Χοληστερίνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53

    Χοληστερίνη

    Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω να γράψω μήνες στο forum και να που το κάνω ξανά. Πέρασα μία περίοδο γενικευμένου άγχους που τελικά με οδήγησε στη ψυχοθεραπεία. Τώρα, ένα χρόνο μετά, έχω ξεπεράσει και τις κρίσεις πανικού και τις κρίσεις άγχους.

    Σήμερα όμως κάπως ξενέρωσα. Βλέπετε έκανα εξετάσεις αίματος και η χοληστερίνη μου ήταν κάπως ανεβασμένη. 239 (51 η "καλή" 170 η "κακή"). Να πανικοβληθώ??? ))

    Το θέμα είναι πως τελευταία προσέχω αρκετά την διατροφή μου. Έχω χάσει και περίπου 10 κιλά. Ισχύει ότι το άγχος ανεβάζει την χοληστερίνη. Γενικά είμαι αγχώδης τύπος.

    Καμία γνώμη περί του θέματος. Η χοληστερίνη μου είναι πολύ ψηλή;;;;; Είμαι 31 ετών.

    Ευχαριστώ )))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    απ'όσο ξέρω το όριο είναι 200, άρα δεν είναι και τραγικά ανεβασμένη. πήγαινε σε ένα γιατρό να σου πει τι να κάνεις με τη διατροφή σου. μήπως τρως πολλά τυριά?
    είναι και λίγο κληρονομικά όλα αυτά, δε νομίζω να φταίει το άγχος και για την χοληστερίνη.

    α! και μην πανικοβληθείς!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    ναι ok, το ξέρω πως δεν είναι τραγικά ανεβασμένη. Πιο πολύ με ανησυχεί η κακή χοληστερίνη. Το θέμα είναι πως πριν ακριβώς ένα χρόνο είχα 245 και τώρα 239....έχασα όμως δέκα κιλά (είμαι 1,78 και 80 κιλά) και πριν έξι μήνες που είχα κάνει ξανά ήταν 212. Πως ανέβηκε ξανά; εντάξει δεν περίμενα να έχει πέσει ...αλλά όχι και να ανεβεί ρε γαμώτο. Σε γιατρούς δεν θέλω να πηγαίνω συνέχεια. Το 2010 πήγα σε όσους δεν είχα πάει ποτέ στη ζωή μου. Τέλος πάντων, μία φορά το μήνα επισκέπτομαι τον ψυχιατρό μου και μάλλον θα ρωτήσω αυτόν. Είμαι τυχερός γιατί έπεσα σε ένα πολύ καλό γιατρό ο οποίος με γλίτωσε από τις κρίσεις πανικού χώρις καν ένα χάπι. Συνεχίζω να πηγαίνω μία 1 το μήνα γιατί νομίζω πως μου κάνει καλό.

    Η αλήθεια είναι πως πλέον είναι δύσκολο να πανικοβληθώ ξανά ...ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω

Similar Threads

  1. Χοληστερινη και καπνισμα
    By valentini in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 22-02-2009, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •