καλυτερα απο πριν?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    καλυτερα απο πριν?

    Πριν 5 χρονια περασα τη δυσκολοτερη φαση της ζωης μου.εντελως ξαφνικα μου εκδηλωθηκαν συμπτωματα διπολικης με αποκορυφωμα μια ολοκληρη εβδομαδα που εζησα τολμω να πω στην παρανοια.η οικογενεια μου ηταν συγκεντρωμενη γυρω μου ανικανη να με βοηθησει.ηταν η πρωτη φορα που ειδα τον μπαμπα μου να κλαιει.ημουν 24.δεχτηκα σχεδον αμεσως να δω γιατρο και τον ακουσα προσεχτικα οταν μου περιεγραψε την κατασταση μου.δεν τη δεχτηκα ομως αμεσως αν και πηρα θεραπεια.ο δρομος για να δεχτουμε οτι εχουμε μια αρρωστια για μενα ηταν μακρυς.η αυτολυπηση που απερεε απο την ερωτηση γιατι σε μενα? ηταν σχεδον καθημερινη.επιπλεον αισθανομουν το μυαλο μου θαμπο και η καθημερινοτητα μου ηταν ενας διαρκης αγωνας να μεινω ξυπνια να μπορω να μιλησω,να μπορω να κοιταξω με καθαρο βλεμμα.απλα πραγματακια για μενα ηταν πολυτελεια.περνωντας ο καιρος βαρεθηκα την αυτολυπηση ,δουλευα εβγαινα,και δρωντας η αγωγη αισθανομουνα ολο και καλυτερα.νομιζω οτι τον τελευταιο χρονο που ειμαι πολυ καλα κατα τη δικη μου γνωμη μπορω να απαντησω σ'αυτο το γιατι σ'εμενα?μπορει να μεγαλωσα σε προστατευμενο και αγαπημενο περιβαλλον αλλα θυμαμαι μια κατασταση πρασωπικη που εζησα για 3 χρονια και με εκανε πολυ αδυναμη δημιουργωντας μου χιλιαδες φοβιες.και μετα παλι απο λιγα χρονια μη εχοντας ξεπερασει την πρωτη κατασταση,περασα μια τραυματικη σχεση που πραγματικα με ισοπεδωσε.οταν τελειωσε ,αρρωστησα.το θεμα ποιο ειναι?Σημερα ειμαι σε πολυ καλυτερη κατασταση ψυχολογικη απ'οτι οποιαδηποτε στιγμη στο παρελθον.μπορω να θυμηθω καταστασεις οπου δεν μπορουσα να τις χειριστω ειτε απο ελλειψη υπομονης ειτε απο ελλειψη ψυχραιμιας καθως και πολλα νευρα,και αυτο καθ'ολη τη διαρκεα. της ζωης μου.
    Η αρρωστια σ'εμενα ηταν οτι πιο δυσκολο μου εχει τυχει,αλλα ισως να με εκανε καλυτερη.με κατεστρεψε και με ξαναεχτισε απο την αρχη.ξεπερνωντας την,ουσιαστικα εφυγαν ολα τα δυσκολα κομματια μου,η τουλαχιστον φευγουν σιγα-σιγα.εχω περισσοτερη υπομονη,εμπιστοσυνη στον εαυτο μου,εχω ευαισθησια αλλα οχι μεχρι γελοιοτητας οπως πριν.κυριως ομως διακρινω τι μου αξιξει και το διεκδικω.τωρα μπορω να σταθω σε μια σωστη σχεση ,να εκτιμησω τον αλλο και να του δωσω αυτα που του αξιζουν.
    Παντα θα το λεω αυτο.οταν κατι ψυχολογικο μας συμβει ειναι πιστευω γιατι κατι εχουμε αφησει ανοιχτο απο το παρελθον και πρεπει να κλεισει ο κυκλος ετσι ωστε να μην εχουμε εκκρεμοτητες με τον ιδιο μας τον εαυτο.
    ειναι η ευκαιρια που μας δινει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    ευχαριστούμε που μοιράστηκες ΜΑΖΙ μας την εμπειρία σου!
    χαίρομαι που πηγαίνεις καλλίτερα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    linda γεια σου!! Πασχω και εγω απο διπολικη..τα ιδια συναισθηματα που περιγραφεις ειχα κι εγω μολις εμαθα τι ειχα και δεν ηθελα να το παραδεχτω με τιποτα..αυτο το "γιατι?" βασανιζε συνεχεια το μυαλο μου...κλαμα, στεναχωρια, αναπαντητα ερωτηματα...επειτα το συνειδητοποιησα..το σκεφτηκα πιο λογικα και πιο ψυχραιμα..ενημερωθηκα για τη διπολικη...πλεον πιστευω πως θα τα καταφερω..ολοι μας θα τα καταφερουμε..μπορουμε να μαθουμε πολλα μεσα απ αυτα που περναμε...να γνωριζεις καλυτερα τον εαυτο σου...φτανοντας στα ορια και επιστρεφοντας και παλι πισω...εγω προσπαθω να μην το βλεπω αρνητικα..προτιμω να το βλεπω σαν κατι που μπορει να με ταλαιπωρησει και να ειναι δυσκολο, ομως στην τελικη θα εχω αποκομισει πολλα μεσα απ αυτο..
    Ο,τι καλυτερο σου ευχομαι!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Μπράβο σου, χαίρομαι για σένα, πάλεψες και τα κατάφερες. Μιλάς συνειδητοποιημένα και προσγειωμένα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    19
    Με αυτά που γράφεις αρχίζω να πιστεύω ότι αν η μαμα μου αν το παλέψει θα τα καταφέρει..ευχαριστώ που μέσω της δύναμης σου μου δίνεις κ μενα δύναμη!

Similar Threads

  1. ειμαι καλυτερα
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2010, 17:38
  2. ΚΑΛΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-10-2009, 22:45
  3. ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 19:41
  4. Μπορούμε να τα πάμε καλύτερα
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2005, 22:09
  5. Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma
    By Μαρία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2005, 14:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •