Τι ακριβως φταιει και εχω τετοια συμπτωματα; κυριως ορασης..αλλά και φοβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5

    Τι ακριβως φταιει και εχω τετοια συμπτωματα; κυριως ορασης..αλλά και φοβος

    Καλησπερα
    εχει αντιμετωπισει κανεις ποτε προβληματα στην οραση του..οπως μυγακια και φωτοστεφανα γυρω απο φωτα το βραδυ με εκρηξεις αστεριων;
    καθε φως εχει και ενα κυκλο γυρω του.
    εχω εξεταστει απο οφθαλμιατρους και τα ματια μου δεν εχουν κανενα προβλημα

    Να πω πως το συγκεκριμενο θεμα που προκαλει ΤΕΡΑΣΤΙΟ αγχος ολη την ωρα και με κανει να ασχολουμαι μαζι του ετσι ωστε να φυγει καποια στιγμη..

    Ακομη ενα μεγαλο προβλημα που εχω ειναι οτι σε απολυτο σκοταδι δεν μπορω να δω μαυρο..βλεπω σαν "χαλασμενο τηλεοραση" (χιονι) το οποιο μου προκαλει αγχος πριν τον υπνο. Και οταν ειναι κλειστα τα ματια μου παλι δεν βλεπω μαυρο..

    Οποιος γνωριζει κατι για τα παραπανω ας βοηθησει

    Γενικα εχει τυχει σε καποιον να φοβατε και να ψαχνετε συνεχως για ασθενεις μηπως εχει κατι;
    Πως λεγεται αυτο το φαινομενο;
    Γενικοτερα αν δινεις σε κατι σημασια το βλεπεις περισσοτερο; παραδειγμα στο προβλημα μου.
    να σημειωσω πως καποιες φορες 3 με 4 το μηνα εχω sleep paralysis..ξυπναω και δε μπορω να κουνηθω.

    το μεγαλυτερο προβλημα οπως ειπα και πιο πανω ειναι στο θεμα της ορασης
    ειμαι απολυτα σιγουρα πως αυτο με κανει και αγχονομαι αν δεν το "εβλεπα" δεν θα μου προκαλουσε αγχος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε ξερω να σε βοηθησω, αλλα αφου πηγες σε οφθαλμιατρο και δε σου βρηκε τπτ τοτε μην ανησυχεις και προσπαθησε να το ξεχασεις.

    σε ολους τους ανθρωπους μπορει να παιζουν τα ματια και να βλεπουν λαθος πραγματα στιγμαια.

    εγω πριν κοιμηθω ενω εχω κλειστα ματια συχνα βλεπω κατι σαν αυτο:

    http://i7.photobucket.com/albums/y27...ane/spiral.gif

    απ'το ενα ματι γυρνα στα δεξια, κι απ'το αλλο στα αριστερα. και τα δυο βεβαια δεν ειναι ασπρομαυρα αλλα πολυχρωμα, με ψυχεδελικα χρωματα που σε κανουν να νιωθεις καπως και να φευγεις, σαν να σε τραβανε.

    κι οσο πιο πολυ πιεζω τα ματια με τα χερια μου, τοσο πιο κοκκινο βλεπω απ'το μαυρο, παρολο που ειναι κλειστα.

    γενικα ομως με ανοιχτα μπορω να δω πραγματα που δεν υπαρχουν, μικρα συνηθως που περνανε με αργη κινηση. εξαρταται βεβαια και το φωτισμο και ποσο καλα συγκεντρωμενος ειμαι...

    αλλα οταν χασουν καποιο αντικειμενο στο σπιτι, εμενα φωναζουν να τα βρω γιατι οι υπολοιποι εκτος του αδερφου μου, φορανε γυαλια. οποτε δεν ανησυχω για την οραση μου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    καταλαβαινω αυτο που λες αλλα και χωρις πιεση παλι βλεπω floaters και σε απολυτο σκοταδι "χιονι" κατι σαν χαλασμενη τηλεοραση.
    καταλαβα αυτο που λες και εγω αν πιεζω με τα χερια μου τα ματια μου βλεπω αυτο που εβαλες πιο πανω..αλλα πιστευω οτι εχω προβλημα..και δεν μπορω να το ξεχασω..
    οταν ειμαι εξω και κανω κατι μπορει να το ξεχασω για κανα 10λεπτο..αλλα μετα ψαχνω να δω αν εφυγε και ξανα παλι τα ιδια με αποτελεσμα να "ειναι παντα εκει" χωρις να μπορει να φυγει..
    δυσκολα μπορω να το ξεχασω..
    το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι με κανει χαλια ψυχολογικα και δεν αφηνει να διασκεδασω
    εχω χρονια μυγακια και φωτισμους γυρω απο φωτα και στην προσπαθεια μου να βρω λυση επεσα σε αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_snow και απο τοτε εχω εκτος απο μυγακια και αυτη την εικονα.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...blue-noise.gif

    εχει πρατηρησει κανεις αλλο κατι σαν αυτο; η γενικα αν συγκεντρωθει καπως γινετε ορατο;
    Last edited by oskfrez; 14-03-2011 at 22:59.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Το sleep paralysis που περιέγραψες, το είχα πάθει και γω κάνα δυο φορές, είχα ψιλοτρομάξει λίγο αλλά τελικά κι αυτό σωματοποιημένο άγχος είναι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Σε εμενα δεν εχει τυχει ακρηβως αυτο αλλα μου τυχαινει καποιες φορες να νιωθω σαν να βλεπω μεσα απο νερο.Να κανει κυματακια στι ακριες των ματιων μου.
    Και κατα περιοδους βλεπω μυγαλακια,χρωματιστα σχηματα να κανουν πανω κατω και τα βραδια αυξανεται τρομερα η μυωπια μου.Δεν δινω πλεον σημασια ομως εχω συνηθησει να μην δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    οποιος αλλο εχει προβλημα με φωτοστεφανα στα φωτα και μυγακια στην οραση του ας βοηθησει παρακαλω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    οσο το σκεφτεσαι τοσο θα επιμενει..αυτο λεγεται φοβια και αφου ψαχνεσαι συνεχεια νοσοφοβια αν δε ολο αυτο σε ταραζει σε σημειο να ιδρωνεισ να τρεμεισ να αναπνεισ γτηγορα κ.α τοτε λεγεται κριση πανικου.και επισης οταν σκεφτεσαι συνεχεια και συνεχεια κατι..και το φοβασαι και δεν ξεκολας καποια στιγμη το προκαλεις ο ιδιος στον εαυτο σου..αυτο με τα ματια που λες εμενα μου συμβαινει συχνα αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι κατι σαν θολουρα η σαν χιονια σε συνδιασμο με ζαλη...αν γυρισα και εγω γιατρους τα τελευταια 3 χρονια...το αναμενομενο..ΑΓΧΟς..οποτε ηρεμησε,δεν εχεις τπτ να το λες συνεχεια αυτο στον εαυτο σου και σταματα να το ψαχνεισ...στο τελος θα αρχισεισ να βγαζεις συμπερασματα για το καθετι που σου συμβαινει και αυτο θα σε φθειρει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Εγώ πάλι παρατηρώ ορισμένες φορές ένα περίεργο πράγμα...μερικά μικρά σημαδάκια τα οποία περιφέρονται πέρα δώθε στην εικόνα που βλέπω από τα μάτια μου...Έχω βγάλει το συμπέρασμα οτί αυτά τα σημαδάκια οφείλονται σε μικρο-τραυματισμούς στο εξωτερικό περίβλημα των ματιών επειδή φοράω φακούς επαφής...Επίσης όταν κλείνω τα μάτια μου δεν βλέπω σκοτάδι αλλά κάτι σαν κόκκινο-πορτοκαλί ατονισμένο φως...

    Μέχρι τώρα δεν τους έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία...τα θεωρώ φυσιολογικά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω πολλες φορες ειδικα βραδυ που αγχωνομαι και προσπαθω να ηρεμησω βλεπω κατι σαν αστρακια σαν κουκιδες φωτεινες....ειτε θα τυχει να δω κυματα να πηξαινουν πανω κατω..δεν ξερω αν ειναι απ το αγχος η επειδη μολις εχω βγαλει τους φακους η απ το σκοταδι ισως απο εναν συνδυασμο ολων αυτων..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Ομολογώ ότι το είχα ξεχάσει. osk αυτό το είχα μικρή! 0.ο Με τρόμαζε κάθε νύχτα... να βλέπω διάφορα χρώματα και λάμψης να μου τρώνε το σκοτάδι, σαν φωσφοριζέ στάμπες και αστεράκια, ακόμα και με ανοιχτά ή κλειστά μάτια και να μην μπορώ να δω με τίποτα το πραγματικό μου δωμάτιο. Το πιο τρομαχτικό ήταν όταν ξυπνούσα στην μέση της νύχτας όπου εκεί έβλεπα και ψευδαισθήσεις. Τα χρειάστικα, τα φωτάκια μου, μέχρι να συνέλθω! Τώρα ευτυχώς, όλα αυτά ελατώθηκαν κατά πολύ, από μία ηλικία και μετά, αλλά μου έχει μείνει απομεινάρι... ο φόβος για το σκοτάδι! :Ρ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Α καλά ο φόβος για το σκοτάδι....άσε...τι αρρυθμίες, τι ταχυπαλμίες, άγχος, να μην μπορώ να ηρεμήσω..σκ@τ@
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    Smile

    Μην ανησυχεις δν ειναι τπτ! Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ τ ιδιο πραγμα..Ξαφνικες εκρηξεις απο λαμψεις μερα νυχτα ειτε κοιταω τον ουρανο ειτε την οθονη του υπολογιστη,φωτοστεφανα,μυγ ακια,οταν ξυπναω σ σκιερα σημεια (οπως κ σ σκοτεινα σημεια) βλεπω σαν ν πεφτει χιονη (χαλασμενη τηλεοραση)κ ενα επιπλεον συμπτωμα π εχω ειναι οταν ξυπναω,ειναι να αναβοσβηνει η περιφερειακη οραση κ 6-7λεπτα..πότε πλαγια ποτε στην κατω πλευρα του ματιου! Πηγα σε 4 οφθαλμιατρους κ δν μ βρηκαν τιποτα αντιθετως γελουσαν οταν τς ελεγα οτ βλεπω κατι σαν χαλασμενη τηλεοραση (ουτε ο ρομποκοπ να μην ημουν :P ) ν φανταστεις εφτασα σε σημειο να παω σε νευρολογο ο οποιος μ εγραψε Αξονικη Εγκεφαλου (τζαμπα πηρα ακτινοβολια) κ αναγκαστικα την εκανα..Κ ειμαι 19 χρονων Επισης βλεπω κ κτ μικροκυμματα να ανεβοκατεβαινουν οταν κοιταω ασπρο τοιχο η την οθονη του Η/Υ...! παντως τα μυγακια λεγονται μυωψιες κ ολοι βλεπουν..κ αν εχω καταλαβει σωστα αυτο π λεγατε γ τν παραλυση π ξυπνας αλλα δν μπορεις ν κουνηθεις λεγεται ''μορα''..Δν ειμαι ομως σιγουρος για το αν λεμε τ ιδιο πραγμα!

  13. #13
    Καλημέρα σε όλους....Είναι πολύ παλιές οι αναρτήσεις έχω μια μικρή ελπίδα οτι κάποιος θα δει το μήνυμά μου. Από τέλη Μαίου έκοψα σταδιακά τα Effexor και Tranxene, γιατί προσπαθώ να κάνω παιδάκι.Από τα μέσα Ιουνίου βλέπω κάτι σαν λάμψεις και σκιές ακανόνιστες στο σχήμα τους μέσα στο οπτικό πεδίο σε συνδυασμό με ζαλάδες και μούδιασμα στο κεφάλι και μούδιασμα στο δεξί μάτι σα να έχω φάει μπουνιά.Ανοιγοκλείνω τα μάτια μου να δω αν φεύγουν δε φεύγουν ποτέ εδώ και 2 μιση μήνες.Μου προκαλεί δυσφορία κρίσεις πανικού, αγοραφοβία και κλείνομαι μέσα στο σπίτι. Με το ζόρυ βγαίνω έξω σε κάνα σούπερ μάρκετ ή ζωγραφίζω παρόλο που βλέπω το καμβά πέρα δώθε και τις λαμψοσκιές να κάνουν περατσάδα και πηγαίνω στο γυμναστήριο με το ζόρυ,τα κάνω αυτά για να αντιδράσω σε όλο αυτό. Καμία ανταμοιβή δε μου δίνει ο οργανισμός μου, αυτό που κάνει είναι να συνεχίζει τις λαμψοσκιές,το μούδιασμα τη ζαλάδα και σα να μη έχω καλή αίσθηση προσανατολισμού μέσα στο χώρο. Έχω κάνει μαγνητική 2 βυθοσκοπήσεις και όλα πεντακάθαρα.Σήμερα καταθέτω τα όπλα κάθε προσπάθειας είναι μάταιο....Καμία βελτίωση...Δ Ε Ν Α Ν Τ Ε Χ Ω ΑΛΛΟ!!Δε βρίσκω παρηγοριά πουθενά,σε κανέναν, ούτε στους γονείς μου, ούτε στον άντρα μου, ούτε στους φίλους μου ούτε σε κανέναν γιατρό.Ούτε από την ψυχοθεραπεία βλέπω αποτέλεσμα...Είμαι μια αιωρούμενη σκιά...Αν κάποιος έχει κάτι παραπλήσιο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!

  14. #14
    ...αιωρούμενη σκιά δεν υπάρχει πρόβλημα χωρίς λύση, ή τουλάχιστον χωρίς να μάθουμε από που προέρχεται.
    Τα φάρμακα τα έκοψες μόνη σου?
    Μήπως χρειάζεσαι αγωγή και δεν την ακολουθείς για να μείνεις έγκυος? Κατά καιρούς έχουν μπει κοπέλες που έμειναν και ακολουθούσαν αγωγή χωρίς να έχουν πρόβλημα με την εγκυμοσύνη τους ή ενδεχόμενους κινδύνους για το μωρό.

  15. #15
    Ο Θεός να σε έχει καλά!!Με δάκρυα στα μάτια είδα την απάντησή σου,νιώθω οτι κάποιος με ακούει! Θεοφανία έπαιρνα αντικαταθληπτική αγωγή λόγω κατάθλιψης εδώ και 1,5 χρόνο.Με τη βοήθεια της ψυχιάτρου-ψυχοθεραπεύτριάς μου τα μειώσαμε από 26 Απριλίου και τέλος ΜΑίου τα κόψαμε για να κάνω παιδάκι...Κάνουμε προσπάθειες με το σύζυγό μου παρόλο που είμαι σ αυτά τα χάλια....Από τις 17 Ιουλίου παίρνω ομοιοπαθητικά αλλά δε βλέπω καμία μα καμία απολύτως βελτίωση....Έχει αρχίσει και με παίρνει από κάτω γιατί σκέφτομαι οτι αν είμαι έτσι θα σταματήσω τη διαδικασία τεκνοποίησης και θα ξανααρχίσω τα αντικαταθληπτικά, δε κάνει να είσαι έγκυος και να παίρνεις αντικαταθληπτικά, μόνο στο δεύτερο τρίμηνο.....εγώ καταρρέω...ψάχνω να βρω κοπέλες που έπαιρναν αντικαταθληπτικά τα εκοψαν και έμειναν έγκυες να μου πουν εμπειριες αλλά δε βρίσκω...η ψυχοθεραπεύτρια μου είπε οτι έχω πάθει ψυχολογική εξάρτηση απότα φάρμακα, η χημική ουσία φεύγει από τον οργανισμό σε 7-10 μέρες...δε ξέρω τι σημαίνει ψυχολογική εξάρτηση,εγώ ξέρω οτι υποφέρω....
    Σε υπερ ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί μου. Σ ευχαριστώ..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι φταιει?
    By nickair40 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2010, 22:07
  2. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 09:57
  3. βρεχει!!γιατι τετοια αντιδραση?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 12-09-2009, 12:54
  4. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ..
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 13-12-2007, 20:06
  5. Τί φταίει;
    By olorou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-08-2007, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •