Σχιζοφρενεια και ενημερωση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Σχιζοφρενεια και ενημερωση.

    Θα ηθελα να διαβασω ελληνικα βιβλια σχετικα με τη σχιζοφρενεια.
    Αν εχετε να προτεινεται κανενα με οσον το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες ωστε να το εντοπισω.
    Προσωπικα εχω βρει και εχω παραγγειλει τα:
    "Το περιβαλλον της σχιζοφρενειας"
    Warner, Richard
    "Η διαδικασια της αποπρωσοποποιησης στη σχιζοφρενεια" Καγγελάρης, Φώτης
    "Σχιζοφρενεια"
    Βαρτζόπουλος, Γιάννης, Διαλλινά, Μαρία
    απο τον Παπασωτηριου ( www.papasotiriou.gr ).
    ( οχι το "Σχιζοφρενείς δολοφόνοι στην οθόνη" δεν το θελω:( )

    Ευχαριστω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ένα από τα αξιοπρεπή/αξιόλογα σχετικά βιβλία, είναι \"ο κόσμος της ψύχωσης\" του Ιωάννη Νέστορος (δε θυμάμαι εκδόσεις).
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Εμένα πάντως μου έχουν πει, ως συμβουλή ψυχιατρική, να μην ασχολούμαι με θέματα Θρησκείας, Ψυχολογίας, Ψυχιατρικής, Φιλοσοφίας κλπ. Τους ακούω, αλλά ασχολούμαι επιφανειακά, για απλή ενημέρωση και είμαι μια χαρά. Για παράδειγμα μου αρέσει ο αντι-ψυχίατρος Τόμας Σαζ (\"Το Δεύτερο Αμάρτημα\").

    Φυσικά, τα λογοτεχνικά βιβλία επιτρέπονται και είναι πάρα πολύ ψυχωφελή.

    Σχετικά με το βιβλίο του Νέστορος, δεν με βοήθησε σε τίποτα κι αν θέλει κάποιος, του το χαρίζω (αρκεί να βρω που το έχω).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Το \'ο κοσμος της ψυχωσης\' του Ι. Νεστορος ειναι απο τις εκδοσεις ελληνικα γραμματα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Originally posted by daydreamer
    Εμένα πάντως μου έχουν πει, ως συμβουλή ψυχιατρική, να μην ασχολούμαι με θέματα Θρησκείας, Ψυχολογίας, Ψυχιατρικής, Φιλοσοφίας κλπ. Τους ακούω, αλλά ασχολούμαι επιφανειακά, για απλή ενημέρωση και είμαι μια χαρά. Για παράδειγμα μου αρέσει ο αντι-ψυχίατρος Τόμας Σαζ (\"Το Δεύτερο Αμάρτημα\").

    Φυσικά, τα λογοτεχνικά βιβλία επιτρέπονται και είναι πάρα πολύ ψυχωφελή.
    Εγω παλι διαβαζω οτιδηποτε! Παρολες τις οδηγειες του γιατρου. Γιατι δεν μου εξηγησε τι μπορει να παθω αμα διαβαζω πχ φιλοσοφια την οποια και υπεραγαπω. Και δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης προβλημα παρα με ενα βιβλιο του Ανδρεα Λεντακη που ειχε να κανει με τα πριν της χουντας (παρακρατος) και αρχες χουντας. Εκει κωλωσα. Και δεν ξερω γιατι. Θα ρωτησω τον ψυχιατρο μου και θα σας πω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •