Πως Αγαπάς τον εαυτό σου? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    Λιτό και σοφό..Εν τέλει αναρωτιέμαι..Αγαπάμε;;;;Νομί ζω η αγάπη θέλει να της αφιερώσεις χρόνο..Να ασχοληθείς μαζί της....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by keep_walking
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    Λιτό και σοφό..Εν τέλει αναρωτιέμαι..Αγαπάμε;;;;Νομί ζω η αγάπη θέλει να της αφιερώσεις χρόνο..Να ασχοληθείς μαζί της....
    Στην 5η ανάγνωση είμαι και δεν το έπιασα το νόημα. Για δώστε καμιά αναλυσούλα παραπάνω

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by anoiksi
    Πιστευω οτι πανω απο ολα, πρεπει να κανεις πραγματα που εσυ αγαπας και που σε ολοκληρωνουν.Ετσι μονο θα ικανοποιησεις το μεσα σου, την ψυχη σου και θα νιωθεις καλα μαζι του.Ετσι θελω να πιστευω οτι καποια στιγμη και σιγα σιγα θα αγαπησεις εστω και λιγο τον εαυτο σου.Επειδη και αυτος θα σου εχει προσφερει ικανοποιηση!!!
    Απλά πράγματα.
    Μάλλον έχεις δίκιο anoiksi

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Προσπαθώ να καταλάβω τι θέλω. Και να το πάρω.
    Ακούγεται απλό αλλά δεν είναι και τόσο γιατί υπάρχουν ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ!
    Κάθομαι και σκέφτομαι τι θέλω, τι θα με κάνει χαρούμενο/ήρεμο. Και προσπαθώ να το επιτύχω.
    Επίσης θέλω να βασίζομαι σε μένα. Ακόμα κι αν κάνω κάτι που αντιβαίνει σ\' αυτό το επιδιωκούμενο θέλω να καταλάβω γιατί το κάνω.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by ex_hus
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by keep_walking
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    Λιτό και σοφό..Εν τέλει αναρωτιέμαι..Αγαπάμε;;;;Νομί ζω η αγάπη θέλει να της αφιερώσεις χρόνο..Να ασχοληθείς μαζί της....
    Στην 5η ανάγνωση είμαι και δεν το έπιασα το νόημα. Για δώστε καμιά αναλυσούλα παραπάνω
    Εξ δεν νόησες την παράθεση ή την απάντηση της παράθεσης για να ξέρουμε ποιος θα εξηγηθεί..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by alexandros3
    Προσπαθώ να καταλάβω τι θέλω. Και να το πάρω.
    Ακούγεται απλό αλλά δεν είναι και τόσο γιατί υπάρχουν ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ!
    Καθόλου απλό δεν μου ακούγεται εμένα.Πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω τι πραγματικά θέλω.Αλλά και να το καταλάβεις δεν είναι πάντα εύκολο να το καταφέρεις.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by ex_hus
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by keep_walking
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    Λιτό και σοφό..Εν τέλει αναρωτιέμαι..Αγαπάμε;;;;Νομί ζω η αγάπη θέλει να της αφιερώσεις χρόνο..Να ασχοληθείς μαζί της....
    Στην 5η ανάγνωση είμαι και δεν το έπιασα το νόημα. Για δώστε καμιά αναλυσούλα παραπάνω
    Προσπάθησε λίγο ακόμα.Μην τα θέλεις όλα έτοιμα...:P

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν εχεις μια ασθενεια πχ καταθλιψη μην περιμενεις να αγαπησεις τον εαυτο σου για να διορθωθει...ισως να μην ειναι εκει η πηγη του προβληματος...αν και τα ριχνουμε στον εαυτο μας παλι...λεμε δεν αγαπαω τον εαυτο μου για αυτο εχω καταθλιψη...ψαχνοντας να βρουμε μια λογικη εξηγηση για τη δυστυχια μας ολο και κατι βρισκεται με τη σκεψη.
    Στην καταθλιψη εμφανιζονται οι λεγομενες αρνητικες σκεψεις.
    Μερικες απο αυτες τις σκεψεις ειναι... διαγνωστικα τεστ (τα ονομαζω εγω) που προσπαθεις να βρεις τι φταιει με τον εαυτο σου και εισαι δυστυχισμενος.
    Και αρχιζεις:
    Φταιει οτι δεν αγαπαω αρκετα τον εαυτο μου και δεν μπορω να τον αποδεχτω..
    Φταιει οτι εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση..αυτοπεποιθησ η
    Φταιει οτι ειχα ασχημη παιδικη ηλικια και μου συνεβηκε αυτο και εκεινο..
    Φταινε οι γονεις μου που δεν συμπεριφερονται σωστα...φταιει εκεινος που ειπε αυτο κλπ.
    Σκεφτεσαι να βρεις τι φταιει για την κατασταση σου και βρισκεις ενα σωρο πραγματα που μπορει να φταινε αλλα εν μερει λογικα και αλλα εντελως παραλογα...αλλα οσο σκεφτεσαι τοσο βρισκεις.
    Αν ησουν ευτυχισμενος/η δεν θα σε απασχολουσε τιποτα απο ολα αυτα και θα ζουσες την καθημερινη ζωη με τα καλα της και τα κακα της.
    Εχω περασει απο καταθλιψη ως συμπτωμα της σχιζοφρενειας και καπως ετσι σκεφτομουν...και αυτο το δεν αγαπω τον εαυτο μου αρκετα το ειχα ως καραμελα...εντελει τωρα που ειμαι καλυτερα δεν ξερω αν αγαπω ή δεν αγαπω τον εαυτο μου αρκετα...απλως εχουν σταματησει να με βασανιζουν τετοια ερωτηματα (στα ορια του φυσιολογικου παντα τα σκεφτομαστε που και που).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    εγω πιστευω ειναι ευκολο να τον αγαπησεις, τον εαυτο σου, οτι προβλημα εχεις οπος σωματικο να το κιταξεις και θα γινει καλα απο τους γιατρους και μετα θα σε gg δε θα χεις πια προβλημα αρα εισαι μια χαρα. σωστα?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δεν καταλαβα τι ακριβως λες Σωτηρη δεν ξερω τι εννοεις με το gg...αλλα καπως ετσι αν δεν μπορεις να λυσεις τα προβληματα σου πας σε καποιον ειδικο...το να ζητησεις βοηθεια δεν ειναι ποτε ντροπη...οπως και να το αγωνιζεσαι για την καθε σπιθαμη ευτυχιας που μπορει να σου προσφερει η ζωη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Originally posted by keep_walking
    ...τετοια ερωτηματα (στα ορια του φυσιολογικου παντα τα σκεφτομαστε που και που).
    Αυτο πρεπει να φταιει.. ξεπερνάμε πολλές φορες τα όρια της σκέψης, μα εχει ορια η σκέψη? να το πάλι σκέψεις!!!!! το οτι δεν αγαπαω τον εαυτο μου το συμπερανα απο τον τροπο που φερομαι στους αλλους και απο τον τροπο που φερομαι σε εμενα, δεν πειραζει οι αλλοι να κανουν λαθη, εγω ομως πειραζει. Αν κάνω λάθος θυμώνω με μενα αυτοτιμωρουμαι. Οταν κάποιος καταφερει κάτι χαίρομαι και οταν κανω και εγω το ιδιο λεω σιγα ολοι το κανουν, τι εισαι εσυ, με μισω ωρες και στιγμες.
    I wOnDeR....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Αλεξανδρε, δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λες,προσπαθω να βασιζομαι σε μενα.Ολοι οι ανθρωποι χρειαζομαστε καποιον διπλα μας.Δεν ειμαστε ανεξαρτητοι οσο πικρο και αν ακουγεται.Ψαξε τον καταληλλο για σενα.Αν δεν σε κατανοησα καλα, εξηγησε μου.Φοβασαι οτι θα σε προδοσουν οι αλλοι για αυτο το λες,εξηγησε μου λιγο παραπανω, για να καταλαβω.Ευχαριστω!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    πρέπει να δουλεύεις καθημερινά, με συνέπεια και να έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου. η ζωή δε σταματά , υπάρχει συνέχεια , και οι συνεχείς προσπάθειες σου δίνουν την ευκαιρία να γνωρίζεις τον εαυτό σου (και τη ζωή). Πρέπει να είσαι και λίγο σκληρός με τον εαυτό σου ωστε να συνεχίσεις να δουλεύεις πολύ.
    Για όλα αντίπαλος (και σύμμαχος ) είναι ο ίδιος μας ο εαυτός, για να ζητήσεις αγάπη πρέπει να την έχεις καθορίσει μέσα σου. για να ζητάς να σε θεωρούν όμορφο πρέπει πρώτα να έχεις βρεί μόνος/μέσα σου πηγές ομορφιάς.. Για να αποκτήσεις αυτοπεποιήθηση μπορείς να ξεκινήσεις απο το να αναρωτηθείς τι έχεις κάνει στη ζωή σου που να νιώθεις περήφανος.. Όταν μέσα σου καθορίσεις ομορφιές αγάπες και οτιδήποτε άλλο , τότε νομίζω θα αρχίσεις να το βλέπεις και στα μάτια των άλλων ( αν αυτό ζητάς).
    Η πολλή σκέψη συνήθως κάνει καλό, μερικές κάνει κακό άλλες σε μπερδεύει ( όπως το παρακάτω ΥΓ) γενικά έχει πολλές διαστάσεις :p

    ΥΓ (με δόση φαντασίας) : Η διαφορά να ζητάς αγάπη και να αγαπάς τον εαυτό σου είναι σαν τους βαθμούς Κελσίου και Κελβιν! Οι πρώτοι είναι σχετικοί και παράγονται απο τους δεύτερους ..!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    lef εχεις δικιο, [για να ζητήσεις αγάπη πρέπει να την έχεις καθορίσει μέσα σου. για να ζητάς να σε θεωρούν όμορφο πρέπει πρώτα να έχεις βρεί μόνος/μέσα σου πηγές ομορφιάς.. ] σωστοτατο και πολυ ωραια σκεψη.
    [Για να αποκτήσεις αυτοπεποιήθηση μπορείς να ξεκινήσεις απο το να αναρωτηθείς τι έχεις κάνει στη ζωή σου που να νιώθεις περήφανος..] χμ αυτο προσπαθω, οτι και να εχω κανει το υποβιβαζω..λεγοντας αφου το εκανες εσυ το κανει ο καθενας...!
    καλό το Υ.Γ ;)
    I wOnDeR....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •