Εξάρτηση;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62

    Εξάρτηση;;;

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!

    Ήθελα να ζητήσω την άποψη σας-βοήθεια σε κάτι που μ'απασχολεί!
    Γνώρισα κάποιο άτομο από το fb όπου στη συνέχεια χωρίς να το καταλάβω τον ερωτεύτηκα (ναι είμαι gay) του το δωσα να το καταλάβει εμμέσως και ΜΑΛΛΟΝ το κατάλαβε... αρχίσαμε να επικοινωνούμε συχνά, δεν κάναμε ερωτικό διάλογο καμία σχέση, και συνέχεια με ρωτούσε αν θα πάω στη χώρα του να τον επισκεφθώ! Ζει εκτός Ελλάδας και μάλιστα εκτός Ευρώπης, τέλος πάντων!
    Πήγα για μια βδομάδα... ήρθε με πήρε από το αεροδρόμιο όλα καλά όλα ωραία... Μου είπε ότι είχαν έρθει η αδερφή του με τ'ανήψια του οπότε θα ταν δύσκολο να βρεθούμε! Λίγο πάγωσα αλλά είπα οκ!
    Τις τρεις πρώτες μέρες ούτε ένα τηλ... σαν να μην ήμουν εκεί!
    Έπειτα εμφανίστηκε, από τη μια ήθελα να του δείξω ότι ενοχληθηκα με τη συμπεριφορά του... αλλά είπα άστο μη μιλάς!
    Κατάλαβε ότι τον είχα ερωτευτεί αλλά εντάξει δεν έγινε κάτι το ξεκαθαρίσαμε όλα καλά όλα ωραία!
    Αγαπηθήκαμε όμως πλατωνικά! Χαιρόμουν τουλάχιστον γιατί ίσως να ταν καλύτερα έτσι!
    Κατάλαβα ότι τρώω ''εξάρτηση'' μαζί του αλλά με χαροποιούσε αυτό το γεγονός! Μάλιστα καταλάβαινα ότι με κάνει καλύτερο άνθρωπο!
    Από τότε που γύρισα και μετά δεν ξέρω τι έγινε όμως... Δεν έχουμε ξαναμιλήσει σε live κατάσταση! Μου απαντάει στο fb μόνο αν του στείλω εγώ! Του ρωτάω πλαγίως όλα καλά;;; Μου λέει ναι...
    Έχω φτάσει σ'ένα σημείο να βλέπω κάθε πρωί αν απάντησε στο mail μου κι απο κει εξαρτάται πως θα ναι η μέρα μου! Είπα να μη του στείλω μνμ για λίγο καιρό να δω αν θα μου στείλει αυτός! Αλλά δεν αντέχω... έχω φάει τρομερή εξάρτηση!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    καλησπερα
    Φιλε μου διαβασα το ποστ σου με ενδιαφερον.Εγω θα ελεγα απλα οτι εισαι ερωτευμενος και ο ερωτας εχει και <<εξαρτηση>> αν και δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα εδω...Να ρωτησω κατι?Αυτος ενδιαφερεται ερωτικα?Τον εχεις ρωτησει αν και αυτος ειναι gay?Γιατι πολυ απλα αν δεν ειναι θα ταλαιπωρηθεις..................τι εννοεις το ξεκαθαρισατε?δεν εχω καταλαβει........

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    νιωθεις οτι απ'αυτο το ατομο εξαρταται η ευτυχια σου, οποτε ειναι φυσιολογικο να θελεις να σιγουρευτεις αν οντως μπορεις να τον εχεις ή οχι. το καλυτερο σ'αυτες τις περιπτωσεις ειναι να το ξεκαθαρισουμε απο νωρις το πραμα, λεγωντας ειλικρινα στο αλλο ατομο αυτο που θελουμε. προσπαθησε λοιπον συντομα κι εσυ να το φερεις ετσι στη κουβεντα, ωστε να μαθεις αν ενδιαφερεται, για να μη χανεις και τον χρονο σου και τυραννιεσαι αδικα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Παιδιά εντάξει είναι και ερωτικό αν και δε νομίζω πλέον! Θα το λεγα πλατωνικό! Όχι μου χει πει ότι δεν είναι gay αλλά παρ'όλα αυτά δε θέλει να χάσει επαφή μαζί μου! Απλά τρέμω ν'ακούσω μια αρνητική απάντηση!

  5. #5
    φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έκανες υπερατλαντικό ταξίδι, ο άλλος σου είπε πως είχε οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν κάνατε σεξ και τώρα δεν απαντάει στα μνμ σου....
    Συγνώμη αλλά είναι φως φανάρι πως απλά όταν σε είδε δεν του έκανες το κλικ που του έκανες στις φώτο που έχεις στο φεις.
    Είναι άλλωστε σύνηθες να απέχουν πολύ περισσότερο απ την πραγματικότητα, αλλά και έτσι να μην είναι, μπορεί να μην του έκατσε η χημεία σας.
    Πήγαινε παρακάτω, τσάμπα κόλλημα έχεις φάει με την άποψη πως θα χάσει χρόνο γιατί ο τύπος απλά δεν θέλει.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Θεοφανία μισό, δεν κάναμε ερωτική συζήτηση πριν βρεθούμε... εντάξει απαντάει στα μηνύματα μου μόνο όμως αν του στείλω εγώ!

  7. #7
    Συγνώμη αλλά είπες πως αυτός κατάλαβε πως τον ερωτεύτηκες και σε ρωτούσε συνέχεια πότε θα πας στη χώρα του.
    Για ποιο λόγο?
    Για να χτίσετε μια δυνατή υπερατλαντική φιλία?
    Και αφού έκανες ένα τόσο μεγάλο ταξίδι για να τον δεις, αυτός ξαφνικά έμπλεξε με το σόι του?
    ακόμη και φιλικά να σε έβλεπε, από φιλότιμο και μόνο θα σου φερόταν εκατό φορές καλύτερα και δεν θα απαντούσε πλέον μόνο όταν επικοινωνούσες εσύ μαζί του.
    Ή είσαι τόσο ερωτευμένος που δεν βλέπεις την αλήθεια κατάματα, ή λείπουν σημαντικά κομμάτια της ιστορίας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Καλο εκανες και ρισκαρες για μενα προσωπικα εξαλου τα δεδομενα δεν προσφερουν και τις αναλογες απολαυσεις,επισης φανατζομαι οτι εσυ δεν αποζητας μονο το σεξ αλλα και κατι παραπανω απο οτι φαινεται.Νομ ιζω ομως οτι χρειαζεατι να ξεκαθαρισεις μεσα σου τι θελεις να κανεις με αυτον τον ανθρωπο εφοσον απο οτι καταλαβαινω ερωτικη επαφη σεξουαλικα δυσκολο να κανετε εφοσον δεν ειναι γκει.....απο την αλλη για μενα χρειαζεται να ανρωτηθεις γιατι σου εκανε κλικ ενας ανθρωπος που ειναι τοσο μακρια απο εσενα......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Θεοφανία, υποψιαζόταν ότι τον ερωτεύτηκα αλλά δεν ήταν 100% σίγουρος!
    Ανεμε... σαφώς και δεν είναι τόσο το να κάνω σεξ μαζί του... αυτό που με καίει είναι να χω επικοινωνία δε ξέρω γιατί αλλά παρατηρώ ότι αυτός με κάνει καλύτερο άνθρωπο! Κι εγώ δε ξέρω γιατί μου κανε κλικ! Αλλά μου κανε...
    Δε ξέρω παιδιά... ειλικρινά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σου, Griego :)

    Αντί να απέχεις και να μην επικοινωνείς μαζί του μόνο και μόνο για να δεις πώς θα αντιδράσει αυτός, γιατί δεν επικοινωνείς και να τον ρωτήσεις ξεκάθαρα όλα αυτά που σε προβληματίζουν; Να τον ρωτήσεις πώς αισθάνεται που, παρότι δεν είναι ομοφυλόφιλος, νιώθεις όπως νιώθεις για εκείνον και γιατί δεν παίρνει
    την πρωτοβουλία να έρθει και εκείνος σε επαφή μαζί σου, αλλά απαντά μόνο στις δικές σου κινήσεις..

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Kαλησπέρα

    Του χω πει την αλήθεια... και η αλήθεια είναι πλέον ότι δεν με δένει μαζί του κάτι ερωτικό με την ευρεία έννοια αλλά πλατωνικά!
    Ξέρω ότι είναι αρκετά πολυάσχολος -και όντως είναι- λόγω ιδιότητας! Απλά μάλλον φοβάμαι ν'ακούσω κάτι που θα με λυπήσει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Δεν ξέρω αν φοβήθηκε ή ένιωσε πίεση με τη σκέψη ότι ίσως να έχεις προσδοκίες από αυτόν τις οποίες δεν μπορεί να εκπληρώσει ή αν πράγματι δεν έχει χρόνο για να ασχοληθεί..

    Όμως, αφού αυτό το πλατωνικό δέσιμο που νιώθεις καταλαβαίνεις ότι σου κάνει καλό και σε κάνει καλύτερο όπως γράφεις, προτείνω να το υπερασπιστείς, δηλαδή μην το αφήσεις τόσο εύκολα. Προσπάθησε για αυτή την επικοινωνία μεταξύ σας, όμως μην αποφεύγεις και το ξεκαθάρισμα,
    γιατί μπορεί να σε λυπήσει τώρα, αλλά είναι και πιο δίκαιο τουλάχιστον για εσένα και το πως θα συνεχίσεις να τρέφεις αυτή τη σχέση μέσα σου..

    Όλες οι σχέσεις, είτε πλατωνικές είτε όχι, χρειάζονται δύο
    και αμοιβαία προσπάθεια και συμμετοχή για να ανθίσουν :)

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Φίλε μου ή φίλη μου δε ξέρω και τι είσαι κι όλας! χαχαχαχα! Πάντως έριξα ένα δόλωμα για να τσεκάρω κάτι! Είπα ότι υπάρχει δυνατότητα να μεταβώ μόνιμα στη χώρα του! Βασικά δεν είναι μούσι απλά δεν είναι σίγουρο! Μου είπε ότι αν πάω ''έχεις ένα φίλο εδώ που θα κάνει το καλύτερο για σένα, απλά να ξέρεις ότι είμαι αρκετά πολυάσχολος'' και όντως είναι το ξέρω πολύ καλά αυτό... άρα μάλλον δεν κοιτάει πως να μ'αποφύγει... ή τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι... αλλά από την άλλη βλέπω ότι η συνομιλία μας έπεσε ''αρκετά''!
    Ο λόγος που δε του λέω κάτι είναι επειδή μπορεί να τραγικοποιώ εγώ τη κατάσταση και να μην είναι έτσι όπως το βλέπω... και απλά δεν θέλω να πιέζω καταστάσεις!
    Μ'αποτέλεσμα να το περνάω μόνος μου όλο αυτό!
    Με

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Χμ, ναι το ουδέτερο και το ''τρελό'' ενός πετραδιού δεν καθορίζει ακριβώς και το φύλο του.. Φίλη είμαι :)

    Θέλω να σε ρωτήσω όμως.. Είπες ότι η σκέψη να μετακομίσεις στη χώρα του δεν είναι μούσι. Γιατί όμως υπάρχει; Θέλω να πω..
    Σκέφτεσαι πραγματικά να κάνεις ένα τόσο μεγάλο βήμα γιατί αυτό θα σε βοηθήσει; Αυτή η αλλαγή θα έχει θετικό αντίκτυπο στη ζωή σου γενικά; Ας πούμε στα επαγγελματικά σου; Το βλέπεις σα μια ευκαιρία να εξελιχθείς σε έναν άλλο τόπο που ενδεχομένως δεν σου προσφέρεται εδώ;

    Ή σκέφτεσαι να μετακομίσεις σε εκείνη τη χώρα για να βρίσκεσαι κοντά σε αυτόν τον άνθρωπο που σε ενδιαφέρει;

    Με όσα σου είπε φαίνεται ότι νοιάζεται και θα σου σταθεί ως φίλος, όμως νομίζω ότι παράλληλα σου ξεκαθαρίζει και τη φιλική σχέση που επιθυμεί να έχετε καθώς και τα όριά της.
    Δε σε αποφεύγει, αλλά δεν έχει και πολύ χρόνο, κι αν εσύ βρεθείς εκεί δε θα μπορείς να βασιστείς μόνο πάνω σε αυτή τη σχέση, να φτιάξεις δηλαδή τη ζωή σου γύρω από αυτόν.

    Εσύ πώς το σκέφτεσαι;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    62
    Συγνώμη τότε για το φίλος! χαχαχα

    Ότι δε με κρατάει τπτ στην Ελλάδα είναι αλήθεια! Σαφώς και αγαπώ τη χώρα μου αλλά νιώθω ότι δε μπορεί να μου προσφέρει αυτό που θέλω! Ειδικά τώρα!
    Απλά θα μπορούσα να πάω στη χώρα του όχι για να ''γατζωθώ'' πάνω του, προς Θεού απλά καλό είναι να έχω κάποιον άνθρωπο δικό μου εκεί!

    Από την άλλη όχι δεν υπάρχει ενδεχόμενο ερωτικής συνεύρεσης αυτό είναι ξεκαθαρισμένο, οπότε δεν προσπαθώ να το επιδιώξω διότι θα τον χάσω γενικώς και μεταξύ μας (και μεταξύ όσων διαβάζουν και το μνμ βέβαια χαχαχα) δεν θ'αντεχα με τπτ να τον χάσω από φίλο...?
    Σας μπέρδεψα όλους έτσι;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. εξάρτηση απο cipralex?
    By equinox in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 93
    Last Post: 10-03-2024, 14:00
  2. βοηθεια εξαρτηση απο μπιρες
    By amelie74 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 45
    Last Post: 29-07-2010, 05:29
  3. εξαρτηση απο την μαμα
    By lina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 29-08-2009, 13:02
  4. Εξάρτηση από τα χαρτιά
    By Eleonora in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 56
    Last Post: 18-11-2008, 12:14
  5. Εξάρτηση απο σχέσεις/σεξ
    By Φοίβη in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 01-09-2006, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •