παλι οι φωνες! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 159
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μια διαφορετικη θεωρηση για τις ακουστικες ψευδαισθησεις στο -περισκοπιο της επιστημης- τευχος 335 Μαρτιος 2009.
    Μπορεις να το βρεις, νομιζω θα βοηθησει πολυ!
    Ξαναγραψε εδω κ πες τα νεα σου! ακομη κ αυτο που λεει ο παθ να καταγραφεις οτι ακους ,μπορεις να το κανεις κ εδω!
    Το ξερω οτι ειναι δυσκολο σχεδον ακατορθωτο οταν οι φωνες στηνουν τον χορο τους!
    Ομως μη ξεχνας οτι εισαι καλλημενη με το ινβεγκα και αν προσπαθησεις πολυ μπορει να βρεις τροπους να τις ησυχασεις!
    Εν τελει μονο για αυτο τον λογο ειναι χρησιμα τα φαρμακα,να μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε σαν εργαλεια για να δουμε τι μας συμβαινει,αφου ετσι κ αλλοιως δεν θεραπευουν αλλα μας ελαφρυνουν μονο απο τα συμπτωματα!
    Προς το παρον ασε τις φωνες να κανουν την δουλεια τους κ εσυ την δικη σου.ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.ΜΗ ΠΑΡΑΝΟΕΙΣ,ΜΗ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    γουαιτ καντλ ισως πρεπει να μου αλλαξει το ινβεγκα αν και δε θελω,ενιωσα πως μου ταιριαξε αυτο το φαρμακο σας εχει τυχει ποτε;
    και εκει που ημουν καλα ξαφνικα ολα πηγαν κατα διαολου...
    χανω το μυαλο μου


    Ναι μου εχει τυχει! νομιζω οτι ολοι βασανιζομαστε απο τα πισωγυρισματα!

  3. #18
    Εσωτ. σήψη, λυπάμαι που υποτροπίασες αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι εσύ είσαι υπεύθυνη για την υγεία σου, κ στο δικό σου χέρι είναι το να είσαι καλά.

    Να είσαι σίγουρη ότι δεν σε κοροίδευουν οι γείτονες, κ η μόνη αιτία που ακούς φωνές είναι ότι έκοψες το haloperdin. το haloperdin είναι ένα πολύ καλό αντιψυχωσικό, σε κάποιους όμως δημιουργεί παρενέργειες.

    αλλά δεν πρέπει να τα κόβεις μόνη σου.
    τα φάρμακα κάνουν συνδιασμό μεταξύ τους, κ το πίο καλό φάρμακο μπορεί μόνο του να μην σου κάνει τίποτα.

    γιατί λες ψέματα στον γιατρό σου κ δεν λες την αλήθεια?
    οι γιατροί είναι εκεί για να συνεργάζονται μαζί σου, μην τους φόβάσαι.
    με την βοηθειά τους θα βρεις αυτό που σου κάνει το περισσότερο καλό με τις λιγότερες παρενέργειες.
    μπορείς να τους πεις ότι αυτά που παίρνω μου δημιουργούναι παρενέργειες κ θα σου τα αλλάξουνε. αν όχι να επιμένεις.

    πάντως εγώ επιμένω ότι πρέπει να ενημερώσεις τον γιατρό σου.
    ότι το αφήνεις σε αφήνει..
    αν ακούς μόνο μερικές μέρες φωνές δεν πρόκειται να σε βάλουν μέσα. δεν αποτελείς κίνδυνο ούτε για τον εαυτό σου ούτε για τους άλλους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν ακούς μόνο μερικές μέρες φωνές δεν πρόκειται να σε βάλουν μέσα. δεν αποτελείς κίνδυνο ούτε για τον εαυτό σου ούτε για τους άλλους. <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<δηλαδη αν ακουει φωνες περισσοτερες μερες η βδομαδες, ποσο μαλλον μηνες .... ,αποτελει κινδυνο για τον εαυτο της και τους αλλους !? ,,και παει για εγκλεισμο ε ?! .....................

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @παθ σε ευχαριστω για τη συμβουλη οταν νοσηλευομουν το εκανα αυτο οσο μπορουσα βεβαια γιατι δεν μπορουσα να ξεχωρισω ποιες φωνες ειναι αληθινες!και τωρα ειμαι σιγουρη οτι ακουω τους γειτονες και τη θεια μου να μιλανε και οταν συμβαινει αυτο δεν ειναι στον ελεγχο μου..
    ειναι καλη τακτικη παντως το γραψιμο κατα καιρους ειναι το μονο που με σωζει!

    οσο για τα φαρμακα που λες εχω μιλησει με ατομο που μολις βρηκε το καταλληλο του εφυγαν ολα!εγω νομιζα οτι αυτο ηταν το ινβεγκα αλλα τελικα...σκατα
    εσυ ποιο φαρμακο παιρνεις;εισαι σταθερος;

    @κατερινακι μπαινω στο τρυπακι και αρχιζω και αμφισβητω τα παντα..και αν οντως οι φωνες εχουν δικιο;και αν οι γειτονες θελουν να με διωξουν απο την πολυκατοικια και μου την εχουν στησει;πως ξερω οτι ειναι ψεματα και δεν ειναι μια προσπαθεια να με κανουν να συνειδητοποιησω τι συμβαινει;
    ειναι και η θεια μου που μου δινει συμβουλες για το πως να αντιδρω στις καταστασεις δεν ξερω εχουν γινει ολα μπαχαλο στο μυαλο μου!

    @μαντλυλοβ ημουν καλα για δυο μηνες αφοτου εκοψα το αλοπεριντιν γιατι να υποτροπιασω μετα απο δυο μηνες και οχι απευθειας αν ειναι ετσι;
    ναι μου το εδωσε συνδυαστικα αλλα οπως λεει και ο παθ δεν ειναι θεραπεια αν οι παρενεργειες ειναι πιο πολλες απο τα οφελη ετσι δεν ειναι;
    κατι μεσα μου μου λεει να μη μιλησω στο γιατρο μου σαν να με προειδοποιει και μου δενει τα χερια
    δεν ξερω αν ειμαι επικινδυνη η αν γινω σε λιγο καιρο αν οι φωνες αρχισουν παλι και μου λενε να αυτοκτονησω οπως περσυ η αν αρχισω να βλεπω παλι διαφορους να μου μιλανε!

    περσυ οταν ωθηθηκα στην αποπειρα μες το νοσοκομειο εβλεπα μια γυναικα με μαυρα και λαδωμενα μαλλια που φοραγε ενα κωνικο καπελακι με καρτουν σαν αυτα που φορανε στα παρτυ και μου ελεγε οτι αυτο που μυριζα(καμμενο) ηταν ειδικα για μενα και πως ξερω τι πρεπει να κανω πως ειναι η μονη λυση και ηρθε επιτελους η ευκαιρια που περιμενα για να γλυτωσω απο ολα και οταν ετοιμαζα τα συνεργα για την αποπειρα ηταν εκει διπλα μου και μου γελαγε!
    ετσι και εγω το εκανα πραξη και με βρηκε τελευταια στιγμη η διπλανη μου και ειδοποιησε τους γιατρους και με εσωσε αλλα μετα εγινε κολαση η ζωη μου..

    φοβαμαι μην ερθει αυτη η γυναικα και με επισκεφτει ξανα!:S

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    σηψη εχεισ μυνημα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Μην αφηνεις να επιρεαζεται η πραγματηκοτητα σου απο αφτα τα πραματα.. τις φωνες κ τιχον παρεσθησεις... κ προπαντος ιδεες για αυτοκτονιες κ τετια πραματα ουτε κατα διανια να ιλοποιηθουν... ξεκινα να περνεις το φαρμακο που διεκοψες αν θες να γλυτοσεις τα χειροτερα... κ μολις σε κανα δυο μηνες στροσουν τα πραματα .. πας κ στο γιατρο κ αλαζεις τα φαρμακα σου σε φαρμακα που στον οργανισμο σου εχουν λειγοτερες παρενεργιες..
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το εκανα αυτο οσο μπορουσα βεβαια γιατι δεν μπορουσα να ξεχωρισω ποιες φωνες ειναι αληθινες<<<<<<<<<<<<<Eνα απ τα σημαντικοτερα ωφελη αυτης της διαδικασιας ειναι ακριβως αυτο ! Να διαχωρισεις την αντικειμενικοτητα απ τη φαντασια. Δεν ειναι δυσκολο να γινει αυτο , προκειται για δυο πραγματα (που για αυτους που εχουν εμπειρια) τα χωριζει μια αβυσος. Το ενα ειναι ηχος και το αλλο ειναι υπερηχοι η υποηχοι σε συχνοτητες μακρινες απ αυτη των συνηθισμενων ηχων . στην μια περιπτωση ακους με τα αυτια σου (οι ηχοι ερχονται απεξω) και στην αλλη με το εσω ους η μεσα στο κεντρο του κεφαλιου σου (οι ηχοι ερχονται απο μεσα ). Ακομη μπορεις να κανεις μια στηλη,η να γραφεις στις δεξιες σελιδες , αυτα που ειναι συγκεχημενα ,που δεν εισαι σιγουρη απο που προερχονται, και στην αριστερη αυτα που εισαι σιγουρη οτι ειναι απ το κεφαλι σου. Επισης μπορεις να σκιτσαρεις (αν εχεις και λιγο ταλεντο ακομα καλυτερα , αλλα οπως και ναχει) τις εικονες που βλεπεις , _______

  9. #24
    Path δεν ειπα οτι αν ακουει φωνες για περισσοτερο καιρο ειναι για εγκλεισμο, ειπα οτι το γεγονος να ακουει φωνες για μερικες μερες δεν ειναι αιτια εγκλεισμου. Ο εγκλεισμος ειναι απαραιτητος μονο εαν αποτελεις κινδυνο για τον εαυτο σου η για αλλους.

    Κ αν διαβασεις παρακατω θα δεις οτι οι παραισθησεις στο παρελθον την εκαναν αυτοκτονικη. Με αυτα δεν παιζουμε, οποτε οφειλει στον εαυτο της να ειναι ειλικρινης με το γιατρο της για να βρεθει λυση
    Last edited by Madlylove; 13-03-2011 at 00:40.

  10. #25
    Εσωτερ. Σηψη δεν ειναι απαραιτητο να υπτροπιασεις απευθειας. Μερικοι υποτροπιαζουν κ μετα απο πολλους μηνες. Αλλα υποτροπιαζουν.

    Το θεμα ειναι οτι οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο χειροτερο θα γινεται κ μετα μπορει να μην μπορεις να αποφυγεις τον εγκλεισμο.. Κ αυτο δεν το θελεις σιγουρα..

    Σιγουρα δεν ηταν η σωστη θεραπεια εφοσον ειχες τοσες πολλες παρενεργειες αλλα την αλλαγη της θεραπειας σου πρεπει να την κανει ο γιατρος κ οχι εσυ μονη σου.
    Μιλησε στον γιατρο σου κ να εισαι απολυτα ειλικρινης γιατι μονο ετσι θα γινεις καλα.
    Ειδικα οταν μου λες οτι εχεις υπαρξει αυτοκτονικη.
    Θελεις να ξαναφτασεις σε αυτο το σημειο;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    σηψη σβησε κανενα μυνημα για να σου στειλω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @παθ θα το δοκιμασω!εχω και των 2 ειδων τις φωνες και αυτες που ειναι σαν να μου μιλαει καποιος διπλα μου και αυτες που ειναι εσωτερικες σαν ηχηρη σκεψη αλλα τοσο καιρο την ηχηρη σκεψη την εσωτερικη δεν το θεωρουσα κατι κακο το θεωρουσα φυσιολογικο!τελικα δηλαδη δε μου σταματησαν ποτε οι φωνες ουσιαστικα!σταματησαν οι εξωτερικες αλλα οι εσωτερικες συνεχιζαν!
    εγω γραφω πολυ ποιηση και διηγηματα απο περσυ και παντα μου τα υπαγορευαν οι εσωτερικες φωνες!δηλαδη και αυτο ειναι κομματι της σχιζ;δεν το ηξερα και δεν το εχω αναφερει ποτε στο γιατρο που με παρακολουθει!ελεος!

    @μαντλυλοβ σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω γιατρο!αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να τους εμπιστευτω!δεν ξερω φοβαμαι..δε νιωθω ουσιαστικα οτι με βοηθαει ο γιατρος που με παρακολουθει ισως γιατι εν μπορω να ανοιχτω ευκολα..
    εννοειται πως δε θελω να ξαναφτασω σε αυτη την κατασταση!αλλα φοβαμαι πως προς τα κει οδευουν τα πραγματα!δεν ξερω αν πρεπει να παιξω με τη φαρμακευτικη αγωγη η αν πρεπει να τη σταματησω τελειως..

    τωρα ακουω τη θεια μου να μου λεει πως φταιω εγω που αντιδρω ετσι σε σοβαρα θεματα και προκαλω τους γειτονες με τη συμπεριφορα μου!μου μιλαει αρκετα επιθετικα και ισως εχει δικιο!λετε να τα σκεφτεται και να μου τα στελνει κατα καποιο τροπο τηλεπαθητικα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    οκ εσβησα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εσωτερικουλα που εισαι? τι γινεται σημερα?καλυτερα?

    Μη ξεχνας οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι μια διαταραχη που συμβαινει κ σε αλλους ανθρωπους!Δεν εισαι εσυ η εκλεκτη που εχει τη δυνατοτητα να πιανει τηλεπαθητικα μυνηματα . Ισως αυτο συμβει τον αλλο αιωνα!Προς το παρον εκμεταλευσου τις θετικες φωνες κ ακου μονο αυτες! Γινεται? εγω το εχω καταφερει ελαχιστες φορες!Υπαρχουν ομως αλλοι που το καταφεραν!
    Μη το βαζεις κατω! Το να ξαναπαρεις το αλοπεριντιν η να εμπιστευτεις τον γιατρο σου ακομη μια φορα δεν ειναι αδυναμια, αν δεις οτι οι κολοφωνες γινονται εντελως ανεξελεγκτες παρε αλοπεριντιν,κατι σαν ΣΟΣ.
    Φιλακια

  15. #30
    Αν δεν νιωθεις ανετα με τον γιατρο σου τοτε μπορεις να βρεις εναν αλλο με τον οποιο θα εχετε καλυτερη χημεια.

    Εισαι λιγο τρομαγμενη αυτο το καιρο, αλλα δεν υπαρχει λογος να μην εμπιστευεσαι τους γιατρους. Δεν σε γνωριζουν προσωπικα, ουτε τους εχεις κανει κατι, οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να θελουν το κακο σου.

    Σε παρακαλω μην διακοψεις τα φαρμακα σου. Εδω η μειωση σου ξαναεφερε τις φωνες. Αν τα κοψεις θα γινεις ακομη χειροτερα κ θα σου παρει πολυ περισσοτερο χρονο να γινεις καλα. Για να μην πω κ πολυ περισσοτερα φαρμακα.

    Ειλικρινια στον γιατρο, τον υπαρχον η τον καινουργιο, κ υπομονη μεχρι να ξαναπιασουν τα φαρμακα.
    Συζητησε κ επεμεινε στην αλλαγη τους εφοσον δεν σου ταιριαζουν αυτα.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  2. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  3. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09
  4. Οι ΣΧΦ ακούνε φωνές? Δλδ
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-2009, 22:01
  5. Θόρυβοι και φωνές.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-08-2009, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •