Πως Αγαπάς τον εαυτό σου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123

    Πως Αγαπάς τον εαυτό σου?

    Μετα απο σκεψη.. (δεν κανω και τιποτα αλλο βεβαια ολο σκεφτομαι...) συνειδητοποιησα οτι δεν αγαπω καθολου μα καθόλου τον εαυτό μου, το ερωτημα μου ειναι..πως αγαπαει κανεις τον εαυτο του, πως μπορει να τα βρει... ειμαι ο χειροτερος εχθρος μου και συνάμα ο ποιο αυστηρος κριτής.
    Πώς θα με αγαπήσει καποιος αλλος..αφου δεν εχω κατι να αγαπησει..ουφ πολλές σκέψεις..
    I wOnDeR....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Λέω να κάτσω εδώ δίπλα να ακούσω. Με κούρασαν οι σκέψεις μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    ο εαυτός μας μου είπε κάποιος πρόσφατα είναι σαν το δολλάριο. Ενα δολλάριο ότι και να του κάνεις και στη λάσπη να το ρίξεις και στο βούρκο και να το τσαλακώσεις και να το σχίσεις δεν χάνει την αξία του , πάντα είναι ένα δολλάριο. Ετσι και εμείς΄ακόμη και αν κάποιοι δεν αναγνωρίζουν την αξία μας, ακόμη και αν μας τσαλακώνουν ή μας πετάνε η αξία μα είναι αυτή που ήταν εξ αρχής. Αρκεί λοιπόν να εκτιμήσουμε εμείς αυτή την αξία και όλα τα άλλα δεν θα μορούν αν μας επηρεάζουν

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Όταν είμαι στα κάτω μου και εγώ δε νοιάζομαι και τόσο για τον εαυτό μου. Σαν υπνωτισμένος είμαι. Θέλει να τον αγαπήσουμε τον εαυτό μας. Όταν όμως πλακώνει η κατάθλιψη που καιρός για αγάπες γενικά.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κι εγώ σαν την Wondering νιώθω.Γιατί να αγαπήσω τον εαυτό μου όταν βλέπω ότι δεν μ\'αγαπάει κανείς,όταν κανείς δεν νοιάζεται για μένα?Νιώθω ότι δεν αξίζω να νοιάζεται κανείς για μένα. :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Dalia
    Κι εγώ σαν την Wondering νιώθω.Γιατί να αγαπήσω τον εαυτό μου όταν βλέπω ότι δεν μ\'αγαπάει κανείς,όταν κανείς δεν νοιάζεται για μένα?Νιώθω ότι δεν αξίζω να νοιάζεται κανείς για μένα. :(
    Γιατί αν δεν με αγαπήσω εγώ πρώτη, ποιος θα το κάνει?Και γιατί να το κάνει, αν εγω δεν του δείξω πόσο αξίζω?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Επίσης πώς θα εμπνεύσω σεβασμό στον άλλο αν δεν σεβαστώ εγω η ίδια εμενα? Αν δεν με αγαπω δεν εχω επαφή με τον εαυτό μου....έτσι πιστεύω εγω τουλάχιστον....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    και εγώ όταν πέφτω ψυχολογικά δηλαδή όταν γκρεμοτσακίζομαι ψυχολογικά δεν θέλω ούτε να με ακουμπάνε , ούτε να με χαϊδεύουν, ούτε να μουλένε πως με αγαπάνε για΄τι εκείνητην ώρα είναι σαν να θέλω να τιμωρήσω το σώμα μου και την ψυχή μου για΄τι πρώτα από λους εγώ δεν με αγαπάω εκείνη την ώρα .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ πάλι την ώρα που πέφτω ψυχολογικά έχω ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη να μου πουνε ότι μ\'αγαπάνε,να αισθανθώ ότι είναι κάποιος δίπλα μου και ότι δεν είμαι μόνη μου σε όλο αυτό.Αλλά δυστυχώς σχεδόν πάντα μόνη μου τα περνάω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Dalia
    Κι εγώ σαν την Wondering νιώθω.Γιατί να αγαπήσω τον εαυτό μου όταν βλέπω ότι δεν μ\'αγαπάει κανείς,όταν κανείς δεν νοιάζεται για μένα?Νιώθω ότι δεν αξίζω να νοιάζεται κανείς για μένα. :(
    Γιατί αν δεν με αγαπήσω εγώ πρώτη, ποιος θα το κάνει?Και γιατί να το κάνει, αν εγω δεν του δείξω πόσο αξίζω?
    Συμφωνώ απόλυτα με την Σοφία.Εξάλλου σκέψου πως τα άτομα που οι περισσότεροι εκτιμάνε και θαυμάζουν,τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και καταλαβαίνουν την αξία τους.Και δεν πιστεύω οτι εσύ δεν αξίζεις τίποτα.Αγάπησε τον εαυτό σου με τα προτερήματα και τα ελλατώματά του,και θα δείς οτι σιγά σιγά θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Αγάπησε τον εαυτό σου με τα προτερήματα και τα ελλατώματά του,και θα δείς οτι σιγά σιγά θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι [/quote]

    και πως ακριβως γίνεται αυτο.. πως δέχεσαι τον εαυτο σου ως το ατομο που πρεπει να αγαπας και οχι να κατακρινεις και να μισεις...να υποτιμας και να υποβιβάζεις.. εκει επικεντρώνεται ολο το προβλημα.. πως λύνεται όμως.. εχει κανεις τη μαγική συνταγη.. ?
    I wOnDeR....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Wondering
    Μετα απο σκεψη.. (δεν κανω και τιποτα αλλο βεβαια ολο σκεφτομαι...) συνειδητοποιησα οτι δεν αγαπω καθολου μα καθόλου τον εαυτό μου, το ερωτημα μου ειναι..πως αγαπαει κανεις τον εαυτο του, πως μπορει να τα βρει... ειμαι ο χειροτερος εχθρος μου και συνάμα ο ποιο αυστηρος κριτής.
    Πώς θα με αγαπήσει καποιος αλλος..αφου δεν εχω κατι να αγαπησει..ουφ πολλές σκέψεις..
    Και η Pink την ίδια απορία είχε...Δεν είν\'και λίγο αυτό έτσι;;;

    Don\'t let me get me...I\'m a hazard to myself.I\'m my OWN WORST ENEMY....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    και πως ακριβως γίνεται αυτο.. πως δέχεσαι τον εαυτο σου ως το ατομο που πρεπει να αγαπας και οχι να κατακρινεις και να μισεις...να υποτιμας και να υποβιβάζεις.. εκει επικεντρώνεται ολο το προβλημα.. πως λύνεται όμως.. εχει κανεις τη μαγική συνταγη.. ? [/quote]

    Κι εγώ αυτό ψάχνω.....Στην θεωρία ξέρεις πόσα λόγια αγάπης μπορείς να διαβάσεις για τον εαυτό σου;;Πόσα βιβλία με τίτλο \"Αγάπα τον εαυτό σου\" έχουν βγει;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    Originally posted by Wondering
    Αγάπησε τον εαυτό σου με τα προτερήματα και τα ελλατώματά του,και θα δείς οτι σιγά σιγά θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι
    και πως ακριβως γίνεται αυτο.. πως δέχεσαι τον εαυτο σου ως το ατομο που πρεπει να αγαπας και οχι να κατακρινεις και να μισεις...να υποτιμας και να υποβιβάζεις.. εκει επικεντρώνεται ολο το προβλημα.. πως λύνεται όμως.. εχει κανεις τη μαγική συνταγη.. ? [/quote]

    Γιατι δεν αγαπατε τον εαυτο σας ??
    Γιατι δεν τον δεχεστε ?

    Εγω με αγαπαω !!!
    και με αυτον τον τροπο μπορω να δωσω αγαπη και οσο δινω τοσο περισσοτερο περνω

    Εγω κανω την αντιστροφη λοιπον ερωτηση

    γιατι κατακρινετε τον εαυτο σας και δεν τον αγαπατε παραμονο τον κατακρινετε ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Πως λέμε......

    Γιατί δεν έμαθες \"κολύμπι\"?
    ε? Γιατί?

    Εγώ έμαθα μικρός
    Και έτσι απολαμβάνω την θάλλασα

    Εγώ κάνω την αντίστροφη ερώτηση λοιπόν

    Γιατί κάθεστε στη \"στεριά\" και δεν \"κολυμπάτε\" παρά μόνο κατακρίνετε τον ευατό σας που δεν μάθατε \"κολύμπι\"?

    ΥΓ1 (κανάς καλός \"δάσκαλος\" για \"κολύμπι\"????)
    ΥΓ2 (\"κολύμπι\" ΔΕΝ ξέρω)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •