Μεγαλες αποριες !!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180

    Μεγαλες αποριες !!!!!

    Για χαρα αδελφακια.. ολα καλα ?
    λοιπον αν κ εχω περασει καποια χρονια απο τοτε που η εφιβια συνηθως φευγει εχω ακομα τιν ταση να 8ελω να διαφερω απτα κοινοτυπα κ απτην μαζα... ποτε 8α σταματισει αυτο ? 8α σταματισει ποτε ?
    θελω να μπω σε ενα καλουπι γιατι ιμε σιγουρος οτι ετσι 8α ειμαι καλυτερα αλλα αυτο ερχετε σε σιγκουση με τιν αφθεντηκοτητα που εχω καλος η κακος ...
    δευτερη εφιβικη ταση... 8ελω να αλαξω τον κοσμο... οχι ομος τον κοσμο που πραγματικα πρεπει να αλαξει αλλα αν8ρωπους που δεν το χριαζοντε... ισος επδ μονο με αφτους μπορω να καλιψω αφτι τιν επι8ιμια...

    επισις μετα απτα 12-15 ολοι οι αν8ρωποι αποχτουν τιν ικανοτητα αναλησεων πραγματων σε πολι ιπερβολικο βα8ος... οσ το απειρο για τιν ακριβια κ ακομα παραπερα....

    εγω γιατι δεν το εχω αυτο ?

    εσεις το εχετε ολοι σας ?

    ακουω τι εχετε να μου πιτε παιδια ... ! ναστε καλαααααααααααααααααααααα ααααααα!!! ναστε τελιααααααααα!
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Γεια σου molostroi. Εχω την ιδια ταση με εσενα, δηλαδη θελω να διαφερω απο τη μαζα ως προς τον τροπο σκεψης. Αυτο, οχι μονο και μονο για να κανω τη διαφορα, απλα συνηθως νιωθω μεσα μου οτι ετσι ειναι σωστο. Προσωπικα δε νομιζω οτι θα σταματησω ποτε να σκεφτομαι ετσι (ουτε θελω για την ωρα), απλα μεγαλωνοντας αποκτω την οξυνοια να βλεπω σε ποιες περιπτωσεις και κατα ποσο με παιρνει να σκεφτομαι και να δρω διαφορετικα.
    Τωρα, για το αλλο θεμα που λες, κατ' αρχην δεν νομιζω οτι εχουν ολοι την ικανοτητα να αναλυουν πραγματα σε βαθος. Ειναι μια ικανοτητα που αναπτυσεται διαρκως, με το να κρατας το μυαλο σου σε εγρηγορση και να μην το αφηνεις να αδρανοποιειται.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    ειναι πολυ ομορφη ταση... αντιδραση.. γιατι απλα δεν γουσταρουμε να ειμαστε ιδιοι αναμεσα σε 6 δισακομιρια αν8ρωπους... απο αγνη αντιδραση... απλα επδ ειναι ενα μεγαλο χαρακτιριστικο τησ διαφορετικοτιτας ... καποια στιγμη θαταν ορεο να φυγει .. γιατι θαμαστε πλεον αλλοι αν8ρωποι τελιος... δηλαδη σαν να μπενουμε σε μια νεα διασταση κ ετσι 8α αποχτισει αλιοτικο ενδιαφερον η ζωη.... δεν ξερω αν με πιανεις... δηλαδη εγω θα γουσταρα ... απο ανεμελος , να γινω βαθυα σκεπτομενος πχ
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Δεν ξερω αν σε πιανω... εννοεις οτι θα ειναι πιο ξεκουραστο να ακολουθησεις καποια στερεοτυπα?
    Μια αλλαγη σιγουρα εχει μεσα της μπολικο ενδιαφερον, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι μονιμη, ουτε καθολικη.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι ειδαμε κι εγω που διαφερω αθελα μου στο τροπο σκεψης, ποσο διαφερω τελικα εκει εξω. δε νομιζω πως ειμαστε ακριβως διαφορετικοι με την εννοια του ξεχωριστοι/μοναδικοι... οσο το οτι ανηκουμε στη μειοψηφια. οταν κατι που κανεις δε το κανουν ολοι, διαφερεις μεν απο τους πολλους (πλειοψηφια), αλλα οχι απο ολους, αφου σχεδον παντοτε μπορεις να βρεις καποιους να σου ταιριαξουν, ή να διαφερουν και περισσοτερο απο σενα. αλλα απ'τη στιγμη που κατι γινεται και συμβαινει, ειναι ανθρωπινο οσο κι αν διαφερει. ετσι και οι σκεψεις, δεν ειναι τοσο αυθεντικες τελικα, αφου σιγουρα απο καπου θα επηρεαστικες κι εσυ, κι ολοι μπορουμε να σκεφτουμε με τον ιδιο τροπο. δε χρειαζεται να μπεις σε καλουπια αν δε το θελεις, γιατι εκει εξω παραμενεις ανθρωπος. sick is the new healthy παντως, οποτε και το να σκεφτεται καποιος παραλογα πλεον, ειναι φυσιολογικο. ελπιζω να βγαζω νοημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Fearg : αλλα δεν χρειαζεται να ειναι μονιμη, ουτε καθολικη . sostos simfonw !

    KENO : οπος το δει κανεις φιλε... εχω μιλισει με παρα πολυ κοσμο κ κοσμακι και το να διαφερεις αν αυτο δεν διμιουργει προβληματα στους συνανθροπους μας μονο 8ετικο και σιν ειναι... αν μια γκομενα πχ που δινει βαση στην πρωσοπικοτητα εχει να διαλεξη αναμεσα στον κοινοτυπο γιωργο κ σε καπιον που ειναι διαφορετικος με ενδιαφερον σιμεια τοτε νικισαμε.. μουχουν τιχει πολλες τετιες περιπτωσεις.. παρα πολλες...

    happyyyyyyyyyyyyyyyyyy
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εμενα δημιουργει, αφου με βλεπουν εχθρικα, οτι θελω να τους κανω ζημια και ειμαι οτι χειροτερο μπορουν να φανταστουν παντοτε! μια γκομενα για να δωσει βαση μονο στη προσωπικοτητα θα πρεπει να ειναι μικρη. μεγαλωνοντας θα δεις οτι κοιτανε τους φυσιολογικους, γιατι αυτοι μπορουν να καλυψουν περισσοτερες αναγκες τους. κι επειδη η κοινωνια που ζουμε ειναι ακρως υλιστικη, μονο αν εισαι ενταγμενος σε αυτη και εισαι normal εχωντας τα παντα θα νιωσουν ασφαλεια. ενας που δεν ειναι normal και τα εχει γραψει ολα στα @@ του δε μπορει να κανει την αλλη να νιωσει ασφαλεια... δε μπορει καν να τον παρει στα σοβαρα αφου δεν εχει προοπτικες εξελιξης μαζι του...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Νομιζω οτι υπαρβαλεις λιγο φιλε... "οτι χειροτερο μπορουν να φανταστουν".Ε ορεα εχουμε σουξε στισ μικρες :D Τωρα εγω αν επρεπε να κανω μια σοβαρη σχεση με μια κοπελα η 8α επρεπε να το μπω στο τριπακι οτι ειμαι νορμαλ σε σιμιο που να πιστεψω κ να γινει για να βρω μια νορμαλ κ να ναχουμε μια νορμαλ ζωη (ειμαστε οτι νιο8ουμε κ κατα σινεπια οτι αφτο που βγενει προσ τα εξω).... η θα διαλεγα μια τις κατιγοριας μου να αλληλοστιριζομαστε.... απτην αλλη ολα νορμαλ ειναι..... νορμαλ δεν ειναι οτι ειναι συνη8ησμενο στα ματια του κοσμου .... νορμαλ 8εοριτε αφτο αλλα δεν ειναι...
    νορμαλ ειναι ολα...ερχομε στα λογια σου π λεγαμε πριν ...
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν αυτοί οι άνθρωποι που θέλεις να αλλάξεις, δε θέλουν να αλλάξουν οι ίδιοι (άρα θα σου αντιστέκονται, γιατί θα τους ασκείς πίεση), πιστεύεις πως είναι κοντά στην πραγματικότητα η επιθυμία σου αυτή?
    Πέρα από τις ατομικές διαφορές, υπάρχουν και βαθύτατες ομοιότητες ανάμεσα στους ανθρώπους. Εκτός από όσα σε χωρίζουν δηλαδή κατά κάποιον τρόπο από τους εκατομμύρια άλλους, αν το καλοψάξεις θα δεις πως κάθε ανθρώπινο πλάσμα θέλει να είναι υγιές, αποδεχτό και αγαπημένο. Να καλύπτει τις πρωταρχικές του ανάγκες και κατόπιν τις ανάγκες του τις πλατύτερες, αυτές που έχουν να κάνουν με τη θέση του στον κόσμο και τη σχέση με τον εαυτό του.

    Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι μου μοιάζει λίγο ως αναζήτηση προς την ενηλικίωση το θέμα έτσι όπως το έθεσες, δε θέλεις πια να είσαι χώρια, αλλά κομμάτι της κοινωνίας στην οποία σου έλαχε να ζεις. Πιστεύεις πως αν αποφασίσεις να έρθεις κοντύτερά της, αυτό υποχρεωτικά σε βάζει σε κάποιο καλούπι? Και αν ναι, γιατί?
    Αν θελήσεις να συμπλέεις διατηρώντας την όποια σου διαφορετικότητα? Δεν είναι δυνατό λες?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Molostroi View Post
    λοιπον αν κ εχω περασει καποια χρονια απο τοτε που η εφιβια συνηθως φευγει εχω ακομα τιν ταση να 8ελω να διαφερω απτα κοινοτυπα κ απτην μαζα... ποτε 8α σταματισει αυτο ? 8α σταματισει ποτε ??
    γεια χαρα molostroi!
    νομιζω πώς ολοι μας θελουμε να νιωθουμε ξεχωριστοι, διαφορετικοι με καποιο τροπο ή ισως κ καλυτεροι. Πιστευω πώς πισω απο αυτη μας την αναγκη μπορει να κρυβονται πολλα και για τον καθενα ξεχωριστα δικα του πραγματα. Αν ανακαλυψει ο καθενας μας πώς γεννιεται αυτη του η αναγκη, νομιζω οτι μπορει να σταματησει αυτη η αγωνια. Η αγωνια για μοναδικοτητα κ διαφορετικοτητα. Ας πουμε προσωπικα το να διαφερει κανεις δεν το βρισκω καθολου κακο (αν κ πιστευω οτι λιγο πολυ ο καθενας μας ειναι πραγματι τοσο διαφορετικος...αρκει να μπορουμε να το δουμε). Αλλα να διαφερει για να διαφερει, αυτο ειναι που βρισκω εξωντοτικο κ "κακο".

    Βεβαια απο την αλλη εχουμε αναγκη να νιωθουμε οτι ανηκουμε καπου, οτι εχουμε επαφη με αλλους ανθρωπους, κοινες αντιληψεις.Κ ισως εκει να κολλαει κ το καλουπι στο οποιο αναφερεσαι. Να προσφερει καποια ασφαλεια. Προσωπικα πιστευω οτι ολοι καποιες φορες εχουμε μπει σε καλουπια. Αλλα καποιες φορες μπορει να χρειαζεται να το σπασουμε, αν νιωθουμε οτι δεν μας ταιριαζει πια...Το κλειδι πιστευω πώς ειναι στο να κραταμε οσο μπορουμε επαφη με τον εαυτο μας. Να βλεπουμε καθε φορα τι μας αντιπροσωπευει κ κατα ποσο...Ακομα κι αν ξερουμε οτι μπαινουμε σε ενα καλουπι, ειναι κερδος να ξερουμε οτι το κανουμε συνειδητα κ πώς το χρησιμοποιουμε.

    Quote Originally Posted by Molostroi View Post
    επισις μετα απτα 12-15 ολοι οι αν8ρωποι αποχτουν τιν ικανοτητα αναλησεων πραγματων σε πολι ιπερβολικο βα8ος... οσ το απειρο για τιν ακριβια κ ακομα παραπερα....

    εγω γιατι δεν το εχω αυτο ?

    εσεις το εχετε ολοι σας ?
    Δεν ειμαι σιγουρη πώς ολοι οι ανθρωποι εχουμε αυτη την ικανοτητα. Για αυτους που το χουν, αλλες φορες μπορει να ειναι καλο, αλλες φορες απλα καταστροφικο. Δεν ξερω αν το χεις....εγω σε καποια πραγματα το χω μεχρι καποιο σημειο μικρο, σε καποια αλλα καθολου. Αλλες φορες το ζηλευω στους αλλους που το χουν, αλλες φορες με κουραζει κ με θλιβει.

    Νομιζω πώς θαυμαζω πιο πολυ τους ανθρωπους εκεινους που μπορουν και "διαβαζουν" το συναισθημα τους και το αποδεχονται χωρις εκλογικευσεις, παρα αυτους που αναλυουν και υπερ-αναλυουν σκεπτομενοι. Η πρωτη ικανοτητα χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη δυναμη, οξυνοια κ απλοτητα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχει μαζα κατα καποιο τροπο , υπαρχουν μοναδες μες την κοινωνια που μπορει να ειναι εντελως διαφορετικες αλλα συνυπαρχουν ή προσπαθουν να συνυπαρξουν μεσα σε αυτην με διαφορους τροπους.
    Απλως αυτοι που για τον α ή β λογο ξεχωριζουν προβαλλονται κατα καποιο τροπο μερικες φορες περισσοτερο.
    Υπαρχουν βεβαια και αυτοι (λιγοτεροι) που απτραβιουνται απο τα εγκοσμια και ζουνε μια ασκητικη ή απλη ζωη μακρια απο τα πολλα-πολλα , αλλα και αυτοι λιθαρακια ειναι οπως ολοι οι αλλοι.

    Εαν τα βαλεις κατω μαλιστα αυτο που προξενει εντυπωση ειναι η εξαιρετικη διαφορετικοτητα του καθενος και οχι η υπερβολικη ομοιογενεια!!!!!!!!!
    Ειναι απιστευτο ανθρωποι να γενιουνται κατω απο την ιδια κοινωνια και να ειναι τοσο διαφορετικοι στα παντα και ομως να συνυπαρχουν.
    Ο καθενας φυσικα κατοπιν διαμορφωνει τον στενο του κυκλο οπως θελει αυτος βασει των προσωπικων του προτιμησεων και δεν τεμνεται με αλλους που μπορει να εχουν εντελως διαφορετικο σκεπτικο - θεση κλπ , αλλα μες την ιδια κοινωνια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    "Ανάμεσα σε όλα τα πλάσματα της δημιουργίας, ο άνθρωπος είναι το μόνο που αντιμετωπίζει ένα μοναδικό είδος αγωνίας. Την αέναη σύγκρουση ανάμεσα στην επιθυμία να ξεχωρίσει και στην ανάγκη να γίνει ένα με το περιβάλλον". Sidney Harris

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    "Ανάμεσα σε όλα τα πλάσματα της δημιουργίας, ο άνθρωπος είναι το μόνο που αντιμετωπίζει ένα μοναδικό είδος αγωνίας. Την αέναη σύγκρουση ανάμεσα στην επιθυμία να ξεχωρίσει και στην ανάγκη να γίνει ένα με το περιβάλλον". Sidney Harris
    Nice...αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι το μοναδικο ειδος , σαν τα πολυχρωμα πουλια με το τελειο καμουφλαζ σε αρμονια με το φυσικο τους περιβαλλον , αλλα οταν προκειται να τραβηξουν το ταιρι ισως ειναι το περιτεχνο κελαδημα του καθενος που θα τα κανει να ξεχωρισουν απο το συφερτο...πολυπλοκοι γενετικοι αλγοριθμοι επιβιωσης...ισως πιο πολυπλοκοι στο ανθρωπινο ειδος.

    Τεσπα...μιας και μονο την δικια μας σκεψη μπορουμε να ξερουμε ας μας καταταξουμε στους μοναδικους:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. ΧΑΖΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2011, 19:18
  2. Ποιες ειναι οι μεγαλες δυναμεις του συμπαντος?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 28-03-2010, 19:23
  3. ποιες ειναι οι μεγαλες σου συμπαθειες στο φορουμ?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 07-09-2009, 14:49
  4. αποριες...
    By k_thessal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 113
    Last Post: 13-03-2009, 13:50
  5. 2 αποριες...
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2006, 11:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •