CYMBALTA - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54

Thread: CYMBALTA

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Καλημερα κι απο μενα... Εγω επερνα το συμπαλτα για ενα χρονο. Με ειχε βοηθησει αρκετα και εχασα και πολυ βαρος γιατι μου εφερνε τετοια αναγουλα που δεν πορουσα να φαω τιποτα. Και γι αυτο το λογο ενω δεν ειχα τιποτα ξεκινησα να τα παρω για να χασω παλι κιλα και με το που πηρα το πρωτο χαπι μου σκαει μια ιδεοληψια οτι θα αυτοκτονησω και τρελαθηκα.... γι αυτο πηγα και σε ψυχιατρο πρωτη φορα οπως ελεγα στο δικο μου ποστ. Επαθα τετοιο φοβο που δεν ηθελα να ξαναπαρω ποτε κανενα χαπι. Αλλα αναγκαστικα πηρα το σεροξατ γιατι ο γοατρος ειπε οτι ειναι το μονο αποτελεσματικο στον ΙΔΨ
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    mary εχω ακριβως αυτα που περιγραφεις εδω και 10 χρονια .Εχω ''ψυχοσωματικα'' οπως τα λενε οι παλιοι ,εχω κανει αμετρητες εξετασεις -μαγνητικες,υπερηχους παντου που ολα εχουν βγει καθαρα.Μεσα σ'αυτα τα 10 χρονια εχω παρει μπολικα φαρμακα.Μπορω να σου πω οτι το cymbalta ηταν αυτο που με βοηθησε περισσοτερο.Απο παρενεργειες δεν μπορω να πω οτι ειχα κατι απο αυτα που περιγραφεις -τον πρωτο μηνα που τα επαιρνα ηταν συνεχως ανακατεμενο το στομαχι μου-μετα περασαν ολα.Εχε υποψη σου οτι καποια στιγμη εφτασα να παιρνω 90 mg-εγω νομιζω οτι αυτα που περιγραφεις δεν ειναι απο το φαρμακο,αλλα συμπτωματα του προβληματος σου.Κανε λιγο υπομονη-θα σε πιασουν!!!

  3. #33
    εμενα μου το εγραψαν σημερα για ενδεχομενη ινομυαλγια...θελουν να δουν πως θα αντιδρασω σ αυτο γιατι εχω επιμονη ραχιαλγια..βεβαια ισως με βοηθησει στην ιδψ που εχω(αυτο δεν το ειπα στο γιατρο)...κι αν μου κοψει την ορεξη και χασω κανενα κιλο δεν με χαλαει κιολας

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καλο φαρμακο να το παρεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Άμα είναι καλό πάρτο εσυ

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το πηρα εγω κ νομιζα οτι ειμαι λυκοσ αλλα εφυγε η καταθλιψη κι ετσι το σταματησα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Μήπως δημιουργεί τίποτα κακό και το αποσύρουν σιγά σιγά??? Σκέφτομαι διάφορα......
    Ειναι ισχυρο αντιχολενεργιικο, δλδ κανει τρομερη δυσκοιλιοτητα ( αν σε πιασει ) και επισχεση ουρων , αφου μοπυπε ο γιατρος μου οτι το διναν σε ηλικιωμενους για να μην κατουριουνται πανω τους , και σεμενα εκανε αυτα τα συμπτωματα , ουτε αντικαταθλιψη εκανε ...... δεν μου ανοιξε καθολου την ορεξη το συμπαλτα , το ρεμερον την ανοιγει σε πολυ κοσμο .....ιncluding me .........

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    1
    καλησπέρα στην ομαδα!
    μου εγραψε ο γιατρος μου το cympalta γιατι η σεξουαλικη μου διαθεση χαθηκε εντελως εδω και 1 χρονο.
    ο γιατρος μου ειπε ότι σωματοποιησα το στρες που περασα από τον θανατο των γονειων μου.το περνω εδώ και 1,5 εβδομαδεσ περιπου.η αληθεια είναι ότι νιωθω λεσ και εχω κατεβασει τον γενικο του στρεςς και δεν τρεχει μια σε ότι και να συμβει!

    στο σεξουαλικο θεμα δεν εχω δει ακομα καποια βελτιωση..ειχε κανενας κανενα παρομοιο περιστατικο???

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1
    παιρνω cymbata 8 συνεχομενα χρονια 60mg ειμαι πολυ ευχαριστημενη.δεν εχω καμια παρενεργεια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι σημαντικό να γράφουμε και τις θετικές εμπειρίες από τα φάρμακα.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    2
    Καλησπέρα! Η μητέρα μου εδώ και ένα χρόνο έχει κατάθλιψη και ίλιγγο/ αστάθεια. Μετά από ωριλα., νευρολόγο, πήγαμε σε ψυχίατρο.Εδωσε ένα μήνα escitalopram χωρίς κανένα αποτέλεσμα και τώρα δίνει το cymbalta.30mg κάθε μέρα εδώ και δύο εβδομάδες.Δεν έχει καμμία βελτίωση Αντίθετα δεν έχει διάθεση να κάνει οτιδήποτε ., και έχει ένα μόνιμο ψυχοπλακωμα.Ειναι λάθος το χάπι η χρειάζεται καιρό? και πόσο ? Δεν θα έπρεπε να ανέβει λίγο ψυχολογικά μετά από δύο εβδομάδες που το παίρνει??

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Την εσιταλοπραμη την έχω πάρει και ξέρω ότι αργεί να σε πιάσει. Εγώ αρχικά έπαιρνα 10mg και στο δίμηνο δεν ήμουν ικανοποιημένος με τη βελτίωση και το είχαμε πάει στα 20mg. Cymbalta δεν έχω πάρει αλλά γενικά όλα τα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται 6 με 8 εβδομάδες για να δράσουν. Υπομονή θα έλεγα.

  13. #43
    Εγώ παίρνω εδώ κ δύο χρόνια 60 mg αλλά δεν με καλύπτει πια. Εδώ κ 20 μέρες το έκανα 90 με οδηγία του γιατρού. Λίγο καλύτερα είμαι όχι εντελώς όμως. Καμιά ανάλογη εμπειρία?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Με τα περισσότερα το ίδιο συμβαίνει. Μου έχει συμβεί με το remeron, το lyrica, το ακούω κι από άλλους για διάφορα αντικαταθλιπτικά. Το έχω συζητήσει και με τον γιατρό μου. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν μελέτες/έρευνες για μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών για να ξέρουν αν δημιουργειται ανοχή αλλά εμείς που τα παίρνουμε το ξέρουμε από πρώτο χέρι. Βασικά δεν πρέπει να εξαρτωμαστε μόνο από το φάρμακο. Χρειάζεται να βοηθήσουμε τον εαυτό μας με πολλούς τρόπους

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    4
    Καλημέρα! Και εγώ είμαι καινούργια στο cymbalta και έχω αγχωθεί λίγο. Είναι η 5η μέρα που το παιρνω. Δνε έχω δει καμία διαφορά στην διάθεση πέρα από άγχος ταχυπαλμια... Ο Ψυχίατρος μου μου είπε ότι ειναι φυσιολογικα όλα αυτά και θα περάσουν... Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! Ο Ψυχίατρος είναι πολύ αισιόδοξος με αυτό το χάπι... Ελπίζω να είναι καλά για όλους μας!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Cymbalta κανείς;
    By Tasos75 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 11-03-2011, 17:52
  2. cymbalta
    By arisva in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 14:50
  3. cymbalta
    By joanna79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 11:02
  4. Cymbalta
    By areti23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2008, 17:17
  5. cymbalta
    By demis-demis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2006, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •