ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ

    Καλησπερα σε ολους!Εδω και περιπου 5-6 μερες εχω σουβλιες στο στερνο,τα πλευρα,ακομα και στην πλατη...φοβαμαι οτι θα παθω εμφραγμα η ανακοπη!Εκανα πριν 3 μηνες τριπλεξ καρδιας και καρδιογραφημα και δεν εδειξε κατι...δεν ξερω ομως γιατι συνεχιζω και ανησυχω εφοσον η καρδια μου ειναι Οκ οπως με διαβεβαιωσε και ο καρδιολοογος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    καλησπερα. το εχω εδω και τρεις μηνες καθε μερα σχεδον. ποσο χρονων εισαι?
    Last edited by Σουέλ; 19-03-2011 at 01:58.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Είμαι 24 χρονών...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    εκανα κι εγω τις γνωστες εξετασεις πριν μια βδομαδα.εχεις ασχοληθει με το θεμα αγχος/καταθλιψη/σωματοποιημενο αγχος κ.τ.λ.π.?ξερω οτι μπορει να σου ακουστει τετριμμενο αλλα το εχω περασει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι εχω ασχοληθει...τα τελευταια χρονια πασχω απο κρισεις πανικου και νοσοβοφια!Ακολουθω αγωγη εδω και 1,5 μηνα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    η φαρμακευτικη αγωγη δεν σε εχει βοηθησει?συνηθως αυτοι οι πονοι ειναι "νευροπονοι" (ετσι τους λεει ο καρδιολογος μου) και συνηθως περνανε με την αγωγη. ειναι λογικο οταν εισαι πιεσμενος, οι μυες σου να ειναι πιασμενοι και να πονας σε διαφορα σημεια. γυμναζεσαι? (λενε οτι βοηθαει).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Θελει χρονο και υπομονη μου ειπε ο ψυχιατρος μου...μπορει να χρειαστει να περασουν και 2 και 3 μηνες ωστε να ηρεμησω πληρως!Γυμναζομαι ανελυπως,5-6 φορες τη βδομαδα παω γυμναστηριο...κανω τρεξιμο και βαρη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    γιατι εγραψες μνμ εδω στο φορουμ?κανεις ασχημες σκεψεις,φοβασαι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι φοβαμαι αρκετα...νομιζω οτι θα παθω κατι κακο παρολο που ξερω πως η καρδια μου ειναι ενταξει...ο πονος με κανει και σκεφτομαι το χειροτερο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    παιδια καλημερα ειχα αυτες τις σκεψεις οταν με ειχαν πρωτοπιασει οι κρισεις πριν 3 χρονια...περιμενα να ρθει το εμφραγμα μερα με τη μερα...εκανα εξετασεις για την καρδια απειρες φορες...φυσικα δεν εδειξαν τιποτα..αλλα και παλι οι φοβοι δεν εφυγαν...ωσπου μετα απο ενα μηνα και...το σκεφτηκα αλλλιως το πραμα...αν ηταν εμφραγμα θα ειχα πεθανει εδω και πααααρααα πολλεεεες μερες δεν θα κρατουσε τοσο καιρο...οποτε και ηρεμησα και μου περασαν γτ ηταν αγχος και νευροπονοι...βεβαια [προσφατα ακουσα για μια περιπτωση εμφραγματος ενος γνωστου νεου ανθρωπου και τσουυυυπ με ξαναπιασε αλλα ετσι ειμαι εγω τα υιοθετω ολα...ηθελα να σε ρωτησω ποσα χρονια πασχεις απο κρισεις πανικου και γιατι πηγες σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο...θελω να σου πω πως επειδη το εχω ψα ξει πολυ αυτη η ασθενεια ξεπερνιεται κατα κυριο λογο με προσωπικη προσπαθεια και πολυ ψυχοθεραπεια,πολυ κουβεντα δλδ...τα φαρμακα απλα προσφερουν μια γρηγορη ανακουφιση,χωρις να χτυπανε στην ριζα του προβληματος...γιατι η ουσια ειναι να βρεις απο που ξεκινησαν ολα...κι αυτο στο προσφερει μονο η ψυχοθεραπεια και η συζητηση και η προσπαθεια η δικη σου με τον εαυτο σου...δε λεω πως ειναι ευκολο αλλα ειναι το μονο που δουλευει αποτελεσματικα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Συμφωνω απολυτα!Την ριζα του κακου πρεπει να βρουμε που ειναι πολυ δυσκολο φυσικα & θελει προσπαθεια!Το χειροτερο απ ολα παιδια,για μενα,ειναι αυτη η καταραμενη αισθηση του φοβου που σε ακινητοποιει!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    ετσι ειναι panh δουλεια και παλι δουλεια...με τον εαυτο μασ τα εγω μας τα θελω μας και τα μη..δημοσιευσε κατι πολυ ομορφο η lilium το οποιο ελεγε με λιγα λογια πως εμεις οι ανθρωποι λογω της αδυναμιασ μας να ανακαλυψουμε τα ψυχικα κενα που ολοι εχουμε και να τα αντιμετωπισουμε,αντι δλδ να αντιμετωπισουμε οτιδηποτε μας εχει πληγωσει η μασ λειπει η μασ βασανιζει,η μασ τρομαζει...το καταχονιαζουμε ακομη πιο βαθια μεσα μας και απλα ψαχνουμε για μια απτη οργανικη ασθενεια...Αν η σωματικη παθηση εκλειψει, τοτε θα μεινουμε αντιμετωποι με ενα εσωτερικο ψυχικο χαος.Η σωματικη αρρωστια για εναν τετοιο τυπο ειναι ποθητο σωσιβιο.ναι panh στην αρχη σε κινητοποιει...αλλα δε θα κλειστοθμε σπιτι μασ...θα το παλευουμε και θα μαθουμε να ζουμε με αυτο,,βλεπουμε δε μας σκοτωνει και ο,τι δε μας σκοτωνει μας κανει πολυυυυ δυνατους!!..ασ το δουμε σαν μια ευκαιρια να μαθουμε επιτελους τον εαυτο μας και να τον φτασουμε λιγο πιο κοντα στην ευτυχια...και οχι σαν μια καταραμενη ασθενεια γτ δεν ειναι...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 26-04-2012, 22:44
  2. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 23:26
  3. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 21-06-2009, 00:20
  4. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •