Όλοι οι σχιζοφρενείς μένουν μόνοι τους; - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 195 of 195
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    άμα μάθουν τι έχω δεν θα επιλέξουν να είναι μαζί μου.
    μηπως αυτο ειναι δικος σου φοβος κ το προβαλλεις στους αλλους? πώς εισαι σιγουρη εκ των προτερων οτι θα συμβει αυτο?
    (ειχα πει να μην ξαναγραψω, αλλα εδω δε βλεπω να γραφω κατι κακο, οποτε εγραψα! :))
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Αρχικά καταχωρημένο από whitecandle
    άμα μάθουν τι έχω δεν θα επιλέξουν να είναι μαζί μου.

    αυτη ειναι μια δυσκολια

    ειναι ενα σεναριο

    δεν ελω οτι δεν ειναι εν μερει βασισμενο στην πραγματικοτητα

    ειναι το ενα επιπλεον που εχεις να παλεψεις σε σχεση με τους αλλους

    οτι καποιος αν μαθει τις δυσκολιες σου πως θα ειναι μαζι σου

    δεν ξερω αν στο παρελθον σου εχουν αρνηθει σχεση λογω της αναφορας σου στις δυσκολιες σου

    και δεν ξερω τι εμπειρειες εχεις και το λες

    ωστοσο μπορεις να βαλεις τους στοχους σου ρεαλιστικα

    με την συγκεκριμενη εμπειρεια μεσα

    γιατι π.χ. μπορει καποια αλλη κοπελα να μην εχει διαταρραχη σε σχεση με ψυχωση

    αλλα να εχει υποστει σεξουαλικη κακοποιηση θα πει :και εγω απ εξω και μονοι μου

    καποια αλλη μπορει να ειναι νοσηρα παχυσαρκη :και γω απ εξω και μονη μου

    καποια αλλη με καταθλιπτικα επεισοδια :και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια αλλη με αλλη ψυχικη διαταρραχη : και γω απ εξω και μονη μου

    καποια αλλη με εντονη ψωριαση : και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια με ιστορικο καρκινου : και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια αλλη με μεγαλους σπιλους(εκτεταμενες ελιες) στο σωμα της :και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια με ιστορικο εγκλεισμου σε ψυχιατρικη κλινικη : και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια με αληθωρα ματια :και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια μη αρτιμελης (κωφη ας πουμε) : και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια κοπελα που δεν εχει δυνατοτητα τεκνοποιησης :και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια που ειχε σχεση με σοβαρες εξαρτησεις :και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια που ειναι ημιπληγικη : και εγω απ εξω και μονη μου

    καποια που ειναι μητερα και μονη : και εγω απ εξω και μονη μου

    ε δηλαδη δεν παει ετσι! δεν γινεται να παει ετσι! ειναι μια παραπανω δυσκολια το δεχομαι

    το να καταδικαζεις ομως τον εαυτο σου η εναν αλλον ανθρωπο ειναι κατι που δεν βοηθα ουτε εσενα ουτε κανεναν αλλον

    γιατι μπορει να θεωρουμε παντα το δικο μας προβλημα το μεγαλυτερο

    αλλα δεν παυει και ο διπλανος μας και η διπλανη μας ειτε μας το αναφερει ειτε οχι

    να παλευει με το δικο του ξεχωριστο βιο με το δικο του ξεχωριστο προβλημα η χαρισμα ειτε εχει πονομα ειτε οχι

    ειτε μπορει να το φανερωσει ειτε οχι


    δεν λεω πως μια ζωη με ψυχωση ειναι ευκολη υποθεση

    λεω ομως πως καθε πλασμα εχει τα δικα του ξεχωριστα πραγματα που αν τα καλλιεργει θα βγαλει κατι το ξεχωριστο και αξιαγαπητο

    ειτε εχει σχιζοφρενεια ειτε οτιδηποτε!!!!!

    δεν θελω να υποτιμησω την δυσκολια σου

    ομως μην την βαζεις ως τον απολυτο κυριαρχο της ζωης σου

    γιατι δεν ειναι. Μην της δινεις τετοια εκταση στα ματια σου και στα ματια κανενος

    αν σε παρω τηλεφωνο δεν θα μου απαντησει η αρωστια αλλα εσυ!!! κι αν ημουν αγορι δεν θε ηθελα να τα φτιαξω με την αρρωστια σου αλλα με σενα !!!!!

    φτιαξε αυτο το εσυ λοιπον οσο καλυτερα μπορεις! φτιαξε την white οσο πιο white γινεται!!!! ετσι θα κατακτησεις αλλα και θα κατακτηθεις :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #183
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Researcher σ' ευχαριστώ για το μήνυμά σου είναι πολύ ενθαρρυντικό..... είπα να μην ξαναγράψω, αλλά γράφω για σένα.
    Λου το χω πει και έχουν φύγει όμως δεν χρειαζόταν να γίνει αυτό για να το καταλάβω. Το 'ξερα.

    Αυτά παιδιά ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να απαντήσω γιατί θέλω να φύγω από το φόρουμ.........

  4. #184
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Αυτά παιδιά ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να απαντήσω γιατί θέλω να φύγω από το φόρουμ.........
    κοίτα...δεν κινδυνευεις να σου κανει αγωγή κανείς άμα φύγεις...
    Στο λέω, γιατί όλο φεύγεις, και όλο εδώ είσαι να ανοίγεις καινούργια θέματα και να μας πρήζεις ν ασχολούμαστε μαζί σου.
    Έχεις καθόλου αξιοπρέπεια?
    Όταν λες θελω να φυγω, να φευγεις γιατί ως γνωστον.."εκει που φτύνουμε δεν γλύφουμε" και συ το κάνεις συνέχεια τον τελευταιο καιρό.

  5. #185
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ρε αι παράτα μας κατίνα ασχολήσου με τίποτα άλλο το ποιός φεύγει και ποιός όχι. Εσύ αφού δεν έχεις πρόβλημα τι κάθεσαι στο φόρουμ; Ειλικρινά δεν με νοιάζει να φάω προειδοποίηση, αφού όντως θα φύγω, αλλά εσύ με αναγκάζεις και γράφω. Μην το συνεχίσεις άλλο κατίνα και αυτό είναι κακία ναι για πρώτη φορά στάζω κακία.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Ρε αι παράτα μας κατίνα ασχολήσου με τίποτα άλλο το ποιός φεύγει και ποιός όχι. Εσύ αφού δεν έχεις πρόβλημα τι κάθεσαι στο φόρουμ; Ειλικρινά δεν με νοιάζει να φάω προειδοποίηση, αφού όντως θα φύγω, αλλά εσύ με αναγκάζεις και γράφω. Μην το συνεχίσεις άλλο κατίνα και αυτό είναι κακία ναι για πρώτη φορά στάζω κακία.
    ελα μωρε θεοφανια λες και ειναι η 1η που το λεει οτι δεν ξαναμπαινει και δεν ξαναγραφει 100000 το χω διαβασει εδω μεσα απο πολλους...και ολο εδω ειναι ολοι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #187
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Το πρόβλημα είναι απλό. Δεν χρειάζεται να τυμπανίζεις ότι είσαι σχιζοφρενής με το καλημέρα και εγώ δεν ξέρω φιλίες που ο άλλος πρέπει να το πει αυτό από την στιγμή που δεν θέτει σε κίνδυνο την ζωή του άλλου. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό που έχεις αλλά πως έχεις προσαρμοστεί με αυτό που έχεις και σε πιο βαθμό σε επηρεάζει στις κοινωνικές σου σχέσεις.

    Π.Χ είχα φίλους που πιστεύανε στην αστρολογία ή στους εξωγήινους ή στο θεό και τα λοιπά. Εμένα δεν με ενδιαφέρει η κάθε τρέλα του καθενός αρκεί να μην επηρεάζει την σχέση μας ή να προσπαθεί να πείσει πως η τρέλα του είναι μία αλήθεια που θα πρέπει να την έχω και εγώ.

    Εάν όμως κάνεις κάτι με κάποια/κάποιον και του το πεις και απλά σε κόψει τότε το βάρος είναι πάνω της/του γιατί πολύ απλά εσύ έκανες το σωστό. Όποιος θέλει μένει όποιος θέλει φεύγει.

    Ούτο συ άλλως το να πεις ότι έχεις πρόβλημα στην σημερινή μας εποχή είναι κάτι φυσικό γιατί πολύ απλά επιτέλους δεκτήκανε στην Ελλάδα πως δεν είναι ντροπή να έχεις "πρόβλημα" και να το λες ότι σήμερα πήγα σε ψυχολόγο είναι φυσικό και όχι περίεργο όπως γινότανε σε άλλες εποχές.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Ούτο συ άλλως

    η λεπτομερεια κανει τη διαφορα !!!! αστερι !!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    η λεπτομερεια κανει τη διαφορα !!!! αστερι !!!
    Έχεις μεγάλο θράσος να διορθώνεις ένα συγγραφέα! Τουλάχιστον μην το τυμπανίζεις!

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Έχεις μεγάλο θράσος να διορθώνεις ένα συγγραφέα! Τουλάχιστον μην το τυμπανίζεις!
    ελαααααααααααααα!!!!! με αρεσε!!! δεν το ειχα ξαναδει ετσι!!!! πολυ ωραιο :) δεν ηταν διορθωση αυτο!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    ελαααααααααααααα!!!!! με αρεσε!!! δεν το ειχα ξαναδει ετσι!!!! πολυ ωραιο :) δεν ηταν διορθωση αυτο!!!!
    Είπα κι εγώ!:rolleyes:

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by fackatos View Post
    Το πρόβλημα είναι απλό. Δεν χρειάζεται να τυμπανίζεις ότι είσαι σχιζοφρενής με το καλημέρα και εγώ δεν ξέρω φιλίες που ο άλλος πρέπει να το πει αυτό από την στιγμή που δεν θέτει σε κίνδυνο την ζωή του άλλου. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό που έχεις αλλά πως έχεις προσαρμοστεί με αυτό που έχεις και σε πιο βαθμό σε επηρεάζει στις κοινωνικές σου σχέσεις.

    Π.Χ είχα φίλους που πιστεύανε στην αστρολογία ή στους εξωγήινους ή στο θεό και τα λοιπά. Εμένα δεν με ενδιαφέρει η κάθε τρέλα του καθενός αρκεί να μην επηρεάζει την σχέση μας ή να προσπαθεί να πείσει πως η τρέλα του είναι μία αλήθεια που θα πρέπει να την έχω και εγώ.

    Εάν όμως κάνεις κάτι με κάποια/κάποιον και του το πεις και απλά σε κόψει τότε το βάρος είναι πάνω της/του γιατί πολύ απλά εσύ έκανες το σωστό. Όποιος θέλει μένει όποιος θέλει φεύγει.

    Ούτο συ άλλως το να πεις ότι έχεις πρόβλημα στην σημερινή μας εποχή είναι κάτι φυσικό γιατί πολύ απλά επιτέλους δεκτήκανε στην Ελλάδα πως δεν είναι ντροπή να έχεις "πρόβλημα" και να το λες ότι σήμερα πήγα σε ψυχολόγο είναι φυσικό και όχι περίεργο όπως γινότανε σε άλλες εποχές.
    συμφωνω εχω να πω :) πολυ πολυ
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #193
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Έχεις μεγάλο θράσος να διορθώνεις ένα συγγραφέα! Τουλάχιστον μην το τυμπανίζεις!
    Τελικά ο ορισμός του ζώου σε χαρακτηρίζει. Και δεν είπα ότι είμαι συγγραφέας αλλά ότι γράφω. Τώρα εάν σε κάθε μου απάντηση θα κάθεσαι να μου την μπαίνεις απλά δείχνεις το κόμπλεξ σου κάθε φορά.
    Last edited by fackatos; 22-03-2011 at 20:30.

  14. #194
    δυστυχως ενα μεγαλο μερος της κοινωνιας δε βλεπει το θεμα αρκετα σωστα ..παρολαυτα επειδη υπαρχουν ατομα και το πιστευω αυτο νομιζω μπορεις να αναπτυξεις καποιες κοινωνικες σχεσεις δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα καλο ειναι να προτιμας τα καπως πιο ανοιχτομυαλα γιατι θα σε βοηθησουν περισσοτερο αλλα σε καμια περιπτωση μη πιστεψεις πως δεν υπαρχουν..

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Οντως Θεοφανια πρεπει να εχεις καποιο κομπλεξ.

    Δε καταλαβαινω γιατι δεν εισαι λιγο πιο ανεκτικη στη γνωμη του αλλου και συνεχεια πας να κανεις την εξυπνη και διορθωνεις και υποτιμας τους αλλους.

    Αυτο δειχνει καθαρο κομπλεξ. Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφερει τη γνωμη του και να μη δεχεται επιθεσεις απο κακοπροαιρετους.

    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    κοίτα...δεν κινδυνευεις να σου κανει αγωγή κανείς άμα φύγεις...
    Στο λέω, γιατί όλο φεύγεις, και όλο εδώ είσαι να ανοίγεις καινούργια θέματα και να μας πρήζεις ν ασχολούμαστε μαζί σου.
    Έχεις καθόλου αξιοπρέπεια?
    Όταν λες θελω να φυγω, να φευγεις γιατί ως γνωστον.."εκει που φτύνουμε δεν γλύφουμε" και συ το κάνεις συνέχεια τον τελευταιο καιρό.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Similar Threads

  1. Θα κάνατε ποτε διακοπές μόνοι σας?
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 13-06-2016, 11:00
  2. Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 174
    Last Post: 28-10-2010, 22:21
  3. Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 04-10-2010, 18:14
  4. Τα ζευγάρια δεν μένουν μαζί απο αγάπη, αλλά επειδή φοβούνται την μοναξιά
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 18-09-2008, 15:28
  5. Είμαστε μόνοι μας .
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-09-2008, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •