Διπολικη και μανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4

    Διπολικη και μανια

    Μετα απο πολλα επεισοδια μανιας και επισκεψεις σε τρεις διαφορετικους ψυχιατρους διαγνωστηκε οτι πασχω απο διπολικη διαταραχη. Απο την εφηβεια ειχα ασχημα ξεσπασματα και με καποια οικογενειακα οι δικοι μου θεωρουσαν οτι ειναι η ηλικια.Τα θελω μου ηταν παρα πολλα και ευχαριστιομουν να ξοδευω συνεχεια.Οταν οι δικοι μου μου αρνιοντουσαν κατι εσπαγα ολο το σπιτι, αλλα και παλι ελεγαν οτι ειναι ο χαρακτηρας μου.Ειχα μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μου και πιστευα οτι ειμαι η καλυτερη και οτι μπορω να κανω οτι θελω.Στα δεκαοχτω πουλησα ενα σπιτι και εφαγα τα χρηματα σε εξι μηνες.Μετα επεσα σε καταθλιψη παρατησα τις σπουδες μου (ποτε δεν τελειωνω οτι ξεκιναω) και αρχισα παλι τις τρελες μου.Γνωρισα τον αντρα μου οπου ειμαι ακομα μαζι του δεκα χρονια και τον παντρευτηκα μεσα σε ενα χρονο.Εχω ενα παιδι και εδω ξεκιναει το δραμα.Εκτος οτι τον βοηθησα να καταστραφει οικονομικα οι καβγαδες που ΠΡΟΚΑΛΩ στο σπιτι ειναι εκτος οριων και παντα μπροστα στο παιδι μας.Ομως δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου.Οτι φαρμακα μου δινουν δεν τα παιρνω ποτε με την δικαιολογια παντα οτι νιωθω ασχημα σωματικα.Ομως η κατασταση εχει ξεφυγει εχω χασει το μυαλο μου γιατι το παιδι μου ειναι ενα δυστυχισμενο παιδι και δεν κανω τιποτα γι'αυτο.Ο συζυγος μου δεν με θελει πια η οικογενεια του με βριζει και του λενε να μου παρει το παιδι και να φυγει.Ειμαι μονη τους δικους μου τους εχω χασει δεν μου μιλαει κανεις δεν εχω απο πουθενα να στηριχτω και νιωθω χαμενη.Οι σκεψεις μου τρεχουνε συνεχεια.Τις τελευταιες μερεςδεν κοιμαμαι σχεδον καθολου και εχω τρομερη ενταση μεσα μου.Αυτη τη στιγμη εχω ξεκινησει lamotrigine generics ακομα ειναι νωρις βεβαια αλλα οτιδηποτε αλλο φοβαμαι να παρω.Επισης εχω φοβιες με τα μικροβια και τις αρρωστιες εχω θεμα με την καθαριοτητα και αλλα πολλα.Σκεφτομαι να νοσηλευτω αλλα δεν υπαρχει κανεις να με στηριξει πια.ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!

  2. #2
    Jojo κάπως έτσι είναι η μητέρα μου, αλλα αυτή παίρνει χάπια 20 χρόνια και δεν έχει αλλάξει. Προσπάθησε τουλάχιστον για το παιδί σου, δεν του αξίζει να μεγαλώνει έτσι. Εγω έχω πολλά μέσα μου για την μητέρα μουπου με .εχουν στιγματίσει. Μα πάνω απο όλα προσπάθησε για εσένα!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  3. #3
    jojo προσπαθησε και μη φοβηθεις ουτε να παρεις φαρμακα ουτε και να νοσηλευτεις αν χρειαστει.ισως το να μεινεις μονη να ειναι πιο σκληρο.πιστευω οτι αν δεχτεις πραγματικα, οτι χρειαζεσαι βοηθεια η οικογενεια σου θα ειναι εκει να σου τη δωσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    jojo καλως ορισες.
    λες οτι φοβασαι τα φαρμακα,αλλα σκεφτεσαι να νοσηλευτεις.
    αυτο δεν ειναι λιγο αντιφατικο?
    βρε jojo και στην κλινικη φαρμακα δεν θα σου δινουν?
    η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις πρωτα καποια φαρμακευτικη αγωγη (που θα σου υποδειξει καποιος ψυχιατρος) και αν δεν σε πιασει,τοτε να σκεφτεις το ενδεχομενο της νοσηλειας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    ε χω ξεκινησει lamotrigine generics και zyxol αλλα ειναι νωρις, παρενεργειες δεν εχω καμια με το lamotrigine με οτι αλλο μου εχει δωσει depakine zyprexa zanax ημουνα χαλια δεν τα επαιρνα και ελεγα οτι ολα μπορω να τα ξεπερασω μονη αλλα........Σε ποσο καιρο θα νιωθω καλυτερα? τα νευρα και τα ξεσπασματα θα σταματησουν?

  6. #6
    Ναι σιγά σιγά θα σταματήσουν!!! Υπομονή θέλει και θέληση πάνω απο όλα!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    jojo μου,
    δεν ξερω να σου πω σε ποσο καιρο θα νιωσεις καλυτερα,ουτε αν θα περασουν τα ξεσπασματα,γιατι δεν ειμαι γιατρος.
    μια διπολικη ειμαι και γω,οπως και συ.
    ο γιατρος σου τι λεει σχετικα με αυτα τα ερωτηματα?
    παντως το zyprexa ειναι πολυ καλο φαρμακο (το παιρνω και γω).
    τα αλλα φαρμακα δεν τα γνωριζω.
    υπομονη κανε κοπελα μου και δωσε χρονο στα φαρμακα να δρασουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by jojo View Post
    ε χω ξεκινησει lamotrigine generics και zyxol αλλα ειναι νωρις, παρενεργειες δεν εχω καμια με το lamotrigine με οτι αλλο μου εχει δωσει depakine zyprexa zanax ημουνα χαλια δεν τα επαιρνα και ελεγα οτι ολα μπορω να τα ξεπερασω μονη αλλα........Σε ποσο καιρο θα νιωθω καλυτερα? τα νευρα και τα ξεσπασματα θα σταματησουν?
    το ντεπακίν, είναι σταθεροποιητικό διάθεσης.
    χωρίς αυτό θα παίζεις πάντα ανάμεσα σε κατάθλιψη κ μανία.
    θα πρέπει να ξέρεις πως η διπολική είναι δυσίατη, σχεδόν ανίατη ασθένεια.
    τα φάρμακα είναι απαραίτητα κ η ψυχοθεραπεία.

    στη φάση που βρίσκεσαι, θα σου πρότεινα νοσηλεία.
    τα παιδάκια μας, δν φταίνε σε κάτι.

    πάσχω από διπολική, έχω περάσει τα ίδια, γι' αυτό κ αυτές οι απαντήσεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by LOY LOY View Post
    Ναι σιγά σιγά θα σταματήσουν!!! Υπομονή θέλει και θέληση πάνω απο όλα!
    έχεις διαβάσει κάπου πως η δπολική θεραπεύται με υπομονή κ θέληση?
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Υπομονή στο να γιατρευτεί (γιατί ρωτάει πότε) και θέληση ώστε να ακολουθήσει σωστα την θεραπέια. 'Ισωσ δεν το έγραψα σωστα.
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ναι, παρέλειψες κάτι.
    γι' αυτό σε ρώτησα.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    θα θελα να ρωτησω και κατι ακομα τις διαφορες φασεις που περναω δεν τις καταλαβαινω δηλαδη τωρα νιωθω χαλια δεν θελω τιποτα αλλα μπορει με μια λεπτομερεια να φτασω στα υψη.Το καλοκαιρι για 20 μερες ημουνα στην καλυτερη μου φαση φουλ ευτυχισμενη τοσο που ολα τα εβλεπα τελεια τελεια τελεια..Μετα επεσα αλλα οχι τιποτα το συγκλονιστικο.Εχω ξεχασει να σας πω οτι δεν βγαινω συχνα απο το σπιτι.Πριν 5 χρονια εμεινα μεσα 6μηνες επειδη αρρωστησε το παιδι για καποιες μερες και μετα φοβομουν τα μικροβια αλλα ημουνα πολυ ηρεμη. Τωρα βγαινω οταν πρεπει δεν φοβαμαι αλλα ειμαι πολυ νευρικη κλαιω πεφτω ανεβαινω για λιγο.Τα πρωινα ειμαι χαλια με το που ξυπναω βριζω τον συζυγο γιατι θεωρω οτι αυτος φταιει που νιωθω ετσι.Τι φαση περναω τωρα? δεν ξερω τι μου γινεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by jojo View Post
    θα θελα να ρωτησω και κατι ακομα τις διαφορες φασεις που περναω δεν τις καταλαβαινω δηλαδη τωρα νιωθω χαλια δεν θελω τιποτα αλλα μπορει με μια λεπτομερεια να φτασω στα υψη.Το καλοκαιρι για 20 μερες ημουνα στην καλυτερη μου φαση φουλ ευτυχισμενη τοσο που ολα τα εβλεπα τελεια τελεια τελεια..Μετα επεσα αλλα οχι τιποτα το συγκλονιστικο.Εχω ξεχασει να σας πω οτι δεν βγαινω συχνα απο το σπιτι.Πριν 5 χρονια εμεινα μεσα 6μηνες επειδη αρρωστησε το παιδι για καποιες μερες και μετα φοβομουν τα μικροβια αλλα ημουνα πολυ ηρεμη. Τωρα βγαινω οταν πρεπει δεν φοβαμαι αλλα ειμαι πολυ νευρικη κλαιω πεφτω ανεβαινω για λιγο.Τα πρωινα ειμαι χαλια με το που ξυπναω βριζω τον συζυγο γιατι θεωρω οτι αυτος φταιει που νιωθω ετσι.Τι φαση περναω τωρα? δεν ξερω τι μου γινεται.
    υπάρχουν κ τα μεικτά επεισόδια.
    το καλοκαίρι που ήσουν στην καλύτερη σου φάση, προφανώς βρισκόσουν σε μανία.
    από αυτά που γράφεις, βλέπω πως δν έχεις συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της κατάστασης.
    ο σύζυγος σου δν φταίει που εσύ πάσχεις από διπολική.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    jojo σε παρακολουθει συστηματικα καποιος ψυχιατρος?
    αν οχι κακως κοπελα μου.
    πιστευω οτι αυτος ειναι ο πλεον αρμοδιος για να σου λυσει ολες αυτες τις αποριες που σε βασανιζουν.

  15. #15
    Amelie μου αρέσει η υπογραφή σου!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μανία είναι;
    By Betty- in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2011, 14:03
  2. Εξουσιαστική... μανία?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 02-06-2010, 17:10
  3. Μανία ή κατάθλιψη;
    By katerina78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-2008, 00:07
  4. Ανακαμψη απο τη μανια...
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2008, 14:54
  5. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •