απογνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26

    απογνωση

    καλοσ σας βρηκα.με λενε γιωργο και ειμαι 40 χρονον παντρεμενοσ με δυο παιδια.
    πριν απο 11 χρονια αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου και να πιστευω οτι θα παιθανω.
    τα τελευταια 3 με 4 χρονια καταφερα να εχω σχεδον απαλλαγη απο αυτην τη κατασταση.
    τον τελευταιο καιρο ομως τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα.
    εχω πολυ σοβαρα προβληματα με τη γυναικα μου , και πριν λιγο καιρο φτασαμε κοντα στον χωρισμο.αποφασισαμε να κανουμε αλλη μια προσπαθεια και τωρα τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα.το μεγαλο προβλημα τωρα ομως ειναι η οικονομικη κατασταση . εχω μαγαζι και τα πραγματα ειναι δραματικα.ειμαι πολυ κοοντα στο να χρεοκοπησω. τα χρεη μου ειναι παρα πολλα και δεν ξερω τι να κανω.βρησκομε σε απογνωση. δεν τρωγω δεν κοιμαμε , πεταγομαι στον υπνο μου με τρομο και το μιαλο μου ειναι συνεχεια κολλημενο στα προβληματα μου.δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο αλλα . νοιωθω οτι βρησκομε σε αδιεξοδο συνεχος.φοβαμε οτι θα καταρευσω καμμια μερα .
    θελω να επικοινωνισω με καποιον γιατι βρησκομε σε απογνωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Γιωργο καλημερα !


    ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη και σε καλωσοριζω προσωπικα

    σιγουρα τα χρεη σε βαραινουν πολυ

    ομως εχω να σου πω

    πως παρακολουθωντας απο κοντα μελη των Ανωνυμων Αλκοολικων

    ειδα πως πολλοι απο κει μεσα ειχαν εντελως μα εντελως φτασει στον πατο

    κυριως βεβαια λογω του ποτου

    αλλα πηραν ελπιδα και θαρος απο την ομαδα και ξαναυψωθηκαν και ζουν πολυ κανονικα

    ευχομαι Γιωργο να μην χανεις το θαρρος σου αν και ξερω σε ποσο δυσκολη κατασταση βρισκεσαι και σε βαραινει πραγματικα πολυ

    να γραφεις εδω και αν εχει καποιο μελος γραμμη στηριξης να σου δωσει θα ηταν καλο να εχεις μια επικοινωνια.

    ποσοι πολλοι ανθρωποι βρισκονται σε τοσο δυσκολο σημειο οικονομικα

    ειναι πολυ οδυνηρο
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ακομη ισως σε βοηθησει να βαλεις μερικους μικρους πολυ μικρους στοχους καλυτερευσης των οικονομικων εστω και λιγο Γιωργο!!!


    π.χ. να το γνωστοποιησεις στους οικειους ετσι ωστε ολοι μαζι να μειωστε τα εξοδα του σπιτιου οσο γινεται

    να ζησετε σε καπως χαμηλοτερο ενοικιο

    να ζητησεις χαμηλοτερο ενοικιο για την επαγγελματικη στεγη

    πραγματα εφικτα που ομως θα σας απαλυνουν παρα πολυ την ψυχη και το βαρος

    ε? τι λες?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    resercher σ ευχαριστω για τισ συμβουλες και τισ ευχες.
    εχω προσπαθησει να κανω ολα αυτα που ανεφερες πριν,και πολλα απο αυτα εχουν γινει. η κατασταση ομως δεν διωρθονεται,και δεν υπαρχει προοπτικη να διορθοθει αφου η δουλεια στο μαγαζι εχει πεσει τελειος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    ακομα πρεπει να σου πω οτι εδω και ενα χρονο ψαχνω για δουλεια γιατι ειμαστε οικογενιακη επιχειρηση και θα μπορουσα να ασχοληθω και με κατι αλλο παραληλα αλλα δυστυχος δεν μπορω να βρω τιποτα. καθε μερα απογοητευομε ολο και περισσοτερο. φοβαμαι οτι θα ερθουν χειροτερα και δεν θα μπορω να ανταποκριθω ουτε στα απαρετητα εξοδσ του σπιτιου μου. το χειροτερο ειναι τα χρεη που φουσκονουν και δεν ξερω που θα καταληξω. δεν εχω και κουραγιο πια για να το παλεψω και αυτο ειναι το χειροτερο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Σιγουρα θα εχει κουραστει πολυ Γιωργο

    και ειναι ο,τι χειροτερο να μην πατανε ανθρωποι στο μαγαζι

    το εχω ζησει και μονο που το λεω βουρκωνω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Ασχετο . Να τα κλεισεις ολα και να πατε Γερμανια ? Ζητανε ζευγαρια για δουλεια βλεπω καμια φορα στις εφημεριδες... η θα δουλευεις εσυ και η γυναικα με τα παιδια αν ειναι μικρα η σε παιδικους σταθμους... μεχρι να δειτε τι θα κανετε!!!!!


    πως το βλεπεις?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    νομιζω ειναι πολυ ακρεο το να φυγω στο εξωτερικο
    τα παιδια πανε δημοτικο και θα ειναι πολυ δυσκολο, δεν το εχω σκεφτει βεβαια ποτε αυτο το ενδεχομενο. αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω.
    το μεγαλητερο προβλημα ειναι η ψυχολογικη μου κατασταση. αν δεν νοιωσω ξανα δυνατοσ να παλεψω τα προβληματα δεν θα καταφερω τιποτα.
    αυτο ισωσ να ειναι και μεγαλητερο προβλημα απο τα οικονομικα ,δεν ξερω .ειμαι χαμενος αυτο τον καιρο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    οκ. ηταν μια ιδεα που σιγουρα εχοντας οικογενεια την εξεταζεις διπλα και πενταπλα εννοειται!!!!


    οκ ! σιγουρα αυτο που λες ειναι πολυ σωστο

    μονο με ψυχικη ενδυναμωση εστω και λιγη μπορει να την παλεψει καποιος ειλικρινα!!!! χιλια δικια εχεις!!!! αχ!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Similar Threads

  1. ΑΠΟΓΝΩΣΗ..
    By provlimatismeni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-2011, 13:30
  2. Σε απογνωση..
    By konman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 105
    Last Post: 07-01-2008, 22:10
  3. απόγνωση
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 20-08-2007, 13:11
  4. ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 06-08-2007, 19:07
  5. Κακοποιηση - Απόγνωση
    By AloneFather in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2007, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •