Διαφορετική θρησκεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712

    Διαφορετική θρησκεία

    Ο σύντροφός μου μου ανέφερε όταν τον είχα πρωτογνωρίσει ότι δεν έχει υπηρετήσει στο στρατό λόγω διαφορετικών πεποιθήσεων. Δεν τον ρώτησα τίποτα περισσότερο τότε γιατί δεν μου φάνηκε παράλογο αλλά ψάχνοντας αργότερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πιθανότερο είναι να είναι μάρτυρας του Ιεχωβά.

    Πριν μια βδομάδα του ανέφερα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα στο θέμα της διαφορετικής θρησκείας προκειμένου να βρει πάτημα και να μου μιλήσει κάτι που έκανε πολύ απ'έξω αναφέροντάς μου ότι πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία, χωρίς καν να αναφέρει ποια είναι αυτή.

    Δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύει ο καθένας, προσωπικά δηλώνω άθεη αν και συμμετέχω στις ορθόδοξες γιορτές, τύπου Ανάσταση αλλά τις εκλαμβάνω σαν θέματα παράδοσης. Αυτό που δεν μπορώ είναι ο φανατισμός σε οποιαδήποτε θρησκεία, ακόμη και στην "δικιά μου", δηλαδή θα βρω πολύ απωθητικό έναν άνθρωπο που θα τηρεί κατά γράμμα ότι λέει ο χριστιανισμός και δεν θα είναι ελαστικός σε θέματα πιστεύω και ηθικής, για μένα η ηθική ορίζεται από μέσα μας και είναι πολύ πιο σωστό να έχεις να λογοδοτήσεις σε σένα και όχι σε μια ανώτερη δύναμη για τη ζωή σου.

    Τέλος πάντων, σε συζήτηση που είχα με τον ψυχοθεραπευτή μου για το αν τελικά με επηρεάζει το θέμα της θρησκείας του άλλου περισσότερο από όσο πιστεύω και αν τελικά έχω πρόβλημα μου είπε ότι το να θέλω να μάθω σε τι πιστεύει δεν είναι παράλογο και είναι απολύτως λογικό να θέλω να ξεκαθαρίσω πως βλέπει το θέμα της πίστης.

    Μετά από αυτή την συνεδρία, χτες του ζήτησα να μου πει λίγα πράγματα για εκείνον, για αυτά που πιστεύει όπως και να μου πει ξεκάθαρα σε τι πιστεύει (κάτι που δεν είχε κάνει μέχρι εκείνη τη στιγμή). Αν και αρχικά δεν ήταν και πολύ πρόθυμος μετά μιλήσαμε για πάρα πολύ ώρα σχετικά με αυτό και μου εξήγησε πολλά πράγματα γιατί ομολογώ ότι δεν είχα καμιά ιδέα για το συγκεκριμένο δόγμα.

    Μου είπε ότι δεν έχει βαφτιστεί -είναι κάτι που το κάνουν μεγάλοι- αλλά ότι δεν υπηρέτησε στο στρατό γιατί το θεώρησε υποχρέωσή του. Γενικά όλη μας η κουβέντα ήταν κάπως έτσι, με αντικρουόμενα μηνύματα τύπου δεν είμαι πολύ ενεργητικός στο θέμα της θρησκείας αλλά έχω κάνει αυτό κι αυτό. Δηλαδή, από τη μια δεν πηγαίνει στην εκκλησία πολύ συχνά αλλά όταν ήταν μικρότερος είχε κάνει κήρυγμα πόρτα πόρτα και δεν το θεωρεί κάτι αρνητικό αλλά κάτι που το κάνουν για το καλό των άλλων, κάτι που εμένα με απωθεί σαν σκέψη και δεν δίστασα να του το αναφέρω (ειδικά το ότι το εκλαμβάνει ως ρόλο "σωτηρίας" των άλλων).

    Γενικά, υπάρχουν πράγματα στα οποία συμφώνησα μαζί του και άλλα που διαφωνήσαμε αλλά όλη η κουβέντα έγινε σε πολύ όμορφο κλίμα χωρίς να δυσανασχετεί είτε ο ένας είτε ο άλλος. Ωστόσο, κάποιες απόψεις του για μένα είναι πολύ "σκληροπυρηνικές" όπως το θέμα της μετάγγισης αίματος που μου είπε ότι είναι ενάντια. Μου φαίνεται εντελώς παράλογο να βάζει κάποιος σε κίνδυνο τη ζωή του επειδή ερμηνεύει ότι η Αγία Γραφή του λέει να μην προβεί σε μια ενέργεια που μπορεί να του σώσει τη ζωή.

    Τώρα νιώθω κάπως μουδιασμένη με το όλο ζήτημα. Περνάμε πολύ όμορφα μαζί και είναι ένας άνθρωπος που αισθάνομαι καλά μαζί του αλλά το συγκεκριμένο θέμα με αφήνει με ένα ερωτηματικό. Έχετε βρεθεί ποτέ σε ανάλογη θέση; Ποιες ήταν οι σκέψεις σας; Και πώς το αντιμετωπίσατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αν ειναι μαρτυρας του ιαχωβα παντως να ξερεις οτι ειναι υποχρεωμενος απο τη θρησκεια του να παντρευτει μονο αλλη μαρυτρα του ιαχωβα. Και για να ειναι μυστικοπαθης μαλλον κατι τετοιο ειναι, αυτοι εχουν μια ταση ναμην το λενε ανοιχτα, κετος κι αν σου χτυπανε την πορτα δινοντας φυλλαδια.. Ειδικα τα νεα παιδι απου γεννιουνται μεσα σε τετοιεσ οικογενειες και αναγκαστικα γινονται κι αυτα μαρυτρες του ιαχωβα, δεν το διαδηλωνουν, απο οσους τετοιους ξερω.

  3. #3
    εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχετε, όταν δεν μπορεί να σου μιλήσει ανοιχτά για το θέμα των πιστεύω του.
    Πόσο καιρό είστε μαζί και τι ηλικίες έχετε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Αν ειναι μαρτυρας του ιαχωβα παντως να ξερεις οτι ειναι υποχρεωμενος απο τη θρησκεια του να παντρευτει μονο αλλη μαρυτρα του ιαχωβα. Και για να ειναι μυστικοπαθης μαλλον κατι τετοιο ειναι, αυτοι εχουν μια ταση ναμην το λενε ανοιχτα, κετος κι αν σου χτυπανε την πορτα δινοντας φυλλαδια.. Ειδικα τα νεα παιδι απου γεννιουνται μεσα σε τετοιεσ οικογενειες και αναγκαστικα γινονται κι αυτα μαρυτρες του ιαχωβα, δεν το διαδηλωνουν, απο οσους τετοιους ξερω.

    νομιζω και γω ειναι ετσι... τον καημενο... ειλικρινα δεν το λεω απο αφελεια αλλα απο γνωση... ειναι υποχρεωμενος να σχετιστει και να παντρευτει μεσα απο κει... η να σε προσηλυτισει... αλλιως γινεται κατι σαν το μαυρο προβατο...και κινδυνευει να μην του μιλαει κανεις απο την οικογενεια και τους φιλους του.... ολοι μεσα απο κει να του φερονται σαν σε ξενο η εχθρο... χωρις να του απευθυνουν το λογο μεχρι να συναιτισθει....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Carrie ναι μάρτυρας του Ιεχωβά είναι και μου το είπε ξεκάθαρα χτες. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να το βλέπω τόσο μακροπρόθεσμα -εννοώ σχετικά με το ζήτημα του γάμου που ανέφερες- γιατί είμαστε μαζί μόνο ένα μήνα αλλά επίσης δεν είναι και κάτι που με καίει, να δω τον εαυτό μου δηλαδή νυφούλα. Απλά φοβάμαι μήπως προκύψει περισσότερο κολλημένος από ότι εγώ μπορώ να αντέξω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Θεοφανία, όπως έγραψα και πριν στην carrie είμαστε μαζί περίπου ένα μήνα. Στις τρεις βδομάδες μου το ανέφερε. Αυτό κι εμένα με ζόρισε λίγο, όχι το τι είναι αλλά ότι δεν μου το είπε εξαρχής, αλλά δεδομένου ότι το ζήτημα του στρατού αναφέρθηκε στο πρώτο ραντεβού μπορώ να τον καταλάβω γιατί δεν το ανέλυσε τότε. Χτες, δεν είχε πρόβλημα να μου μιλήσει για ότι κι αν τον ρώτησα, ακόμη και για πράγματα που δεν τον ρώτησα.

    Researcher δεν ξέρω πως ακριβώς είναι τα πράγματα γενικά για τους ανθρώπους του συγκεκριμένου δόγματος πάντως αυτό που μου είπε χτες είναι ότι και τα δύο του αδέρφια δεν πιστεύουν στη θρησκεία τους και ότι ο ένας έχει παντρευτεί τη γυναίκα του με ορθόδοξο γάμο, πιθανόν να βαφτίστηκε δεν ξέρω. Γενικά αυτό μου δίνει ελπίδες αλλά όπως έγραψα παίρνω αντιφατικά μηνύματα επομένως δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη.

  7. #7
    Δεν βλέπω πουθενά το πρόβλημα.....είστε πολύ λίγο καιρό μαζί οπότε δεν ξέρεις καν που θα πάει η σχέση. (Μακάρι να είναι αυτό το μοναδικό πρόβλημα σου στην πορεία :ρ).
    Το ότι είναι κάθετος στο θέμα της μετάγγισης, οκ είναι δικαίωμα του, δεν σου είπε πως τρώει ανθρώπους για μεσημεριανό.
    Αν προσθέσεις πως ο αδελφός του παντρεύτηκε ορθόδοξη, τότε έχει ένα καλό παράδειγμα στην οικογένεια.
    Εγώ θα σου έλεγα να σεβαστείς την όλη κατάσταση και να μη δώσεις συνέχεια. Προέχει να τον γνωρίσεις σαν άνθρωπο και να δεις αν πραγματικά ταιριάζετε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Έχεις δίκιο Θεοφανία κι εγώ τα ίδια θα έλεγα αν μου αναφέρανε όσα έγραψα απλά κάποιες φορές όταν είσαι μέσα σε κάτι μπορεί να σου φαντάζει βουνό. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που με φρικάρει. Προς το παρόν είμαστε στη φάση της γνωριμίας η οποία πηγαίνει πολύ καλά. Αυτό που με τρομάζει είναι κατά βάση δύο πράγματα:
    1.ότι πρόκειται για μια θρησκεία που πρέπει να έχεις ενεργό ρόλο σε αυτήν κάτι που εγώ εκλαμβάνω σαν φανατισμό.
    2.ότι θεωρούσα ότι είμαι πολύ πιο ανεκτική στη διαφορετικότητα και ο τρόπος που το βλέπω τώρα με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να είμαι πιο στενόμυαλη από όσο πίστευα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Αν δεν κάνει κάτι που να σε φρικάρει (πχ να προσηλυτίσει εσένα ή τις παρέες σου :ο) ή αν δεν έχει ο ίδιος πρόβλημα με το προγαμιαίο σεξ (μεγάλη αμαρτία για τους Ιεχωβάδες, είναι πολύ συντηρητικοί!) τότε γιατί να σε προβληματίζει?
    Το θέμα πίστης-θρησκείας είναι κάτι προσωπικό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Προς το παρόν δε μου έχει δώσει τέτοια δείγματα, ούτε έχει πει ή κάνει κάτι που να μου φαίνεται περίεργο. Γενικότερα ο τρόπος που βλέπουμε τη ζωή μοιάζει πολύ.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Όπως βοηθήθηκα εδώ μέσα πρέπει αν βοηθήσω κι εγώ! Αλλά θέλω να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα! Επειδή γνωρίζω κι εγώ Μάρτυρες του Ιεχωβά μια χαρά το λένε!
    Αλλά εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν στο λέει! Του δειξες ή έστω άθελα σου είδε κάτι να σε κρατάει τυπική σε θέματα θρησκείας;;; Ώστε να φοβηθεί να σου ανοιχτεί;
    Ειδάλλως συγνώμη αν θ'ακουστώ κακός, αλλά πως γίνεται να είναι με μια κοπέλλα και να μην την εμπιστεύεται;;; Δλδ που θέλω να καταλήξω...
    Εγώ δεν είμαι ορθόδοξος αλλά καθολικός! Εντάξει όταν γνωρίζομαι με κάποιο άτομο δεν λέω Χαίρω πολύ με λένε τάδε και είμαι Χριστιανός Καθολικός! Θα ταν κάπως! Αλλά στο περιβάλλον μου όλοι ξέρουν για μένα! Οπότε μάλλον εκεί πρέπει να ψαχτεις!
    Από την άλλη αν προχωρήσετε, λέμε τώρα, εκεί πιθανώς να βρεις προβλήματα ΚΑΙ από τους γονείς σου ΚΑΙ από τους γονείς του! Θα πρέπει να λυθούν πολλά θέματα προτού προχωρήσετε σε κάτι σοβαρό!

Similar Threads

  1. βοηθεια και ελπιδα απο τη Θρησκεια μας..........
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2009, 19:20
  2. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 22:02
  3. ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ,ΠΑΠΑΣ vs FREUD
    By Kassi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2007, 13:27
  4. Ερώτηση σχετική με θρησκεία.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-10-2006, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •