Ψυχωση,φαρμακα και δημιουργικοτητα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ψυχωση,φαρμακα και δημιουργικοτητα.

    Απο δημιουργικοτητα πως τα πατε?
    Δεν ξερω ισως απλως να κλαιγομαι αλλα οταν παιρνω τα φαρμακα μου δεν αισθανομαι ιδιαιτερα δημιουργικος.
    Μια εποχη που τα εκοψα ειχα μια εκρηξη δημιουργικοτητας...εφτιαξα πραγματα σε μικρο διαστημα που δεν ειχα φτιαξει για χρονια και ηθελα συνεχεια να δημιουργω.
    Βεβαια πριν αρχισει να με παιρνει η κατω βολτα που ειδα οτι προκειται να "πεσω" και να τα χασω ολα.
    Εσεις εχετε παρομοιες εμπειριες θα με ενδιεφερε?
    Οχι οτι προκειτα να κοψω τα φαρμακα,τα προτιμω απο το να αντιμετωπισω παλι αυτα που αντιμετωπισα,απλως απο περιεργεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    γεια σου Keep-walking!!!!!!

    και εγώ τώρα που παίρνω τα αντιψυχωτικά μου φάρμακα έχω μειωμένη δημιουργικότητα


    αυτό οφείλεται στη δράση αυτών των χαπιών που επηρεάζουν κάποια κέντρα του εγκεφάλου

    πολλοί ποιητές , καλλιτέχνες στο παρελθόν δεν έπαιρναν την αγωγή τους για να είναι πιο δημιουργικοί

    τώρα δεν ξέρω κι εγώ έχω βρεθεί σ αυτό το δίλλημα
    να είμαι άρρωστη και δημιουργική ή καλά και χωρίς δημιουργηκότητα

    ;;;;;;
    όμως με τον καιρό ξαναρχίζεις να προσπαθείς έστω και λίγο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Εργασιοθεραπεια. Οταν διαλυθηκε ο αραβωνας ημουν χαλια, επινα, ξενυχτουσα, κοιμομουν το πρωι, κοπρσκυλιαζα στις καφετερειες και στα μπαρ, αλοτε την εβγαζα ολη μερα στο σπιτι. Ειχα παρατησει και τη δουλεια μου και μπορει να επιασα τον πατο. Οταν πηγα στον ψυχιατρο που ο αδερφοσ μου με βοηθησε να το παρω αποφαση αρχισα να τα βλεπω πιο ομορφα πιο αισιοδοξα και να στανιαρω ψυχολογικα. Με εβαλε σε ταξη τις σκεψεις και με εχωσε στη δουλια και εκει με τους συναδελφους το καλαμπουρι το μυαλο ξεκολησε πηρε τη σωστη ταχυτητα στο κιβοτιο και ανεβασα στροφες και ξεκολησα απο την λασπουρα της καταθλιψης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Εγώ, αντιθέτως, με τα φάρμακα είμαι κάπως δημιουργικός.

    Όλοι οι γιατροί μού λένε \"απασχόληση\" και \"έξω από το σπίτι\" και ίσως έχουν δίκιο.

    Αλλά δεν υπάρχουν δουλειές πουθενά, εκτός από το Δημόσιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    το θεμα ειναι τα φαρμακα να ειναι στη σωστη δοσολογια,ουτε κατασταλτικα,ουτε ανεπαρκη!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    32
    kalimera paidia
    einai to proto mou minima sto site ,to opoio kata th gnomi mou einai kai to pio shmantiko kai plires gia tous anthropous pou psaxnoun plirofories gia thn psixiki ugeia h theloun na moirastoun kapoia pramata h na vroun apanthseis.
    episkefthka proti fora psuxiatro-paidopsixiatro-psixanaliti to noemvrio tou 97 aisthanomenos kataptosi,katathlipsi kai adunamia na skefto -h gia thn akriveia aisthanomouna adeio to kefali mou kai kathe skepsi oti tha me vuthisei sthn apognosi san na eixe sumvei kati tromero pou den eprepe na to matho kai pasxiza na tafhxo exo apo to mualo mou- Epipleon aisthanthika les kai proth fora eniotha oti hmoun zontanos ,oti me evlepan oi alloi kai den pernao aparathrhtos opos thathela kai afto me tromaze Mplegmena pramata kai perierga h alhtheia
    Episkeptomouna to giatro os ton augousto tou 98 kai meta to septemvrio den xanaepikoinonhsa gia rantevou.Den mou edine farmaka kai otan tou eixa pei oti dikaioumai mia diagnosi mou eipe poli genika oti h periptosi mou einai apo \'\'usterikh nevrosi os sxizofreneia\'\'
    Xanarxisa na ton episkeptomai to septemvrio tou 2001 os to fevrouario tou 2005 kai meta apo to fevrouario h martio tou 2006 os kai shmera opou phgaino kanonika
    Se olo afto to diasthma ,paroti tou zhthsa farmaka toulaxiston gia to agxos pou aisthanomai arnithike na mou grapsei theorontas pithanos oti mporo na zhso kai xoris afta h pisteuontas oti h douleia pou kanoume -suzhthsh o enas apenanti ston allo [oxi ntivani] einai shmantikoterh apo kathe farmako ,kati sto opoio sumfono alla otan aisthanomai na katarreo apo agxos einai sigouro oti thathela na xa mia farmakeutikh vohtheia ,ena tetoio sthrigma
    To erotima mou giati panta skeftomai ta xeirotera , einai an uparxi periptosi namai sxizofrenis alla o giatros mou protima na antimetopizei thn periptosi mou xoris farmaka.Yparxei kapoia tetoia periptosi?
    Yparxoun therapeutes pou epilegoun na mh dinoune farmaka se periptoseis sxizofreneias?
    Euxaristo prokatavolika gia thn apanthsh :)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    32
    Ρωτησα την απορια μου στον ιδιο το γιατρο μου και μου ειπε ,αν ειχατε σχιζοφρενεια θα σας εδινα φαρμακα ,αλλα δεν εχετε και δεν χρειαζεστε φαρμακα ¨)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    26
    Με τα Risperdal και εγώ είχα πρόβλημα στις αρχές, δεν μπορούσα όχι μόνο να απομνημονεύσω , αλλά ούτε και να καταλάβω τι διαβάζα.Ίσως βέβαια να ήταν και από το σοκ που είχα περάσει.Πάνω από ένα χρόνο μετά επανήλθα , ενώ έπαιρνα Risperdal πάντα.Με τα Zyprexa πάντως νομίζω ότι έχω μεγαλύτερη διάυγεια πνεύματος , ίσως αυτά να λειτουργούν καλύτερα σε εμένα, ξέρεις είναι θέμα οργανισμού.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    Η κορη μου οσο επαιρνε τα ζυπρεχα συνεχιζοταν οι κρισεις αγχους κ φοβου που ειχε αλλα ζωγραφιζε,Μηπως εσεις που μαλλον εχετε εμπειριες μπορειτε να μου απαντησετε σαυτα που με βασανιζουν.Μεατα απο χεηση κοκαινης κα κανναβης ,μετα την διακοπη τουσ εδω και 4 μηνες η κορη μου παρουσιαζει ολα τα συμπτωματα των ψυχικων παθησεων,τωρα εχει σταματησει τα ζυπρεχα τα πηρα 50 μερες δεν εχει κρισεις αγχους εχει ομως εκδηλα συμπτωματα ψυχωσης,δεν θελει να παρει φαρμακα και δεν ξερω πως να τη βοηθησω,ειναι 24 χρονων,γελαει μονη της συχνα εχει τικ,και δεν ξερω αν ακουει φωνες η εχει ψευδεσθησεις,ξεχναει εχει αργη σκεψη,κλπ,την εχει δει ψυχιατρος,διεγνωσε ψυχωση αλλα επειδη σταματησε τα φαρμακα κ επειδη λεει ειναι εκκεντρικη προσωπικοτητα δεν ερχεται να την δει αλλα περιμενει να ζητησει η κορη μου επαφη η οποια λεει οτι ειναι καλα αλλα δεν της φαινετα καθολου.Αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να το περασει ολο αυτο χωρις φαρμακα,και σας παρακαλω πειτε μου εσεις που αντιμετωπιζετε προβληματα ψυχωσης πως πρεπει να της συμπεριφερομαι οταν γελαει ,οταν συνεφιαζει το προσωπο της οταν κουναει το κεφαλι της σαν να διωχνει φωνες η σκεψεις οταν μενει μονη της κοιταζοντας τον τοιχο αυπνη λες και εχει παρεα μεσα της

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....οντως ειναι θεμα οργανισμου lunatica διαφορετικα θα ειχαμε πιο ομοιομορφα αποτελεσματα στη θεραπεια! \'\'Ανησυχη\'\' χωρις φαρμακευτικη αγωγη&υποστηρικτικη ψυχοθεραπεια δεν θα ειναι ευκολο...Εσυ οσο μπορεις να συνεχισεις αυτο που ηδη κανεις,απλα χρειαζεται &ειδικη βοηθεια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •