Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ...

    Ολα ξεκινησαν πριν 4 χρονια περιπου...ειχα αρκετες μερες θυμαμαι ενα εντονο καψιμο στο στηθος,και αποφασισα να επισκεφτω εναν παθολογο!Την μερα της επισκεψης καθομουν στον καναπε του ιατρειου και περιμενα να ερθει η σειρα μου για να με δει η γιατρος...ξαφνικα ενιωσα το καψιμο στο στηθος να γινεται ολοενα και πιο εντονο,οι χτυποι της καρδιας μου να να ανεβαινουν και τα χερια μου να αρχιζουν να μουδιαζουν,δε μπορουσα να αναπνευσω και ζητησα βοηθεια πανικοβλητος!Περασα αμεσως μεσα...με ξαπλωσε η γιατρος στο κρεβατι...μου πηρε πιεση,ειχε φτασει 23,το μουδιασμα αρχισε να ανεβαινει στο κεφαλι και η δυσπνοια να γινεται εντονοτερη...εκεινη την ωρα ειπα απο μεσα μου...αυτο ηταν,πεθαινω!Φυσικα ειπα πως νιωθω στη γιατρο...μου εκανε αμεσως μια ενεση και ξαφνικα αρχισα να ηρεμω,το μουδιασμα να φευγει και οι χτυποι της καρδιας να πεφτουν στο φυσιολογικο!Με το που ηρεμησα μου εξηγησε οτι δεν εχω κατι το παθολογικο και ολα αυτα τα επαθα απο το υπερβολικο αγχος και τον φοβο...μου ειπε πως αυτο που επαθα λεγεται κριση πανικου!Για μενα πρωτογνωρο γιατι ουτε καν ηξερα για τις κρισεις πανικου και τα συμπτωματα τους!Μου συνεστησε εναν ψυχιατρο και απο τοτε εχω κανει διαφορες αγωγες...οπως seroxat,dumirox,entact...xωρις να δω καποια μεγαλη διαφορα με ευθυνη μου βεβαια καθως μολις περναγε κανα 3μηνο και ενιωθα καλα σταματαγα τη θεραπια,μεγαλο λαθος οπως αποδειχτηκε στη συνεχεια γιατι οι κρισεις επανερχονταν και ζηταγα παλι βοηθεια!Εδω και 3 βδομαδες ακολουθω μια αγωγη με deprevix 75mg πρωι-βραδυ...3 nevrorestol των 10mg ενδιαμεσα στη μερα και 1 ecloram 40mg το μεσημερι!Κανω σωστα τη θεραπεια μου αυτη τη φορα και μονο αν μου πει ο γιατρος να μειωσω η να κοψω κατι...θα το κανω,απο μονος μου τπτ!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μπορεσω να επανελθω στις κοινωνικες μου υποχρεωσεις γρηγορα γιατι απο τις κρισεις αυτες εχει αλλαξει ολη μου η ζωη και η συμπεριφορα!Φοβαμαι συνεχεια μην με ξαναπιασει μια κριση οπως τοτε στο ιατρειο και μεινω στον τοπο καθως δε θα εχω βοηθεια...οταν βγαινω εξω κυκλοφορω παντα στην τσεπη με κανα δυο ζαναξ...μη με πιασει τπτ να παρω ενα να ηρεμησω!Οποιαδηποτε γνωμη η συμβουλη εχετε να μου πειτε η να μου προτεινετε...θα χαρω πολυ να τις ακουσω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    καλησπερα και καλη σαρακοστη,σε καταλαβαινω απολυτα εγω επαθα την πρωτη κριση πριν 3 μηνες και ξεκινησα αμεσως ψυχοθεραπεια γιατι καταλαβα οτι εχω καποια αλυτα θεματακια εξου και οι κρισεις που ηρθαν να μου το επισημανουν...με μια καλη ψυχοθεραπεια δεν χρειαζεσαι χαπια εγω περασα πολυ ασχημα αλλα τα καταφερα μονη μου χωρις φαρμακα.το χαπι των κρισεων ειναι η ψυχοθεραπεια...για αυτο μολις τα κοβεις σε ξαναπιανουν...η αγωγη απλα καλυπτει το προβλημα δεν το λυνει..βλεπεις καποιον θεραπευτη;;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    γεια σου!εγω επαθα την πρωτη κριση πανικου πριν 3 χρονια απο υπερβολικο αγχος και στεναχωρια.και εγω πηγα στο νοσοκομειο γιατι νομιζα οτι πεθαινα...περασα διαφορες φασεις και πηρα διαφορα φαρμακα.τωρα παθαινω πολυ σπανια και αυτο γιατι μπορω και το ελεγχω.το μυστικο κατα τη γνωμη μου ειναι οταν νιωθεις οτι πας να παθεις κριση να παιρνεις βαθιες και αργες ανασες.καποιες φορες δυσκολευομαι αλλα το παλευω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    minaspap και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 1μιση χρόνο. Όπως τα περιέγραψες εσύ κάπως έτσι είμαι και εγώ. Την πρώτη φορά με έπιασε ενώ κάπνιζα, είχα 185 παλμούς ειχα μουδιάσει ολόκληρος και η επαναφορά έγινε με εισαγωγή και ενέσεις. Έκτοτε έκανα αρκετές καρδιολογικές και ορμονολογικές χωρίς να βρεθεί κάτι παθολογικό τελικά. Κάθε μέρα και μενα με πιανει αυτο το πραγμα και μάλιστα εμένα μου κλεινει και το στομάχι με αποτέλεσμα να έχω χάσει 13 κιλά! Μήπως ήρθε η ώρα να πάω στον ψυχολογο?.. Ά! έχω συχνά ένα φούσκωμα στο στομάχι και πόνο στο στήθος..

Similar Threads

  1. και η δικη μου ιστορια..
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2016, 22:54
  2. Η δικη μου ιστορια
    By vende in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2010, 20:26
  3. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
    By Ζουζουνάκι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2009, 12:19
  4. Η δικη μου ιστορια
    By xara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 16-02-2007, 14:06
  5. Η δική μου ιστορία
    By gatoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-09-2005, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •