ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..
    Πριν λιγους μηνες δημιουργησα ενα ψευτικο προφιλ sto facebook και προσποιηθηκα πως ειμαι σε σχεση με αυτο το ατομο..μετα απο καιρο χωρις να ξερω το γιατι ασυναισθητα επλασα ενα ψευτικο θανατο..οτι δηλαδη αυτο το παιδι παιθανε και εμεινα "χηρα" εχωντας φτιαξει ομως και αλλους 2 λογαριασμους..γραφοντας διαφορα status στο facebook μια κοπελα που πραγματικα ειχε χασει το αγορι της μου μιλησε,με ρωτησε τι εγινε,τι επαθα...και εγω της ειπα τα ψεματα μου...με την κοπελα αυτη απο τοτε κανουμε τρελη παρεα..απο τοτε που αρχισαμε να μιλαμε της μιλουσα μεσα απο τον αλλο λογαριασμο(τον 2ο) που ειχα φτιαξει οπως ειπα και πιο πανω..απο εκει λοιπον εμαθα τα παντα για αυτην..οικογενειακα θεματα,πραγματα για το αγορι της που ειχε πεθανει..ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! ομως μετα..η ιδια ιστορια και παλι..της ειπα πως αυτος που δηθεν μιλουσε μαζι του πεθανε..πληγωθηκε..γιατι με αυτον στην ουσια με μενα ελεγε πολλα πραγματα δεν μπορειτε να φανταστειτε...το θεμα ειναι ομως οτι εχω πετανιωσει υπερβολικα πολυ για αυτα τα ψεματα..δεν ηταν αθωα..ειναι και αλλα πολλα αλλα αυτα φτανουν για να καταλαβετε...δεν ξερω αν εχω ψυχολογικα...πειτε μου ομως..τι να κανω??να της το πω??να της πω την αληθεια..??περναω ολα μου τα βραδια κλαιγοντας για ολα αυτα...βοηθηστε με..ειμαι σε απογνωση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ζητα τη γνωμη αυτων που ασχολουνται με το ηλεκτρονικο (εγκλημα), την ηλεκτρονικη εξαπατηση, το σειφερ ιντερνετ κλπ,,, και πες τους οτι εκανες μια πατατα , και θες να επανορθωσεις με καποιο τροπο . Νομιζω θα ξερουν περισσοτερα για να σε βοηθησουν πως θα το χειριστεις , η και μπορει να σε βοηθησουν και ποιο αμεσα........ ,καλα ξεμπεδεματα

  3. #3
    Aπο εκει ομως θα εχω χειροτερα μπλεξιματα..δε μου φτανουν οσα ηδη εχω..?με την κοπελα τι θα μπορουσα να κανω..?να της το πω..? :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Δεν νομιζω οτι εχεις να φοβηθεις κατι, αυτοι εντιμετωπιζουν πολυ χειροτερα ζητηματα, θα βρεις κατανοηση .... Παρ ολα αυτα αν θες να το χειριστεις μονη σου ,,,, η αληθεια ποναει ,αλλα ειναι το καλυτερο για ολους. Βεβαια οπως ξοδεψες αρκετο χρονο για να παιξεις το παιχνιδακι σου,,, ετσι πρεπει να δωσεις και τον απαραιτητο χρονο στην αλλη,και να της το φερεις με τροπο. Μην της το πεταξεις στο χυμα , το και το ....., (φτιαξε ενα σεναριο με αντιστροφη εξελιξη πχ) , να σου δωθει και η ευκαιρια να εξηγησεις οτι δεν ειχες κακες προθεσεις ,,, και γιατι οχι να διεκδικησεις (αν το θες) τη συγχωρεση , και τη συνεχεια της σχεσης ,,,στα αληθεια πια ,ε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το ενα ψεμα φερνει το αλλο ετσι;καλυτερα να της το πεις αν και μαλλον δε θα σε συγχωρησει που την εξαπατησες..ουτε εγω θα το συγχωρουσα ειναι πολυ λεπτο το ζητημα αλλα αξιζει να προσπαθησεις..ασε που δεν αξιζουν στην αλλη κοπελα τοσα ψεματα!
    δεν ηξερες οτι τα ψεματα πληγωνουν;τι οφελος ειχες εσυ απ ολα αυτα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > το θεμα ειναι ομως οτι εχω πετανιωσει υπερβολικα πολυ για αυτα τα ψεματα..
    > τι να κανω??να της το πω??να της πω την αληθεια..??περναω ολα μου τα βραδια κλαιγοντας για ολα αυτα...βοηθηστε με..ειμαι σε απογνωση....

    Aφου όπως λες νιώθεις αβολα με αυτό, τι σε κάνει να μην το αλλάζεις, δηλαδή να πεις την αλήθεια που λες;

  7. #7
    Το καλύτερο είναι να της πεις την αλήθεια. Πόσο όμως θα την πονέσει? Η κοπέλα έχει χάσει ένα αγαπημένο της πρόσωπο και πονάει ήδη. Δεν νομίζω ότι της αξίζει να περάσει κάτι τέτοιο. Οπότε για εμένα καλύτερα να μην της πεις τίποτα. Έλα μόνο στη θέση της και νιώσε πως θα νιώσει. Προδομένη, εξαπατημένη, ηλίθια, ντροπή.........και πολλά άλλα συναισθήματα!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Εγω λεω να αποσυρθεις σιγα σιγα.... να της δωσεις την ευκαιρια να μην σε σκεφτεται η κοπελα ως στηριγμα.... και οκ μετα.....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Σας ευχαριστω πολυ ολους..αλλα μου φαινεται πως θα συμφωνησω με LOY LOY και researcher ..ισως να ειναι καλυτερα να μη της πω τιποτα..και να κοψω επαφες..θα ειναι καλυτερα για αυτη..
    και οσο για αυτο: δεν ηξερες οτι τα ψεματα πληγωνουν;τι οφελος ειχες εσυ απ ολα αυτα;
    φυσικα και δεν ειχα κανενα οφελος αλλα ολα αυτα τα εκανα χωρις να το καταλαβαινω..τωρα που καταλαβα τι εχω κανει ομως εχω μετανιωσει..και τα σφαλματα πληρωνονται ακριβα μερικες φορες δεν λενε?!?θα δουμε..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Hrw.:)
    Στην πραγματική σου ζωή λαμβάνεις το ενδιαφέρον που θέλεις και χρειάζεσαι από το περιβάλλον σου?
    Μπορεί αν δε το λαμβάνεις να εφηύρες όλο αυτό το σκηνικό για να τραβήξεις την προσοχή κάποιων ατόμων μέσω των πλαστών βιωμάτων.
    Έφτιαξες λοιπόν έναν ψεύτικο εαυτό, ο οποίος τράβηξε την προσοχή αυτής της κοπέλας και εκείνη ταυτίστηκε συναισθηματικά μαζί σου,
    λόγω των υποτιθέμενων αυτών βιωμάτων. Σίγουρα ήταν ανειλικρινές από μέρους σου. Αλλά φαίνεται να το αναγνωρίζεις πια. Ίσως μάλιστα να το αναγνωρίζεις τώρα, γιατί η ανάγκη σου για προσοχή "καλύφθηκε", οπότε έχεις φτάσει στο σημείο να προσπαθείς να βρεις τη ρίζα της ανάγκης σου για προσοχή.
    Θα σου έλεγα να αφήσεις στην άκρη το πλάσιμο σεναρίων, γιατί αυτό δε σε κάνει παρά να μην έχεις τη δυνατότητα να προσελκύσεις αληθινές σχέσεις
    στην καθημερινότητά σου. Αν το καλοσκεφτείς δλδ θα διαπιστώσεις ότι είναι σα να ζεις εικονικά, με μία ψεύτικη ταυτότητα, που επίσης σε κάνει να αυτοτιμωρείσαι με τις τύψεις που σου δημιουργούνται.
    Όπως σου έγραψε και η researcher, και συμφωνώ μαζί της, το καλύτερο θα ήταν να αποχωρήσεις σταδιακά, δίχως να μπεις και σε περαιτέρω χειρισμό των συναισθημάτων της κοπέλας εκείνης, είναι άδικο και για τις δυο σας.
    Μπορείς να κάνεις νέες επιλογές από δω και πέρα, διαφορετικές και βασιζόμενες στην αλήθεια σου. Στο χέρι σου είναι!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    μπορει να ειναι και αυτο που λες..δε ξερω..παντως εχεις δικιο αυτο θα κανω μακρια της..καλυτερα και για τις 2 μας...σε ευχαριστω ;)

  12. #12
    Εγώ απορώ πραγματικά τι σόι άνθρωπος θα έπαιζε με τα συναισθηματα ενός ανθρώπου που βιώνει μια τέτοια κατάσταση όπως είναι το πένθος.
    Εγώ θα σου έλεγα να πας σε ένα γιατρό και γρήγορα, γιατί δεν σου φταίνε τίποτα οι άλλοι.

  13. #13
    Αν διαβαζες καλυτερα θα καταλαβαινες οτι δεν ηξερα αρχικα οτι η κοπελα ειχε χασει το αγορι της..και το ξερω πως δν φταιει κανεις παρα μονο εγω..αλλα θα μπορουσες να μιλησεις καλυτερα...:)

  14. #14
    Quote Originally Posted by Hrw View Post
    Αν διαβαζες καλυτερα θα καταλαβαινες οτι δεν ηξερα αρχικα οτι η κοπελα ειχε χασει το αγορι της..και το ξερω πως δν φταιει κανεις παρα μονο εγω..αλλα θα μπορουσες να μιλησεις καλυτερα...:)
    όχι, δεν μπορώ να μιλήσω καλύτερα όταν βλέπω κάποιον να παίζει τόσο εύκολα με τον πόνο του άλλου και δεν μιλάμε για γκομενικά, μιλάμε για ΑΠΩΛΕΙΑ ανθρώπου! Και αφού δνε το ξερες αρχικά, μετά τι έκανες? Συνέχιζες να τη δουλεύεις χωρίς τύψεις? Βλέπεις πουθενά κανένα άλλοθι σε αυτό?

  15. #15
    Προσπαθησα να εξηγησω πως ολα αυτα τα εκανα ασυναισθητα πιστευοντας πως δε θα βλαψουν κανεναν...και οχι δε βλεπω κανενα αλλοθι το φτεξιμο ειναι δικο μου και απλα το εχω μετανιωσει...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 06-05-2011, 22:33
  2. ζουσα σε ενα ψεμα
    By ersi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2009, 19:49
  3. Το ψέμα του έρωτα
    By Νικήτας in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-05-2009, 11:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •