ψυχοτροπικα & αυξηση βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13

    ψυχοτροπικα & αυξηση βαρους

    Απο το 2005 περιπου εχω παρει αρκετα ψυχοτροπικα φαρμακα.Ξεκινησα με ladose για καταθλιψη,αργοτερα effexor xr και abilify και τελικα διαγνωστηκα με ψυχωσικη συνδρομη παιρνοντας διαφορα φαρμακα οπως abilify,seroquel xr,solian και αλλα που δεν θυμαμαι ,,, Αυτη τη περιοδο επαιρνα solian αλλα ζητησα απο το γιατρο μου να το αλλαξει μηπως και χασω βαρος και μου εδωσε abilify το οποιο το σταματησα να παιρνω εδω και 5 ημερες λογω παρενεργειων.Απο το 2005 ειμαι 15kg πανω απο το κανονικο μου βαρος και παρολο που προσπαθω εδω και 1 χρονο να χασω βαρος με διαιτα & γυμναστικη δεν εχω καταφερει τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι αν σταματησω τα φαρμακα θα μπορεσω να αρχιζω να χανω βαρος ??

  2. #2
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by arthur85 View Post
    Απο το 2005 περιπου εχω παρει αρκετα ψυχοτροπικα φαρμακα.Ξεκινησα με ladose για καταθλιψη,αργοτερα effexor xr και abilify και τελικα διαγνωστηκα με ψυχωσικη συνδρομη παιρνοντας διαφορα φαρμακα οπως abilify,seroquel xr,solian και αλλα που δεν θυμαμαι ,,, Αυτη τη περιοδο επαιρνα solian αλλα ζητησα απο το γιατρο μου να το αλλαξει μηπως και χασω βαρος και μου εδωσε abilify το οποιο το σταματησα να παιρνω εδω και 5 ημερες λογω παρενεργειων.Απο το 2005 ειμαι 15kg πανω απο το κανονικο μου βαρος και παρολο που προσπαθω εδω και 1 χρονο να χασω βαρος με διαιτα & γυμναστικη δεν εχω καταφερει τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι αν σταματησω τα φαρμακα θα μπορεσω να αρχιζω να χανω βαρος ?
    Nαι,εγώ όποτε τα έκοβα με μιά δίαιτα αμέσως έχανα,άλλα σε συμβουλέυω να μην το κάνεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Αν και εχω παθει 2 ψυχωσικα επεισοδια στο παρελθον λεω να το ρισκαρω για 2 , 3 μηνες χωρις φαρμακα και οτι βρεξει ας κατεβασει αν και ο γιατρος μου λογικα θα μου πει να μου δωσει αλλο αντιψυχωσικο που ταχα θα μπορεσω να αδυνατισω.Ευχαριστω για την απαντηση

  4. #4
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by arthur85 View Post
    Αν και εχω παθει 2 ψυχωσικα επεισοδια στο παρελθον λεω να το ρισκαρω για 2 , 3 μηνες χωρις φαρμακα και οτι βρεξει ας κατεβασει αν και ο γιατρος μου λογικα θα μου πει να μου δωσει αλλο αντιψυχωσικο που ταχα θα μπορεσω να αδυνατισω.Ευχαριστω για την απαντηση
    Πάντως να ξέρεις,(εξαρτάται βέβαια και την περίπτωση) ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ξερω ατομο που ηταν 97 κιλα και πηγε 70 ενω επαιρνε ρισπερνταλ..
    το αμπιλιφαι λενε γενικα οτι δε βαζει κιλα δοκιμασε με διαιτα και γυμναστικη και θα δεις αποτελεσμα!

  6. #6
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    ξερω ατομο που ηταν 97 κιλα και πηγε 70 ενω επαιρνε ρισπερνταλ..
    το αμπιλιφαι λενε γενικα οτι δε βαζει κιλα δοκιμασε με διαιτα και γυμναστικη και θα δεις αποτελεσμα!
    Δεν κατάλαβα.. Έπαιρνε risperdal και το άλλαξε σε abilify και έχασε; ή έπαιρνε risperdal και κατάφερε και έχασε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    κ γω παιρνω σολιαν κ δυσκολευομαι πολυ να χασω...τα κιλα μου βγαζουνε τη πιστη για να φυγουν..κανω συνδιασμο διαιτας
    κ γυμναστικης

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Σημερα πηγα στο γιατρο μου και αρχισε τις κλασικες μ******ς.Οτι τρωω και δε το καταλαβαινω,να παω να μαζεψω ελιες γιατι θα χασω μαζευοντας τες μεσα στο κρυο ,,,,,Επισης οτι και να τα κοψω παλι το ιδιο ειναι.Εγω παλι πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα φαρμακων αλλα σκεφτομαι οτι οπως ειπε ο γιατρος οτι εχω 50% να υποτροπιασω το 1 χρονο και 100% το 2 χρονο.Ο περιγυρος να λεει το κοντο του και το μακρυ του '' κοψε τις σαλτσες,μη βαζεις ζαχαρη στο καφε,περπατα δεν περπατας'' και πριν αρρωστησω ετρωγα πιτσες και σουβλακια οποτε ηθελα και δεν ειχα υπερβει τα 76kg και τωρα ειμαι 90kg.Τελος παντων ο γιατρος ειπε να παρω 200mg solian ή 10mg abilify ,, Εσωτερικη σηψη ναι παιζει αυτο που λες αλλα μονο με νευρικη ανορεξια αλλιως δε το πιστευω ,,, Soulfly αν θες δωσε μερικες λεπτομερειες ,,, με τι ρυθμο χανεις ? εγω εκανα διαιτα 1400 θερμιδων + 2 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και εχασα 1kg μονο σε ενα μηνα,,,

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και ομως αυτη την κοπελα εχω και γω ως παραδειγμα!
    αλλα και η λακρυμοζα απο εδω εχασε 15 κιλα με το αμπιλιφαι ρωτα την..
    και γω δεν μπορω με τιποτα να χασω βαρος πρεπει να πηρα μαλιστα.. :(

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Το abilify το ειχα παρει και παλιοτερα και ειχα καταφερει να χασω σαν ανθρωπος .... 4kg σε 1 μηνα μονο με διαιτα 1400 θερμιδων και χωρις γυμναστικη αλλα εχει ενα καρο παρενεργειες ,, το επαιρνα παλι τωρα για 20 ημερες και το εκοψα γιατι μου εκανε διαφορα ,, δυσπνοια στον υπνο,πολλα νευρα αλλα μου εφερνε και λιγο ναυτια που ειναι καλο γιατι και να θες δε μπορεις να φας ,,, τωρα ελεγα να ξεκινησω το solian που δεν μου εκανε καμια παρενεργεια ,,, δε ξερω τι να παρω και ο γιατρος στα @@ του το μονο που τον νοιαζει ειναι να παιρνω κατι ,, seroquel του ελεγα , παρε seroquel μου ελεγε ,, abilify ? παρε abilify ,, geodon ? geodon! δεν εβγαζα ακρη ,,,

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι για το σολιαν λενε οτι ειναι καλο!
    το αμπιλιφαι και μενα δεν μου ταιριαξε..

  12. #12
    emena moy tairiakse sta psyxika alla sta somatika me dielyse...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    δημητρη ποσο καιρο το επαιρνες ? εμενα μου ειχε κανει μεχρι και δυσκινησια και συσπαση μυων αλλα αν ειναι να ειμαι καλυμμενος και να χασω και κανα κιλο σκεφτομαι να το ξαναπαρω ,,,, απλα θυμαμαι οτι ειχανε αρχισει να υποχωρουν οι παρενεργειες μετα απο καποιο διαστημα και ετσι ελεγε και ο γιατρος που με εβλεμε τοτε οτι θα υποχωρησουν ,,

  14. #14
    egv me to ampilifay phra polla killa kai to pairnw 2,5 xronia.twra arxisa na xano kila me poly kopo.alla syspash mywn den fernei to ampilifay.mhpws epairnes kai kana allo farmako taytoxrona...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    ναι επαιρνα και 300mg effexor xr ,,, λες να εφταιγε το effexor ? παντως χθες το βραδυ ξεκινησα με solian και σημερα ειμαι λιγο ''βαρυς''.Ακομα δε ξερω τι να κανω ,,, Δημητρη μηπως και εσυ επαιρνες τιποτα αλλο μαζι με το abilify που σου ανοιγε την ορεξη γιατι τωρα που το επαιρνα κανα 20ημερο μου εκοψε τελειως την ορεξη,,,,,

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχοτροπικά φάρμακα.
    By Manos88 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 27
    Last Post: 04-05-2016, 21:06
  2. Invega Depakene Aloperidin και αυξηση βαρους
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 17:21
  3. Αυξηση οριου u2u.
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 44
    Last Post: 03-10-2009, 11:41
  4. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 13:09
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •