Μια ιστορια που με ποναει πολυ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Μια ιστορια που με ποναει πολυ..

    Καλησπερα σας.

    Ειδα οτι εχει τεθει ηδη ενα παρομοιο θεμα σαν αυτο που θελω να γραψω εδω,μονο που συμβαινει απο την αντιθετη πλευρα..
    Εδω και αρκετα χρονια ειμαι ερωτευμενη και κανω κολλητη παρεα με ενα παιδι.Για 1-2 χρονια δεν ειπα και δεν εδειξα ποτε τιποτα..Δεν ηξερα τι ενιωθε για μενα..
    Μετα απο καποια γεγονοτα,του ειπα την αληθεια για τα συναισθηματα του και η απαντηση του ηταν πως εκεινος με "αγαπαει" αλλα οχι ερωτικα,αλλα φιλικα.Ηταν προβληματισμενος ισως γιατι κι εκεινος σκεφτηκε οτι τελικα αυτο θα ηταν και το τελος της φιλιας μας.
    Για καποιο διαστημα προσπαθησα να απομακρυνθω..πονουσα πολυ..
    Τελικα μεσω κοινων φιλων..γνωστων κτλ..βρεθηκαμε ξανα στην ιδια παρεα και εγω πιστεψα πως τελικα ισως να μπορουσα να παραμερισω τα συναισθηματα μου..οπως μου ειχε πει και εκεινος καποτε..αν μπορω να κανω..προκειμενου να μην χαλασει η φιλια μας.
    Παντοτε του φερομουν φιλικα και ποτε δε τον εφερα σε δυσκολη θεση..ετσι σκεφτηκα οτι θα το επαιρνα πια αποφαση..αφου ειχε μεσολαβησει και ενα χρονικο διαστημα μακρια του.
    Γελαστηκα ξανα..τα πραγματα χειροτερεψαν..φιλες μου που τον ειχαν γνωρισει χωρις να ξερουν πολλα για το πως νιωθω εγω,μου ελεγαν συνεχεια οτι αυτος αποκλειεται να με βλεπει μονο φιλικα..
    Καποια πραγματα τα εβλεπα κι εγω.."σποντες",ματιες και συμπεριφορες που προσπαθουσα να μη δινω σημασια αφου θυμομουν τα λογια του..οτι με βλεπει μονο φιλικα.
    Οταν ομως μου ελεγαν αυτα οι φιλες μου..εγω αρχισα παλι να ελπιζω..και ξανα στο ιδιο φαυλο κυκλο.
    Ελεγα..μα αν ειναι ετσι και νιωθει κατι..αν αλλαξε κατι γιατι δε μου το λεει? Αφου ξερει πως κι εγω ενιωθα ετσι..
    Συνεχιζουν ακομη καποιες κινησεις του, να με κανουν να προβληματιζομαι, σχετικα με το τι θελει τελος παντων απο μενα..τον αγαπαω πολυ,εστω και αν δε μου φερθηκε καλα καποτε..ξερω πως ειναι καλο παιδι.
    Αλλα δε αντεχω αλλο,νιωθω πως ειτε ο ιδιος δε ξερει τι θελει..ειτε με εχει βρει το "παιχνιδακι" του..:(

    Εχω αναγκη να προχωρησω παρακατω...χωρις αυτον, ομως πριν γινει αυτο θελω να μαθω τελικα, αν ενιωσε ποτε τιποτα για μενα..Για χρονια δεν εχει κανει σχεση..του βασανιζε το "μυαλο" μια πρωην που δε μπορουσε να ξεπερασει,και πλεον δε εχουν επικοινωνια.
    Τι να κανω? Δε μου ειναι καθολου ευκολο να ξεκοψω τοσο ευκολα..
    Παντα κατι γινεται και αθελα μου τρεφω ελπιδες και μετα απογοητευομαι..Δε το αντεχω αλλο αυτο..
    Βοηθηστε με..σας παρακαλω..Να το συζητησω παντως μαζι του ξανα αυτο..το αποκλειω.
    "Ξεγυμνωσα" την ψυχη μου μια φορα και πονεσα..δεν μπορω ξανα.

    ΥΓ Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο..
    Butterfly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Τα παρομοια αισθανομουν οταν χωρισα. Το μυαλο κολημενο στην αραβωνιαστικια και σε μια σκηνη που την ειδα με τον αλλον, πληγομενοσ, πονεμενος, ενα κουρελι ψυχικα και σωματικα. Η μερα νυχτα η νυχτα μερα εγινε η δουλεια για ενα διαστημα πηγε περιπατο την υγεια μου την εγραψα στα παλια μου παπουτσια και ελεγα να ανοιξει η γη να τελειωνω να υσηχασω. Τα καψουροτραγουδα μονιμα στο radiocd και ο berg μονιμα στην πικρα. Καποια στιγμη οταν τα ξεπερασα με τη βοηθεια του ψυχιατρου εκανα εναν απολογισμο για τα οσα περασα και ειπα. Καλα ρε berg για εναν αλλον ρε; Ποιος ειναι αυτος που θα σε κανει τετοιο κουρελι και τι εισαι εσυ; Το τσουτσεκι του; Του χρωστας ρε και εγινες κοματια και παρτη της; Αυτη ρε εκανε τη ζωη της και εσυ στους τεσσερις τοιχους εκλαιγες για ποιον; Για εκεινη; Για εσενα ομος δεν εκλαψες και εκλεγες για αλλον. Τοσο πολι πιο πανω απο εσενα που τον εβαλες καλα να παθεις. Εμαθα να σεβομαι τον εαυτο μου, την αξιοπρεπεια μου και τα συναισθηματα μου. Δεν παιζω πια με αυτα και μετραω τωρα τον αλλον αν του αξιζει να ειμαστε μαζι. Θα με καβαλησεις ο αλλος και θα πονεσω για αυτην; Γιατι; Της το χρωσταω; Και αν την αγαπησα ενταξει δε θα κοψω και φλεβες. Εξω υπαρχουν και αλλες καλυτερες. Η μονη ειναι; Και αν δε βρω στα φριδια μου. Η παρτη μου με κανει και με παρακανει κεφι. Με εμενα να τα βρισκω και οι αλλοι αν τους κανω. Αν δεν τους κανω να πανε αλλου. Κοροιδα δεν ψαχνω να βρω. Αλλα μην ψαξουν να με βρουν κοροιοδο. Μια φορα με επιασαν δευτερη οτι μπορο κανω να μην με ξαναπιασουν στο αισθηματικο. Αντε ρε. Εχουμε και μια αξια και εμεις. Αν ο αλλοσ θελει να μας πατησει στην αγαπη να παει αλλου. Αλλαξα νουμερο στο κινητο μου. Το τηλεφονο αν ηταν αυτη στα μουτρα το εκλεινα και ουτε κουβεντα ξανα μαζι της. Σε αυτα για εμενα σαν το τσιγαρο ειναι. Μαχαιρι το κοβεις. Καλο κουραγιο κοπελια και να ξερεις το περασαν και αλλοι και τα καταφεραν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Ιφιγένεια

    Επειδή έξω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα τη γνώμη μου αναλυτικά θα σου τη ξαναπώ με ελάχιστα λόγια.

    Μην ακούς τι σου λένε αλλά ποιοί σου το λένε και τι κάνουν γενικότερα και ειδικότερα μ εσένα...
    Η φιλία είναι μια όμορφη και καθόλου έξυπνη τρίπλα για πολλά....αλλά εμείς όταν έρχεται \"το πλήρωμα του χρόνου\" πρέπει να της βάζουμε ταμπέλα για να νοιώθουμε πιο ξεκάθαρα και πιο όμορφα με όποιο αποτέλεσμα...

    Κάνε αυτό που αισθάνεσαι χωρίς εγωισμό. Για μια αληθινή και όμορφη σχέση προυπόθεση είναι να μην υπάρχει εγωισμός.Μίλησε ξεκάθαρα για τις σκέψεις σου αλλά και τα θέλω σου .

    Βεβαίως πρέπει να δεις την εκδοχή όπου μπορεί ο φίλος σου μπορεί να μην είναι έτοιμος για τους δικούς του λόγους να μπεί σε μια σχέση ή να μην είσαι το άτομο που ψάχνει και να νοιώθει συμβιβαστικά μαζί σου σε κάποια πράγματα...δεν είναι τυχαίο που δεν έκανε τόσο καιρό κάποια σχέση ή κάποια κίνηση μαζί σου...

    Αυτό βεβαίως δε πρέπει να σε στεναχωρεί γιατί δε νομίζω να μας αξίζουν άνθρωποι για τους οποίους δεν είμαστε \"το καλύτερο\" όποιοι κι αν είναι...

    Σου εύχομαι λοιπόν \"το καλ\'υτερο\" για σένα και όχι γι αυτόν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Originally posted by erwtokritos
    Ιφιγένεια

    Επειδή έξω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα τη γνώμη μου αναλυτικά θα σου τη ξαναπώ με ελάχιστα λόγια.

    Μην ακούς τι σου λένε αλλά ποιοί σου το λένε και τι κάνουν γενικότερα και ειδικότερα μ εσένα...
    Η φιλία είναι μια όμορφη και καθόλου έξυπνη τρίπλα για πολλά....αλλά εμείς όταν έρχεται \"το πλήρωμα του χρόνου\" πρέπει να της βάζουμε ταμπέλα για να νοιώθουμε πιο ξεκάθαρα και πιο όμορφα με όποιο αποτέλεσμα...

    Κάνε αυτό που αισθάνεσαι χωρίς εγωισμό. Για μια αληθινή και όμορφη σχέση προυπόθεση είναι να μην υπάρχει εγωισμός.Μίλησε ξεκάθαρα για τις σκέψεις σου αλλά και τα θέλω σου .

    Βεβαίως πρέπει να δεις την εκδοχή όπου μπορεί ο φίλος σου μπορεί να μην είναι έτοιμος για τους δικούς του λόγους να μπεί σε μια σχέση ή να μην είσαι το άτομο που ψάχνει και να νοιώθει συμβιβαστικά μαζί σου σε κάποια πράγματα...δεν είναι τυχαίο που δεν έκανε τόσο καιρό κάποια σχέση ή κάποια κίνηση μαζί σου...

    Αυτό βεβαίως δε πρέπει να σε στεναχωρεί γιατί δε νομίζω να μας αξίζουν άνθρωποι για τους οποίους δεν είμαστε \"το καλύτερο\" όποιοι κι αν είναι...

    Σου εύχομαι λοιπόν \"το καλ\'υτερο\" για σένα και όχι γι αυτόν
    Εσυ της λες να κανει χωρις εγωισμο οτι κανει και μετα ευχεσαι το καλυτερο για την κοπελα και οχι για το αλλο παλικαρι. Ωραιος εισαι! Δηλαδη σε εκεινον τι ευχαισε το χειροτερο; Κατα τα αλλα δεν τα βλεπεις με εγωισμο οταν τον αλλον δεν του ευχεσαι το καλυτερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αν παρεξηγήθηκα δε φταίω εγώ που δε μπορώ να γίνω κατανοητός.

    Κάποιες φορές μπορεί κάποιος να θέλει να μας έχει αυλικούς του...Το συνηθίζετε εσείς οι γυναίκες ενώ είσταστε σε σχέση της πλάκας (συνήθως) ή όταν θέλετε κάποιον συγκεκριμένο και δε τον έχετε κτλ κτλ σας αρέσει να έχετε κάποιους ταυτόχρονα που θα σας καλύπτουν την ανασφάλειά σας, θα σας κάνουν κοπλιμέντα,θα σας φτιάχνουν τη διάθεση,θα σας βγάζουν έξω όταν δεν έχετε παρέες και γενικά θα είναι οι σακκοι του μπόξ με την ελπίδα και πεποίθηση τους ότι κάτι μπορεί να γίνει...
    Επίσης κάποιες φορές ενώ δε θέλουμε να μπούμε σε σχέση ανακυκλωνόμαστε με διάφορα άτομα για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς ξεκάθαρα μηνύματα που μονο μπερδεύουν και κουράζουν τους άλλους...
    Ανεξάρτητα ποιός κάνει τι, αυτός που χρησιμοποιείται ή υποβάλλεται σε τέτοιες διαδικασίες συνήθως νοιώθει πολύ άσχημα και ψυχοφθείρεται για μακρό χρονικό διάστημα μέσα σε αδιέξοδες σχέσεις που συνήθως δεν έχει τη δύναμη και να ξεφύγει.
    Αν λοιπόν μιλάω με ένα τέτοιο άτομο τι πρέπει να του πω , κάτσε μέσα σ αυτή τη σχέση όσο κι αν σου κάνει κακό για να μη στεναχωρήσεις τον άλλον που δε ξέρει τι θέλει ή δεν είναι έτοιμος ή είναι αλλού ? ή κοπάνησέ την όσο μπορείς πιο γρήγορα αν δε μπορούν να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα για το καλό το δικό σου και μη σε νοιάσει αν ο άλλος θα είναι σύμφωνος με την απόφασή σου..
    Επίσης όπως της γράφω στην αρχή να μην ακούει τι της λέει αλλά τι κάνει μαζί της αλλά και με τους υπόλοιπους ώστε να βγάλει πιο ασφαλή συμπεράσματα πρίν κάνει μια ειλικρινή κουβέντα μαζί του αφού δε τη κάνει αυτός...
    Δε κατάλαβα που είναι το κακό και ο εγωισμός ? μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσεις τη τοποθέτησή μου ?

  6. #6

    Καλησπερα..

    Την ιδια απαντηση κατα λαθος την εβαλα σε νεο post,οποτε μην απορησετε που τη βλεπετε ξανα εδω..Μια μικρη γκαφα εκανα:o

    \"Επίσης κάποιες φορές ενώ δε θέλουμε να μπούμε σε σχέση ανακυκλωνόμαστε με διάφορα άτομα για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς ξεκάθαρα μηνύματα που μονο μπερδεύουν και κουράζουν τους άλλους\"

    Αγαπητε Ερωτοκριτε αυτη η προταση που ειπες ακριβως με αυτα τα λογια περιγραφει την κατασταση που περνω..και αυτο που εισπραττω.
    Καταλαβα τι ηθελες να πεις..και ισως η λεξη που παρεξηγηθηκε λιγο εδω ηταν ο εγωισμος που ανεφερες..νομιζω ομως πως το εξηγησες τωρα οποτε δε βρισκω λογο να υπαρχει λογομαχια εδω.
    Εχεις δικιο σε οσα ειπες..αλλα απο πραξεις περα απο το οτι παντα με στηριζει και με εχει στηριξει παρα πολυ αυτο το ατομο στη ζωη μου..δεν εχω δει κατι που να με κανει να πιστευω πως με θελει πραγματικα..
    Μονο τα λογια του και τα υπονοουμενα του με μπερδευουν και αυτα με παιδευουν καιρο τωρα..
    Θα μου πεις..και εγω γιατι δινω σημασια στα λογια του? Οσο μπορω δε δινω σημασια..ομως οταν καποια κοπελα νιωθει κατι για ενα ατομο κρεμεται λιγο απο τα χειλη του και η παραμικρη καλη κουβεντα που ακουει..την προσεχει.
    Πχ πολλες φορες μου παραπονιεται οτι δε του μιλω γλυκα λεει οπως μιλαω σε αλλα φιλικα προσωπα,και οταν ειχαμε παει μπανιο μου ελεγε να παω να καθισω πιο κοντα του..με πειραζει συνεχεια,κοντραριζομαστε συνεχεια γιατι με προκαλει συνηθως,αλλα παντα φιλικα δηλαδη δεν ειναι ουτε καν φιλονικια αυτο.
    Οπου παει θελει να ειμαι συνεχεια μαζι του,οταν γνωριζω ενα νεο προσωπο μου κανει ανακριση πρωτου βαθμου να μαθει οσο πιο πολλα μπορει,και ποτε μα ποτε δε συμπαθησε κανεναν απο τους αντρες που εβγαινα παλια.
    Ποτε δε θα μαθω μαλλον τι θελει απο μενα..
    Και erotokrite δε θα του πω τιποτα πια για τα συναισθηματα μου,οχι απο εγωισμο αλλα γιατι δε θελω να το δει \"πιεστικα\" το ολο θεμα.
    :(
    Butterfly

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Εγω να διαβασω; Πλακα μου κανεις; Αντε τραβα διαβασε που στην κοπελα μονο ευχεσαι το καλυτερο. Κατα τα αλλα δεν εισαι εγωιστης. Θα μας τρελανεις;

  8. #8
    Καλησπερα σας..Για οσους θυμουνται την ιστορια μου..τελικα αποφασισα να απομακρυνθω οσο γινεται απο το παιδι αυτο.Και τωρα παλευω παλι με την καταθλιψη μου..Εχω παρουσιασει εντονη υπνηλια..το στομαχι μου ειναι χαλια..καθε βραδυ βλεπω εφιαλτες και εχω γινει αποτομη και νευρικη με τους γονεις μου..που στο κατω-κατω δε μου φταινε σε τιποτα.
    Καταλαβα ποσο πολυ \"εριχνα\" τον εαυτο μου..να γινομαι \"χαλί\" στα ποδια ενος ανθρωπου που μαλλον του ικανοποιουσα τον εγωισμο ξεροντας πως νιωθω γι\'αυτον και εμενα παντα διπλα του.
    Ειναι καλοκαιρι..εξω ο κοσμος διασκεδαζεις..περνα καλα και εγω εδω μεσα..δεν εχω διαθεση ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι.Μισω τον εαυτο μου για ο,τι περναω τωρα..:(
    Με καταλαβαινει κανεις?
    Butterfly

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Ίσως Ιφιγένεια αυτό το \"παιχνίδι\" συναισθημάτων να μην ήταν μόνο απ την πλευρά του φίλου σου...αλλά και απ την δική σου.Ναι μεν ο φίλος σου έδειχνε μια ανωριμότητα με αυτήν την αμφίβολη συμπεριφορά του....αλλά κι εσύ παρά το ότι την εισέπρατες δεν έπαυες να είσαι κολλημένη μαζί του ....και ουσιαστικά να στερείς απ τον εαυτό σου το ενδεχόμενο να δημιουργήσεις μια άλλη σχέση.

    Όταν πήρες απόφαση να αποκοπείς απο αυτό το παιχνίδι (του είμαι κολλημένη με μια στάσιμη κατάσταση) τότε έπεσες σε βαριά κατάθλιψη...που επίσης εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό ...να δώσεις έυκαιρία στον εαυτό σου για κάτι άλλο.Δυστυχώς πολλές φορές οι συμπεριφορές μας είναι κομμάτια ενός ευρύτερου σχεδιασμού που επιτελείται μέσα μας...και που μας οδηγεί σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις.Όλα αυτά βέβαια....είναι δικές μου εκτιμήσεις και μπορεί να είναι και ολότελα λανθασμένες....αλλά αυτό μπορώ μόνο να προσφέρω στον προβληματισμό σου.Σίγουρα πάντως έρχονται πολύ καλύτερες μέρες...μιας και θα καταφέρεις να αλλάξεις αυτά τα σχέδια....

  10. #10
    LOGOPSYXE,σ\'ευχαριστω για την απαντηση σου..Σιγουρα θα σκεφτω οσα εγραψες,και ισως και εν μερη να εχεις δικιο.
    Απο την αλλη,ισως και αυτος τελικα να με \"χρησιμοποιουσε\" αθελα του ή οχι,για να ενισχυσει την αυτοπεποιθηση του,γνωριζοντας τα συναισθηματα μου.
    Σιγουρα καπου εκανα κι εγω λαθος..:(
    Butterfly

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    LOGOPSYXE,σ\'ευχαριστω για την απαντηση σου..Σιγουρα θα σκεφτω οσα εγραψες,και ισως και εν μερη να εχεις δικιο.
    Απο την αλλη,ισως και αυτος τελικα να με \"χρησιμοποιουσε\" αθελα του ή οχι,για να ενισχυσει την αυτοπεποιθηση του,γνωριζοντας τα συναισθηματα μου.
    Σιγουρα καπου εκανα κι εγω λαθος..:(
    Νομίζω ότι η επανεκτίμηση της όλης κατάστασης....είναι αυτή που θα αποκαλύψει το πραγματικό της πρόσωπο σε σένα...ότι δηλαδή όλο αυτό ήταν μια εμπειρία για να ωριμάσει ο ψυχισμός σου ακόμα περισσότερο και να διεκδικήσεις μια πιο ωφέλιμη για σένα σχέση.Πολύ καλά κάνεις και βάζεις εντός εισαγωγικών την λέξη \"χρησιμοποίησε\"...μιας και η χρήση αυτή αφορά καθαρά ψυχικά ωφέλη τα οποία μάλλον είναι άγουρα και αποδεικνύουν μια ανωριμότητα απο πλεύρας του.Στο βαθμό που μπορείς.....ξεκαθάρισε τι πραγματικά θέλεις και τι σου αξίζει να έχεις δίπλα σου...και μετά διεκδίκησε το.Μπορεί και πάλι να σου πέσει κάποιος τύπος με ανάλογη στάση.......εκείνη θα είναι και η μεγάλη σου ευκαιρία για να αποδείξεις ότι ξέρεις το μάθημα σου πλέον και ότι δεν θα πέσεις σ΄την ίδια συναισθηματική παγίδα.Σου αξίζουν πολύ καλύτεροι...και έχεις όλα τα προσόντα για να τους διεδικήσεις.....το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να τους επιλέξεις.
    Σου εύχομαι ολόψυχα....ότι το καλύτερο...

  12. #12
    Logopsyxe,μού ειναι πολυτιμα τα οσα λες..και εχεις δικιο σε οσα λες..Η ιστορια αυτη σιγουρα μου αφησε και καποια \"μαθηματα\",αλλα φταιω κι εγω γιατι εχω το ελαττωμα να δενομαι πολυ συναισθηματικα με ανθρωπους ειτε σε φιλικο ειτε σε ερωτικο επιπεδο,σε σημειο εξαρτησης πολλες φορες.
    Και γι\'αυτο αυτην την αποφαση να ξεκοψω,την πηρα τωρα και οχι καιρο πριν..
    Ελπιζω να τα καταφερω,να βγω οσο το δυνατον με λιγοτερες \"απωλειες\" απο αυτην την κατασταση και να ειμαι και παλι καλα.Ηδη με βοηθατε και εσεις ολοι που απαντησατε στο θεμα αυτο.
    Να εισαι παντα καλα..Σ\'ευχαριστω και παλι
    Butterfly

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    αλλα φταιω κι εγω γιατι εχω το ελαττωμα να δενομαι πολυ συναισθηματικα με ανθρωπους ειτε σε φιλικο ειτε σε ερωτικο επιπεδο,σε σημειο εξαρτησης πολλες φορες.
    Επειδή Ιφιγένεια....τα λόγια σου δείχνουν μια διάθεση να απονείμεις τα του Καίσαρος τω Καίσαρι...και συνεπώς να αναλάβεις και τις ευθύνες σου...επίτρεψε μου σε αυτόν τον απολογισμό που κάνεις να προσθέσω κάτι ακόμα (ως μια καθαρά υποκειμενική και φιλική γνώμη.....που επίσης δεν διεκδικεί κανενός είδους αλάθητο).Όπως διατυπώνεις την πρόταση σου φαίνεται να ρίχνεις βαρύτητα στην ένταση με την οποία δένεσαι που όπως αναφέρεις φτάνει σε βαθμό εξάρτησης.Προφανώς σε αυτό το συμπέρασμα σε οδήγησε κατ αρχάς η ίδια σου η εμπειρία ή και κάποιες συζητήσεις που έκανες με φίλους ή και ειδικούς.Ωστόσο η διατύπωση σου αφήνει ανέπαφο το \"με ανθρώπους\"....κι ίσως κι εκεί να κρύβεται ένα μέρος της λύσης που πλησιάζεις.

    Απ την ιστορία σου έτσι όπως μας την περιέγραψες...δεν καταλάβαμε ότι δένεσαι έντονα μόνο...αλλά και ότι ο άνθρωπος στον οποίο επένδυσες πλουσιοπάροχα τα συναισθήματα σου δεν ήταν ο κατάλληλος για να εγγυηθεί αυτήν την επένδυση που του έκανες....και παρά το ότι σου είχε δώσει κάποιες ενδείξεις γι αυτό εσύ συνέχιζες να επενδύεις επάνω του.Μήπως λοιπόν αυτό το έντονο δέσιμο....γίνεται πάνω σε ανθρώπους που δεν είναι κατάλληλοι γι αυτά που περιμένεις...?Μήπως κατα κάποιο τρόπο....η ευθύνη σου έγκειται και στο ότι επιλέγεις τέτοιους ανθρώπους....ή τουλάχιστον δύσκολα αποκόβεσαι απο τέτοιους (ειδικά) ανθρώπους ?Κι αν ναι...γιατί άραγε σε προσελκύουν τέτοιοι άνθρωποι....?
    Ερωτήματα ρητορικά....ίσως και χωρίς καμμιά αξία....Εσύ θα κρίνεις αν στο διάλογο που έχεις ανοίξει με τον εαυτό σου...αξίζει να τα θέσεις στον εαυτό σου....Καλή συνέχεια στο να χτίζεις μια εποικοδομητική σχέση με την ίδια την Ιφιγένεια...της το οφείλεις άλλοστε.

  14. #14
    Logopsyxe,ετσι ειναι οπως τα λες και πιστεψε με εχω αναρωτηθει παρα πολλες φορες για το τι φταιει και \"επιλεγω\" ή προσελκυω τετοια ατομα.
    Το γιατι δε το εχω βρει ακομη..μονο υποθεσεις μπορω να κανω..
    Ισως να επιλεγω ασυνειδητα, ατομα τα οποια θα με απορριψουν για να επιβεβαιωσω την κακη εικονα του εαυτου μου..Ακουγεται τρελο,αλλα για οσους ασχολουνται εστω και λιγο με την ψυχολογια κατι παρομοιο θα εχουν ακουστα,σαν κατασταση.
    Ισως αν βρω και την απαντηση σε αυτο,να εχω απελευθερωθει τελικα απο τετοιες καταστασεις.:)
    Butterfly

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    Ισως να επιλεγω ασυνειδητα, ατομα τα οποια θα με απορριψουν για να επιβεβαιωσω την κακη εικονα του εαυτου μου..Ακουγεται τρελο,αλλα για οσους ασχολουνται εστω και λιγο με την ψυχολογια κατι παρομοιο θα εχουν ακουστα,σαν κατασταση.
    Ισως αν βρω και την απαντηση σε αυτο,να εχω απελευθερωθει τελικα απο τετοιες καταστασεις.:)
    Αυτά τα ερωτήματα....είναι ίσως κάποιοι απ τους ενδιάμεσους σταθμούς στην πορεία της αυτογνωσίας σου...και απάντηση σε αυτά μόνο εσύ μπορείς να δώσεις.Βέβαια....ότι κάνουμε...όσο ανορθόδοξο ( ή τρελό όπως λές εσύ) κι αν μοιάζει...μας προσφέρει κάτι σαν ψυχικό όφελος ..κάτι σαν κέρδος.Μπορεί να μοιάζει πολύ επώδυνο...πολύ φριχτό...αλλά κάπου βαθύτερα μας προσφέρει και μια ηδονή ...την οποία αποζητούμε,υπάρχει δηλαδή και κάποιο \"συμφέρον\".

    Όλα αυτά βέβαια θέλουν τον χρόνο τους να απαντηθούν...και σίγουρα μας βοηθούν να δημιουργήσουμε μια καλύτερη σχέση με τον εαυτό μας..που αν θέλεις είναι και το μόνο ουσιαστικό ζητούμενο για κάθε άνθρωπο.Όμως εκτός απ το να προσπαθούμε να αποκαλύψουμε τα \"κρυφά σχέδια\" που περατώνει ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς μας....μπορούμε να επιχειρούμε παράλληλα εμείς οι ίδιοι να προσπαθούμε να ανατρέψουμε τα σχέδια αυτά όταν τα παίρνουμε είδηση....Μπορεί να μην έχουμε στα χέρια μας ακόμα τις βαθύτερες απαντήσεις....αλλά έχουμε εμπειρία που μπορεί να μας οδηγήσουν κάποια βήματα μας...κι αυτά τα βήματα (έστω κι ένα απο αυτά) αν τα αλλάξουμε....είναι μια κατάκτηση.Λ.Χ.....το να διατυπώνεις κάποιες ενστάσεις σε αυτά που αισθάνεσαι για κάποιους ανθρώπους που δεν σου παρέχουν αυτά που προσδοκείς...είναι μια καλή αρχή ανατροπής των \"μυστικών σχεδίων\"....Το να είσαι ανοιχτή ακόμα και σε ανθρώπους που δε σε εμπνέουν τόσο ισχυρό δέσιμο (εφόσον δεν σου δημιουργούν πρόβλημα) και να τους αξιολογείς πόσο ωφέλιμοι μπορούν να γίνουν στη ζωή σου...κατα κάποιο τρόπο καταλύει τον όποιο προσχεδιασμό μπορεί να υπάρχει.Ίσως τελικά...περισσότερα πράγματα απαντούμε μέσα απ τη δράση...παρά μέσα απ την σκέψη και μόνο.Και τελικά....χάρη σε αυτόν τον αγώνα...η ζωή μας αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον......

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •