στη libido
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: στη libido

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    10

    στη libido

    καλη σου μερα!
    ενας τροπος υπαρχει να συγχωρεσεις..η αγαπη!
    οταν την αφησεις να σε πλημμυρισει και γινεις εσυ η μαμα του πατερα σου, θα δεις οτι εκεινος πρωτα χρειαζοταν βοηθεια,η ψυχη του ηταν ηδη κομματιασμενη και οσα φοβηθηκε να λυσει τα εριξε στο ποτο.Ναι ,το κακο που σου εκανε δεν επανορθωνεται , αλλα εκεινος ηταν πολυ χειροτερα απο οτι εσυ κ ισως ποτε να μη καταλαβε το γιατι.γινοταν τερας κ τσαλακωνε την ψυχουλα σου.Εσυ μπορεις να επανελθεις.Για εκεινον ομως ειναι αργα.Πηρε το θειο δωρο της ζωης κ το κατεστρεψε.Σκυψε πανω του με ματια καθαρα κ δες το.ετσι κ αλλιως εσυ ησουν παντα μεγαλυτερη κ πιο γεματη απο εκεινον.......(μιλαω εκ πειρας).
    Συγχωρα τον κ θα ελευθερωθεις.καλη δυναμη!
    βεργινα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Βεργίνα μου δεν ξέρω για την libido.....πάντως εγώ δεν μπορώ να ξεχάσω με τίποτα την κόλαση που είχα με τον αλκοολικό σχιζοφρενή πατέρα μου.Όσο και αν προσπαθήσαμε,επέλεξε εγωιστικά την μοίρα του και την καταστροφή της ψυχολογίας όλης της οικογένειας......
    Δεν μπορώ να τον συγχωρέσω με τίποτα όσο ζω......Ακόμα και στις επόμενες ζωές μου αν υπάρχουν!!!!!!!!!!!
    ʼμα έχεις περάσει σκηνές κόλασης, τρομοκρατίας, φοβίας και καταπίεσης...για 20 χρόνια....τότε σίγουρα απορρίπτεις τη συγχώρεση για συγκεκριμένες καταστάσεις.....γιατί αυτομάτως καταντά μαλακία...... μιας και γνωρίζω ότι είναι ο βασικός υπαίτιος που πολεμάω χρόνια με αγωγή τα ψυχολογικά προβλήματα που μου δημιούργησε.....
    Η συγχώρεση για μένα σχετικά με το θέμα αυτό έχει κλείσει προ πολλού...... Δεν ξεχνώ.........δεν μειώνεται η οργή μου.........δεν ησυχάζει η ψυχή μου......αρνούμαι να δικαιολογήσω τα παράλογα.......Δεν μπορείς να συγχωρείς τα πάντα.......δυστυχώς!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    βεργίνα ναι υπάρχουνε στιγμές που σκέφτομαι την σγχώρεση, την έχω δώσει αλλά ίσως να έιανι ψέμμα ειδικά όταν μου μιλάει απότομα και δεν με υπολογίζει σαν ώριμο άνθρωπο επειδή φοβάται; μήπως με εκμεταλλευτεί κάποιος; δεν ξέρω τί να πω; βαρέθηκα να σκέφτομαι, όταν γίνεται κάτι μετά γίνονται και άλλα, σαφέστατα δεν έζησα σωματική κακοποίηση από τον πατέρα μου, αλλά αυτό που θα με κρατήσει υγειή είναι να έχω απόσταση, και ας ξέρω οτι μετά θα έχω έλλειψη. ένας φαύλος κύκλος.

    olga_Soul η οργή που νιώθεις .... δεν ξέρω τί να γράψω, συγγνώμη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Δεν πειράζει libido μου!:) Δεν περιμένω να γράψεις κάτι....βρε - απλώς με τα σχόλια που παρέθεσα απαντώντας και στη φίλη μας τη βεργίνα η οποία είχε θετικές προθέσεις με την παρέμβασή της , εξήγησα τους λόγους για τους οποίους τα περισσότερα παιδιά αλκοολικών γονέων που έχουν βιώσει χοντρές καταστάσεις, όσο θετική διάθεση και αν έχουν, δεν μπορούν ούτε να συγχωρήσουν αλλά ούτε και να ξεχάσουν......
    Μακάρι η μνήμη μας να ήταν σκληρός δίσκος και να του κάναμε repair σε όσα σημεία ήταν χαλασμένος :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •