παλι οι φωνες! - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 159 of 159
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Δεν καταλαβαινω που σκαλωσες.} <<<<<<<<<<<<<<ανοιξε ενα δικο σου θεμα να το συζητησουμε . οχι εδω.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Στειλε μου π,μ.
    Τι να ανοιξω?θεμα με τιτλο "σκαλωμα παθ"? :ρ
    Αυτο που θελω να σου πω παντως ειναι οτι δεν προσπαθουμε να το παιξουμε ξερόλες οπως λες.
    Δεν πιστευω πως υπαρχει σωστοτερη αντιμετωπιση,σε μια τετοια φαση,απ το να ακολουθησει καποιος την αγωγη του σωστα μεχρι να του περασουν αυτα τα συμπτωματα.
    Εχεις εσυ καποια αλλη λυση? Μακαρι να υπαρχει..
    Αν οι ενστασεις σου ειναι στις παρενεργειες,το καταλαβαινω και καποτε ημουν παντελως αντιθετη τετοιων φαρμακων γι αυτους ακριβως τους λογους.Είδα ομως οτι ηταν μεγαλο λαθος αυτο,σε περιπτωσεις που ειναι αναγκαια.
    Ελειψει αλλων λυσεων πρεπει να ακολουθειται η θεραπεια κι οταν καποιος νιωσει καλυτερα συζηταει για την αλλαγη της δοσης ή του ιδιου του φαρμακου.

    ΥΓ: ελα,ανοιξα θεμα
    Last edited by niah; 14-05-2011 at 02:40.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    α) ενοουσα να ανοιξεις ενα θεμα δικο σου(που να αφορα δικο σου ζητημα) , δε ειναι σωστο να διαφωνουμε μεσα στο θεμα καποιου αλλου .ουτε να ανοιξουμε ενα θεμα μονο για τη διαφωνια μας . Μπορεις να χεις την αποψη σου . δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα αλωστε..
    β) την παρακατω απαντηση εσυ δεν την εδωσες σενα αλλο θεμα ; η κανω λαθος ; >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> {...Εμενα ομως εκτος απ αυτα μου ειχε γραψει και αντιψυχωσικα τα οποια δεν φανταζεσαι πως σε κανουν τον πρωτο καιρο.Και τωρα βλεπω οτι το προβλημα μου ειναι ΙΔΨ,κι οχι ψυχωση.και φυσικα δεν βοηθουσαν σχεδον καθολου στην παθηση μου.Απλως ειχα γινει ζομπι.Γιατι λοιπον να πληρωνουμε τα λαθη καποιον γιατρων που τα γραφουν "ελαφρα την καρδια¨επειδη δεν μπορουν να κανουν σωστη διαγνωση.Δεν ειναι αδικο?......} <<<<<?????????????????

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ναι φιλε μου αυτο που δεν παρατηρησες προφανως είναι οτι εγω ειχα αλλου είδους παθηση στην οποια δεν μου προσεφεραν τιποτα τα φαρμακα που μου εγραψε με τη γρηγορη διαγνωση του ο γιατρος
    Αν παρατηρησεις στο πανω ποστ αναφερω το εξης:"Αν οι ενστασεις σου ειναι στις παρενεργειες,το καταλαβαινω και καποτε ημουν παντελως αντιθετη τετοιων φαρμακων γι αυτους ακριβως τους λογους.Είδα ομως οτι ηταν μεγαλο λαθος αυτο,σε περιπτωσεις που ειναι αναγκαια."
    Υπαρχουν περιπτωσεις που αυτα τα φαρμακα κανουν δουλεια και ειναι απαραιτητα.
    καταλαβαινεις τη διαφορα?
    Οταν γινει σωστη διαγνωση και δωθει η καταλληλη θεραπεια ανα παθηση είναι αλλη ιστορια
    Αν σε εμενα ειχε αποτελεσμα αυτη η θεραπεια ισως τη συνεχιζα ακομα.Δεν μου εκανε ομως τιποτα.
    Κι οπως επισης εχω ξαναναφερει η ενταση των παρενεργειων μειώνεται με τον καιρο.Εαν συνεχίζονται στην ιδια ενταση εννοειται οτι ο ασθενης το αναφερει στο θεραπευτή του για να προβουν σε αλλαγες
    Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να μου πεις

    ΥΓ:Δεν ανοιξα το θεμα για να συνεχισουμε να διαφωνουμε αλλα για να μου δωσεις να καταλαβω που ηταν οι ενστασεις σου και να συζητησουμε.
    ΥΓ2:παρατηρω παραπανω οτι σε καποια σου ποστ δινεις πολυ χρησιμες συμβουλες.Οσον αφορα τη χαλαρωση και την τονωση του οργανισμου καποιου.Οπως επισης και η τεχνικη με το γραψιμο.Πρεπει να καταλαβεις ομως οτι και η φαρμακευτικη αγωγη ειναι εξισου σημαντικη.Κι οταν ολα αυτα συνδιαστουν μεταξυ τους μπορει να οδηγησουν σε πολυ καλα αποτελεσματα.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σας παιδια καιρο εχω να γραψω!

    τα νεα μου ειναι τα εξης συνεχιζω την αγωγη μου οπως μου εχει πει ο γιατρος αλλα οι φωνες δεν εχουν μειωθει!
    βρηκα ομως εναν τροπο να τις αποσυντονιζω και να μην κολλαω σ'αυτες!
    σκεφτομαι στιχους και μουσικη απο τραγουδια και τα τραγουδαω με τη σκεψη μου!
    ετσι επικεντρωνομαι στο τραγουδι και αποσπαται οι προσοχη μου απο τις φωνες!
    ισως σας φανει ηλιθιο γιατι και μερικες φορες τραγουδαω δυνατα αλλα καπως πιανει!
    μου φευγει καπως αυτη η συγχιση!
    βεβαια αρκετες φορες δεν πιανει αλλα μου αρκουν και οι φορες που τα καταφερνω!

    τωρα εχω και εξεταστικη και περασα ενα μαθημα!βεβαια ειχα τα θεματα αλλα σημασια εχει οτι ανανεωθηκα λιγο!:)

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731

    Thumbs up

    Mπραβο σου εσωτερική.
    Καθολου ηλιθιο δεν φαινεται σε μενα.Μπραβο σου που βρισκεις τροπους και χαιρομαι που τα καταφερνεις αρκετες φορες.Στην πορεια θα γινουν περισσοτερες.Οσο δυναμώνεις κ στηριζεις τον εαυτο σου,τοσο πιο ευκολη θα γινεται η διαχειρηση.
    Παντως αν θεωρείς οτι τα φαρμακα δεν κανουν κατι,καλο θα ηταν να μπορουσες να το συζητησεις με το γιατρο.Ισως δεν σου ταιριαζει αυτη η αγωγη.Κι αφου τα παιρνεις που τα παιρνεις να σου προσφερουν κατι τουλαχιστον.
    Συγχαρητηρια και για το μαθημα.Καθε μερα και πιο δυνατη,ηρεμη και ανανεωμενη ευχομαι.

    υγ:Κι εμεις εχουμε εξεταστικη κ δεν εχω παει να δωσω ;ρ. Ευτυχως που μου το θυμισες ;ρ

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Εσωτερικουλα που εισαι?
    Εισαι καλα?Γραψε μας κανα νεο οταν μπεις.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by path View Post
    μια καλη ασκηση (πολυ καλη αν πετυχει !!!!!!) , ειναι να γραφεις αυτα που ακους (και βλεπεις). Θα φτιαξεις ενα τετραδιο -οπως τα ημερολογια - μονο για αυτο το σκοπο. Οταν τα πραγματα θα γινονται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ , και θα σε τρελενουνε οι φωνες , εσυ θα καθεσαι στο γραφειακι σου,στο τραπεζακι σου ,ακομα και σενα παγκακι (αν εισαι εξω), και θα γραφεις οτι ακους , σαν ας πουμε να εισουνα γραματεας και να σου υπαγορευανε ενα κειμενο. οταν υπαρχουνε σιωπες εσυ μπορεις να παραθετεις τις σκεψεις σου κλπ,,,,και θα συνεχιζεις οταν ξανακους κατι, κοκ. Ο σκοπος δεν ειναι νατο δωσεις σε καποιον να το διαβασει ,ουτε καν να το ξαναδια βασεις εσυ η ιδια . Ο σκοπος ειναι ηΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, να βαλεις ας πουμε το παραλογο σε μια λογικη φορμα , αυτη του γραψιματος , με απαιτησεις την συνεχεια τον ηρμο την εκλογικευση γενικοτερα. Αφου το προσπαθησεις και ξεπερασεις τις πρωτες αντιστασεις (γιατι θα υπαρξουνε ) θα εκπλαγεις και συ η ιδια με το ποσο εντυπωσιακα αποτελεσματα θα εχεις , καθως και η καινουργια ματια πανω στο ζητημα που θα προκυψει,,,,, ενα αμεσο ωφελος ειναι αυτη η ανακουφιση , ενα ξεφορτωμα , ενα αλαφρωμα που θα νοιωσεις καποια στιγμη , υστερα απο μερικες σελιδες , η υστερα απο μερικες προσπαθειες ισως . Καλη επιτυχια .
    kalo e? κατι αλλο?το κανει -εκανε κανεις?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    κατερινακι εγω τις εγραφα και τις γραφω ακομη που και που και μπορω να πω οτι εκτονωνει καπως επισης δωσε βαση σε στιχους τραγουδιων οταν ακους μουσικη!
    πως εισαι;

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  2. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  3. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09
  4. Οι ΣΧΦ ακούνε φωνές? Δλδ
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-2009, 22:01
  5. Θόρυβοι και φωνές.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-08-2009, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •