παλι οι φωνες! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 159
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    κατερινακι και μαντλυλοβ σας ευχαριστω ειλικρινα!
    το να κοψω τα φαρμακα μου περναει απο το μυαλο γιατι διαβασα το βιβλιο βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα που λεει για περιτωσεις διαφορων πασχοντων που τα διεκοψαν και υποτοπιασαν αρχικα αλλα αργοτερα εγιναν καλυτερα και δεν τους ξανα επιασε η ψυχωση!αν και η αληθεια φοβαμαι να τα κοψω ολα γιατι απο οτι μου λετε ολοι επειδη το εκοψα υποτροπιασα!
    θα ψαξω και δευτερη γνωμη απο γιατρο τελικα και θα προσπαθησω να τον εμπιστευτω αυτη τη φορα!σε καθε γιατρο που εχω παει ελεγα μονο μισες αληθειες και μαλλον εβγαζαν λαθος συμπερασματα!οταν ημουν στο νοσοκομειο και ελεγα τα παντα(τα εγραφα δηλαδη)με κρατησαν μεσα τρισιμιση μηνες γιαυτο φοβαμαι να μιλησω ξανα!
    παντως απο οτι μιλησα μαζι σας συνειδητοποιησα πως ουσιαστικα δε με εγκατελειψαν ποτε οι φωνες!αυτο που νομιζα πως ηταν φυσιολογικο δηλαδη οι ηχηρες σκεψεις και κατι σαν εσωτερικη φωνη μες το κεφαλι μου συγκαταλεγονται στις φωνες!εγω νομιζα πως ηταν σημαδια της ασθενειας μονο οι εξωτερικες φωνες που ακουω σαν να μου μιλαει καποιος διπλα μου!τελικα ηταν ολα απο τη σχιζ..:(
    αρα δεν εχω ελπιδες για βελτιωση ετσι;

    τωρα ακουω οτι ειμαι ανοητη που σας γραφω και πως μονο αυτους πρεπει να ακουω γιατι μονο αυτοι ξερουν πιο ειναι το ειδανικο για μενα και με προειδοποιουν να σκασω επιτελους και οτι ολα αυτα μου τα στελνουν τηλεπαθητικα και οτι πρεπει να ξερω πως οι γειτονες μου την εχουν στησει και θελουν να με δωξουν!
    εσεις δηλαδη δεν πιστευετε στην τηλεπαθεια ε;

  2. #32
    Αχ γλυκια μου σηψη.. Πραγματικα στεναχωριεμαι που δεν νιωθεις καλα κ εχουν ξαναερθει οι φωνες σου.

    Οχι γλυκια μου δεν υπαρχει τηλεπαθεια..
    Δεν υπαρχει κανενας τροπος να δεις τι σκεφτονται οι αλλοι, ουτε να ξερεις τι λενε. Η αρρωστια σου επεστρεψε γιατι δεν παιρνεις τα φαρμακα σου σωστα.

    Κλεισε αυριο κιολας ραντεβου με γιατρο, γιατι οσο το αφηνεις θα χειροτερευει. Κ ναι, πρεπει να εισαι απολυτα ειλικρινης μαζι του. Αν δεν εισαι δεν θα ξερει την κατασταση σου κ φυσικα δεν θα μπορει να βρει την καταλληλη θεραπεια. Ξερεις, δεν πιανουν ιδια φαρμακα σε ολους.
    Πρεπει να δοκιμαζεις ενα, να βλεπεις ποσο σε πιανει, κ τι συμπτωματα δεν γιατρευει. Κ να λες στον γιατρο σου, με βοηθησε εκει, δεν με βοηθαει εκει η μου προκαλει αυτο που δεν το αντεχω. Κ αναλογως αυτοΣ θα τα διαμορφωνει.
    Αν δεν του τα πεις που να ξερει τι αλλαγες να κανει;
    Δεν θα κανει κ εσυ θα βυθιζεσαι ολο κ περισσοτερο.

    Δεν ειναι καλυτερο να τα πεις, να παρεις τα σωστα φαρμακα κ να συνεχισεις τη ζωη σου;

    Δεν προκειτε να μπεις μεσα γιατι ηρθαν οι φωνες. Θα σου τα αυξησει τωρα να φυγεις απο τον κινδυνο κ θα τα αλλαξει στη πορεια. Θα επιμεινεις σε αυτο ειτε ειναι αυτος ειτε αλλος.
    Αν δεν τα πεις ομως, σε λιγο καιρο φοβαμαι οτι θα επιστρεψουν κ αλλα κ τοτε δεν θα το αποφυγεις το νοσοκομειο..

    Σε παρακαλω αρχισε να φροντιζεις τον εαυτο σου, γιατι μονο εσυ μπορεις να το κανεις αυτο.

  3. #33
    Οπως ειπα κ στο θεμα που ανοιξα για να συστηθω, ο φιλος μου μετα απο πολλα δυσκολα χρονια ειναι πλεον αρκετα καλα. Φυσικα αυτο το καταφερε με το να κατανοησει την αρρωστια του κ να ακουει τον γιατρο του.

    Δηλαδη ενα παραδειγμα..
    Σκεφτετε κατι για το οποιο δεν ειναι σιγουρος. Θα πει στον κολλητο του η θα ερθει σε μενα, θα το πει κ υα ρωτησει..
    Εσενα σου βγαζει νοημα.. Κ εγω θα του πω οχι αγαπη μου λυπαμαι..
    Κ θα γυρισει αμεσως κ θα πει ´τοτε κατι δεν παει καλα, γιατι λογικα εσυ εχεις δικιο, καπου μπερδευτικα.. Θα το πω στον γιατρο..
    Κ με το που το λεει θα του βρει μια λυση, η οποια δεν ειναι απαραιτητως αυξηση φαρμακων.

    Η θα γινει κατι κ θα τον ρωτησω, αυτο το ειπες στο γιατρο; Κ μου λεει παντα: εννοειτε, μαλακας ειμαι να μη το πω; Αφου κ αυτος να γινω καλα θελει.

    Δεν ειναι αδυναμια αυτο. Τρομερη δυναμη ειναιγιατι θεκει πολυ κουραγιο να παραδεχτεις στον εαυτο σου οτι εχεις μια διαταραχη σκεψης. Κ επειδη το ξερει, οπου νιωθει μπερδεμενος εχει διαλεξει 2-3 ανθρωπους που εμπιστευετε κ ακολουθει την γνωμη τους χωρις δευτερη κουβεντα. Γιατι ξερει ποσο υπουλη ειναι η αρρωστια του κ οτι το πιο παραλογο του το κανει λογικο

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μου ειναι τοσο δυσκολο να παρω μια αποφαση ακομα και να λουσω τα μαλλια μου ποσο μαλλον να αλλαξω γιατρο!εχω ελλειψη κινητρων ρε παιδια..δεν εχω ορεξη να σηκωθω απο το κρεβατι να μαγειρεψω να καθαρισω..μονο κοιτω το ταβανι και παρασειρομαι απο τις φωνες:(

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ωχ εσωτερική σήψη έγινες χειρότερα. Αν δεν θες να αλλάξεις γιατρό, κάνε αυτό που σου είπε, παίρνε αλοπερντίν όπως σου είπε ο γιατρός σου και όταν γίνεις καλά τον αλλάζεις.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    τωρα ακουω οτι ειμαι ανοητη που σας γραφω και πως μονο αυτους πρεπει να ακουω γιατι μονο αυτοι ξερουν πιο ειναι το ειδανικο για μενα και με προειδοποιουν να σκασω επιτελους και οτι ολα αυτα μου τα στελνουν τηλεπαθητικα και οτι πρεπει να ξερω πως οι γειτονες μου την εχουν στησει και θελουν να με δωξουν!
    εσεις δηλαδη δεν πιστευετε στην τηλεπαθεια ε; <<<<<<<<Κοιτα , λιγο πολυ το μοτιβο ειναι παρομοιο ,οπως περιγραφεται απο πολλους : ξεκιναει με καποια υποτιμηση (πχ εισαι ανοητη ) , συνεχιζεται με προσβολες (σκασε ,και πολυ χειροτερα) , και τελικα παντα προσπαθει να δημιουργησει καποια αντιπαλοτητα, (οι γειτονες ειναι κακοι , ), και προφανως να δικαιωσει την κατασταση και να τη διαιωνισει (μονο εμεις ξερουμε το καλο σου ,μονο εμας θα ακους κλπ) ._________Οσο για την τηλεπαθητικη "επικοινωνια σας" , ναι οκ εστω πως αυτο ειναι τηλεπαθεια , (καθε ανοιχτομυαλος ανθρωπος δεν εχει προβλημα με την τηλεπαθεια ) , Το ζητημα ειναι ποιος ωφελειται απ αυτη; , απο μια τετοια 'επικοινωνια' ,υπαρχει καποιο περιεχωμενο; ποιο ειναι το ιδανικο που προτεινουν ? Γιατι και γω μπορω να σε παρω στο τηλεφωνο ας πουμε , να σε εξιβριζω , να σε προσβαλω , να σε υποτιμαω, να σου λεω και πως ειμαι κ Η ιδανικη σου Επικοινωνια ! Θα μου το κλεισεις στα μουτρα προφανως ,Τι αλλο να κανεις ;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παθ εχεις δικιο δεν οφελουμαι απο ολο αυτο αλλα δεν μπορω να τους το κλεισω στα μουτρα!δυστυχως με γεμιζουν αμφιβολιες για τα παντα και νιωθω ανικανη να κανω το οτιδηποτε!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    esoteriki sipsi ... ksekinise afto to farmako p diekopses ... den uparxei allos xronos gia xasimo.... ksekinato tora k sto uposxome tha gineis mia xara!!! prepei na faneis dinath !
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    εγω γραφω πολυ ποιηση και διηγηματα απο περσυ και παντα μου τα υπαγορευαν οι εσωτερικες φωνες!δηλαδη και αυτο ειναι κομματι της σχιζ;δεν το ηξερα και δεν το εχω αναφερει ποτε στο γιατρο που με παρακολουθει!ελεος!<<<<<<<<<Αν εχεις τη φιλοδοξια να εκδοσεις κανα βιβλιο με ποιηματα , η κανα διηγημα ,, τοτε δεν ξερεις και συ ακριβως αν θες να τους το "κλεισεις στα μουτρα " ,, Δεν εχεις ξεκαθαρη θεση πανω σ αυτο . Δεν με ξενιζει αυτο γιατι καταλαβαινω ποσο κοντα ειναι το ενα απ το αλλο , ,, αλλα εσυ πρεπει να επεξεργαστεις αυτη τη δισδιακριτη αποσταση

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    τωρα ακουω τη θεια μου να μου λεει πως φταιω εγω που αντιδρω ετσι σε σοβαρα θεματα και προκαλω τους γειτονες με τη συμπεριφορα μου!μου μιλαει αρκετα επιθετικα και ισως εχει δικιο!λετε να τα σκεφτεται και να μου τα στελνει κατα καποιο τροπο τηλεπαθητικα;<<<<<<<<<<<<καλα τι παιζει με τους γειτονες ; πως τους προκαλεις με τη συμπεριφορα σου ; τους ειρωνευεσαι ; βαζεις δυνατα τη μουσικη , ; τι; εχει καποια αντικειμενικοτητα αυτο ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    εσοτερικη σ. σταματησε να ασχολισε με το τι σου λενε αλλα με το πως 8α σταματισουν να σου λενε......!!! μην χανεις το σκοπο σ.... ξεκινα τα χαπια π σταματισες κ 8α δεις 8α γινεις καλαα!!
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    molostroi σε ευχαριστω που μου δινεις κουραγιο!μαλλον θα το ξεκινησω το αλοπεριντιν αλλα σε μικροτερη δοση απο αυτη που μου το εδινε ο γιατρος μου και αν παω σε αλλον θα του προτεινω να μου το αντικαταστησει με καποιο αλλο!

    Path ναι εχεις δικιο βρισκομαι σε αδιεξοδο!θελω να σταματησουν οι αρνητικες φωνες αυτες που ακουω πραγματικα και οχι αυτες που ειναι σα σκεψεις..αν και η γιατρος που με παρακολουθουσε οσο νοσηλευομουν μου ειπε οτι μαλλον δε θα σταματησουν ποτε και αυτο με εριξε παρα πολυ ψυχολογικα!για μερες εκλαιγα και φωναζα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    οχι οχι.... στις πιο πολλες περιπτοσεις αμα δρασει καλα το φαρμακο δεν εχουν φωνες! δεν θαχεις ...
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by path View Post
    τωρα ακουω τη θεια μου να μου λεει πως φταιω εγω που αντιδρω ετσι σε σοβαρα θεματα και προκαλω τους γειτονες με τη συμπεριφορα μου!μου μιλαει αρκετα επιθετικα και ισως εχει δικιο!λετε να τα σκεφτεται και να μου τα στελνει κατα καποιο τροπο τηλεπαθητικα;<<<<<<<<<<<<καλα τι παιζει με τους γειτονες ; πως τους προκαλεις με τη συμπεριφορα σου ; τους ειρωνευεσαι ; βαζεις δυνατα τη μουσικη , ; τι; εχει καποια αντικειμενικοτητα αυτο ;
    επειδη μενω με το φιλο μου και αυτοι ειναι γεροι και παρεξηγουν οτι συζουμε...δεν ξερω πραγματικα εχω αρχισει να το χανω!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by Molostroi View Post
    οχι οχι.... στις πιο πολλες περιπτοσεις αμα δρασει καλα το φαρμακο δεν εχουν φωνες! δεν θαχεις ...
    μακαρι ρε συ..αλλα γιατι να μου το πει γιατρος αυτο;και αν εχει δικιο;δεν μπορω να ζω ετσι!μου ειπε να το συνηθισω και να το αποδεκτω και απλα να μαθω να μην αντιδρω να τις αγνοω αλλα δεν μπορω να το κανω!

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  2. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  3. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09
  4. Οι ΣΧΦ ακούνε φωνές? Δλδ
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-2009, 22:01
  5. Θόρυβοι και φωνές.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-08-2009, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •