οι παρενεργειες των αντιψυχωτικων ειναι δοσοεξαρτωμενες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53

    οι παρενεργειες των αντιψυχωτικων ειναι δοσοεξαρτωμενες?

    Μηπως καποιος εχει εμπειρια ?οι παρενεργειες ειναι λιγοτερες οταν η δοση ειναι μικροτερη?
    ενας ψυχιατρος μου ειπε οτι οι παρενεργειες δεν εχουν σχεση με τη δοσολογια.
    χαρακτηριστικα μου ειπε, πως αν η δοση ειναι μικρη τοτε δεν λειτουργει αλλα υπαρχουν μονο οι παρενεργειες!
    ενασ αλλος ψυχιατρος μου ειπε οσο λιγοτερο αντιψυχωτικο τοσο λιγοτερες παρενεργειες!
    το αντιψυχωτικο ειναι το ζυπρεξα!μηπως ξερει καποιος που μπορω να κανω αυτη την ερωτηση για αυτο το φερμακο? στην ιδια την φαρμακευτικη εταιρια και σε ποιο σαιτ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγω οταν επαιρνα ζυπρεξα στο πρωτο ψυχωσικο μου επεισοδιο επαιρνα τον 20μγκ μετα μου το κατεβασε στο 5μγκ. εχω να σου πω πως στα 20μγκ εβαλα 22 κιλα σε ενα μηνα και δεν μπορουσα να κουνηθω απο την μυικη δυσκαμψια μετα επαιρνα 5μγκ και δν πεινουσα τοσο και μπορουσα να κινηθω. Επισης κοιμομουν 17 ωρες την ημερα με τα 20mg ενω με τα 5mg γυρω στις 10(νορμαλ δλδ). Σου μιλαω συγκεκριμενα για το ζυπρεξα και πως ενηργησε επανω μου. Το zyprexa ειναι ηπιο ψυχοφαρμακο ειχε πει ο ψυχιατρος μου, ομως με τρελες παρενεργειες.ΔλΔ το ρισπερνταλ ειανι πιο δυνατο αλλα εχει και αυτο καπως πιο λιγες παρενεργειες. Εγω ωντας μη γιατρος θα σου προτεινα το ρισπελεν το επαιρνα πριν απο 4 μηνες και ειχα στυση εχανα κιλα δεν ετρεμα πολυ δεν με επιανε υπνος...απλα δεν με επιανε και ψυχωση. Ρωτα το γιατρο σου για το ρισπελεν ειναι ηπιωτερο του ρισπερνταλ και καλο φαρμακακι και φτηνο ενα κουτι κανει 10ε νομιζω επειδη ειναι παλίο...και δεν εχεις και κινδυνο να οψιμη δυσκινησια επειδη δεν ειανι τοσο παλιο οσο το Haldol(Aloperidol)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    akyro!πηρα πληροφοριες απο wikipedia.
    Θα με ενδιεφεραν ομως προσωπικες εμπειριες γιατι εχω σκοπο να δωσω ζυπρεξα (αυτο επαιρνε παλια) χωρις να το ξερει,στη κορη μου!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    οι προσωπικες μου εμπειριες ηταν αυτες. α και με το ζυπρεξα δεν ειχα κανενα μα κανενα αγχος και καθολου τρομο(τρεμουλο στα χερια και γενικα). πολυ καλο αλλα φερνει διαβητη αν γινεις και 200κιλα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    επισης το ρισπελεν βγαινει και σε σιροπι αοσμο και αγευστο το οποιο μπορεις να το βαλεις μεσα σε ενα ροφημα χωρις να το καταλαβει η κορη σου. ρωτα τον θεραπων ιατρο σου

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    ευχαριστω πολυ σπιραλ, δηλ με τα 25μγ ειχες περισσοτερη ορεξη?
    δεν ρωταω κανενα γιατρο ,ξερω πολυ καλα τις απαντησεις τους, 5χρονια ----- τους εμαθα πολυ καλα-----πως σκεφτονται για τα φαρμακα.....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    με τα 20mg ειχα απιστευτη ορεξη ανα 1 ωρα κυριολεκτικα ετρωγα..μετα με τα 5mg δν ειχα τοσο αυξημενη ορεξη--και by the way ολοι οι γιατροι λενε ¨" ελα μωρε αυτην την δοσολογια την δινω στα μικρα παιδια τι παραπονιεσαι" και αυτο ειανι τραγικο λαθος γιατι τα ψυχοφαρμακα πρεπει να τα παιρνεις μετα τα 18 γιατι αλλαζουν την νευροφυσιολογια ετσι μου πε ψυχιατρος φιλος της οικογενειας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    παντως αν θες να δωσεις στην κορη σου ψυχοφαρμακο προτεινω ρισπελεν αοσμο αγευστο και αχρωμο μαζι με τον καφε της δεν θα καταλαβει και οτι το παιρνει γιατι εχει λιγες παρενεργειες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω στα 20 μου ειχα βαλει παρα πολλα κιλα με το Zyprexa, και επαιρνα τη χαμηλοτερη δοση. Γενικα η παρενεργεια της προσληψης βαρους δεν εχω ακουσει ποτε να ειναι δοσοεξαρτωμενη ουτε στα νευροληπτικα ουτε στα αντικαταθλιπτικα, στο δε Zyprexa απο οσο ξερω εμφανιζεται στη χειροτερη μορφη της... Μακροπροθεσμα εχει συνδεθει και με αναπτυξη διαβητη τυπου ΙΙ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    α και κατι ακομα συγνωμη για τα πολλα ποστς. οταν επαιρνα ρισπερνταλ του 1mg μουδιασε ολο μου το σωμα δεν ειχα στυση και ειχα τρελη δυστονια... οποτε οι παρενεργειες δεν εξαρτωνται παντα απτα φαρμακα/φαρμακο αλλα συνηθως οσο πιο πολλα φαρμακα παιρνεις τοσο πιο πολλες παρενεργειες θα χεις. μιλαω εκ πειρας δεν ειμαι γιατρος ουτε ψυχολογος απλα ειμαι παθωντας


    EDIT: απτην δοσολογια των φαρμακων*
    Ακομα ενα εκ πειρας παραδειγμα με ΧΑΛΝΤΟΛ των 5 μιλιγκραμ...ειχα παθει δυστονια διπλωνε το σωμα μου στα δυο στα καλα καθουμενα και μου δωσε μετα ο γιατρος ΣΟΛΙΑΝ των 400ων(χαμηλοτερες δοσεις φαρμακων).εγω παντως προτεινω να πεισεις την κορη σου να παει σε ψυχιατρο παρα να τις τα δινεις στη ζουλα γιατι αν το ανακαλυψει ισως γινει και επικυνδινη και θα χασει πασα επιστοσυνη σε σενα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    beauty κ πιστευεις οτι η κορη σου δε θα καταλαβει την αλλαγη? λες μαλιστα οτι επαιρνε ζυπρεξα παλια! αν το καταλαβει, πιστευεις οτι το να της εχεις δωσει κρυφα φαρμακα, θα βοηθησει να κερδιθει η εμπιστοσυνη μεταξυ της κορης σου κ εσενα? καταλαβαινω οτι μαλλον θα εισαι σε αδιεξοδο. το εχεις συζητησει καθολου με την κορη σου? δεν παει σε κανεναν γιατρο? τι να σου πω, ακομα κ την εισαγγελικη τη βρισκω πιο εντιμη απο τα κρυφα φαρμακα. κ ειμαι ανθρωπος που σε φαση που ημουν παρα πολυ χαλια οι γονεις μου μετα απο συμβουλη του γιατρου με πηγαν σε μια κλειστη κλινικη για προστασια κ υποχρεωτικη θεραπεια (καταθλιψη/αποπειρα).
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση,δεν ξερω τι να κανω !!!
    ξερω πως ηταν με τα φαρμακα ,και πως ειναι τωρα, χωρις φαρμακα.ειναι που πινει κιολας αλκοολ,οχι καθε μερα ,αλλα πολυ συχνα!
    Το θεμα της ακουσιας νοσηλειας το αποφευγω γιατι εκτος των αλλων ειδικα για την κορη μου μπορω να πω οτι δεν ειναι τοσο τρελη για να μπει σε ψυχιατρειο αλλα απο την αλλη ειναι πολυ τρελη για να γινει κοινωνικα αποδεκτη.
    Το ξερω η νοσηλεια εχει σκοπο να πεισει τον διαταραγμενο οτι ειναι αρρωστος, ομως αυτο εγινε με την κορη μου κ δεν απεδωσε, επαιρνε ευλαβικα την αγωγη της για δυο χρονια αλλα απο οτι ελεγε δεν ειχε μεν συμπτωματα αλλα ηταν δυστυχισμενη!
    Βεβαια καθε χαρακτηρας ειναι διαφορετικος κ εχει αλλες αναγκες κ αλλα βιωματα! Ειναι ιδιαιτερα καλιτεχνικη ιδιοσυγκρασια με επιβραβευμενα ταλεντα ,και μπερδευει πολυ με τη συμπεριφορα της ειναι εκκεντρικη,βεβαια παντα ηταν ,αλλα οταν δημιουργουσε (μουσικη,θεατρο.πανεπιστημ� �ο,ζωγραφικη.....) λες κ κρυβοταν η παραξενιες της, τωρα ειναι ολα εντονα!!! Δεν ασχολειται με τιποτα ,παρα μονο με το ντυσιμο της που φτανει τα ορια του γελοιου,κ το φαγητο της που ειναι η μεγαλυτερη ευχαριστηση της,κ τα τσιγαρα της.
    για προστασια κ υποχρεωτικη θεραπεια (καταθλιψη/αποπειρα) Προστατευει τον εαυτο της κ δεν ειναι καθολου εριστικη η επικινδυνη. Δεν ενοχλει κανενα ,μονο εγω που πεθαινω κ αιμοραγω καθε μερα να βλεπω το κοριτσι μου να κλαιει (κλαιει σχεδον ενα χρονο - απο τοτε που εκοψε τα αντιψυχωτικα-) Εχετε ξαναδει κλαμα χωρις δακρυα? τωρα πια τρανταζεται απο λυγμους κ δεν βγαζει δακρυα-κατι σαν να μη μπορει να θυμωσει κ ξεσπα σε κλαμα!!!Ολα τα κοριτσια ζειτε τη ζωη σας ,ειτε με φαρμακα ,ειτε χωρις, η δικη μου η κορη δεν τα καταφερε ουτε με φαρμακα ,ουτε χωρις.
    Ο τελευταιος ψυχιατρος που την ειδε κ ειπε οτι εχει καποια διαταραχη αναμεσα σε ψυχωση κ νευρωση κ ειπε οτι το κλαμα ειναι ο τροπος που βλεπει τη ζωη ,εμενα μου φαινεται εντελως καταναγκαστικο.
    Τελος παντων !!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ξαναποσταρω το κειμενο της beauty γιατι κοπηκε.

    Quote Originally Posted by beauty View Post
    ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση,δεν ξερω τι να κανω !!!
    ξερω πως ηταν με τα φαρμακα ,και πως ειναι τωρα, χωρις φαρμακα.ειναι που πινει κιολας αλκοολ,οχι καθε μερα ,αλλα πολυ συχνα!
    Το θεμα της ακουσιας νοσηλειας το αποφευγω γιατι εκτος των αλλων ειδικα για την κορη μου μπορω να πω οτι δεν ειναι τοσο τρελη για να μπει σε ψυχιατρειο αλλα απο την αλλη ειναι πολυ τρελη για να γινει κοινωνικα αποδεκτη.
    Το ξερω η νοσηλεια εχει σκοπο να πεισει τον διαταραγμενο οτι ειναι αρρωστος, ομως αυτο εγινε με την κορη μου κ δεν απεδωσε, επαιρνε ευλαβικα την αγωγη της για δυο χρονια αλλα απο οτι ελεγε δεν ειχε μεν συμπτωματα αλλα ηταν δυστυχισμενη!
    Βεβαια καθε χαρακτηρας ειναι διαφορετικος κ εχει αλλες αναγκες κ αλλα βιωματα! Ειναι ιδιαιτερα καλιτεχνικη ιδιοσυγκρασια με επιβραβευμενα ταλεντα ,και μπερδευει πολυ με τη συμπεριφορα της ειναι εκκεντρικη,βεβαια παντα ηταν ,αλλα οταν δημιουργουσε (μουσικη,θεατρο, πανεπιστημιο,ζωγραφικη.....) λες κ κρυβοταν η παραξενιες της, τωρα ειναι ολα εντονα!!! Δεν ασχολειται με τιποτα ,παρα μονο με το ντυσιμο της που φτανει τα ορια του γελοιου,κ το φαγητο της που ειναι η μεγαλυτερη ευχαριστηση της,κ τα τσιγαρα της.
    για προστασια κ υποχρεωτικη θεραπεια (καταθλιψη/αποπειρα) Προστατευει τον εαυτο της κ δεν ειναι καθολου εριστικη η επικινδυνη. Δεν ενοχλει κανενα ,μονο εγω που πεθαινω κ αιμοραγω καθε μερα να βλεπω το κοριτσι μου να κλαιει (κλαιει σχεδον ενα χρονο - απο τοτε που εκοψε τα αντιψυχωτικα-) Εχετε ξαναδει κλαμα χωρις δακρυα? τωρα πια τρανταζεται απο λυγμους κ δεν βγαζει δακρυα-κατι σαν να μη μπορει να θυμωσει κ ξεσπα σε κλαμα!!!Ολα τα κοριτσια ζειτε τη ζωη σας ,ειτε με φαρμακα ,ειτε χωρις, η δικη μου η κορη δεν τα καταφερε ουτε με φαρμακα ,ουτε χωρις.
    Ο τελευταιος ψυχιατρος που την ειδε κ ειπε οτι εχει καποια διαταραχη αναμεσα σε ψυχωση κ νευρωση κ ειπε οτι το κλαμα ειναι ο τροπος που βλεπει τη ζωη ,εμενα μου φαινεται εντελως καταναγκαστικο.
    Τελος παντων !!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν ξερω beauty, ειναι οντως δυσκολη η περιπτωση σου. εχεις συζητησει με την κορη σου? αυτη ειναι ευχαριστημενη απο τη ζωη της? επισης πως συντηρειται? απο γονεις? μηπως να κοβατε το χαρτζηλικι? ετσι θα καταλαβει οτι κατι πρεπει να κανει κ να προσαρμοστει λιγακι. αν δεν ειναι επικινδυνη για τον εαυτο της, η για τους αλλους, πραγματι η ακουσια νοσηλεια ισως να μην ευσταθει. αν θελει να ειναι σε αυτην την κατασταση, κ ειναι ευχαριστημενη, εσυ τι μπορεις να κανεις? εισαι σιγουρη οτι αυτης δεν της αρεσει? ξερω οτι ισως σε ρωταω παλαβα πραγματα, απλα για να αποκλεισουμε οτι δεν την ερμηνευεις πληρως με τα μετρα κ τα σταθμα σου.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    συγγνωμη εκ των προτερων για το συγκεκριμενο ποστ

    Beauty εχεις κανει καθολου δουλεια με τον εαυτο σου?

    εννοω πως η τοσο δυσκολη θεση της κορης σου με βαζει σε σκεψεις


    μηπως κατι θα ηταν καλο να διορθωσεις στον τροπο που σχετιζεσαι

    μηπως ο μεγαλος σου αγωνας και η μεγαλη σου αυτη αγωνια και το διαρκες κυνηγητο


    σου τα "προσφερει" η κορη σου για να αισθανεσαι εσυ χρησιμη beauty???


    δεν ξερω και ειλικρινα συγγνωμη . Ξερω πως το θεμα ειναι εκεινη

    απλα δεν ξερω αν εχεις σκεφτει πως το θεμα μπορει να το εχεις εσυ. Σε θεραπευεις? Κανεις κατι για σενα?


    ζητω συγγνωμη. Ηθελα να το πω. Πιστευω πως καλα κανω που λεω την σκεψη μου.

    Πιστευω ομως πως ολο αυτο εχει ηδη πονο. Ασχετο πονο με την ερωτηση μου.

    Ολα ομως καπως σχετιζονται. Μπορει και οχι.
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 18:58
  2. ζολοτριν και παρενεργειες
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-04-2010, 19:49
  3. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 19:18
  4. παρενεργειεσ αντικαταθλιπτηκων....:P
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2007, 03:50
  5. LIBRAX -- ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ;
    By valentina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2006, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •