CYMBALTA - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54

Thread: CYMBALTA

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Φένια, δεν έχω εγώ αλλά το έπαιρνε ο άντρας μου για τρια χρόνια.Μεγάλη δόση μου ακούγεται.Γιατί το παίρνεις;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Μου το έχουν γράψει και εμένα , αλλά δεν το πήρα ποτέ . Μετά απο κάποια χοντρά περιστατικά που έπαθα με άλλα αντικαταθλιπτικά έπαθα φαρμακοφοβία , με αποτέλσμα στην σκέψη και μόνο οτι παίρνω χάπι να μουδιάζω όλος απο το άνχος . Το σώμα μου δεν μπορούσε να αφομοιώσει κανένα .

    Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πιο ήπια αντικαταθλιπτικά συγκριτικά με άλλα που κυκλοφορούν στην αγορά και οτι δεν θα με επηρρεάσουν , αλλά εγώ έχω φάει το σήμα μου πλέον γενικά .

    Απο οτι ξέρω τα σιμπάλτα είναι καινουργια χάπια τελευταίας γενιάς , και δεν είναι πολύ διαδεδομένα ακόμη . Γι'αυτό δεν θα βρείς πολλούς να γνωρίζουν γι'αυτά. Εκανα και εγώ μια έρευνα μέσω διαδικτύου αλλά ήταν σχετικά ακαρπη .

    Γιατί στο άυξησε η γιατρός σου ; Πως ένιωθες μέχρι τώρα απο αυτό ;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Το παίρνω για κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, ΙΔΨ, .....
    Έπαιρνα 30mg στην αρχή δηλ πριν 4 μήνες μετά μου το αύξησε σε 60mg και τώρα μου το έκανε 90mg.
    Μου το αύξησε γιατί ειδικά την τελευταία εβδομάδα χειροτέρεψα και είχα έντονες φοβίες και διάθεση για τίποτα!
    Ωστόσο παίρνω για ηρεμιστικό rivotril (το πρωί 0.25mg, και το βράδυ 0,5mg).
    Σουέλ, στον άντρα σου πως λειτούργησαν? Τον βοήθησαν! Στάθηκε ξανά στα πόδια του?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Φένια, τον βοήθησαν πολύ.Τα πήρe για γαδ, κρίσεις πανικού και μια ελαφριά ιδψ.Ο ψυχίατρός του είναι γενικά κατά των πολλών φαρμάκων (κάναμε έρευνα πριν πάμε σε αυτόν), ωστόσο το cymbalta είναι απο τα ελάχιστα που συστήνει.Τον βοήθησαν πολύ και τα έκοψε εύκολα, βέβαια με οδηγίες γιατρού.Θεωρουνται καλά και ανεκτά απο τον οργανισμό.Σαν αγχολυτικό έπαιρνε το novhepar.
    Έπαιρνε 30 mg και είχε μια παρενέργεια, που δεν γνωρίζω αν αναγράφεται:του αύξησε τα επίπεδα χοληστερόλης, δημιουργώντας λίπος στο συκώτι.Γενικά, αυτά τα φάρμακα επηρεαζουν το συκώτι, αλλά δεν είναι μια παρενεργεια που την έχουν όλοι.Θέλει καλή διατροφή και άσκηση, αν σου τύχει, που σε γυναικες λίγο σπάνιο!
    Πάντως, αν δεν σε βοηθάει αυτό το φάρμακο, γιατί δεν ζητάς να στο αλλάξει.εμενα το 90 μου ακούγεται μεγάλη δόση,Εγώ στα χειρότερά μου έπαιρνα 30 (εγω σεροξατ).
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Φένια, τα cymbalta τα έπαιρνε μια φίλη μου για άγχος/ΙΨΔ και τελικά την βοήθησαν αρκετά. Τώρα δεν τα παίρνει και είναι οκ. Αν αρχίσεις και ψάχνεις στο ιντερνετ για το τι κάνει κάθε φάρμακο και σε φορουμ την έβαψες. Μπορώ να σου βρω φορουμ για άτομα εναντίον του panadol και το πόσο κακό τους έχει κάνει (χωρίς πλακα λολ). Εγώ παίρνω ένα χάπι για τα μαλλιά που έχει σπάνια παρενέργεια σεξουαλική δυσλειτουργία και ένας τύπος έκανε ολόκληρο blog εναντίον αυτού του χαπιού για το πως του "κατάστρεψε" την σεξουαλική του ζωή για πάντα. Αυτά είναι καταστροφικές αντιδράσεις και δεν βοηθάνε διόλου την κατάσταση! Θα με προβλημάτιζαν πολύ περισσότερο τα ηρεμιστικά που παίρνεις (η κλοναζεπάμη που είναι το rivotril) παρά το cymbalta. Αυτά να προσέχεις γιατί η χρόνια χρήση εθίζει full και άπαξ και μπλέξεις...καλή τύχη να τα κόψεις μετά. Τα αντικαταθλιπτικά είναι εντελώς ακίνδυνα μπροστά τους.


    Γενικά μην δίνεις "βάρος" στις ίδιες σου τις φοβικές ιδέες, είτε είναι για χάπια, είτε είναι για οτιδήποτε. Φαίνεται και από τα ποστ σου, γράφεις λες και είσαι σε πανικό. Chiiillllllllll.

    Δεν είμαι γιατρός, αλλά θα το θεωρούσα πολύ καλύτερο να συνέχιζες με το αντικαταθλιπτικό (το cymbalta η κάποιο άλλο ανάλογο) σε συνδιασμό με γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία για πιο δραστική καταπολέμηση του προβλήματος στην καρδιά σου. Πρέπει να ξε-μάθεις να φοβάσαι και αυτό που χρειάζεται είτε να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου όχι να τους απαλύνεις με τα ηρεμιστικά. Ψάξε για ένα καλό θεραπευτή και συνέχισε με το cymbalta. Just a thought.
    Last edited by PETRAN; 06-07-2011 at 05:17.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Τα cymbalta τα έπαιρνε μια φίλη μου για άγχος/ΙΨΔ και τελικά την βοήθησαν αρκετά. Τώρα δεν τα παίρνει και είναι οκ. Αν αρχίσεις και ψάχνεις στο ιντερνετ για το τι κάνει κάθε φάρμακο και σε φορουμ την έβαψες. Μπορώ να σου βρω φορουμ για άτομα εναντίον του panadol και το πόσο κακό τους έχει κάνει (χωρίς πλακα λολ). Εγώ παίρνω ένα χάπι για τα μαλλιά που έχει σπάνια παρενέργεια σεξουαλική δυσλειτουργία και ένας τύπος έκανε ολόκληρο blog εναντίον αυτού του χαπιού για το πως του "κατάστρεψε" την σεξουαλική του ζωή για πάντα. Αυτά είναι καταστροφικές αντιδράσεις και δεν βοηθάνε διόλου την κατάσταση! Θα με προβλημάτιζαν πολύ περισσότερο τα ηρεμιστικά που παίρνεις (η λοραζεπάμη που είναι το novhepar) παρά το cymbalta. Αυτά να προσέχεις γιατί η χρόνια χρύση εθίζει full και άπαξ και μπλέξεις...καλή τύχη να τα κόψεις μετά. Τα αντικαταθλιπτικά είναι εντελώς ακίνδυνα μπροστά τους.


    Γενικά μην δίνεις "βάρος" στις ίδιες σου τις φοβικές ιδέες, είτε είναι για χάπια, είτε είναι για οτιδήποτε. Φαίνεται και από τα ποστ σου, γράφεις λες και είσαι σε πανικό. Chiiillllllllll.

    Δεν είμαι γιατρός, αλλά θα το θεωρούσα πολύ καλύτερο να συνέχιζες με το αντικαταθλιπτικό (το cymbalta η κάποιο άλλο ανάλογο) σε συνδιασμό με γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία για πιο δραστική καταπολέμηση του προβλήματος στην καρδιά σου. Πρέπει να ξε-μάθεις να φοβάσαι και αυτό που χρειάζεται είτε να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου όχι να τους απαλύνεις με τα ηρεμιστικά. Ψάξε για ένα καλό θεραπευτή και συνέχισε με το cymbalta. Just a thought.
    Παρανόησες το ποστ! Οπότε κι εσυ chill my friend και ξαναδιάβασε :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Παρανόησες το ποστ! Οπότε κι εσυ chill my friend και ξαναδιάβασε :)


    Ουπς, ήθελα να πατήσω respond στην φένια και πάτησα quote (το μήνυμα σου). Acute confusional state :P

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ωστόσο, τα cympalta και το Nophepar αναφέρονται στο δικό μου ποστ.(Για τον άντρα μου μιλούσα, by the way).Για το nohpepar έχεις δίκιο.Tώρα το κόβει και είναι λίγο ζόρικα!
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Ωστόσο, τα cympalta και το Nophepar αναφέρονται στο δικό μου ποστ.(Για τον άντρα μου μιλούσα, by the way).Για το nohpepar έχεις δίκιο.Tώρα το κόβει και είναι λίγο ζόρικα!

    Όχι, απλά μπέρδεψα αυτό που έπαιρνε ο άντρας σου με το rivotril (αυτό ήθελα να γράψω) της Φένιας (ίδια κατηγορία-βενζοδιαζεπίνες). To διόρθωσα τώρα οκ!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Μας μπέρδεψαν τα πολλά φάρμακα!Συμφωνώ με όσα προτείνεις στη Φενια,(εξ ίδιας πείρας- μαστερ στα φάρμακα εχω γινει), οπωσδήποτε cymbalta και γνωσιακή, γιατί ξεβράκωτοι στ'αγγούρια δεν πάμε :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Μας μπέρδεψαν τα πολλά φάρμακα!Συμφωνώ με όσα προτείνεις στη Φενια,(εξ ίδιας πείρας- μαστερ στα φάρμακα εχω γινει), οπωσδήποτε cymbalta και γνωσιακή, γιατί ξεβράκωτοι στ'αγγούρια δεν πάμε :)


    Πω, μας μπέρδεψαν οι ουσίες χαχα. Ετσι είναι Σουελ! :)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!
    Ξεκίνησα χθες βράδυ να παίρνω το τρίτο cymbalta 30mg.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να ξανανοιώσω άνθρωπος!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!
    Ξεκίνησα χθες βράδυ να παίρνω το τρίτο cymbalta 30mg.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να ξανανοιώσω άνθρωπος!

    Ψάξε και για ψυχοθεραπεία όμως για πιο ουσιαστικά αποτελέσματα :)

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    εγω οταν επαιρνα cymbalta δεν ειδα τιποτα ιδαιτερο.... μονο το σεξ ηταν τελειο
    αλλα σαν αντικαταθλιπτικο το seroxat me βοηθησε πολυ

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    καλησπερα απο οτι φαινεται εχει νοσοφοβια και ψυχοσωματικα .μετα απο 8 μηνεσ απο απειρεσ εξετασεισ και αμετρητουσ γιατρουσ λογω των συμπτωματων μου (μουδιασματα ,μυρμηγκιασματα,αδυναμια,κ� �λ)και αφου εκανα και μαγνητικη για να αποκλεισω την σκληρυνση ,καθωσ η φοβια μου ειναι αυτη ,ο ψυχιατροσ μου εδωσε cymbalta 60mg.με το που το πηρα και χωρισ να διαβασω παρενεργιεσ με επιασε απιστευτο αγχος,ζαλη,τρελο χασμουρητο,αγωνια,τα μουδιασματα εγιναν χειροτερα.πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παρω των 30mg.φοβαμαι να το παρω.μετα απο ποσεσ μερεσ φευγουν οι παρενεργιεσ????/

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Cymbalta κανείς;
    By Tasos75 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 11-03-2011, 17:52
  2. cymbalta
    By arisva in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 14:50
  3. cymbalta
    By joanna79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 11:02
  4. Cymbalta
    By areti23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2008, 17:17
  5. cymbalta
    By demis-demis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2006, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •