ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ

    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!!Εχω κρισεις πανικου σχεδον καθε μερα...συγκεκριμενα,αισθημα παλμων,ταχυκαρδια,εξαψεις.. .δυσπνοια,μουδιασματα στα ακρα!Νομιζω πως θα παθω ανακοπη,πως η καρδια μου θα σταματησει να χτυπαει!Φοβαμαι ακομα περισσοτερο οταν ειμαι σε δημοσιους χωρους(πλατειες,κλαμπ,καφε� �εριες),μηπως με πιασει τπτ μπροστα σε κοσμο και γινω ρεζιλι!Επισης τον ιδιο φοβο εχω οταν χρησιμοποιω το μετρο η το λεωφορειο και τα αποφευγω...Οποτε βγαινω εξω εχω παντα μαζι μου ζαναξ μη με πιασει κριση!Απο εξετασεις...απειρες,τριπλεξ ,αιματος,αξονικες,μαγνητικ� �ς...εχω χορτασει ολα αυτα τα χρονια...και ειμαι μολις 24 χρονων!Φυσικα ολες εβγαιναν μια χαρα...Απο τοτε που με επιασε η πρωτη κριση πριν 4 χρονια,εχει αλλαξει ολη μου η ζωη.Εχω κανει καποιες συνδιαστικες φαρμακευτικες αγωγες κατα καιρους(seproc,nevrorestol,abilify,deprevix ,ecloram) αλλα καμια δεν απεδωσε αυτα που υποσχοντουσαν οι ψυχιατροι.Αυτη τη στιγμη κανω αγωγη με seroxat(40mg τη μερα) και ζαναξ(1mg 3 φορες τη μερα)...γνωριζει καποιος αν τα seroxat βοηθαν στις κρισεις πανικου??Παντως 3 βδομαδες που κανω αυτη τη θεραπεια δεν εχω δει διαφορα...μονο με τα ζαναξ ηρεμω αλλα μετα νιωθω υπνηλια και γενικα σαν να ειμαι μαστουρωμενος!Ντρεπομαι να πω στους φιλους μου πως εχω κρισεις πανικου...μηπως με περασουν για τρελο,και απο συγγενεις λιγοι το ξερουν.Το σημαντικοτερο ειναι πως ειμαι επαγγελματιας αθλητης και ολο αυτο με εχει επηρεασει στην αποδοση μου,χανω προπονησεις δεν τρεφομαι σωστα...ελπιζω καποια στιγμη να βρεθει η καταλληλη αγωγη για να σταματησει αυτος ο εφιαλτης που ζω τοσο καιρο!
    Last edited by minaspap; 02-05-2011 at 19:44.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!!Εχω κρισεις πανικου σχεδον καθε μερα...συγκεκριμενα,αισθημα παλμων,ταχυκαρδια,εξαψεις.. .δυσπνοια,μουδιασματα στα ακρα!Νομιζω πως θα παθω ανακοπη,πως η καρδια μου θα σταματησει να χτυπαει!Φοβαμαι ακομα περισσοτερο οταν ειμαι σε δημοσιους χωρους(πλατειες,κλαμπ,καφε� �εριες),μηπως με πιασει τπτ μπροστα σε κοσμο και γινω ρεζιλι!Επισης τον ιδιο φοβο εχω οταν χρησιμοποιω το μετρο η το λεωφορειο και τα αποφευγω...Οποτε βγαινω εξω εχω παντα μαζι μου ζαναξ μη με πιασει κριση!Απο εξετασεις...απειρες,τριπλεξ ,αιματος,αξονικες,μαγνητικ� �ς...εχω χορτασει ολα αυτα τα χρονια...και ειμαι μολις 24 χρονων!Φυσικα ολες εβγαιναν μια χαρα...Απο τοτε που με επιασε η πρωτη κριση πριν 4 χρονια,εχει αλλαξει ολη μου η ζωη.Εχω κανει καποιες συνδιαστικες φαρμακευτικες αγωγες κατα καιρους(seproc,nevrorestol,abilify,deprevix ,ecloram) αλλα καμια δεν απεδωσε αυτα που υποσχοντουσαν οι ψυχιατροι.Αυτη τη στιγμη κανω αγωγη με seroxat(40mg τη μερα) και ζαναξ(1mg 3 φορες τη μερα)...γνωριζει καποιος αν τα seroxat βοηθαν στις κρισεις πανικου??Παντως 3 βδομαδες που κανω αυτη τη θεραπεια δεν εχω δει διαφορα...μονο με τα ζαναξ ηρεμω αλλα μετα νιωθω υπνηλια και γενικα σαν να ειμαι μαστουρωμενος!Ντρεπομαι να πω στους φιλους μου πως εχω κρισεις πανικου...μηπως με περασουν για τρελο,και απο συγγενεις λιγοι το ξερουν.Το σημαντικοτερο ειναι πως ειμαι επαγγελματιας αθλητης και ολο αυτο με εχει επηρεασει στην αποδοση μου,χανω προπονησεις δεν τρεφομαι σωστα...ελπιζω καποια στιγμη να βρεθει η καταλληλη αγωγη για να σταματησει αυτος ο εφιαλτης που ζω τοσο καιρο!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μινα καλως ηρθες.Ειμαστε πολα μελη εδω με το ιδιο προβλημα που εχεις.Μην φοβασε ειναι κατι που δεν κινδυνευεις να πεθανεις η να τρελαθεις παντως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!! Εχω κρισεις πανικου σχεδον καθε μερα...συγκεκριμενα,αισθημα παλμων,ταχυκαρδια,εξαψεις.. .δυσπνοια,μουδιασματα στα ακρα!Νομιζω πως θα παθω ανακοπη,πως η καρδια μου θα σταματησει να χτυπαει!Φοβαμαι ακομα περισσοτερο οταν ειμαι σε δημοσιους χωρους(πλατειες,κλαμπ, καφετεριες), μηπως με πιασει τπτ μπροστα σε κοσμο και γινω ρεζιλι!Επισης τον ιδιο φοβο εχω οταν χρησιμοποιω το μετρο η το λεωφορειο και τα αποφευγω...Οποτε βγαινω εξω εχω παντα μαζι μου ζαναξ μη με πιασει κριση! Απο εξετασεις...απειρες ,τριπλεξ, αιματος, αξονικες, μαγνητικες...εχω χορτασει ολα αυτα τα χρονια...και ειμαι μολις 24 χρονων!Φυσικα ολες εβγαιναν μια χαρα...Απο τοτε που με επιασε η πρωτη κριση πριν 4 χρονια, εχει αλλαξει ολη μου η ζωη. Εχω κανει καποιες συνδιαστικες φαρμακευτικες αγωγες κατα καιρους (seproc, nevrorestol, abilify, deprevix, ecloram) αλλα καμια δεν απεδωσε αυτα που υποσχοντουσαν οι ψυχιατροι.Αυτη τη στιγμη κανω αγωγη με seroxat (40mg τη μερα) και ζαναξ (1mg 3 φορες τη μερα)...γνωριζει καποιος αν τα seroxat βοηθαν στις κρισεις πανικου?? Παντως 3 βδομαδες που κανω αυτη τη θεραπεια δεν εχω δει διαφορα...μονο με τα ζαναξ ηρεμω αλλα μετα νιωθω υπνηλια και γενικα σαν να ειμαι μαστουρωμενος! Ντρεπομαι να πω στους φιλους μου πως εχω κρισεις πανικου...μηπως με περασουν για τρελο ,και απο συγγενεις λιγοι το ξερουν.Το σημαντικοτερο ειναι πως ειμαι επαγγελματιας αθλητης και ολο αυτο με εχει επηρεασει στην αποδοση μου, χανω προπονησεις δεν τρεφομαι σωστα...ελπιζω καποια στιγμη να βρεθει η καταλληλη αγωγη για να σταματησει αυτος ο εφιαλτης που ζω τοσο καιρο!



    Xεχε να το ολοκληρο το μηνυμα σου !! Στο εφταξα απο μονη μου λολλ !! Να αφηνεις κενα αναμεσα στις λεξεις για να μη στο κοβει...
    Λοιπον το διαβαζω κ σου απανταω σε αλλο μου ποστ οκ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου !! Λες οτι εχεις κανει ενα σωρο εξετασεις κ δεν εχουν δειξει να εχεις κατι παθολογικο...αρα αυτο που μοιαζει περισσοτερο σαν ενδεχομενο (για να μην πω στανταρ) ειναι οτι το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο...πιστευω περα απο τα φαρμακα θα επρεπε να κανεις ισως κ συνεδριες ψυχοθεραπειας ωστε να αντιμετωπισεις πιο αποτελεσματικα το προβλημα, καθως εντοπιζοντας τα αιτια κ δρομολογωντας νεες αλλαγες κ αλλαζοντας καποιες αποψεις κ τροπο σκεψης, βλεπεις που εχεις κανει λαθος, τι σκατα φταιει, κ προσπαθεις αναλογως να το διορθωσεις...τα φαρμακα δεν βοηθανε παντοτε κ δεν εχουν την ιδια αποτελεσματικοτητα σε ολους...εχεις δοκιμασει η αληθεια αρκετα αλλα ισως ειτε δεν σου εκατσαν ειτε δεν εγινε σωστη αντιμετωπιση στο προβλημα σου καθως περιμενες μονο απο τα φαρμακα να δειξουν αποτελεσμα...για υτο σου λεω κ επιμενω οτι ειναι πολυ σημαντικη η ψυχοθεραπεια σε τετοιες περιπτωσεις καθως κ η δικη σου ατομικη προσπαθεια πανω σ ολο αυτο το θεμα...ειναι κ απο ποια οπτικη το βλεπεις....αμα τα σκεφτεσαι συνεχεια τοσο μεγαλωνει ο φοβος κ σε τρωει κ δεν μπορεις με τιποτα να χαρεις κ υποφερεις...

    εξω επισης φοβασαι να κυκλοφορησεις μηπως σε πιασει κριση πανικου ε?? οσο ομως το σκεφτεσαι κ τροφοδοτεις αυτη τη σκεψη, οτι δηλαδη κατι μπορει να παθεις τοσο χειροτερα μπαινεις στο τρυπακι κ ειναι δυσκολο να βγεις..(που εδω που τα λεμε δεν ειναι τοσο δυσκολο, αλλα μπροστα στα ματια μας πραγματι φανταζει ακατορθωτο..)

    στο λεω κ απ την προσωπικη μου εμπειρια καθως κ εγω υπεφερα επι 1 χρονο απο κρισεις πανικου κ εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη αλλα εχω αντιμετωπισει τις κρισεις πανικου κ τις εχω ξεπερασει θελω να πιστευω....κ ειχα πολλες φορες αυτο το φοβο οταν κυκλοφορουσα αλλα μην το σκεφτεσαι, το πιθανοτερο ειναι να μη γινει τιποτα...

    κ οχι βεβαια, τρελος δεν εισαι ουτε θα σε περασουν οι αλλοι για τρελο αν τους το πεις, αλλα καλυτερα προκειμενου να μην αγχωνεσαι κ απο κει μην το λες αε ατομα που δεν νιωθεις ασφαλης μαζι τους, πες το μονο σε αυτους που εμπιστευεσαι αλλα εσω που τα λεμε κ να το πεις τι μπορουν αυτοι να σου προσφερουν?? αμα δεν ειναι στη θεση σου, δεν μπορουν δθστυχως να καταλαβουν οσο καλη θεληση κ να εχουν...

    τα σεροξατ προσωπικα δεν τα εχω παρει ωστε να σου πω αποψεις αλλα απ ο,τι εχω διαβασει εδω μεσα τουλαχιστον αρκετους τους εχουν βοηθησει....ισως να περιμενεις λιγο ακομα κανε υπομονη μπορει να δεις διαφορα κ αμα δεν δεις μετα το σκεφτεσαι κ το συζητας με το γιατρο σου...

    αυτα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 01:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  3. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 14:35
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By popiza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2007, 13:15
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •