CYMBALTA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: CYMBALTA

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106

    CYMBALTA

    Βρε παιδιά θα μου πει κανείς γι αυτό το cymbalta? Εγώ είμαι η "τρελή" που έχω ξαναρωτήσει και στο παρελθόν και απάντηση δεν πήρα. Μα κανείς??? Μήπως είναι τόσο χάλια και δεν μου το λέει κανείς???

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Καλημέρα και καλό μήνα.
    'Επαιρνα το Cybalta για 1,5 μήνα περίπου, στις αρχές του έτους (έχω διαγνωσμένη βουλιμία και κατάθλιψη).
    Ικέτεψα τη γιατρό μου να πάψει να το συνταγογραφεί, γιατί έτρωγα σαν τρελλή, τεράστιες ποσότητες.
    Τo Cybalta ανοίγει διαολεμένα την όρεξη... όσον αφορά στη σταθεροποίηση της διάθεσης, κάνει καλή δουλειά, αλλά αν έχεις διατροφική διαταραχή, ό,τι καλό κάνει εξαφανίζεται λόγω του άγχους απ'τα κιλά που παίρνει κανείς!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Εμένα μπορώ να πω οτι μου έχει κοπεί λίγο η όρεξη. Εγώ είμαι στην αντίθετη κατηγορία που όταν έχω κατάθλιψη δεν κατεβαίνει τίποτα κάτω.
    Το remeron που έπαιρνα πριν απο το cymbalta μπορώ να πω οτι με είχε φουσκώσει αρκετά! Έπαιρνα κιλά χωρίς να το καταλάβω.
    Κανείς άλλος βρε παιδιά το έχει πάρει? Μα είναι τόσο σπάνιο χάπι??? Η αλήθεια είναι ότι δεν το βρίσκω και στα φαρμακεία εύκολα!
    Μήπως δημιουργεί τίποτα κακό και το αποσύρουν σιγά σιγά??? Σκέφτομαι διάφορα......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Βρε παιδιά μήπως είχατε φοβερές εξελίξεις και δεν μου το λέτε??? Τόσο σπάνιο είναι αυτό που παίρνω???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Καλησπέρα Φένια! Λαμβάνω το συγκεκριμένο σκέυασμα περίπου 1 χρόνο τώρα στη δοσολογία των 120. Με έχει βοηθήσει αρκετά, αλλά δεν κάνει κ θαύματα, θέλει προσωπική προσπάθεια. Εντάξει λίγα κιλάκια ίσως βάλεις, όπως όλα τα σκευάσματα αυτού του τύπου. Τι σε ανησυχεί όμως τόσο πολύ κ ρωτάς έτσι επίμονα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Τι εννοείς οτι δεν κάνει και θαύματα??? Δηλ. παθαίνεις κρίσεις? Η διάθεσή σου πως είναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Το παίρνεις μαζί με το solian? Αν θυμάμαι καλά έχεις κάπου γράψει οτι παίρνεις solian. Εσύ τι πάθηση έχεις? Τι εννοείς όταν λες "ότι δεν κάνει και θαύματα"? Παθαίνεις ακόμα πανικούς? Η διάθεσή σου πως είναι? Σε ρωτάω γιατί δεν θέλω να κάνω τζάμπα υπομονή και για να δω τι θα περιμένω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Mstrouf γιατί χάθηκες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γεια σου Φενια. Δεν το εχω παρει ποτε, αλλα πριν απο 2,5 χρονια ειχα μια γνωστη που προσπαθωντας να το σταματησει ειχε πολλες σωματικες παρενεργειες. Το ψαχναμε εκεινη την περιοδο και ειχαμε βρει στο διεθνες διαδικτυο μια κοινοτητα για ατομα που προσπαθουν να κοψουν το cymbalta και αντιμετωπιζουν για καιρο τις κρισεις που προκαλουνται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Σ' ευχαριστώ phobic που μου απάντησες!
    Έχει δηλαδή πολλές παρενέργειες όταν πας να το κόψεις. Η φίλη σου από τι έπασχε?
    Όσο καιρό το έπαιρνε πως ήταν?
    Δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα μήπως γι' αυτό ήθελε να το σταματήσει ή γιατί τελείωσε η θεραπεία της?
    Τώρα πως είναι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    η συγκεκριμενη κοπελα οντως ειχε πολλες παρενεργειες, πονους στο σωμα, κρισεις κ.ά.
    το επαιρνε για τις κρισεις πανικου (αγχος, φοβιες) και δεν ξερω αν ειχε διαγνωστει και με κατι αλλο.
    εγω τη γνωρισα οταν ηδη το επαιρνε και συνεχιζε να εχει κρισεις πανικου, οποτε μαλλον δεν ειχε τα αποτελεσματα που ηθελε και δεν υπηρχε λογος να συνεχιζει την εξαρτηση.
    δεν τελειωσε τη θεραπεια της.
    και εχουμε χαθει πλεον, ξερω οτι δεν ειναι χειροτερα αλλα δεν ξερω αν τελικα ξεπερασε το προβλημα με τις κρισεις.

    αν θελεις ριξε μια ματια στο forum αυτο, ειναι αρκετα διαφωτιστικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Σ΄ευχαριστώ phobic! Κατάλαβα. Γι' αυτό δεν μου απαντάει κανείς τόσο καιρό.......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Phobic, σ' αυτό το forum που μου έδωσες γράφει με λίγα λόγια οτι το Cymbalta κάνει πολύ κακό!!!
    Πως τότε κυκλοφορεί ακόμα? Και το δίνουν κι οι γιατροί??
    Εγώ πάντως προς το παρόν (το παίρνω ήδη ένα μήνα) νοιώθω κάπως ουδέτερα.
    Δεν μπορώ να πω ότι έχω χειροτερέψει..........
    Τι να πω??? Και άσε που αν τα διαβάσω όλα αυτά που λέει μέσα θα πρέπει να δώσω ένα σάλτο απο το μπαλκόνι......
    Ελπίζω να μη μου βγουν αργότερα αυτά!!!!! Αχ Θεέ μου.....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    το επαιρνα κι εγω για δυο μηνες περιπου αλλα ειχα συνεχεια πονοκεφαλους και το σταματησα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Σήμερα πήγα στη γιατρό και μου αύξησε το cymbalta και παίρνω τώρα 90mg.
    Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Cymbalta κανείς;
    By Tasos75 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 11-03-2011, 17:52
  2. cymbalta
    By arisva in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 14:50
  3. cymbalta
    By joanna79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 11:02
  4. Cymbalta
    By areti23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2008, 17:17
  5. cymbalta
    By demis-demis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2006, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •