Συνεχής ανασφάλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1

    Συνεχής ανασφάλεια

    Καλησπέρα σε όλους.Κατ'αρχήν είμαι καινούργιο μέλος,με λένε Μαρίνα,είμαι 16 χρονών και θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

    Δεν ξέρω αν πάσχω από κάποιου είδους κατάθλιψης απλώς έχω παρατηρήσει ότι είμαι συνεχώς απογοητευμένη με την εξωτερική μου εμφάνιση και γενικότερα την εικόνα που προβάλλω.Για να καταλάβετε περνάω ατελείωτες ώρες κοιτάζοντας τον εαυτο μου και το σώμα μου στον καθρέφτη και προσπαθώ να βρω ένα κίνητρο για να είμαι ικανοποιημένη και με τα δύο αλλά ποτέ δεν είμαι.Όπου και να πάω νιώθω φοβερή ανασφάλεια,πολλές φορές δεν ξέρω τι κινήσεις να κάνω και τα κάνω όλα τυποποιημένα.Σχεδόν πάντα προβάλλω τα ελλατώματα της εμφάνισής μου και με μειώνω μπροστά στους άλλους με αποτέλεσμα όλοι να με ειρωνεύονται.Ενώ μου λένε ότι είμαι όμορφη,αδύνατη και το αντίθετο από ότι εγώ πιστεύω,εγώ ζώ και πάλι με ανασφάλειες.Έχω φτάσει και σε σημείο να ζηλεύω φοβερά άλλα κορίτσια της ηλικίας μου και να συγκρίνω την εξωτερική τους εμφάνιση με την δική μου,με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι ακόμα περισσότερο.Δεν ξέρω τι να κάνω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταρχήν ξεκόλλα από αυτό το κόλλημα με την εξωτερική εμφάνιση! Δεν είναι εύκολο το ξέρω ,αλλά όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο αυτό σε τρώει και σου αποσπάει χρόνο και διάθεση από άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις, με αποτέλεσμα όπως λες κι εσύ να πέφτει η διάθεσή σου και να γίνεσαι χειρότερα. Μην μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τις άλλες κοπέλες γιατί άμα θες να βρεις κάτι αρνητικό, πάντα θα υπάρχει. Επικεντρώσου στα δικά σου προσόντα , στις δικές σου δυνατότητες, δες τι δεν σου αρέσει και προσπάθησε να το αλλάξεις όχι για τους άλλους, αλλά για σένα..Κανείς δεν είναι τέλειος ούτε μπορούμε όλοι να είμαστε ίδιοι ή να είμαστε "κάπως" το θέμα είναι ότι λόγω αυτής της ανασφάλειας για τον εαυτό σου νιώθεις έτσι...Θέλει περισσότερο πίστη στον εαυτό σου και εφόσον σου λένε και οι άλλοι όμορφα πράγματα για σένα δεν μπορεί να κάνουνε τόόσο πια λάθος..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 02:02
  2. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55
  3. με την ανασφαλεια τι γινεται???
    By Kira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2009, 11:35
  4. Ανασφάλεια και Ζήλεια
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-07-2007, 10:07
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •