οπτικη παρανοια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710

    οπτικη παρανοια

    γεια σας παιδια καιρο ειχα να ανοιξω θεμα!
    εδω και ενα μηνα περιπου αρχισα να ξανακουω φωνες οι οποιες εγιναν εντονες και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα την αυξηση της φαρμακευτικης μου αγωγης.
    η πιο προσφατη αυξηση εγινε πριν 2 βδομαδες και μετα απο αυτο μπορω να πω οτι μειωθηκαν καπως και εκει που φανηκα να ηρεμω αρχισε ο εφιαλτης..
    εκει που επλενα τα πιατα ξαφνικα ειδα το πιατο που κρατουσα να του λειπει ολοκληρο κομματι να ειναι δλδ σπασμενο και ταραχτηκα και το περναω με το σφουγγαρι και ειδα οτι ηταν αθικτο..φυσικα ταραχτηκα πολυ αλλα δεν μιλησα σε κανεναν..
    εχτες εκει που καθομουν ακουσα μια φωνη να μου λεει ακολουθα τα βηματα και εβλεπα βηματα στο πατωμα!!!
    δε φανταζεστε τι τρομο ενιωσα και τυλιχτηκα στο κρεβατι μου!
    τα ειδα ηταν εκει και γενικα οσοι δε με θυμαστε εχω αφθονο ιστορικο οπτικων ψευδαισθησεων!
    φοβαμαι ρε παιδια να τα αναφερω στη γιατρο μου γιατι με φοβιζει το ενδεχομενο μιας νεας νοσηλειας..η μιας ακομη χημικης καταστολης!
    τι να κανω;
    εχει κανεις παρομοιες εμπειριες;

  2. #2
    φωνες εγω ειχα.με το αμπιλιφαυ ομως φυγαν.αλλα ναι σε καταλαβαινω ειναι φοβερο.εγω εβλεπα τηλεοραση και μου μιλουσαν οι ηθοποιοι και μου ελεγαν να μην καπνιζω.αυτο σε κανει και φοβασαι.αν τον εμπιστευεσαι τον γιατρο σου πεστου τα.και να εχεις παρεα και να αφηνεις ανοιχτο φως το βραδυ.παντως η χειροτερη παρανοια (εκ πειρας) δεν ειναι η οπτικη η ακουστικη αλλα αυτη του μυαλου...

  3. #3
    γενικα παντως μην την φοβασαι την νοσηλεια αν ειναι σε κλινικη σε νοσοκομειο να την φοβασαι.οχι οτι ειναι απαραιτητο να νοσηλευτεις απλα σαν πληροφορια προς ολους το λεω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    το θεμα ειναι να θεραπευτει η αιτια και οχι απλα να βρισκεσαι σε καταστολη,,να το πεις στο γιατρο οτι δεν θες καταστολη και ισως να σου βρει καποιο καλο φαρμακο,,

  5. #5
    Αγαπητέ/ή εσωτερική_νήψη αν και είμαι αναρμόδιος διότι δεν διαθέτω ανάλογη εμπειρία θα σου έλεγα το εξής.
    Όταν σου παρουσιάζονται οι οπτικές ή ακουστικές ψευδαισθήσεις, να προσπαθείς πάντοτε, στην αρχή θα έχεις
    χαλαρή προσπάθεια αλλά σιγά-σιγά θα δυναμώνεις, να προσπαθείς, λοιπόν, πάντοτε, να κρατάς την ψυχραιμία σου
    και να λες δυνατά είτε μέσα στον νου σου είτε φωναχτά με το στόμα:

    <<- Δεν πάτε να λειτουργείτε όσο θέλετε ψευδαισθήσεις εγώ δεν θα σας δίνω σημασία αλλά ούτε σας φοβάμαι στο εξής>>

    Και να προσπαθείς να νοιώσεις την αδιαφορία αλλά και το θάρρος απέναντι σε αυτό που σου συμβαίνει.

  6. #6
    ρε παιδια να ρωτησω κατι ο διαλογισμος λετε να βοηθαει?(εγω παλια εκανα διαλογισμο πριν αρρωστησω και ημουν ψυχολογικα βραχος παρολες τις δυσκολες καταστασεις που περασα)ή δεν βοηθαει τπτ?

  7. #7
    παιδια αν καποιος βοηθηθικε στην ψυχωση απο διαλογισμο παρακαλω να το πει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    γεια σας παιδια καιρο ειχα να ανοιξω θεμα!
    εδω και ενα μηνα περιπου αρχισα να ξανακουω φωνες οι οποιες εγιναν εντονες και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα την αυξηση της φαρμακευτικης μου αγωγης.
    η πιο προσφατη αυξηση εγινε πριν 2 βδομαδες και μετα απο αυτο μπορω να πω οτι μειωθηκαν καπως και εκει που φανηκα να ηρεμω αρχισε ο εφιαλτης..
    εκει που επλενα τα πιατα ξαφνικα ειδα το πιατο που κρατουσα να του λειπει ολοκληρο κομματι να ειναι δλδ σπασμενο και ταραχτηκα και το περναω με το σφουγγαρι και ειδα οτι ηταν αθικτο..φυσικα ταραχτηκα πολυ αλλα δεν μιλησα σε κανεναν..
    εχτες εκει που καθομουν ακουσα μια φωνη να μου λεει ακολουθα τα βηματα και εβλεπα βηματα στο πατωμα!!!
    δε φανταζεστε τι τρομο ενιωσα και τυλιχτηκα στο κρεβατι μου!
    τα ειδα ηταν εκει και γενικα οσοι δε με θυμαστε εχω αφθονο ιστορικο οπτικων ψευδαισθησεων!
    φοβαμαι ρε παιδια να τα αναφερω στη γιατρο μου γιατι με φοβιζει το ενδεχομενο μιας νεας νοσηλειας..η μιας ακομη χημικης καταστολης!
    τι να κανω;
    εχει κανεις παρομοιες εμπειριες;
    -τιποτα να μην κανεις .
    οπως και οι φωνες ετσι και τα οραματα (visions) ,δεν υπαρχει ο ορος οπτικη παρανοια , δεν ειναι κατασκευασματα του νου σου , ειναι περα απο σενα , εσυ εισαι απλα δεκτης και μπορει να εχεις τα μυαλα σου τετρακοσια κ παρ ολα αυτα να δεις η να βλεπεις οραματα ...
    Δεν εχεις να φοβασαι κατι , (αλωστε νομιζω εχεις αρκετη εμπειρια πια) , χαλαρωσε και αστο να περασει -οπως κανεις και με τις φωνες-.....
    Μετα αν εχεις διαθεση μπορεις να το σκεφτεις ,συνηθως ''φερει'' ενα μυνημα , προσπαθει να σε οδηγησει σε μια σκεψη η ιδεα η ''πληροφορια''. Αρκει βεβαια να μπορεις να το 'αποκωδικοποιησεις' , και αναλογα με το επιπεδο σου κ τη φαντασια που διαθετεις μπορει να χει μια αναλογη ερμηνια ..
    πχ , λεω εγω τωρα ,,, αυτο το πιατο καποιος στο 'γεμιζε' , δηλαδη η μητερα σου , ο εργοδοτης σου , κλπ,το ειδες σπασμενο ,,(αναλογα κ με τη σημασια που τουχεις δωσει εσυ βεβαια ,ισως ηταν ενα ενθυμιο ..) σημαινει -εν δυναμει- οτι αυτη η συνθηκη διαταραχτηκε καπως ,και πως παρ ολο που δεν τομαθες ακομα ,,εχει 'σπασει' ...
    και την επομενη μερα μπορει καποιος να σου πει : σου μειωνω το μισθο η σου στελνω λιγοτερα γιατι κλπ κλπ
    Η παλι με το παραδειγμα με τα χναρια, θα μπορουσε πχ να σημαινει μια 'προτροπη' να ακολουθησεις - οχι αμεσα , αλλα να γινεις φολοουερ δηλαδη- εκεινου/ης που πιθανον εκανε πριν αυτα τα βηματα ...(υποθεσεις κανω ετσι , ειναι υποκειμενικες οι ερμηνιες και μονο εσυ μπορεις να το κανες αυτο)
    Επισης αν εχεις ταλεντο θαταν δημιουργικο υποθετω να σκιτσαρεις η να ζωγραφισεις τετοιες εικονες ,οι οποιες ενδεχωμενος σου αποκαλειψουν πολυ πολυ αργοτερα (σε χρονια..) το νοημα τους ..

  9. #9
    παιδια ο maus τι εγινε ξερει κανεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια αν καποιος βοηθηθικε στην ψυχωση απο διαλογισμο παρακαλω να το πει...
    ..δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σηψη εγω θα σου ελεγα να το πεις ναι μεν στη γιατρο αλλα να το φερεις οσο πιο light μπορεις ωστε να μην σου πει για νοσηλειες κ ετσι... Πες της πχ σε υποθετικο στυλ οτι "αμα μ ξαναεμφανιστουν οι οπτικες τι θα γινει?" κ αναλογως την απαντηση θα της πεις μετα κ τη συνεχεια.. μια καλη λυση για οταν σε πιανουν οπτικες ειναι να πηγαινεις να ξαπλωνεις καπου να κλεινεις τα ματια κ να ηρεμεις.. να μ σκεφτεσαι τπτ εκεινη τη στιγμη... εγω εχω τα παρανοικου τυπου κ μ επιδεινωθηκαν κ ντρεπομαι να γραψω τι πιστευω οτι γινεται με τις παρακολουθησεις, αν γραψω δεν θα γελασετε οκ?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    ok!!!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by jackrabit View Post
    το θεμα ειναι να θεραπευτει η αιτια και οχι απλα να βρισκεσαι σε καταστολη,,να το πεις στο γιατρο οτι δεν θες καταστολη και ισως να σου βρει καποιο καλο φαρμακο,,
    Το μονο καλο κ χωρις παρενεργειες ειναι το αμπιλιφαι αλλα σε υποτροπες ψυχωσεων δεν πιανει εμενα πχ μ δωσαν το ινβεγκα κ ΔΕΝ θελω να το παρω, εσυ εχεις ψυχωση που το λες αυτο η μιλας εκ του ασφαλους?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια ο maus τι εγινε ξερει κανεις?
    Ναι οντως χαθηκε νομιζω μ ειχε στειλει ενα πμ πριν κανα μηνα αλλα δεν θυμαμαι τι μ εγραφε γτ καταλαθος το διεγραψα κατευθειαν ελπιζω να μην υποτροπιασε αλλα να ειναι καλα στην υγεια του κ να ασχολειται με κατι θετικο !!! :)
    Μαους αν διαβαζεις περνα να πεις ενα γεια!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους που ασχοληθηκατε με το θεμα μου μου ειναι πολυ σημαντικο!
    δημητρη φοβαμαι την καταστολη που θα φερει η νοσηλεια και που θα μεινω πισω σε ολους τους τομεις!
    τζακ την εμπιστευομαι τη γιατρο μου αλλα φοβαμαι μη μ αυξησει και αλλο τη δοση η μη με βαλει στο ζυπρεξα και δε θελω!
    παθ σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου κ ειναι πολυ χρησιμες!και η ψυχολογος απο την ομαδα αυτοβοηθειας μου ειπε πως επρεπε να ακολουθησω τα βηματα να δω που θα κατεληγαν και ποιο θα ηταν το μηνυμα τους!
    και λεω εγω τωρα να το πω αυριο που θα παω στη γιατρο μου η να περιμενω σε 2 βδομαδες να δω πως θα εξελιχθει;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ-ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By Nantina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 14:24
  2. Οπτική απάτη - Illussion
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-08-2011, 09:42
  3. Ο Τσε Γκεβαρα απο μια αλλη οπτικη
    By carrie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2011, 06:01
  4. Οπτική ψευδαίσθηση
    By Oneiroplasmenos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2010, 01:17
  5. Παρανοια
    By joy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2006, 20:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •