Διαιτολόγιο υγειινής διατροφής.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97

    Διαιτολόγιο υγειινής διατροφής.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάμεσα στους χρήστες διαιτολόγος / διατροφολόγος, αλλά αν υπάρχει, θα ήθελα (έστω με u2u), ένα διαιτολόγιο υγειινής διατροφής, με στόχο την απώλεια βάρους.
    Και όταν εννοώ υγειινή απώλεια βάρους, δεν εννοώ τις δίαιτες καμικάζι τύπου ένα μήλο ή ένα γιαούρτι την ημέρα, αλλά κανονική διατροφή με στόχο απώλεια 1 έως 1,5 κιλό την εβδομάδα μάξιμουμ, για να υπάρχει σταθερότητα και συνέχεια.

    Το πρόγραμμα το θέλω σαν αποδεικτικό στοιχείο σε μία έντονη συζήτηση, περί του θέματος απώλειας βάρους, όπου η άποψη που επικρατεί είναι ότι αν θέλουμε να χάσουμε βάρος, το ράβουμε, κοινώς δεν τρώμε τίποτα, που εγώ το μεταφράζω ως απεργία πείνας και μέχρι τελικής πτώσεως, μέχρι να καταλήξουμε στο νοσοκομείο είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο.

    Στις ακραίες απόψεις, χρειάζονται δυστυχώς αποδεικτικά στοιχεία. Δεν θέλω όμως να γίνω άδικη αναφέροντας μόνο τον άνω λόγο. Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω ένα επαγγελματικό διαιτολόγιο, γιατί πάντα θέλουμε να χάσουμε λίγο βάρος, έρχονται και γιορτές... you know what I mean ! :)

    Πάντως δεν θα ήταν άσχημο να γινόταν και μία συζήτηση πάνω σ\' αυτό και να δούμε, αν υπάρχει ενδιαφέρον, διάφορα είδη διατροφών / διαιτολογίων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    1

    Δίαιτες Εξπρές

    Καλημέρα σε όλους,
    Επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα \'Δίαιτα και Διατροφή\' ακολουθώντας κάποια στιγμή τις συμβουλές και το διαιτολόγιο Ειδικού αυτό που έχω να πώ απο προσωπική μαρτυρία είναι ότι με το να ΄ράβεις΄ το στόμα δεν πετυχαίνεις τίποτα! Αν χάσεις κάποια κιλά θα τα ξαναπάρεις με την πρώτη ευκαιρία, αν χάσεις κάποια και θές να συνεχίσεις να χάνεις ο μεταβολισμός μπλοκάρει και ακόμη και αν τρώς ένα μήλο τη μέρα δε θα χάνεις γραμμάριο.
    Το πρωινό είναι το βασικότερο γεύμα της ημέρας και είναι αυτό που θα ενεργοποιήσει το μεταβολισμό να αρχίσει να κάνει καύσεις κάτι το οποίο είναι απαραίτητο για την απώλεια βάρους. Με μια προσεχτική διατροφή σε ποσότητα και λίπη (οχι στέρηση σε κανένα είδος τροφής!), πολλά γεύματα την ημέρα, ένα οποιοδήποτε γλυκό τη βδομάδα, maximum 2 κουταλιές ζάχαρη στον καφέ ημερησίος. πολλά φρούτα και απαραίτητα σαλάτα με το φαγητό πιστευώ οτι η απώλεια βάρους είναι εφικτή. Θα είναι με αργούς ρυθμούς αλλά τα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα!
    Και κάτι εξήσου σημαντικό: Βρές ένα άθλημα - γυμναστική που να σε εκφράζει! Γίνεσαι άλλος άνθρωπος!

    Καλό weekend σε όλους!

    ** Για να αναστηθείς πρέπεις να πεθάνεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    9
    καλησπέρα
    όλα καλά αυτά με το υγειινή διατροφή τι γίνεται όμως όταν δεν μπορείς να κρατήσεις ισοροπία;το να κάνω μια δίαιτα εξπρές μου είναι πολύ πιο εύκολο από το να τρώω μετρημένα σε μόνιμη βάση.Επίσης μέχρι τώρα έτρωγα πρωινό χωρίς να το έχω πραγματικά όρεξη όμως τρώω που τρώω σαν το ζώο όλη μέρα να τρώω και χωρίς να το θέλω;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    35
    Sandra....πριν αρχίσω δίαιτα (με την βοήθεια διαιτολόγου )δεν έτρωγα σχεδόν ποτέ πρωινό-εκτός και αν ήμουν σε διακοπές,τότε και μόνο το πρωινό ήταν κομμάτι της ημέρας μου- βάσει το διαιτολογίου μου πρέπει ΚΑΘΕ πρωί να τρώω πρωινό.Διαπίστωσα το εξής: όταν τρώω πρωινό δεν πεινάω παρά μόνο το μεσημέρι κατά τις 2-3,κάποιες στιγμές που για διάφορους λόγους δεν έφαγα πρωινό γύρω στις 12 άρχιζα και πεινούσα και φυσικά έτρωγα κάτι τότε,μετά δεν έτρωγα για μεσημέρι(όσο μικρό κολατσιό και αν είχα φάει καθότι δεν πεινούσα πια ),αλλά πεινούσα νωρίς το βραδάκι και αν έτρωγα γύρω στις 7-8 και έμενα μέχρι πολύ αργά ξύπνια κατά τις 3-4 ένιωθα να ξαναπεινάω(πάλι καλά που συνήθως δεν τρώω εκείνη την ώρα) Ειλικρινά νομίζω πως το πρωινό θα σε βοηθήσει έστω σταδιακά να βάλεις κάποιο πρόγραμμα και να μην τρώς συνέχεια εφόσον δεν θα πεινάς ;)


    (απορία..λες πως σου είναι εύκολο να κάνεις τις δίαιτες εξπρέςς..ίσως παλιότερα και να συμφωνούσα μαζί σου αλλά ειλικρινά έχεις δει αποτελέσματα από αυτές τις δίαιτες?αποτελέσματα μόνιμα? )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ πάλι είμαι είδος προς μελέτη..........:P:P

    Είμαι 34..........σταθερή στα 59 κιλά.............και κάθε μέρα τρώω σαν βόδι!!!!!!!!!
    Μεζέδες, κοψίδια και γλυκά σε καθημερινή βάση.............
    Ήθελα νά ξερα όλα αυτά που πηγαίνουν?

    Θα χαρίσω το σώμα μου στην επιστήμη............το αποφάσισα............:P:P

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Εδώ τριγύρω!
    Posts
    9
    Όλγα... να σου δώσω το δικό μου σώμα να το φέρεις σε αυτά τα κιλά; :lol:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πρόσφατες εξελίξεις
    Τυπώστε το άρθρο
    Στείλε το σε ένα φίλο
    ΚΛΕΙΣΕ [X]
    Αποστολή άρθρου μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
    (προτιμήστε λατινικούς χαρακτήρες)
    Από όνομα:
    Από email :
    Προς όνομα:
    Προς email:




    Φαγητό και συναισθηματική κατάσταση
    01-02-2007



    Οι άνθρωποι όταν είναι λυπημένοι, έχουν την τάση να τρώνε περισσότερα, λιγότερο υγιεινά φαγητά που τους προσφέρουν ανακούφιση παρά όταν νιώθουν ευτυχισμένοι.

    Όμως όταν έχουν πληροφόρηση για τη διατροφική αξία αυτών που καταναλώνουν, αυτοί οι ίδιοι λυπημένοι άνθρωποι, περιορίζουν την κατανάλωση εδεσμάτων που τους προσφέρει ηδονή. Αντίθετα οι ευτυχισμένοι άνθρωποι, έστω και εάν έχουν πληροφόρηση, δεν περιορίζουν περισσότερο αυτά που τρώνε.

    Η σχέση μεταξύ φαγητού και διάθεσης, προβληματίζει τους επαγγελματίες της υγείας, τους καταναλωτές, τους αρμόδιους για θέματα δημόσιας υγείας και όλους όσοι ενδιαφέρονται για τη βελτίωση των διατροφικών συνηθειών.

    Είναι γεγονός ότι συσσωρεύονται σταδιακά τα στοιχεία που συνηγορούν στο ότι η ψυχολογική διάθεση επηρεάζει το τι τρώει ένα άτομο. Όμως υπάρχουν λίγα στοιχεία για το πώς η διάθεση επηρεάζει την ποσότητα που καταναλώνει ένα άτομο.

    Οι ετικέτες στα προϊόντα με τις αναγραφές των διατροφικών χαρακτηριστικών τους, έχουν μεγάλη σημασία για τη δημόσια υγεία. Έρευνες μέχρι σήμερα έδειξαν ότι τα μηνύματα και οι ισχυρισμοί για την υγεία όπως επίσης και οι διατροφικές πληροφορίες που αναγράφονται στα προϊόντα, επηρεάζουν τις αντιλήψεις για την υγεία και τις προθέσεις αγοράς των καταναλωτών.

    Το ερώτημα που χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση είναι κατά πόσο ένα μόνο γεγονός που συμβαίνει στην κανονική ζωή του ατόμου, είναι σε θέση να επηρεάζει το τι θα φάει.

    Για να ρίξουν περισσότερο φως στο ερώτημα αυτό, επιστήμονες από το πανεπιστήμιο Cornell των Ηνωμένων Πολιτειών, διεξήγαγαν μια σειρά από τεστ σε 38 εθελοντές για να ελέγξουν τη σχέση διάθεσης και φαγητού. Τους έβαλαν να παρακολουθήσουν διαδοχικά, αισιόδοξες, κωμικές ταινίες και στη συνέχεια λυπηρές, καταθλιπτικές κινηματογραφικές ταινίες. Κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης των έργων, οι εθελοντές μπορούσαν να τρώνε με δική τους επιλογή ζεστό, βουτυρωμένο καλαμπόκι ή σταφύλι χωρίς κουκούτσια.

    Μετά το πέρας της παρακολούθησης των ταινιών, διαπιστώθηκε ότι όταν οι εθελοντές έβλεπαν τις λυπηρές ταινίες, είχαν τη τάση να καταναλώνουν περισσότερο βουτυρωμένο καλαμπόκι παρά σταφύλι. Το αντίθετο συνέβαινε όταν έβλεπαν τις κωμικές ταινίες.

    Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι όταν οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι, θέλουν να παρατείνουν τις ευχάριστες τους στιγμές βραχυπρόθεσμα αλλά σκεφτόμενοι μακροπρόθεσμα προσέχουν και καταναλώνουν εδέσματα που τους ευχαριστούν αλλά με μεγαλύτερη θρεπτική αξία.

    Αντίθετα οι άνθρωποι που αισθάνονται λύπη ή παρουσιάζουν κατάθλιψη, επιζητούν να ξεφύγουν γρήγορα από την κακή κατάσταση και έτσι καταφεύγουν σε εδέσματα που τους προσφέρουν μια γρήγορη ευχαρίστηση και ένα άμεσο αίσθημα ευφορίας.

    Στη συνέχεια των πειραμάτων τους, οι Αμερικανοί επιστήμονες, εξέτασαν εάν η πληροφόρηση για τη διατροφική αξία των τροφών, μπορούσε να επηρεάζει την ποσότητα κατανάλωσης σε σχέση με την ψυχική κατάσταση.

    Για να μεταβάλλουν την ψυχική κατάσταση των εθελοντών, τους έβαλαν να κάνουν διάφορα πράγματα όπως να διαβάζουν αστείες ή λυπηρές ιστορίες, να γράφουν έκθεση για τέσσερα πράγματα που τους έκαναν ευτυχισμένους ή δυστυχισμένους. Η μια ομάδα μπορούσε να βλέπει την πληροφόρηση για το βουτυρωμένο καλαμπόκι που έτρωγαν και ή άλλη όχι.

    Μετά από τα τεστ αυτά, οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι οι λυπημένοι εθελοντές που δεν γνώριζαν τη διατροφική αξία, έτρωγαν διπλάσιες ποσότητες καλαμποκιού από ότι αυτοί που ένιωθαν ευτυχισμένοι. Στην ομάδα που οι εθελοντές μπορούσαν να διαβάζουν τη διατροφική αξία, οι ευτυχισμένοι εθελοντές συνέχιζαν να τρώνε την ίδια ποσότητα όπως πριν ενώ οι λυπημένοι μείωναν δραστικά την κατανάλωση τους σε σημείο που να τρώνε ακόμη λιγότερο καλαμπόκι και από τους χαρούμενους.

    Αυτό σημαίνει ότι οι ευτυχισμένοι μειώνουν ήδη την κατανάλωση τους και έτσι η πληροφόρηση για τη διατροφική αξία, δεν τους οδηγεί στο να τρώνε λιγότερα.

    Συμπερασματικά θα συγκρατήσουμε ότι όλοι μας όταν είμαστε χαρούμενοι ή λυπημένοι, είναι πολύ πιθανόν ότι τρώμε τρόφιμα που μας προσφέρουν ευχαρίστηση. Όταν όμως είμαστε λυπημένοι ή έχουμε κατάθλιψη, τότε είναι πολύ πιθανόν ότι καταναλώνουμε μεγαλύτερες ποσότητες από αυτά.

    Επειδή η πληροφόρηση για τη διατροφική αξία, επηρεάζει την ποσότητα που τρώμε όταν είμαστε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση με λύπη ή κατάθλιψη, είναι καλύτερα για την υγεία μας, να διαβάζουμε την πληροφόρηση για τη διατροφική αξία των εδεσμάτων που διαλέγουμε για να προσφέρουμε στις δύσκολες στιγμές, ευχαρίστηση στον εαυτό μας.


    Βιβλιογραφία:

    The Influence of Incidental Affect on Consumers’ Food Intake, Journal of Marketing 2007;71(1), Ιανουάριος.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Τσίχλα για την καταπολέμηση της παχυσαρκίας
    16-01-2007



    Φανταστήκατε ποτέ ότι μασώντας μια τσίχλα θα ήταν δυνατόν να καταστέλλατε την όρεξη σας μειώνοντας έτσι τα ανεπιθύμητα περιττά κιλά;

    Φαίνεται ότι αυτή η πιθανότητα δεν είναι πολύ μακριά. Ίσως μάλιστα να είναι η λύση στο πρόβλημα της παχυσαρκίας που μαστίζει σήμερα τον κόσμο και που στο μέλλον θα συνεχίσει να σκοτώνει κάθε χρόνο ακόμη περισσότερους ανθρώπους.

    Η μέθοδος βασίζεται σε ορμόνες που παράγονται από το έντερο και το πεπτικό σύστημα γενικότερα, για να ελέγχουν την όρεξη.

    Οι ορμόνες αυτές απελευθερώνονται στο αίμα όταν ένα άτομο τρώει. Λειτουργούν ως νευροδιαβιβαστές και δίνουν το μήνυμα στον εγκέφαλο για να σταματήσει να τρώει.

    Υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μια ορμόνη που ονομάζεται παγκρεατικό πολυπεπτίδιο που καταστέλλει την όρεξη. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στη θεραπεία ενδοφλεβίως, από το στόμα με τσίχλα και διαμέσου ρινικού σπρέι. Φυσικά η τσίχλα είναι καλύτερη επιλογή διότι αρέσει στους παχύσαρκους να μασούν.

    Τα πρώτα στοιχεία δείχνουν ότι το παγκρεατικό πολυπεπτίδιο μπορεί να μειώνει από 15% έως 20% την ποσότητα φαγητού που καταναλώνουν υγιείς εθελοντές.

    Βρετανοί γιατροί από το Imperial College του Λονδίνου, είχαν παρατηρήσει ότι ασθενείς με μια μορφή καλοήθους όγκου του παγκρέατος που παράγει περισσότερο παγκρεατικό πολυπεπτίδιο, παρέμεναν ισχνοί για μεγάλες χρονικές περιόδους χωρίς όμως να έχουν παρενέργειες από τις ψηλές συγκεντρώσεις της ορμόνης.

    Παρακολούθησαν ασθενείς για 10 έως 15 χρόνια με αυτή τη μορφή όγκου του παγκρέατος με ψηλές συγκεντρώσεις παγκρεατικού πολυπεπτιδίου στο αίμα τους χωρίς να παρατηρήσουν ανωμαλίες της πίεσης, του καρδιακού ρυθμού ή άλλες διαταραχές. Αυτό τους επέτρεψε να συμπεράνουν ότι ψηλές συγκεντρώσεις της εν λόγω ορμόνης για μεγάλα χρονικά διαστήματα, είναι ασφαλή στον άνθρωπο.

    Τώρα βρίσκονται στη διαδικασία ανάπτυξης συνθετικής μορφής αυτής της ορμόνης για χορήγηση από το στόμα στους ασθενείς. Αυτό θα χρειαστεί χρόνο αλλά θα μπορεί να αποτελεί ένα φυσικό τρόπο καταπολέμησης της υπερβολικής όρεξης και της μάστιγας της παχυσαρκίας.

    Στο Ηνωμένο Βασίλειο, υπολογίζεται ότι 1 σε κάθε 5 ενήλικες είναι παχύσαρκος. Μέχρι το 2010, το ποσοστό αυτό προβλέπεται ότι θα αυξηθεί σε 1 για κάθε 3 ενήλικες. Επιπρόσθετα καταγράφονται πέραν των 30.000 θανάτων ετησίως στην Αγγλία λόγω παχυσαρκίας.

    Είναι γεγονός ότι απαιτούνται επειγόντως αποτελεσματικές θεραπείες για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας. Η χορήγηση του παγκρεατικού πολυπεπτιδίου από το στόμα με μορφή τσίχλας, όταν αυτό θα γίνει εφικτό, θα μπορούσε πιθανόν να δώσει λύση σε μεγάλο βαθμό του σοβαρού αυτού προβλήματος.


    Βιβλιογραφία:

    Imperial College London

    British Nutrition Foundation
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://www.mednutrition.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 829&Itemid=108

    οχι διαιτα αλλα tai chi
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •