Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης

    Μου εχουν περασει ολα τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης και μου εχουν μεινει τα αρνητικα.Ως αρνητικα συμπτωματα αναφερω την απαθεια,την αδιαφορια,την κοινωνικη απομονωση και την ελλειψη πρωτοβουλιων.Παιρνω zyprexa 20mg.Υπαρχει κανενα φαρμακο για τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Τα εχει καποιος αλλος τα αρνητικα συμπτωματα και αν ναι πως τα αντιμετωπιζει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    ποσο καιρνο παιρνεις φαρμακα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    αυτα που εχεις τωρα,δεν νομιζω πως ειναι απο την ψυχωση απλως ο/η γιατρος σου στο λεει αυτο γιατι μπορει να οφειλετε και σε αυτο.κατα την γνωμη δεν ειναι τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης ,αλλα τα αρνητικα συμπτωματα των αντιψυχωσικων φαρμακων.Απαντησε μου σε αυτο: οταν ειχες ψυχωση(θετικα συμπτωματα) ησουν ΤΟΣΟ αδιαφορος κλπ οσο εισαι τωρα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Γεια σου Αλεξανδρε.Παιρνω φαρμακα εδω και 2 χρονια.Οταν ειχα τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης ημουν τελειως στον κοσμο μου και τα ειχα και τα αρνητικα συμπτωματα αλλα σε μικροτερο βαθμο.Δηλαδη εσυ λες οτι τα αρνητικα συμπτωματα οφειλονται στα φαρμακα?Τοτε ο γιατρος γιατι δεν μου τα κοβει?Τεσπα,τι να πω,δεν ξερω.Εγω ξερω μονο πως εχω αυτα τα συμπτωματα και δεν μου περνανε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    ο γιατρος δεν στα κοβει γιατι πολυ απλα δεν τον νοιαζει αν θα εχεις αρνητικα, το μονο που τον νοιαζει ειναι να μην εχεις τα θετικα.οτι θα παιρνεις μια ζωη φαρμακα μαλλον το ξερεις...οτι θα εισαι για παντα ετσι δε νομιζω . οτι θα εισαι κατα το μεγαλυτερο μερος της θεραπευμενης ζωης σου ετσι, μαλλον νομιζω.συγνωμη που στο λεω ετσι ,απλως ειναι ενα ξεσπασμα προς τα φαρμακα και τους γιατρους που για να θεραπευσουν ενα πραγμα χαλανε 15, μας αφηνουν φυτα χωρις συναισθηματα χωρις ενδιαφεροντα χωρις καν να μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Το οτι θα παιρνω μια ζωη φαρμακα δεν το ξερω,δεν μου το εχει πει ο γιατρος.Ελπιζω να μην περνω μια ζωη φαρμακα.Αν ειναι να ειμαι μια ζωη ετσι σαν φυτο καλυτερα να φουνταρω.Εσυ Αλεξανδρε ποια φαρμακα παιρνεις?Εγω το zyprexa.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης , τα αρνητικα και τα γνωσιακα. Δυστυχως ειναι ολο το πακετο και ΝΑΙ ειναι της ασθενειας. Τα φαρμακα στοχευουν κυριως στα θετικα συμπτωματα ενω δεν μπορουν να κανουν πολλα πραγματα για τα αρνητικα και τα γνωσιακα.
    Εγω μπορω να πω οτι ειμαι σε ικανοποιητικο βαθμο. Αυτο που αλλαξε κυριως ειναι μια πιο πλουσια με περισσοτερα ενδιαφεροντα ζωη , αλλα αυτο δεν πετυχαινεται απο την μια στιγμη στην αλλη.
    Εαν δεν δουλευεις προσπαθησε να δουλεψεις.
    Εαν δεν γυμναζεσαι για τραβα καμμια βολτα απο κανα γυμναστηριο
    Βρες χομπυ και ουτω καθεξης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8

  9. #9
    Τα αρνητικά συμπτώματα είναι συμπτώματα της αρρώστειας κ ΟΧΙ των φαρμάκων.
    Πολλοί κατηγορούν τα φάρμακα γιατί είναι πιο εύκολο από το να αποδεχτούν ότι έχουν μία σοβαρή αρρώστια.

    Δυστυχώς τα φάρμακα κάνουν λίγο καλό στα αρνητικά, αλλά κ πάλι αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο. Κάποιοι με τον καιρό βλέπουν σημαντική βελτίωση.

    Μην απελπίζεσαι, η συνεχόμενη χρήση των φαρμάκων κ η καλή συνεργασία με τον γιατρό σου θα συνεχίζουν να τα μειώνουν με το πέρασμα του χρόνου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Madlylove, πως το λες αυτό με σιγουριά; Υπάρχουν άτομα που τα έχουν κόψει, και με το που τα έκοψαν επανήλθαν όλα...Επίσης έχω ακούσει ότι ακόμα και αν φταίει η αρρώστια, τα φάρμακα επιδεινώνουν και όχι καλυτερεύουν τα αρνητικά συμπτώματα. Μακάρι παρόλα αυτά να ισχύει αυτό που λες. Εσύ από που το ξέρεις, το 'χεις ακούσει, στο 'χει πει γιατρός το έχεις δει, τι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οτι γενικα προκαλουν επιπεδωση συναισθηματος καποια αντιψυχωσικα, προκαλουν... Αλλο πραγμα ομως αυτο κι αλλο τα αρνητικα και γνωσιακα συμπτωματα της ασθενειας. Επισης απο οσο ξερω σαν παρενεργεια η επιπεδωση ποικιλει απο φαρμακο σε φαρμακο και απο ατομο σε ατομο. Ας πουμε to risperdal και επιπεδωση και τρελο αγχος μπορει να προκαλεσει, οχι ομως σε ολους. Παντως οσο νεοτερο το αντιψυχωσικο τοσο πιο "καθαρη" δραση εχει γενικα, κι αυτο το κανει λιγοτερο βαρβαρο απο αποψη παρενεργειων. Παλι βεβαια μιλαμε για αντιμετωπιση των θετικων συμπτωματων, αφου για τα αρνητικα και τα γνωσιακα ακομη δεν υπαρχει κατι...

    Τελικα αλεξανδρε με το geodon τι εγινε? Εχεις "επανελθει"?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by oboro View Post

    Τελικα αλεξανδρε με το geodon τι εγινε? Εχεις "επανελθει"?
    nop. αντιθετως οχι μονο δεν νοιωθω αλλα και χειροτερεψα συναισθηματικα., αλλα ..αλλα... δεν το εβαλα κατω δεν ξαναγυριζω στο geodon

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Η επιπέδωση συναισθήματος είναι ένα αρνητικό σύπμτωμα oboro, όλοι το λένε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ....... Δυστυχως ειναι ολο το πακετο και ΝΑΙ ειναι της ασθενειας. Τα φαρμακα στοχευουν κυριως στα θετικα συμπτωματα ενω δεν μπορουν να κανουν πολλα πραγματα για τα αρνητικα και τα γνωσιακα.....
    Εαν δεν δουλευεις προσπαθησε να δουλεψεις.
    Εαν δεν γυμναζεσαι για τραβα καμμια βολτα απο κανα γυμναστηριο
    Βρες χομπυ και ουτω καθεξης.
    Φιλε κεεπ. ΝΑΙ ενδεχομενως να οφειλετε και στην ασθενεια, αλλα νομιζω πως ξερεις τι κανουν τα φαρμακα αυτα : μπλοκαρουν την ντοπαμινη..μπλα μπλα μπλα...η ντοπαμινη σχετιζετε με την ευχαριστηση και την απολαυση..μπλα μπλα μπλα..και στο λινκ που μας παραπεμπτεις ( με 10 συζητανε, να πηγαινουν εκδρομη κλπ και εσυ να μην βρισκεις ενδιαφερον) και αναρωτιεμε, το ενδιαφερον σε μια συζητηση στην εκδρομη κλπ δεν αποτελει ευχαριστηση?
    Α και σχετικα με αυτο με το γυμναστηριο, η εμπειρια μου:δουλευα οικοδομη θυμαμαι μια χαρα ωσπου ηρθε το ρισπερνταλ και οταν αρχισε να με πιανει θυμαμαι η δουλεια εγινε χχχδυσκολη και η αποδοση επεσε κατακορυφα σε λιγες μερες ωσπου το αφεντικο :Δροοομο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Η επιπέδωση συναισθήματος είναι ένα αρνητικό σύπμτωμα oboro, όλοι το λένε...
    Βλεπεις να λεω κατι διαφορετικο στο προηγουμενο μου ποστ?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2014, 00:08
  2. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 19:13
  3. Είναι η αρχή ψύχωσης;
    By tirogaridaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-08-2009, 15:44
  4. αλλη μια περιπτωση ψυχωσης
    By @elena@ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-2008, 17:47
  5. Ideas of Reference - Ο μηχανισμός της ψύχωσης
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 19-01-2008, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •