παλι οι φωνες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 159
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710

    παλι οι φωνες!

    γεια σας γραφω γιατι ειμαι πολυ απελπισμενη!
    πριν ενα χρονο περιπου περασα οξυ ψυχωσικο επεισοδιο κατα το οποιο ειχα ακουστικες και οπτικες ψευδαισθησεις και αναγκαστηκα να νοσηλευτω για περιπου 4 μηνες..
    ολο το επεισοδιο κρατησε γυρω στους 9 μηνες.
    οι φωνες μου ειχαν φυγει ολες και ημουν ενταξει για τρεις μηνες χωρις θετικα συμπτωματα!
    εξακολουθω να παιρνω την αγωγη που μου διναν στο νοσοκομειο αλλα εχω τωρα 5 μερες που οι φωνες μου ξεκινησαν ξανα!
    νιωθω χαλια ακουω οικειες φωνες μεσα στο κεφαλι μου που μου βαζουν λογια και με κοροιδευουν και μου λενε οτι οι γειτονες μου εχουν συνομοτησει εναντιον μου!
    δεν ξερω τι να πιστεψω..το σιγουρο ειναι οτι δεν αντεχω και δε θελω με τιποτα να νοσηλευτω ξανα!
    ειμαι πολυ απελπισμενη παιδια..γιατι παλι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    :(( το μονο σιγουρο τις φωνες μην πιστεψεις... παρε τηλεφωνο κ μιλα με καπιον ειδικο .. ισος χριαστει να ανεβασεις την δοσολογια μεχρι να ισιοσεις κ να προλαβεις το επισοδιο πριν παρι μεγαλητερες διαστασης...
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  3. #3
    Μην απελπίζεσαι, όπως ο οργανισμός σου αντέδρασε θετικά την πρώτη φορά στην φαρμακευτική αγωγή έτσι θα κάνει κ τώρα.

    μόνο σε παρακαλώ επικοινώνησε με τον γιατρό σου αμέσως καθώς όσο πιο γρήγορα αντιδράσετε κ σου ανεβάσει ή αλλάξει τα φάρμακα τόσο πιο γρήγορα θα γίνεις καλά κ θα αποφύγεις τον εγκλεισμό.

    κουράγιο, το ξέρω πως είναι δύσκολα, αλλά να είσαί σίγουρη ότι θα περάσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    γνωμη μου ειναι να κανεις υπομονη!παιρνεις τα φαρμακα σου, τι αλλο να κανεις? να αυξησει ο γιατρος τη δοσολογια? ναι! αν εισαι πανικοβλημενη θα αυξησεις τη δοση κ το πιο πιθανο ειναι να σταματησουν οι φωνες! ομως εισαι σιγουρη οτι μετα δε θα ξαναρθουν? και μετα τι? θα αυξηθει παλι η δοση?
    πριμενε λιγο αν αντεχεις κ προσπαθησε να καταλαβεις ποια εξωτερικη συνθηκη συνετελεσε στο να ακους παλι?Στεναχωρεθηκες?θυμωσε ς?πιεστηκες?...... εσυ ξερεις!
    Τωρα δεν ειναι το ιδιο οπως πριν που δεν ηξερες κ πηγες κλινικη.Τωρα ξερεις την ιδιαιτεροτητα σου,μη φοβασαι, μπορα ειναι και θα περασει!
    Αν θελεις ριξε μια ματια http:http://www.intervoiceonline.org/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εσωτερικ,

    γιατρο εχεις? αν ναι, μηπως πρεπει να τον ενημερωσεις να δεις τι θα κανετε?
    επισης απο τον τροπο που γραφεις φαινεται να καταλαβαινεις οτι αυτες οι φωνες ειναι ψευτικες κ ειναι μονο μεσα στο κεφαλι σου. μπορεις να τις αγνοησεις ως ψευτικες? να μη τους δινεις σημασια? δε λεω οτι θα φυγουν ετσι, αλλα τουλαχιστον να μην εισπραττεις ολη τη συναισθηματικη πιεση που σου δημιουργουν.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    εσωτερική σήψη, κρίμα που σου ήρθαν οι φωνές...ίσως πρέπει να ανεβάσεις τη δοσολογία του φαρμάκου και αν δεν σε πιάσει κι αυτό, υπάρχει άλλη λύση, αλλά δεν μπορώ να στην πω από δω! Καλή τύχη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αληθεια!
    δεν ξερω πια τι να πιστεψω..λειπει και ο φιλος μου και ειμαι μονη στο σπιτι με τους γειτονες να γελανε εις βαρος μου
    δεν αντεχω παλι τα ιδια ειδικα οταν ακουω συζητησεις ποσων ατομων μες το κεφαλι μου!και δεν εχω κανεναν να το πω..:(

    Λου δεν μπορω να τις ξεχωρισω απο τις κανονικες φωνες μου ακουγονται ιδιες,ο γιατρος που με παρακολουθει μου ελεγε οτι προερχονται απο μενα αλλα δεν τον πιστευα!η μονη μου ενσταση ειναι οτι συνεχιζουν και μου μιλανε ακομη και οταν δεν ειναι κανενας διπλα μου και τοτε δεν ξερω τι παιζει!

    Μολοστροι & Μαντλυλοβ τα παιρνω τα φαρμακα μου και μαλιστα ειναι η ανωτατη δοση αυτη που παιρνω δεν παιρνει αλλη αυξηση βεβαια μου εδινε μαζι με το ινβεγκα που παιρνω και το αλοπεριντιν που το εκοψα μονη μου γιατι δεν αντεχα τις παρενεργειες αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο που ξαναρχισαν οι φωνες.
    δε θελω να μιλησω με το γιατρο μου γιατι ισως μου ξαναπει για νοσηλεια!

    Κατερινακι οχι δεν προηγηθηκε καποιο γεγονος που πυροδοτησε τις φωνες ισα ισα που ημουν σε φαση να νιωθω καπως χαρουμενη μετα απο πολυ καιρο και ξαφνικα αρχισαν παλι να μου μιλανε αν και ο φιλος μου μου ειπε πως τον τελευταιο καιρο ημουν σε μια "υστερικη" φαση.πολυ χρησιμο το σαιτ!θελω να ερθω και σε επαφη με το δικτυο ανθρωπων που ακουνε φωνες θα μου εκανε πολυ καλο νομιζω το ειχες αναφερει και συ καπου;

    Γουαιτ καντλ σε ευχαριστω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,724
    ρε συ για να σου βαλε δυο σημαινει οτι τα χρειαζεσαι αμα κοψεισ τοπ ενα και αφησεισ το αλλο μενεισ ακαλυπτη προφανωσ το αλλοπεριντιν κανει τη δουλεια και το αλλο ειναι συμπληρωματικο παρε ξανα αλλοπεριντιν να το διαπιστωσεισ και μονη σου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εσωτερική σήψη, αυτό που σκέφτηκα εγώ τώρα είναι ότι ίσως το ινβέγκα δεν κάνει για σένα και πρέπει να το αλλάξεις! Πρέπει να πεις του γιατρού σου ότι έκοψες το αλοπερντίν και σου ήρθαν οι φωνές και δεν πιστεύω να σε βάλει σε νοσηλεία. (Με ποιό δικαίωμα; ) Μάλλον θα σου βάλει πάλι το αλοπερντίν και μπορεί να σου κάνει καλό. Αν δεν σου κάνει, πες του να σου αλλάξει το ινβέγκα!
    Last edited by whitecandle; 10-03-2011 at 22:34.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εσωτερικη τυψη ,μη φοβασαι!δεν θα σου πω εγω πως να το διαχειριστεις γιατι ειναι εντελως προσωπικο σου θεμα ,ουτε εχει σημασια αν ειναι υπερεκκριση ντοπαμινης η σκεπτομορφες η τηλεπαθεια γιατι εσυ το νοιωθεις σαν πραγματικο οπως λες!Βρες ενα τροπο να τις ηρεμισεις η να μη τις ακους!δοκιμασες να ακους μουσικη με ακουστικα?
    Δεσ κ αυτα ,κ ψαξτο !http://www.mentalhealthforum.net/
    Οταν σταματησα το αλοπεριντιν ειχα συμπτωματα rebound κ 6 μηνες μετα , κρατανε πολυ κ οι ακουστικες ψευδαισθησεις ειναι το φορτε τους!
    Να λες συνεχεια οτι αυτες οι φωνες ειναι ακουστικες ψευδαισθησεις και οτι κ αν σου λενε ειναι ψεμματα!Μη μασας. Περιμενε λιγο ακομα ,θα κουλαρουν !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by pad View Post
    ρε συ για να σου βαλε δυο σημαινει οτι τα χρειαζεσαι αμα κοψεισ τοπ ενα και αφησεισ το αλλο μενεισ ακαλυπτη προφανωσ το αλλοπεριντιν κανει τη δουλεια και το αλλο ειναι συμπληρωματικο παρε ξανα αλλοπεριντιν να το διαπιστωσεισ και μονη σου
    Μαλλον ετσι ειναι οπως τα λεει , ομως αν αντεχεις να περιμενεις να δεις αν σταματησουν -μηπως κ ειναι απο τη διακοπη - κ σταθεροποιηθεις με το ινβεγκα ,θα ειναι μεγαλο κατορθωμα . Αλλα αν δεις οτι δεν αντεχεται ,ξαναπαρε το αλοπεριντιν κ θα δεις οτι ολα θα περασουν ! εξ αλλου ετσι θα σου πει κ ο γιατρος σου κ εσυ αυτο ξερεις οτι πρεπει να κανεις γιατι μπορει να μην ειναι η καταλληλη χρονικη στιγμη για να κοψεις το αλοπεριντιν.Δοκιμασε αργοτερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παντ ναι το αλοπεριντιν μου το ειχε βαλει μαζι με το ινβεγκα αλλα δεν αντεχα τις παρενεργειες ημουν σα ζομπι ολη την ημερα κοιμομουν και τις ωρες που ημουν ξυπνια ημουν εντελως στον κοσμο μου δεν ειχα συναισθηματα επαιρνε περιεργες στασεις το σωμα μου και μου ετρεχαν ακομη και σαλια..να μη μιλησω για την ανυπαρκτη μνημη μου!ρε ημουν χαλια με το αλοπεριντιν!δεν ξερω αν χαρη σ αυτο εφυγαν οι φωνες αλλα ξερω πως δεν αντεχω να γινω ετσι ξανα..ουτε ομως με τις φωνες αντεχω ειμαι σε αδιεξοδο!

    κατερινακι ναι προσπαθω να ακουω μουσικη αλλα δεν πιανει ειναι πολυ δυσκολο να τις αγνοησω!εσυ το επαιρνες καιρο το αλοπεριντιν;το εκοψες μονη σου;τωρα εχεις φωνες;μπορει και μενα να ειναι συμπτωματα rebound αφου δεν εχω καν 6 μηνες που το εκοψα!ο γιατρος μου πιστευει οτι το παιρνω ακομη και αν του πω οτι εχω φωνες ξανα θα μου πει παλι οτι ειναι απαραιτητη η νοσηλεια και θα παρει τους γονεις μου και αυτοι θα του πουν σιγουρα ναι!
    θα γραφτω μελος στο φορουμ που μου παρεθεσες!πρεπει να ειναι πολυ βοηθητικο!

    γουαιτ καντλ ισως πρεπει να μου αλλαξει το ινβεγκα αν και δε θελω,ενιωσα πως μου ταιριαξε αυτο το φαρμακο σας εχει τυχει ποτε;
    και εκει που ημουν καλα ξαφνικα ολα πηγαν κατα διαολου...
    χανω το μυαλο μου:(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -η υποτροπη ειναι στο παιχνιδι. θα λεγα μαλλον απαραιτητο συστατικο της εξελιξης , τεσταρεις το κερδισμενο ''εδαφος'', και επανατοποθετησε, οσον αφορα τις συνηθειες σου, τον τροπο αντιμετωπισης , την χημεια που σε βοηθαει(φαρμακα και διατροφη κλπ) . Αυτες τις μερες (οχι τυχαια, αποκριες ,γιορτες ) κι αλλοι υποτροπιασαν . Πεντε μερες , σιγα το πραμα ,, μεσα στις επομενες μερες θαχει περιοριστει ξανα. Οταν θα ξαναμπεις στην ρουτινα σου, με τη θετικη ενοια._______Οσον αφορα τα φαρμακα , ενοειται δεν ειναι θεραπεια τωρα να σου 'τρεχουνε τα σαλια', αυτο ειναι καταντημα . αμα αυτοκαταστραφεις απο παρενεργειες σιγουρα δεν θα ακους και φωνες και τιποτ αλλο........ Βρες αυτο που σου ταιριαζει και σε ανακουφιζει, μην διστασεις να χρησιμοποιεις και πιο απλα φαρμακα -συμπτωματολογικα- πχ παυσιπονα , ηρεμιστικα , αντιυπερτασικα (αν σου ανεβαζει τημ πιεση η ''ακροαση''),,,, να ακους μουσικη με ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ,, και αλλα που θα βρεις στα σαιτ που εδωσε το κατερινακι. Επισης μην περιμενεις οτι θα βρεις το μαγικο φαρμακο, θα παρεις το χαπι και Ω ! θα σταματησουνε οι φωνες , δεν θα ξανακουσεις ποτε τιποτε ουτε ψυθιρο , δεν ειναι 'ωτοασπιδες' !(μακαρι να ηταν , αλλα δεν υπαρχουν τετοια φαρμακα δυστυχως) ,απλα θα σε βοηθησουν μεσομακροπροθεσμα σε μια θετικη εξελιξη ωσπου να ανακτησεις τον αυτοελεγχο, και να περασουν οι φωνες και οι εικονες σε μια περιοχη του ψυχισμου σου , κοντα στην απαθεια για αυτες/α.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μια καλη ασκηση (πολυ καλη αν πετυχει !!!!!!) , ειναι να γραφεις αυτα που ακους (και βλεπεις). Θα φτιαξεις ενα τετραδιο -οπως τα ημερολογια - μονο για αυτο το σκοπο. Οταν τα πραγματα θα γινονται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ , και θα σε τρελενουνε οι φωνες , εσυ θα καθεσαι στο γραφειακι σου,στο τραπεζακι σου ,ακομα και σενα παγκακι (αν εισαι εξω), και θα γραφεις οτι ακους , σαν ας πουμε να εισουνα γραματεας και να σου υπαγορευανε ενα κειμενο. οταν υπαρχουνε σιωπες εσυ μπορεις να παραθετεις τις σκεψεις σου κλπ,,,,και θα συνεχιζεις οταν ξανακους κατι, κοκ. Ο σκοπος δεν ειναι νατο δωσεις σε καποιον να το διαβασει ,ουτε καν να το ξαναδια βασεις εσυ η ιδια . Ο σκοπος ειναι ηΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, να βαλεις ας πουμε το παραλογο σε μια λογικη φορμα , αυτη του γραψιματος , με απαιτησεις την συνεχεια τον ηρμο την εκλογικευση γενικοτερα. Αφου το προσπαθησεις και ξεπερασεις τις πρωτες αντιστασεις (γιατι θα υπαρξουνε ) θα εκπλαγεις και συ η ιδια με το ποσο εντυπωσιακα αποτελεσματα θα εχεις , καθως και η καινουργια ματια πανω στο ζητημα που θα προκυψει,,,,, ενα αμεσο ωφελος ειναι αυτη η ανακουφιση , ενα ξεφορτωμα , ενα αλαφρωμα που θα νοιωσεις καποια στιγμη , υστερα απο μερικες σελιδες , η υστερα απο μερικες προσπαθειες ισως . Καλη επιτυχια .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εσωτ.σήψη, μακάρι να γίνεις καλά. Στο εύχομαι!

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  2. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  3. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09
  4. Οι ΣΧΦ ακούνε φωνές? Δλδ
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-2009, 22:01
  5. Θόρυβοι και φωνές.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-08-2009, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •