το παρον και να κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!Βασανίζομαι πάρα πολλά χρόνια.Για εμένα η νορμοθυμία ειναι ελάχιστη εως ανύπαρκτη.Ελπίζω να τα καταφέρω,γιατί θέλω να τα καταφέρω όταν ξαναδουλέψω.Είχα πολλά προβλήματα ειδικά στη δουλειά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Σου εύχομαι να τα καταφέρεις. Μέχρι να μπορέσεις να ξαναδουλέψεις, δες το σαν μια περίοδο ανάρρωσης. Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου να κανεις πράγματα που σου αρέσουν, ηρέμησε, και ξεκουράσε.Πάρε τα φάρμακά σου όπως ακριβώς σου λέει ο γιατρός σου, και σιγά σιγά η ζωή σου θα στρώσει και πάλι. Είμαι σίγουρη!

  9. #9
    Ειμαι ναυτικος και μαλλον το καλοκαιρι θα ξαναταξιδεψω.Προς το παρρον εχω τη σχολη που πηγαινω.Ειναι δυσκολο να σταθεροποιηθεις?Οι πιο προσφατες δυσκολιες ηταν για 5 μηνες που ελειπα.Πριν φυγω για ταξιδι ειχα περασει 3-4 μηνες καταθλιψη και πανω στον 1ο μηνα που δουλευα στο καραβι με πιανει μια υπομανια και πεταγα!Μετα απο 2 βδομαδες εγινε μια πολυ χοντρη παρεξηγηση με εναν απο το πληρωμα και εγινε μανια.Και μετα μες στον Αυγουστο με επιασε καταθλιψη και μερικες φορες σκεφτομουν ακομα και να φουνταρω στη θαλασσα αλλα δεν αφηνα αυτη τη σκεψη να συνεχισει.Τωρα ειμαι λιγο σε ηρεμια.Δεν εχω προγραμμα στον υπνο.Εχω μια υποψια οτι εαν κοιμηθω καλα για καμια βδομαδα ανετα μετα θα νιωσω υπομανια.Παντα πριν την υπομανια κοιμομουν πιο καλα απο οτι συνηθως.Αυτο ειναι ιδεα μου?Αυτο ισχυει?Εσεις πως τα πατε?Τα καταφερνετε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κοιτα η διπολικη ειναι δυσκολη ασθενεια κ πιστευω γενικα ειναι λιγο δυσκολο να σταθεροποιηθεις (το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια) βεβαια υπαρχουν κ διαβαθμισεις δεν την περνανε ολοι στον ιδιο βαθμο κ στην ιδια ενταση ως προς τα επεισοδια..ειναι κ πολυ απροβλεπτη γμτ..εγω αρχικα ειχα διαγνωστει με καταθλιψη η οποια εξελιχτηκε σε διπολικη με πρωτο επεισοδιο υπομανιας...μετα απο 3 βδομασες περιπου ενω δεν ειχα μεν σταθεροποιηθει πληρως αλλα ειχα την κατασταση ελεγχομενη με τα φαρμακα εκανα μανιακο επεισοδιο...τωρα προσγειωθηκα παλι κ ειμαι καπως σε συγχυση παλι αλλα πιο ηρεμη...αυτο με τον υπνο ακριβως ετσι οπως συμβαινει σε σενα δεν το χω προσεξει αυτο που μου συνεβη παντως στη υπομανια αρχικα κ στη μανια ειναι οτι δεν μπορουσα με τιποτα να κοιμηθω κ ημουν συνεχως σε υπερδιεγερση..(3 μερες δεν κοιμηθηκα ουτε εφαγα..)
    οπως καταλαβαινεις παλευω συνεχεια..εσυ πως τα πας??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Κοιτα η διπολικη ειναι δυσκολη ασθενεια κ πιστευω γενικα ειναι λιγο δυσκολο να σταθεροποιηθεις (το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια) βεβαια υπαρχουν κ διαβαθμισεις δεν την περνανε ολοι στον ιδιο βαθμο κ στην ιδια ενταση ως προς τα επεισοδια..ειναι κ πολυ απροβλεπτη γμτ..εγω αρχικα ειχα διαγνωστει με καταθλιψη η οποια εξελιχτηκε σε διπολικη με πρωτο επεισοδιο υπομανιας...μετα απο 3 βδομασες περιπου ενω δεν ειχα μεν σταθεροποιηθει πληρως αλλα ειχα την κατασταση ελεγχομενη με τα φαρμακα εκανα μανιακο επεισοδιο...τωρα προσγειωθηκα παλι κ ειμαι καπως σε συγχυση παλι αλλα πιο ηρεμη...αυτο με τον υπνο ακριβως ετσι οπως συμβαινει σε σενα δεν το χω προσεξει αυτο που μου συνεβη παντως στη υπομανια αρχικα κ στη μανια ειναι οτι δεν μπορουσα με τιποτα να κοιμηθω κ ημουν συνεχως σε υπερδιεγερση..(3 μερες δεν κοιμηθηκα ουτε εφαγα..)
    οπως καταλαβαινεις παλευω συνεχεια..εσυ πως τα πας??
    Κοιτα,εχω ηρεμησει λιγο,κοιμαμαι 7-8 ωρες ικανοποιητικα αλλα χωρις προγραμμα,ξενυχταω συχνα.Σημερα θα αρχισω και με tegretol,ειμαι ηδη 3 βδομαδες με zyprexa.Θα ρυθμισω λιγο το προγραμμα με τον υπνο.Παντως δεν πρεπει να υπαρχει standard χρονος για καθεμια απο τις αντιθετες φασεις.Αλλες φορες μου βγηκε 6 μηνες μανια και 6 μηνες καταθλιψη,αλλες φορες ηταν πιο γρηγορη η εναλλαγη.Δυστηχως απο οτι καταλαβαινω μπορει να υποτροπιασεις ακομα και εαν ακολουθεις αγωγη.Καλο ειναι να ηρεμεις.Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου διαρκως σε υπερενταση ή πεσμενο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι ειναι αληθεια αυτο δεν υπαρχει καποιο στανταρ στα επεισοδια ουτε ποσο θα κρατησουν, ουτε με ποια σειρα θα εμφανιστουν, ουτε τι ενταση θα εχουν....εγω ειχα ηδη ξεκινησει αγωγη οταν υποτροπιασα κ εκανα μανια αλλα δεν ηταν κ πολυς καιρος που ειχα ξεκινησει το abilify κ βρισκομουν ηδη σε υπομανια..ισως ητανε να μου βγει κ τα φαρμακα δεν μπορεσαν να κανουν κατι να το εμποδισουν..τι να πω..η ηρεμια βοηθαει κ ο υπνος αν μπορεις κ κοιμασαι καλα...
    καλη δυναμη σου ευχομαι θα σε βοηθησουν κ τα φαρμακα θα δεις!! οτι καλυτερο!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Ευχαριστω πολυ!Θα ηταν πολυ γαματο να βρισκαμε ενα τροπο να κρατιομαστε σε υπομανιακη φαση,...ως εκει μονο.Αλλα...δεν γινεται!Ευχομαι οτι καλυτερο και δεν πειραζει,το αποδεχτηκα οτι ετσι ειμαι!Εχει και την πλακα του!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχει την πλακα του αλλα ειναι κ επικινδυνο να ξεφυγεις κ να χασεις τον ελεγχο..προσφατα εκανα μανιακο γι αυτο στο λεω....ουτε βεβαια κ το υπομανιακο ειναι τοσο καλο αλλα κι εμενα μου αρεσε κ ηθελα ετσι να μεινω συνεχεια!!! το καλυτερο ειναι η νορμοθυμια αν καταφερεις κ την αποκτησεις εισαι πολυ τυχερος εγω προς το παρον παλευω σε κυματα...το οτι το εχεις αποδεχτει κι εχεις μαθει καποια πραγματα ειναι πολυ καλυτερο απ το να ζεις στη αγνοια κ να κλαψουριαζεις ολη την ωρα για αυτο που σου ετυχε...η διπολικη διαταραχη επισης συνδεεται πολυ με την δημιουργικοτητα κ την καλλιτεχνικη εκφραση!!
    Καλη συνεχεια!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  3. Διπολικη διαταραχη και ευφυια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-11-2007, 23:54
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •