Πως Αγαπάς τον εαυτό σου? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    Originally posted by ex_hus
    Πως λέμε......

    Γιατί δεν έμαθες \"κολύμπι\"?
    ε? Γιατί?

    Εγώ έμαθα μικρός
    Και έτσι απολαμβάνω την θάλλασα

    Εγώ κάνω την αντίστροφη ερώτηση λοιπόν

    Γιατί κάθεστε στη \"στεριά\" και δεν \"κολυμπάτε\" παρά μόνο κατακρίνετε τον ευατό σας που δεν μάθατε \"κολύμπι\"?

    ΥΓ1 (κανάς καλός \"δάσκαλος\" για \"κολύμπι\"????)
    ΥΓ2 (\"κολύμπι\" ΔΕΝ ξέρω)
    ουτε εγω ξερω κολυμπι αλλα εαν με επιρεαζε στην ζωη μου θα επεφτα να μαθω ... γιατι οποιος θελει μπορει ... και οποιος προσπαθει καταφερνει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Αλήθεια σε λέω αν δεν ξέρεις κολύμπι (για το \"κολύμπι\" δεν μπορώ να σε συμβουλέψω εγώ για τίποτα) ΜΗΝ πέσεις στη θάλασσα χωρίς δάσκαλο. ΘΑ ΠΝΙΓΕΙΣ μόνος σου και κανένας δε θα πάρει χαμπάρι. Και άμα έχεις και τον φόβο παρέα ακόμα και εκεί που πατάς θα πνιγείς.

    Από κολύμπι ξέρω καλά γιαυτό σου λέω

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    Και το \"κολυμπι\" και το κολυμπι χρειαζοντε βοηθεια απο δασκαλο η απο οποιον τελος παντων εχεις εμπιστοσυνη στο οτι μπορει να σε βοηθησει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Βόηθα ντε λοιπόν.
    Μην ρωτάς γιατί. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να αλλάξω. Το ΠΩΣ δεν ξέρω.

    Αποδέξου ότι δεν ξέρω να αγαπώ τον ευατό μου.
    Αποδέξου ότι δεν έμαθα.
    Αποδέξου ότι τον κατακρίνω

    ΠΩΣ? να το αλλάξω αυτό ρωτάει η wonder (και εγώ και άλλοι)
    ΠΩΣ? να αγαπήσω τον ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ξεκινα απο το να μαθεις να τον ακους, να μην παραβλέπεις τα μηνύματα που σου στελνει με κάθε τρόπο

  6. #21
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Οι περισσοτεροι ειμαστε εδω γιατι ποτε δεν ακουσαμε τον εαυτο μας δεν ειδαμε τα μηνυματα που μας εστελνε τοσο καιρο και τωρα βασανιζομαστε.

    Δεν τον αγαπησαμε οσο επρεπε.................................

    Μαθαμε αραγε απο το μαθημα ζωης που μας εδωσε??????/\\

    Μαθαμε να τον αγαπαμε?????????????

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    37
    Έστω ότι βλέπουμε κάτι στον εαυτό μας που δεν μας ικανοποιεί...Αντί να κλαιγόμαστε και να δυστυχούμε..γιατί δεν το αλλάζουμε?Γιατί δεν προσπαθούμε καν..?Και αν δεν τα καταφέρουμε πρέπει να αποδεχτούμε το μέτρο των δυνάμεών μας.Δεν τεντώνει κάθε τόξο το ίδιο.Μήπως πρέπει να καταστείλουμε τον εγωισμό μας πρώτα?
    Είχε γράψει ο Καζανζτάκης 2 πράγματα που με ακολουθουν σε όλη μου τη ζωή,αν και ομολογουμένως δεν τα καταφέρνω πάντοτε να τα θυμηθώ όταν πρέπει
    1)Φτάσε εκεί όπου δεν μπορείς
    2)Έχεις το πινέλο,έχεις τον πίνακα,ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα του

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟΝ \"ΚΟΠΟ\". ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΟ?
    ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?? ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟΙ. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ?? ΤΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ?? ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ. ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΤΕΛΕΙΑ. Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΗΣ (ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ).

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    κανε αυτο που νομιζεις καλο ... προσπαθησε να αλλαξεις αυτα που δεν σου αρεσουν στον εαυτο σου .. αγαπησε τον ...δεν ειναι ευκολο να αγαπησεις τον εαυτο σου ... καθε πραξη σου να εισαι εσυ !!!

    εγω αγαπαω τον εαυτο μου μεσα απο τις πραξεις ... οτι κανω το κανω πρωτα για μενα .. και μετα για τους αλλους ...

    και πρεπει να το νιωσετε αυτο ... οτι και εαν κανετε στην ζωη σας το κανετε για τους εαυτους σας ... με αυτο εχω μεγαλωσει και με αυτο συνεχιζω την ζωη μου ....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Originally posted by hliostasio
    1)Φτάσε εκεί όπου δεν μπορείς
    2)Έχεις το πινέλο,έχεις τον πίνακα,ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα του
    1) Φτάσε εκεί όπου δεν μπορείς, νοιώθω σαν να εχω χάσει το δρόμο και δεν έχω εναν στόχο.. προχωράω στο άγνωστο.
    2)Έχεις το πινέλο,έχεις τον πίνακα,ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα του. Έχω τον εξοπλισμο, αλλα δεν ξέρω να τον χρησιμοποιήσω, σαν να μην εχω χέρια να πιάσω τα πινέλα το χρώμα.
    Είναι σαν να ειμαι θεατής της ζωής... επειδη δεν ξερω πως να μπω μεσα στη ζωη, πως να γινει αποδεκτος ο εαυτος μου απο εμενα... ολο λεω εσυ? δεν μπορεις... τι εισαι... ενα τιποτα.
    I wOnDeR....

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    @ wondering

    Ειπες ...\"πώς θα με αγαπήσει καποιος αλλος..αφου δεν εχωκατι να αγαπησει ..ουφ πολλές σκέψεις\"

    Λεω ....Ολοι μα ολοι οι ανθρωποι εχουμε κατι που μπορει να αγαπηθει ...ολοι

    Ειπες \" Έχω τον εξοπλισμο, αλλα δεν ξέρω να τον χρησιμοποιήσω, σαν να μην εχω χέρια να πιάσω τα πινέλα το χρώμα. \"

    Εισαι πολυ τυχερη που εχεις τον εξοπλισμο .. αλλοι δεν τον εχουν καν .. και ας ξερουν να ζωγραφιζουν...

    Εαν αισθανεσε οτι δεν εχεις χερια να το πιασεις ... σκεψου οτι πολλοι ανθρωποι εχουν την δυναμη να ζωγραφισουν με το στομα ... με τα ποδια .. αρκει να ζωγραφισουν...προσπαθησε το αξιζει τον κοπο ... η ικανοποιηση σου οταν τα καταφερεις θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι εαν ειχες και χερια και εξοπλισμο

    οσο για το αγνωστο ...θα γινει γνωστο οταν καταλαβεις οτι ο στοχος ειναι να περναμε καλα και να ειμαστε ευτιχισμενοι ...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Πιστευω οτι πανω απο ολα, πρεπει να κανεις πραγματα που εσυ αγαπας και που σε ολοκληρωνουν.Ετσι μονο θα ικανοποιησεις το μεσα σου, την ψυχη σου και θα νιωθεις καλα μαζι του.Ετσι θελω να πιστευω οτι καποια στιγμη και σιγα σιγα θα αγαπησεις εστω και λιγο τον εαυτο σου.Επειδη και αυτος θα σου εχει προσφερει ικανοποιηση!!!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4
    Originally posted by Wondering
    Αγάπησε τον εαυτό σου με τα προτερήματα και τα ελλατώματά του,και θα δείς οτι σιγά σιγά θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι
    και πως ακριβως γίνεται αυτο.. πως δέχεσαι τον εαυτο σου ως το ατομο που πρεπει να αγαπας και οχι να κατακρινεις και να μισεις...να υποτιμας και να υποβιβάζεις.. εκει επικεντρώνεται ολο το προβλημα.. πως λύνεται όμως.. εχει κανεις τη μαγική συνταγη.. ? [/quote]

    εχμμμ... συγνωμη για την παρεμβολή αλλά μεχρι εδώ διάβασα. Νομίζω οτι αν απαντησει ειλικρινά στην ερώτηση «ΓΙΑΤΙ (και οχι πώς) πρεπει να αγαπησω τον εαυτό μου», τότε θα τον αγαπησει αυτομάτως...

    Βαβαίως η απαντηση που έδινα εγώ στον εαυτό μου «γιατί δε μ αγαπάει κανεις αλλος» ειναι μια χαζή απάντηση και μάλιστα όχι στην ερώτηση «γιατί να αγαπάω τον εαυτο μου», αλλά «γιατί να πιάνομαι απο τα μαλλιά μου για να μην πνιγώ».
    Την κατάλληλη απάντηση στο σωστό ερωτημα δεν ξερω αν την εχω βρει...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by ex_hus
    Πως λέμε......

    Γιατί δεν έμαθες \"κολύμπι\"?
    ε? Γιατί?

    Εγώ έμαθα μικρός
    Και έτσι απολαμβάνω την θάλλασα

    Εγώ κάνω την αντίστροφη ερώτηση λοιπόν

    Γιατί κάθεστε στη \"στεριά\" και δεν \"κολυμπάτε\" παρά μόνο κατακρίνετε τον ευατό σας που δεν μάθατε \"κολύμπι\"?

    ΥΓ1 (κανάς καλός \"δάσκαλος\" για \"κολύμπι\"????)
    ΥΓ2 (\"κολύμπι\" ΔΕΝ ξέρω)

    Καλέ τεκνό,ουου λίγη βοήθεια και από\'δω...ή Πνίγομαι νεαρέ.....(προς τον γραμμωμένο ναυαγοσώστη)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •