Φοβία των εντόμων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Φοβία των εντόμων...

    Από μικρός που ήμουν φοβόμουν αρκετά τα έντομα και κυρίως τις κατσαρίδες...
    Μεγάλωσα σε ένα διαμέρισμα στο οποίο υπήρχε ένα θεματάκι με τα ζωήφυα γενικά...
    Δεν θυμάμαι να είχα κάποια άσχημη εμπειρία γενικά που να έχει να κάνει με αυτά αλλά παρ όλα αυτά τα φοβάμει υπερβολικά!
    Ακόμα δεν έχω βρει τα ψυχικά αποθέματα να πατήσω κατσαρίδα,αηδιάζω και μόνο στην σκέψη...

    Τι θα μπορούσε να μου έχει προκαλέσει κάτι τέτοιο και το κυριότερο πως μπορώ να το λύσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    οι κατσαριδεσ ειναι η 2η φοβια μου μετα το θανατο η χειροτερη και δεν υπερβαλω!!!!....οχι να τισ πατησω να τισ αντικρισω καν δεν μπορω....τισ φοβομουν παντα χωρισ να ξερω το λογο...και προσφατα μου ειπε η μαμα μου πωσ μικρη στην κουνια μου οταν κοιμομυν σηκωθηκε να με κοταξει και παρατριχα εδιωξε μια κατσαριδα απο το να μπει στο στομα μου....βεβαια μου φαινεται λιγο απιθανο να θυμαμαι κτ τετοιο ουτωσ ωστε να μου μεινει φοβια....δεν ξερω....densoulew,εσυ τωρα γιατι θελεισ να τισ πατασ???αστο να το κανει καποιοσ αλλοσ..αηδιαζω και μονο στην σκεψη του ηχου που θα κανουν...μπλιαχ...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by oneofthosedays View Post
    βεβαια μου φαινεται λιγο απιθανο να θυμαμαι κτ τετοιο ουτωσ ωστε να μου μεινει φοβια....
    Το κακό είναι πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος τίποτα δεν ξεχνάει όσος χρόνος ζωής και αν περάσει.
    Πολλές φορές οι φοβίες μας και οι αιτίες των προβλημάτων μας μπορεί να είναι κάποιες πληροφορίες στο υποσυνείδητο από κάποια εμπειρία
    για τις οποίες η συνείδηση μας δεν έχει ιδέα για την ύπαρξη τους..
    Εγώ δεν τα πάω καλά με τις αράχνες :S

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Και τι να κάνω ρε ονεο;
    Να τις αφήνω να κυκλοφορούν ελεύθερες στο σπίτι όταν δεν υπάρχει κάποιος άλλος να κάνει αυτή την δουλειά;
    Εντομεταξύ μου έχει μπει η ιδέα οτί αν αρχίσω να τις πατάω δεν θα τις φοβάμει πια...
    Οπότε antouan παίζει να έχω περάσει τίποτα παρόμοιο κ εγώ ε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Αχ, η καημένη η μικρή Τερέζα! Καλό θα ήταν να μη βρεθεί στο διάβα μου.. θα τεζάρει με τη μία,
    ή μάλλον (πιο σωστά) θα την τεζάρω :)

    Densoulew,

    υπάρχουν αρκετοί τρόποι να εξαφανίσεις τις κατσαρίδες από το σπίτι σου.
    Όμως, σε επηρεάζει πολύ ή σε δυσκολεύει αρκετά το ότι τις φοβάσαι και αδυνατείς να τις σκοτώνεις με τη σόλα σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Εγώ πάλι έχω θέμα με τα φίδια, (όχι τους ...και καλά φίλους, τα άλλα τα κανονικά).

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Εγω παλι δεν μπορω να διαβαζω καν για κατσαριδες και μαλιστα αποφευγω να ανοιγω βιβλια και σελιδες στο δυκτιο που εχουν φωτο κατσαριδες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Από μικρός που ήμουν φοβόμουν αρκετά τα έντομα και κυρίως τις κατσαρίδες...
    μπου...!

    λολ :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    xaxaxaxaxxaxaxa insect απλα δεν υπαρχεις....χαχαχααχααχαχα.. ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Τις κατσαρίδες φοβάμαι ρε όχι τα φαντάσματα :P

    @Crazy
    ΕΥΤΥΧΩΣ το τωρινό μου σπίτι δεν έχει κατσαρίδες,όχι μέσα τουλάχιστον...(μόνο αράχνες έχει και αυτές ντάξει τις κανονίζω μια χαρά...)
    Στο παλιό μου σπίτι όμως είχαμε σοβαρό πρόβλημα με τις κατσαρίδες κυρίως από την βρεφική μέχρι την αρχή της παιδικής μου ηλικίας...
    Γενικά δεν είναι θέμα οτί απλά φοβάμαι τις κατσαρίδες...το θέμα είναι οτί με πιάνει κρίση πανικού κάθε φορά που βλέπω αυτό το αηδιαστικό πράγμα να περιφέρεται ή να είναι πατημένο...Μόλις βλέπω κατσαρίδα με πιάνει ταχυπαλμία και με λούζει κρύος ιδρώτας...παλιότερα έβαζα και τις φωνές αλλά πλέον δεν το κάνω (ευτυχώς γιατί είχα να φάω άπειρο δούλεμα :P )
    Oπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να τις σκοτώσω κιόλας...

    @Βασίλης
    Καλό είναι να αποφεύγεις και τα δύο είδη ;)
    Και ντάξει τα φίδια σε δαγκώνουν αν τα πατήσεις,οι φίλοι φίδια δαγκώνουν χωρίς λόγο απροειδοποίητα....

    @Panikoula
    Από internet και βιβλία μπορώ να τις βλέπω χωρίς να με πιάσει πανικός,αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί είναι πολύ αηδία...
    Last edited by Densoulew; 18-03-2011 at 03:19.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Τι θα μπορούσε να μου έχει προκαλέσει κάτι τέτοιο και το κυριότερο πως μπορώ να το λύσω;
    Έστειλα το ίδιο μήνυμα και σε άλλο θέμα, το αντιγράφω και εδώ που είναι νεότερο. Αλλά μόνο για Αθήνα.

    Θυμήθηκα αυτό το θέμα, γιατί είδα το εκπληκτικό! Κάποια εξαφάνισε εντελώς τις κατσαρίδες σε ένα μήνα, και λέω εντελώς, εντελώς. Και ένας γνωστός που έκανε το ίδιο πριν ένα χρόνο δεν έχει δει ούτε μια όλο αυτό το διάστημα. Το αποτέλσμα το είδα ο ίδιος. Μάλιστα είναι τόσο σίγουρη για το αποτέλεσμα που δεν πληρώνεται αμέσως αλλά μετά από ένα μήνα (50 ευρώ). Και βάζει παγίδες μόνο σε τρία σημεία σε ένα σπίτι. Έχει λέει το μυστικό φάρμακο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να του πω στοιχεία με pm.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δε ξέρω τι θα γίνει με τις ανθρωπόμορφες κατσαριδες! :D
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  2. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28
  3. Φοβια
    By Freddy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2009, 14:17
  4. κοινωνικη φοβια
    By κρυσταλλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 03:52
  5. Η φοβια μου...
    By Gio_5555 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-2006, 10:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •