Μειωμένη οξυδέρκεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Να ρωτήσω, αυτή η μειωμένη ευφυΐα που λέτε, τι συγκεκριμένα προβλήματα σάς δημιουργεί? Πώς το διαχειρίζεστε?<<<<<<<<<<πχ , καποιος που πριν ειχε κανει μαθηματικα ας πουμε ,και μπορουσε να λυνει εξισωσεις δευτερου βαθμου, τωρα δεν μπορει να λυσει ουτε ενα προβλημα που απαιτει απλα τη μεθοδο των τριων . Πως το διαχειριζεται κανεις ? απλα δεν το διαχειριζεται , το αφηνει ... Ακολουθει δραστηριοτητες που δεν εχουν αλοιωθει οι ικανοτητες του,,τη λογοτεχνια , τη φιλοσοφια κα. Ειναι σαν να αποκτα μια νεα κληση . Ισως απαιτηθει να αλαξει δουλεια , να κανει εναν επαγγελματικο επαναπροσανατολισμο . Αλλα για να τα κανει ολα αυτα , πρεπει καταρχην να εχει μια αυτοεπιγνωση το τι ακριβως του συμβαινει , καθως επισης το κουραγιο και την αισιοδοξια.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=8270

    Σύμφωνα με τα τελευταία ευρήματα των επιστημόνων, το ίδιο γονίδιο που ευθύνεται για την εκδήλωση ψυχώσεων, όπως σχιζοφρένεια και μανιοκατάθλιψη, σχετίζεται με την καλλιτεχνική δημιουργικότητα, ενώ η ευφυΐα είναι αυτή που διατηρεί τις ισορροπίες.



    Όπως αναφέρεται σε δημοσίευμα του επιστημονικού περιοδικού NewScientist, μετά από έρευνες, ο Σζάμπολκς Κέρι από το Semmelweis University της Βουδαπέστης εντόπισε ένα γονίδιο που σχετίζεται με την ανάπτυξη του εγκεφάλου, την επονομαζόμενη νεουρεγκιουλίνη 1, η οποία έχει αποδειχθεί ότι αυξάνει ελαφρώς τον κίνδυνο εκδήλωσης σχιζοφρένειας.

    Η μετάλλαξη του συγκεκριμένου γονιδίου επηρεάζει την πρωτεΐνη της νεουρεγκιουλίνης 1 που εκκρίνεται στον εγκέφαλο και ευθύνεται για την εκδήλωση ψυχώσεων, την ασθενή μνήμη και την ευαισθησία στην κριτική.

    Το 50% περίπου των υγιών Ευρωπαίων διαθέτουν ένα αντίτυπο του μεταλλαγμένου αυτού γονιδίου, ενώ το 15% διαθέτουν δύο. Μετά από έρευνα στην οποία συμμετείχαν 200 φοιτητές, ο Κέρι διαπίστωσε ότι τα άτομα που διέθεταν δύο αντίτυπα της νεουρεγκιουλίνης 1 έτειναν να έχουν καλύτερες επιδόσεις στα τεστ δημιουργικότητας σε σύγκριση με τους υπόλοιπους. Περισσότερο δημιουργικοί αποδείχθηκαν και όσοι είχαν ένα αντίτυπο σε σύγκριση με αυτούς που δεν διέθεταν κανένα.

    Ωστόσο, δεν είναι ακόμη γνωστός ο ακριβής τρόπος με τον οποίο η νεουρεγκιουλίνη επηρεάζει τη δημιουργικότητα. Οι εθελοντές με δύο αντίτυπα του μεταλλαγμένου γονιδίου δεν είχαν περισσότερες πιθανότητες από τους υπόλοιπους να εκδηλώσουν διάφορες ψυχώσεις. Αυτό σημαίνει ότι η συσχέτιση της μετάλλαξης με την ψυχική ασθένεια δεν εξηγεί πλήρως τη συσχέτισή της με τη δημιουργικότητα, υποστηρίζει ο Κέρι.

    Αυτό που υποθέτει ο Κέρι είναι ότι το μεταλλαγμένο γονίδιο επηρεάζει τον προμετωπιαίο φλοιό, μια περιοχή του εγκεφάλου που καθορίζει τη διάθεση και τη συμπεριφορά. Η μεταβολή αυτή είναι δυνατόν να πυροδοτήσει σε άλλους τη δημιουργικότητα και σε άλλους τα ψυχωτικά παραληρήματα.

    Η ευφυΐα φαίνεται να είναι ένας από τους παράγοντες που καθορίζουν εάν η μετάλλαξη της νεουρεγκιουλίνης 1 θα οδηγήσει σε εκδήλωση δημιουργικών ή ψυχωτικών τάσεων. Οι συμμετέχοντες στην έρευνα του Κέρι είχαν σε γενικές γραμμές υψηλότερο δείκτη ευφυΐας από το μέσο όρο. Αντίθετα, μια μελέτη οικογενειών με ιστορικό σχιζοφρένειας έδειξε ότι η ίδια μετάλλαξη σχετίζεται με χαμηλότερο δείκτη ευφυΐας και ψυχωτικά συμπτώματα.

    "Μέσα από την κλινική μου εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι τα άτομα με υψηλότερο IQ έχουν μεγαλύτερες διανοητικές δυνατότητες για να αντεπεξέλθουν στις ψυχωτικές τους εμπειρίες, καθώς δεν αρκεί μόνο να νιώθεις αυτά τα συναισθήματα, πρέπει να μπορεί και να τα επικοινωνείς" επισημαίνει ο Κέρι.
    Last edited by carrot; 05-03-2011 at 11:45.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    σΟρρυ για τα ορθογραφικα αλλα ειναι το τελεφτεο που με νοιαζει οπος κ σε αλλους....
    δυστιχος η ψυχοση φερνεi μιομενει οξυδερερκια απο μονη της γιατι δεν εχουμε κα8αρο μυαλλο γιατι ιμαστε αποροφιμενοι απτα κολιματα μας κ οχι απτα αφτα που γινοντε γιρο μας , k αποδιναμονη την ορεξη για ζωη κτλπ ... απτιν αλλη τα ψυχοφαρμακα με το περασμα του καιρου προκαλουν μιοσει τιν μιοση της... αλλα πινοντας φαρμακα οσο αναξιοπιστα κ να ειναι εχουμε καλυτερη οξυδερερκια απο το να μην πινουμε κ να μας καταβαλει η ψυχοση....
    Piece
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by path View Post
    Να ρωτήσω, αυτή η μειωμένη ευφυΐα που λέτε, τι συγκεκριμένα προβλήματα σάς δημιουργεί? Πώς το διαχειρίζεστε?<<<<<<<<<<πχ , καποιος που πριν ειχε κανει μαθηματικα ας πουμε ,και μπορουσε να λυνει εξισωσεις δευτερου βαθμου, τωρα δεν μπορει να λυσει ουτε ενα προβλημα που απαιτει απλα τη μεθοδο των τριων . Πως το διαχειριζεται κανεις ? απλα δεν το διαχειριζεται , το αφηνει ... Ακολουθει δραστηριοτητες που δεν εχουν αλοιωθει οι ικανοτητες του,,τη λογοτεχνια , τη φιλοσοφια κα. Ειναι σαν να αποκτα μια νεα κληση . Ισως απαιτηθει να αλαξει δουλεια , να κανει εναν επαγγελματικο επαναπροσανατολισμο . Αλλα για να τα κανει ολα αυτα , πρεπει καταρχην να εχει μια αυτοεπιγνωση το τι ακριβως του συμβαινει , καθως επισης το κουραγιο και την αισιοδοξια.
    To ενα φερνει το αλλο.... οσο γυμναζουμε σομα κ νου δεν θα χαζεψουμε ετσι ευκολα...
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    και υποστήριξη από το περιβάλλον. κατάλαβα....

    Νομίζω ότι η αγάπη και η κατανόηση κάνουν θαύματα.

    Έχετε αντιληφθεί ποτέ κοντινά σας πρόσωπα να σας ειρωνεύονται για το χαμηλό IQ και να χάνετε την εμπιστοσύνη σας σε αυτούς?

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Εγω οσο επαιρνα φαρμακα ενιωθα μια χαρα τωρα νιωθω λιγο σαν καθηστερημενο/

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by path View Post
    καποιος που πριν ειχε κανει μαθηματικα ας πουμε, και μπορουσε να λυνει εξισωσεις δευτερου βαθμου, τωρα δεν μπορει να λυσει ουτε ενα προβλημα που απαιτει απλα τη μεθοδο των τριων
    αυτό τα λέει όλα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αυτό τα λέει όλα.
    Αν σε ενδιαφερει το θεμα εμμυ....διαβασε μερικα επιστημονικα δημοσιευματα.


    Μπορεις να πας εδω...
    http://www.schizophrenia.com

    Μονο που ειναι στα αγγλικα , αλλα υπαρχουν και στα ελληνικα διαφορα αρθρα , οχι τοσο πλουσια και οργανωμενα.

    Γιατι μαλλον απο τις ερωτησεις που κανεις...ως ψυχωτικος ο ιδιος , λεω οτι δεν εχεις καταλαβει...ξερεις γρυ και δεν το λεω να σε προσβαλλω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    keep εχεις υ2υ .σιγα μην εισαι ψυχωτικος κιπακο!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Γιατι μαλλον απο τις ερωτησεις που κανεις...ως ψυχωτικος ο ιδιος , λεω οτι δεν εχεις καταλαβει...ξερεις γρυ και δεν το λεω να σε προσβαλλω.
    Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

    Προσπαθώ να καταλάβω.... Ευχαριστώ για το σάιτ. Θα το ξεκοκαλίσω!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    . Ψυχιατρικά φάρμακα κάνουν να νιώθουν άρρωστοι και να τους αναγκάσει να δούμε τον κόσμο μόνο με μισό εγκέφαλο

    http://translate.google.gr/translate...%26prmd%3Divns

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μαμακιες εγω οσο επερνα φαρμακα ειμουν μια χαρα.Τωρα νιωθω αποβλακωση και εχω απιστευτα νευρα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Κατσε ρε συ,,, τι μαμακιες... ποσ μπορεις φιλαρακο μου να μιλας τοσο γενικα ? του καθενα ειναι διαφορετικος ο εγγεφαλος κ διαφορετικα αφτα που πινει....
    αν εισαι ατομο το οπιο το δουλεβεις το μυαλο σου κ το συντιρις σινι8ος δεν πα8ενεις κ πολλα.... αν το παραμελισις ομοσ το μυαλλο θα σε παραμελισει κ αφτο..
    ξερω ειναι δυσκολεσ καπιες περιπτοσεις αλλα με προσπα8ια ολα γινοντε..... 4 χρονια κατα8λιπσι εχω... τορα αποχορει ... κ βρισκω τιν δυναμη κ παλι να παραδεχτω οτι Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! ΤΕΛΙΑ Κ ΠΑΥΛΑ..... δεν ξερω αν ειμαι λιγο οφ τοπικ .... αλλα μαρεσει να γραφω σινιρμικα.....
    καλινιστα αδελφια!
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    εγω μιλαω για την σχιζοφρενεια οχι γενικα για ολες τισ παθησεις και σιγουρα αναλογα με την παθηση μετραει καικαι το οσο σοβαρη ζημια κανουν τα φαρμακα.Αλοστε το χουν ολα τα χαπια την μειωμενη συνειδηση και το λεν σαν παρενεργεια
    Last edited by νικος32; 07-03-2011 at 18:20.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Σκιαχτρο ισως τα φαρμακα για την σχιζοφρενεια να το εχουν αυτο.
    Εγω 2 χρονια π επαιρνα τα σεροχατ ειμουν μια χαρα.Ειμου ακρηβως οπως ειμαι τωρα που δεν παιρνω κανενα φαρμακο.
    Το κουμπι ειναι να βρει μαζι με τον γιατρο του ο καθενας το φαρμακο που του κανει .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •