ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Σκεφτομουνα τις προαλλες με αφορμη μια φιλη μ που το ξεκινησε, να παρακολουθησω ομαδικη ψυχοθεραπεια. δεν το χω ψαξει αλλα εκεινη μ ειπε οτι ειναι σε ομαδες και μιλανε κ ενωνουν τα χερια κ κατι τετοια κουλα κ δν ξερω αν θα με βοηθησει η εαν με τσιτωσει περισσοτερο. βασικα φοβαμαι επειδη δν εχω ομαδικο πνευμα κ επειδη θελω να μαι επικεντρο να ασχολειται αυτος ο καποιος ΜΟΝΟ μαζι μου, οτι δεν θα τα παω καλα με τα υπολοιπα μελη η οτι θα νιωθω παραγκωνισμενη και ακομα οτι θα γινω ανταγωνιστικη. παντα το χα αυτο με τον ανταγωνισμο. κ ο καθε ανταγωνισμος μ αφηνει απο 1 αγχος κ ενα κουσουρι.

    παρομοιο εγινε με την σχολη χορου στο προγραμμα δεν πηγαινα στα μαθηματα με τις αλλες κοπελες παρα μονο στο ιδιαιτερο μου. κ επεισα την δασκαλα να με βαλει σε ενα τμημα μονη μου.

    οσοι εχετε παει, τι εμπειριες αποκομισατε?

    υπαρχει κ τσαμπα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Δωρεάν ομαδική ψυχοθεραπεία; Όχι.
    Η θεραπεία σε ομάδες είναι πολύ περισσότερο από το να ενώνουν χέρια.

    Σχετικά με την ανησυχία σου, πριν μπεις σε ομάδα δουλεύεις ατομικά, όπου μπορείς να φέρεις και το θέμα της ανάγκης σου για αποκλειστικότητα.
    Ψάξε τι παίζει με την ομαδική, δες πώς σου ακούγεται, αν αισθάνεσαι ότι μπορεί να σου ταιριάζει, πήγαινε. Αν δε σου ταιριάζει βρες άλλο τρόπο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν εχω ακουσει καποιον να παει 1α ατομικα κ μετα να προχωρησει σε ομαδα? ειναι το 1ο βημα?

    επισης ακουσα και κατι για βηματα κ τετοια, εχεις κανει ομαδικη?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μήπως να πας για να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις αυτό με τον ανταγωνισμό που λες ότι έχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by BrokeN_DoLL View Post
    δεν εχω ακουσει καποιον να παει 1α ατομικα κ μετα να προχωρησει σε ομαδα? ειναι το 1ο βημα?

    επισης ακουσα και κατι για βηματα κ τετοια, εχεις κανει ομαδικη?
    αν μου λες για βήματα και χέρια που ενώνονται, δεν ξέρω, αλλά μου μυρίζει παραψυχολογικό πράγμα κι όχι ψυχοθεραπεία.
    αλλά δεν έχουμε στοιχεία, οπότε επιφυλάσσομαι.
    πάντα πάντως όταν πας για ομαδική ψυχοθεραπεία, ξεκινάς ατομικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ειναι ιδιωτικη ομαδα?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΔΕΝ εχω ιδεα η φιλη μ πληρωνει 20 ευρω την συνεδρια! και ειπα μπας και παω μαζι της αλλα μ ειπε πως πρεπει να ναι ολοι αγνωστοι μεταξυ τους κ θα πρεπει να παω σε αλλη ομαδα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χμ, να σου πω, έτσι όπως το περιγράφεις ψυχοθεραπεία δεν είναι. Για να λειτουργήσει σωστά μια ομαδική ψυχοθεραπεία, χρειάζεται μια ομοιογενής ομάδα, όπου τα άτομα είναι με το ίδιο θέμα και υπάρχει ένας συγκεριμένος στόχος.

    Φυσικά υπάρχουν πολλών ειδών ομάδες, γενικής συμβουλευτικής, αυτογνωσίας, υποστήριξης κλπ. Μπορεί κατά σύμπτωση να λειτουργήσουν και θεραπευτικά, αλλά αν έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο (όπως την ανάπτυξη ομαδικού πνεύματος, τη διαχείριση του ανταγωνισμού, της αποκλειστικότητας), καλύτερα είναι να το συζητήσεις ατομικά και κάποια στιγμή να ενταχθείς σε μια ομάδα με τέτοιο στόχο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    βασικα δεν θελω να θεραπευσω την αποκλειστικοτητα και τον ανταγωνισμο. απλα δεν μπορω να λειτουργησω με αλλο κοσμο μαζι μ ειδηκα κοριτσια, με αγορια δεν με νοιαζει. αλλα αυτο σε ομαδικες δεν θα το δεχονται με τπτ. δεν υπαρχει ευελιξια?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τότε λοιπόν θα είναι μάλλον δύσκολη οποιαδήποτε ομαδική δραστηριότητα για εσένα, όπως είπες και για το χορό στην αρχή. Καλό θα ήταν καταρχήν να μάθαινες περισσότερες λεπτομέρειες για το τι είναι και πώς ακριβώς λειτουργεί η ομάδα που σου πρότειναν. Τι είδους ευελιξία θα ήθελες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μμμμ.............βασικα θα ηθελα να ναι απο πανω μ καποιος δλδ ας ειμαι με αλλα ατομα μαζι στον ιδιο χορο, αλλα να ναι ο υπευθυνος απο πανω μ.....δεν ξερω αν με καταλαβαινεις..........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, κατάλαβα...δυστυχώς αυτό δεν γίνεται όμως :) Στο χορό μπορεί να γίνεται, αλλά σε μια θεραπευτική ομάδα ο χρόνος και η προσοχή μοιράζονται σε όλους κι επίσης δεν γίνεται κάποιο από τα μέλη να έχει το συντονιστή και σαν προσωπικό θεραπευτή ταυτόχρονα (για ατομικές συνεδρίες).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    και τι μπορει να εξυπηρετισει το γεγονος να ακουω μπροστα μου καποια αγνωστη απο μενα να μιλαει για κεινη σε κοινο? η να μιλαω εγω σε κοινο? αλλο να στραφω προς 1 ατομο........ειναι πιο κατανοητο και ευκολο. αλλα δεν θα με πιασει συγχιση σε σχεση με την συμπονοια που πρεπει να δειξω σε τοσα ατομα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Για πολλούς ανθρώπους έχει νόημα και είναι βοηθητικό. Για εσένα που είναι άλλο πράγμα το κατανοητό και το εύκολο, είναι προφανές ότι δεν είσαι έτοιμη για μια ομάδα. :) Δηλαδή όπως σωστά ειπώθηκε στην αρχή, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που σε δυσκολεύουν να λειτουργήσεις σε μια ομάδα, χρειάζεται να τα συζητήσεις ατομικά και στη συνέχεια βλέπεις αν θα έχει νόημα η συμμετοχή σε μια ομάδα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχεις παει σε ομαδα εσυ?
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ομαδική ψυχοθεραπεία
    By Marina924 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2010, 20:22
  2. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02
  3. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 15:02
  4. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47
  5. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gm in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2006, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •