Αγοραφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    Αγοραφοβια

    Γεια σε ολουσ ! Ελπιζω αυτο το βραδυ να κυλησει ηρεμα για ολουσ μασ χωρισ ασχημεσ σκεψεισ και με λιγη αισιοδοξια ! Θα θελα να μαθω το εξησ: μπορει να ξεπεραστει η αγοραφοβια(που διαρκει πολλα χρονια) χωρισ φαρμακευτικη αγωγη?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    παλι κανεισ? οποτε ανοιγω θεμα δε μου μιλαει κανεισ :((((

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    νατο το γκρινιαρικο :) καλησπερα!
    Πηγες σε γιατρο?
    με τον αντρα σου μιλησατε ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Καλησπερα! χαχα ειμαι οντωσ γκρινιαρα και παραπονιαρα.
    με τον αντρα μου μιλησα αλλα δεν βγαλαμε ιδιαιτερα ακρη.
    πηγα σε μια ψυχιατρο η διαγνωση τησ ειναι αγχωδεισ διαταραχη και ενω τησ ειπα πωσ δεν θα ηθελα να παρω φαρμακα εκεινη μου ειπε
    πωσ μονο ετσι θα νιωσω καλυτερα . Τα αγορασα τα φαρμακα αλλα η αληθεια ειναι πωσ δεν τα εχω παρει ακομα γιατι φοβαμαι με αυτα
    που ακουω. Σκεφτομαι μηπωσ τα καταφερω μονη μου αλλα η γιατροσ ηταν κατηγορηματικη .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    σκεφτεσαι να δεις ψυχολογο?πως θα το προσπαθησεις?
    Οταν λες κατηγορηματικη..τι ειπε δηλ..
    ας γκρινιαξεις και εσυ βρε χαζουλι..ολοι το κανουμε!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ειπε πωσ αυτη την αγχωδη διαταραχη την εχω χρονια και καθε φορα που μου συμβαινει κατι κακο μου συμβαινει , οσο περνανε τα χρονια λεει θα γινομαι χειροτερα . Τησ ζητησα να κανουμε
    μια ψυχοθεραπεια και αν δεν δουμε βελτιωση τοτε να παρω καποιο φαρμακο . Η απαντηση ηταν πωσ η ψυχοθεραπεια για μενα δεν θα εχει αποτελεσμα. Ναι σκεφτομαι να δω και εναν ψυχολογο το κακο ειναι πωσ μενω επαρχια και κοντα μου ειναι μονο η ψυχιατροσ . Γνωριζεισ κατι για τα αντικαταθληπτικα ? το sertraline μου εγραψε να παρω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Τι αφορισμοι ειναι αυτοι απο ψυχιατρους για ατομα με αγχωδη διαταραχη οτι δεν θα βοηθησει η ψυχοθεραπεια? Ουφ Παναγιτσα μου.. Εγω ειμαι της αποψης και τα φαρμακα να παρεις και να πας για ψυχοθεραπεια.....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ξερετε κατι , τι ηταν αυτο που δε μου αρεσε . Την δευτερη μερα πηγα με το βιβλιαριο μου να γραψει τα φαρμακα γιατι την προηγουμενη δεν το ειχα παρει μαζι μου. Τη ρωτησα αν θα μπορουσαμε να μιλησουμε λιγο ειπε ναι. Τησ ειπα περα απο το αγχοσ που νιωθω αυτη τη περιοδο τησ μιλησα και για καποια προβληματα που εχω με τον αντρα μου και αυτο που μου ακυρωσε τα παντα ηταν πωσ δεν ταιριαζω καθολου με τον αντρα μου και η μονη λυση ειναι ενασ χωρισμοσ. Εφυγα σα τρελη μου ακυρωσε 11 ολοκληρα χρονια που ειμαι μαζι του , μιλησε για καθαρα εγωιστικη αγαπη χωρισ να ξερει αν μου εχει σταθει διπλα μου ολα αυτα τα χρονια σε οτι δυσκολια και να ειχα με τα πρωτα παραπονα που ειπα μιλησε για χωρισμο. το θεωρειτε σωστο αυτο?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    εχουν παντα δικιο σε οσα λενε οι ψυχιατροι???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εσυ πως αισθανεσαι με τον αντρα σου κοιτα και μετα τι λενε οι αλλοι, οτι ειδικοτητα κι αν εχουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by mary.a View Post
    εχουν παντα δικιο σε οσα λενε οι ψυχιατροι???
    Όχι αλλά ου μπέξεις γιατί μετά δεν έχει ξεμπλέξεις... θα πας θα σου βγάλει μια διάγνωση και μετά η κάθε σκέψη η κάθε πρόταση θα είναι αποτέλεσμα της διάγνωσης και όχι του ανθρώπου που πίστευες πως ήσουν. λέω τώρα..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    κοντεψα να τρελαθω με επιασε πονοκεφαλοσ! αυτοι δεν εχουν προβληματα με τουσ συντροφουσ τουσ? χωριζουν τοσο ευκολα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Οι ψυχιατροι??? Ουυυυυυυ!!! Τιγκα στα ψυχολογικα ειναι οι περισσοτεροι! Το εχω ξαναπει που μια φορα επεσα πανω στον διευθυντη της ψυχιατρικης ενος πολυ μεγαλου δημοσιου νοσκομειου της Αθηνας και μου ελεγε την ιστορια της ζωης του και πως μετανιωσε που αφησε την πρωτη του γυναικα και παντρευτηκε τη δευτερη, και ηθελε παλι την πρωτη πισω, και ιστοριες!! Ειδικα οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι ξερω οτι εχουν μεγαλα ποσοστα διαζυγιων..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εσενα αυτη η λυση (του χωρισμου) δεν σου κανει..
    Ασφαλως θα εχεις τους λογους σου.
    παρολα αυτα του ειπες οτι ειδες γιατρο και οτι αντιμετωπιζεις αυτη την διαταραχη?Θα χρειαστεις την υποστηριξη του και πρεπει να στην προσφερει..
    Ανεξαρτητα με το τι ειπε η ψυχιατρος(πολυ βιαστικα θα ελεγα),δεν νομιζεις οτι αυτο το συναισθημα που εχεις οτι δεν σε καταλαβαινει,πρεπει να αντιμετωπιστει?
    Φαρμακα δεν ξερω τπτ,ομως οσο καιρο ειμαι στο φορουμ διαβαζω οτι αυτες οι διαταραχες αντιμετωπιζονται ΚΑΙ χωρις φαρμακα.
    Οπως και να εχει ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρεις μια δευτερη γνωμη απο ψυχολογο :)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Οι ψυχιατροι??? Ουυυυυυυ!!! Τιγκα στα ψυχολογικα ειναι οι περισσοτεροι! Το εχω ξαναπει που μια φορα επεσα πανω στον διευθυντη της ψυχιατρικης ενος πολυ μεγαλου δημοσιου νοσκομειου της Αθηνας και μου ελεγε την ιστορια της ζωης του και πως μετανιωσε που αφησε την πρωτη του γυναικα και παντρευτηκε τη δευτερη, και ηθελε παλι την πρωτη πισω, και ιστοριες!! Ειδικα οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι ξερω οτι εχουν μεγαλα ποσοστα διαζυγιων..
    λολ... πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, .. άνθρωποι είναι και αυτοί όπως όλοι

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αγοραφοβια?οχι εγω!
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2009, 17:49
  2. Αγοραφοβία.. ;
    By Dexter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 24
    Last Post: 11-02-2008, 02:03
  3. Αγοραφοβια?
    By Σωτηρης1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 15-09-2007, 15:21
  4. Αγοραφοβία???
    By _CASA_ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2007, 17:37
  5. Εγώ , ο πανικός και η αγοραφοβία !
    By Black Rose in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2005, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •