με αφησε για αλλη.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 303
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ε ρωτα τον γιατι την εχει στο κινητο! Ποιος ειναι ο τελειος αντρας δεν καταλαβαινω? ΠΟυ βρισκεται η τελειοτητα του? Στην ομορφαδα του? Οπου ακουω τελειοτητα εγω κραταω το μικρο καλαθι και κοβω δρομο παω στο δασος για φραουλες!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by katestrammeni View Post
    το να χανεις οριστικα καποιον που ειναι και ομορφος σαν αγγελος σε κανει πιο επιλεκτικη μετα

    καλησπέρες :)

    σου αφήνω χαμόγελο σαν αυτό που θα έχεις κι εσύ σε λίγο καιρό μόλις ξεφλουδίσεις την απώλεια του χωρισμού από πάνω σου.
    Ναι, θα συμβεί και αυτό, μην αμφιβάλεις..

    Όμως, θέλω να σε ρωτήσω, πόσο άσχημη εικόνα έχεις για τον εαυτό σου, για να νιώθεις ότι σε κολακεύει τόσο πολύ και σε τιμάει το γεγονός ότι ένας άντρας ''όμορφος σαν άγγελος'' ήταν μαζί σου και ότι ποτέ ξανά δε θα υπάρξει άλλος τέτοιος;
    Μήπως δεν πιστεύεις ότι αξίζεις ό,τι καλύτερο;

    Ηρέμησε, μην σκέφτεσαι το μέλλον, εστίασε στο παρόν και μην καταδικάζεις τον εαυτό σου, ναι;
    Οι αποχωρισμοί θέλουν το χρόνο τους.
    Απλά μη μαστιγώνεις τον εαυτό σου επειδή πήρες την απόφαση να φύγεις εξωτερικό. Το ήθελες και το δοκίμασες.
    Για σένα. Ο χωρισμός θα μπορούσε να είχε έρθει και χωρίς να πας πουθενά.
    Μόνο να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση, κυρίως μέσα σου, για να μην αγκιστρωθείς σε κάποια προσδοκία επανασύνδεσης.

    Και σιγά σιγά θα προχωρήσεις..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    "ξεφλουδίσεις την απώλεια του χωρισμού από πάνω σου...."

    σου έρχονται και σένα φυσικά σαν την αναπνοή ε? λολ
    καλό : )

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by katestrammeni View Post
    το να χανεις οριστικα καποιον που ειναι και ομορφος σαν αγγελος σε κανει πιο επιλεκτικη μετα.μετα απο αυτον πως θα κανω αλλη σχεση? θα τους θεωρω ολους ασχημοτερους απο αυτον.ο ενας μου βρωμιζει ο αλλος μου ξυνιζει πλεον.γιατι τους βλεπω ολους συγκριτικα?αμα κανω τωρα σχεση θα ειναι σχεση συμβιβασμου επειδη δε θελω να μεινω μονη.δεν θα τον ξεπερασω ποτε.ηδη οσο περναν οι μερες γινομαι χειροτερα.
    Αν το βασικότερο στοιχείο -μήπως και το μοναδικό?- αυτού του ανθρώπου είναι η ομορφιά του, τότε μην ανησυχείς, κυκλοφορούν κι άλλοι εκεί έξω. Δεν θα δυσκολευτείς και τόσο. Άλλα είναι τα δύσκολα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by katestrammeni View Post
    ηθελα να φυγω να ζησω λιγο εξω και να σπουδασω επειδη ειδα οτι τα πραγματα στην ελλαδα δυσκολευουν.πιστευα οτι θα μου ανοιχτουν πολλες πορτες μετα.αλλα μετανιωνω την ωρα και την στιγμη,επειδη τελικα δεν μ'αρεσε καθολου ο τροπος ζωης εκει ....
    κατσε βρε παιδι μου.
    ηθελες να σπουδασεις και να ζησεις εξω για 4 μηνες???? αυτοι οι 4 μηνες θα σου ελυναν τα αδιεξοδα της καριερας στην ελλαδα ???κατ αρχας 4 μηνες δεν ειναι σπουδες, ειναι σεμιναριο...
    αν με την παραμονη εκει σου ανοιγαν και καποιες καλες πορτες οπως ειπες, θα ελεγες οχι?
    ηθελες να συνηθισεις την ζωη εκει για τους 4 μηνες?

    και κατι αλλο.
    αφου οπως λες , αρνειται οτι εχει αλλη σχεση, τοτε για ποιο λογο σε χωρισε?
    κι αφου ηθελε να σε χωρισει, για ποιο λογο αρνειται την σχεση?
    θα ειχε νοημα να αρνειται, αν συνεχιζατε μαζι και ηθελε να το εχει διπορτο.
    τωρα που χωρισατε γιατι να μην το λεει?
    κι εσυ παλι, γιατι βγαινεις μαζι του για καφε αφου δεν θελει να εχετε σχεση ?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    δεν με χωρισε ποτε αυτο ειναι το θεμα. δεν ξερω πραγματικα. με βασανιζουν απιστευτα οι σκεψεις και το γιατι. εγω βγαινω μαζι του γιατι προφανως ειμαι ερωτευμενη και νομιζω περισσοτερο απο ποτε. το θεμα ειναι αυτος γιατι βγαινει μαζι μου.

  7. #37
    τωρα βέβαια, αν είσαι και πολύ ερωτευμένη με τον άλλο, δεν τον αφήνεις για τεσσερις μήνες ώστε να πας να βρεις την τύχη σου στο εξωτερικό χωρίς να είναι κοινή απόφαση.
    Αυτό το ερωτευμένη το έχεις σκεφτεί, ή είναι λίγο εγωιστικό το όλο θέμα?

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    Κορίτσια συγνωμη που επεμβαινω, αλλα νομιζω πως θα θέλατε να ακουσετε και μια αποψη απο την απεναντι μερια...
    Καταρχην καθε ανδρας περνάει φάσεις σε καποιες ηλικίες. Θέλει να εκμεταλευτει καθε δυνατοτητα με γυναικα που του δίνετε (ενστικτο) μεχρι να καταλαβει οτι το κερδος απο μια σχέση δεν ειναι μονο η σεξουαλικη ικανοποιηση.
    Αυτο θα το κανει και με την ωραιοτερη γυναικα ή και με την πιο λιγο όμορφη. Μετα απο λιγο καιρο θα κάνει τον απολογισμο του και θα καταλαβει αν θα επρεπε να περιμενει...
    Το θέμα ειναι ""katestrammeni"" (νομίζω δεν σου ταιριαζει το παρατσουκλι) απο τι στιγμη που χωρισες προχωρας. Ειτε αναγκαστηκα είτε γιατι κατι αλλο 8α σε ξεκολλήσει. Υπαρχουν πολυ ανδρες που δεν εχουν κοπελα και βγαινουν καθημερινα σε καφε και club.
    Προτεινω λοιπον να περιποιθείς τον εαυτο σου, να ντυθεις όμορφα (οχι προστυχα) με καινουργια ρούχα (ανεβαζει πάντα την ψυχολογία) και να βγεις για ένα ποτακι με μια ευχαριστη παρέα, ή με ένα καινούργιο φίλο απο τη δουλεια-γειτονια. Και σιγα σιγα θα ξεκολλησεις και θα αγαπησεις και θα αγαπηθεις ξανα.(ευκολα)
    Αυτα τα λίγα και προσπάθησε να μην κλεινεσε στο σπιτι, γιατι και καλα να εισαι , αρωσταίνεις!!

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Συμφωνώ βέβαια ότι δεν είναι καλό να κλείνεται κανείς στο σπίτι...Έπειτα katestrammeni, η αυτολύπηση και η αυτοκαταστροφή δεν είναι καθόλου ελκυστικά πράγματα. Επιπλέον, οι ακραίες συναισθηματικές αντιδράσεις δημιουργούν άγχος και φόβο στους άλλους. Νομίζω ότι όσο κι αν είναι φυσικό να νιώθουμε εντελώς χάλια με έναν ξαφνικό χωρισμό, καθώς περνάει ο καιρός οι εμμονές και οι απόλυτες σκέψεις γίνονται απωθητικές στον άλλον.

    Εδώ έχεις επαναλάβει πολλές φορές το πόσο τέλειος ήταν, κυρίως το πόσο όμορφος και πόσο πολύ αποκλείεται να ξαναβρείς άλλον. Χρειάζεται όμως λίγο να προσπαθήσεις να δεις πιο ψύχραιμα τα δεδομένα της σχέσης που είχατε, καθώς και τον εαυτό σου. Οκ, αυτός λοιπόν ήταν ο τέλειος άντρας...τότε εσύ ήσουν αντίστοιχα η τέλεια γυναίκα? Παραμένει όντως στο μυαλό σου ο τέλειος άντρας μετά τις εξελίξεις και γιατί? Λες ακόμα ότι τώρα νιώθεις ακόμα περισσότερο ερωτευμένη....μήπως λοιπόν υπάρχει κάποια αλήθεια στα εγωιστικά κίνητρα που ανέφερε κι η Θεοφανία κι απλά προσκολλάσαι σε κάποιον επειδή σε απέρριψε?

    Τόσα χρόνια βέβαια θα υπήρχαν πολλά θετικά για να μένετε μαζί. Όμως ήταν ανέφελη και τέλεια η σχέση συνεχώς? Κάπου επίσης ανέφερες ότι δεν ήθελε να φύγεις έξω, αλλά από την άλλη δεν σου είπε ούτε μια φορά ότι στενοχωριέται που λείπεις. Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό? Ίσως ήσουν πολύ απασχολημένη με τον εαυτό σου και δεν έβλεπες όσα συνέβαιναν σε εκείνον ή στη σχέση σας. Ίσως, δεν το λέω με βεβαιότητα. Όμως κοίτα λίγο προς τα εσένα. Όχι για να νιώσεις ενοχές, αλλά για να μάθεις, να δεις λίγο πιο λογικά τα δεδομένα, να ηρεμήσεις και να ανασυγκροτηθείς.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    απο τοτε βγαινω ντυνομαι και βγαινω συνεχεια αλλωστε μονο τοτε ξεχνιεμαι λιγο,οταν γυριζω σπιτι ξαναπεφτω στην καταθλιψη. δεν εχω γνωρισει ουτε αρσενικη γατα. ισα ισα βλεπω παντου ζευγαρια και αυτο μου ριχνει την ψυχολογια.
    και δε νομιζω πραγματικα οτι φταιω εγω για αυτο που εγινε. δεν τον παραμελησα επειδη δεν τον επαιρνα καθε μερα τηλεφωνο να δω που ειναι. ισως να φταιει και το παρελθον του.μπορει να θελει να ξαναγυρισει στα ιδια.απο την μια ντρεπομαι απο την αλλη τρελαινομαι που τον χαιρεται μια αλλη.για οσο καιρο τελωσπαντων θα τον χαρει.η παναθλια.
    ετσι μου ερχεται να παω να βρω την ιδια να την ρωτησω τι συμβαινει αλλα ξερω πως θα το μετανιωσω.
    η ζημια εχει γινει.κι εγω δεν προκειται να ξαναεμπιστευτω ποτε ξανα αντρα στην ζωη μου.δεν ειναι τραγικο?

  11. #41
    Η υπογραφή μου τα λέει όλα!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  12. #42
    «Katestrammeni},

    Φαίνεται πως η σχέση σου μαζί του να ταν ένας ενθουσιασμός, μια σχέση χωρίς βάθος. Από τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι έδωσες υπέρμετρη σημασία στην εξωτερική εμφάνιση, ότι ήταν ωραίος άντρας και παραγνώρισες το εσωτερικό, δηλαδή το αν ο ίδιος έννοιωθε ψυχική συνδεση μαζί σου όπως εσύ ενοιωθες γι αυτόν. Αυτό το τελευατίο μου φαινεται να ναι η διαφορά.

    Και από την άλλη φαίνεται ότι είχες ενδείξεις ότι δεν ήταν σταθερός και πιστός, αφού καπου λες μιλούσε και με άλλες. Και σε ρωτω, είσαι βεβαιη ότι όλο αυτό τον καιρό που ήταν μαζί σου δεν μιλούσε σε καμιά αλλη; Είχες κολλήσει στην εξωτερική εμφάνιση και αφού ειχε την εξωτερική εμφανιση που ήθελες ζουσες στη ψευδαίσθηση ότι βρισκόσουν στην ιδανική σχέση. Αυτό σε έκανε να παραγνωρίσεις αρνητικά γνωρίσματα που μπορεί να χε ως χαρακτήρας και ζουσες στη ψευδαίσθηση ότι ο χαρακτήρας του ήταν ιδανικός. Αν σε αγαπούσε πραγματικά δε θα σ εγκατέλειπε. Και πουθενα δε λες ότι πληγώθηκε από το χωρισμό, ισα ισα φαινεται ότι όχι μόνο δεν τον πείραξε αλλά είναι σα να μη συνέβη τιποτα το΄ιδιαίτερο στη ζωή του.

    Την πατησες όπως πολλά άλλα κοριτσια που ελκύονται από την ωραία εμφάνιση , που ο άλλος όμως τις βλεπει σαν γκομενες για να παιρνά καλά. Εσύ του δόθηκες ολότελα σαν υπαρξη, γι αυτο και βιώνεις όλη αυτή την κατάσταση. Αυτός δε φαινεται να σου δόθηκε καθόλου. Μέσα από την έλξη που έννοιωσες για το ωραίο βίωσες τη ψευδαίσθηση για όλα τα υπόλοιπα ως προς το άτομο του. Αν τον κανεις και επιστρεψει πιστευεις ότι θα τον αλλάξεις; θα αλλάξεις το χαρακτήρα του ή απλά θα ζεις και παλι στη ψευδαίσθηση της ευτυχίας και της σταθεότητας;

    Σου συνιστω να προσπαθησεις σταδιακά να βιώνεις όσο γινεται λιγότερο έντονα τα αισθήματα που νοιώθεις, ρίξε το στο έξω αφού έστω και λίγο σε ηρεμά, ψάξε για δραστηριότητες που θελουν σκέψη ώστε να απορροφαται η σκεψη σου αλλού και να γινεται με τον καιρό λιγοτερο έντονο το συναίσθημα, αν θες κουβεντιασε το με τους γονείς σου ή και καποιο καλό ψυχολογο που θα σου δωσει κατευθυνσεις πως να το χειριστείς ψυχικά και μετα να το ξεπεράσεις. Και ξερω ότι δεν είναι και ευκολο να το ξεπεράσεις αφου τουχες δοθεί ψυχη και σωματι. Τουλάχιστον απάλυνε τον πονο, και μπορεις να το κανεις αυτό. Και από την αλλη κάνε το παθημα μάθημα, μάθε να ψάχνεις ολόπλευρα τον αλλο και να του δίνεσαι μετα που θα σαι βεβαιη για το άτομο. Μην αφηνεις τον ενθουσιασμό να επισκιάζει τα υπόλοιπα. Γι αυτ΄ έγινες «κατεστραμμένη».
    γιάννης

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    αυτος ηταν τρελα ερωτευμενος το εδειχνε και μου το ελεγε. τον εμπιστευομουν,εκανα ονειρα. κι απο την μια στιγμη στην αλλη γκρεμιστηκαν ολα. η καταθλιψη μου χειροτερευει μερα με τη μερα. παντως και η εμφανιση συντελει στο να ερωτευτεις καποιον-κανω λαθος? δεν ηταν απλος ενθουσιασμος 5 χρονια σχεση. οταν περνουσε μια ωραια γυναικα απο διπλα μας την κοιτουσε φυσιολογικο ηταν.κι εγω οταν εβλεπα εναν ωραιο αντρα τον χαζευα ,γιατι να ειχε προβλημα? πριν απο μενα ειχε μια ακομη σχεση 2.5 χρονων την οποια την ειχε απατησει με 12! για αυτο ενιωθα ανασφαλεια και ειχα τρελαθει.αλλα σε μενα δεν μου ειχε δωσει δικαιωματα,ημασταν συνεχεια μαζι.το θεμα ειναι οτι και δραστηριοτητες δεν εχω για να ξεχαστω, ειμαι ανεργη εδω και καιρο και με τις φιλες μου εχω χαθει.οποτε εχω αρχισει να βγαινω με ασχετους αλλα τιποτα δεν με ενθουσιαζει πλεον.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by katestrammeni View Post
    αυτος ηταν τρελα ερωτευμενος το εδειχνε και μου το ελεγε. τον εμπιστευομουν,εκανα ονειρα. κι απο την μια στιγμη στην αλλη γκρεμιστηκαν ολα. η καταθλιψη μου χειροτερευει μερα με τη μερα. παντως και η εμφανιση συντελει στο να ερωτευτεις καποιον-κανω λαθος? δεν ηταν απλος ενθουσιασμος 5 χρονια σχεση. οταν περνουσε μια ωραια γυναικα απο διπλα μας την κοιτουσε φυσιολογικο ηταν.κι εγω οταν εβλεπα εναν ωραιο αντρα τον χαζευα ,γιατι να ειχε προβλημα? πριν απο μενα ειχε μια ακομη σχεση 2.5 χρονων την οποια την ειχε απατησει με 12! για αυτο ενιωθα ανασφαλεια και ειχα τρελαθει.αλλα σε μενα δεν μου ειχε δωσει δικαιωματα,ημασταν συνεχεια μαζι.το θεμα ειναι οτι και δραστηριοτητες δεν εχω για να ξεχαστω, ειμαι ανεργη εδω και καιρο και με τις φιλες μου εχω χαθει.οποτε εχω αρχισει να βγαινω με ασχετους αλλα τιποτα δεν με ενθουσιαζει πλεον.
    Τις μετρούσε κιόλας! Και σου το έλεγε για να μην ανησυχείς!
    Αν το πάρεις αναλογικά, στα 5 χρόνια θα πήγε με 24.

  15. #45
    Quote Originally Posted by katestrammeni View Post
    αυτος ηταν τρελα ερωτευμενος το εδειχνε και μου το ελεγε. τον εμπιστευομουν,εκανα ονειρα. κι απο την μια στιγμη στην αλλη γκρεμιστηκαν ολα. η καταθλιψη μου χειροτερευει μερα με τη μερα. παντως και η εμφανιση συντελει στο να ερωτευτεις καποιον-κανω λαθος? δεν ηταν απλος ενθουσιασμος 5 χρονια σχεση. οταν περνουσε μια ωραια γυναικα απο διπλα μας την κοιτουσε φυσιολογικο ηταν.κι εγω οταν εβλεπα εναν ωραιο αντρα τον χαζευα ,γιατι να ειχε προβλημα? πριν απο μενα ειχε μια ακομη σχεση 2.5 χρονων την οποια την ειχε απατησει με 12! για αυτο ενιωθα ανασφαλεια και ειχα τρελαθει.αλλα σε μενα δεν μου ειχε δωσει δικαιωματα,ημασταν συνεχεια μαζι.το θεμα ειναι οτι και δραστηριοτητες δεν εχω για να ξεχαστω, ειμαι ανεργη εδω και καιρο και με τις φιλες μου εχω χαθει.οποτε εχω αρχισει να βγαινω με ασχετους αλλα τιποτα δεν με ενθουσιαζει πλεον.
    Άρα είχες σαφεις ενδειξεις για την ασταθεια του, δεν αρκεί το ότι δεν σου είχε δωσει δικαιώματα ή η συμπεριφορά του όπως εσύ ήθελες να την αντιλαμβάνεσαι ήταν τετοια που δεν εδινε δικαιώματα. Αφού ενοιωθες ανασφαλεια γιατί του δόθηκες σε τετοιο ψηλό βαθμό; Εμμέσως πλην σαφώς απο το την «είχε απατησει με 12» προκύπτει ότι ο τυπος ήταν ένας καζανόβας. Αυτό το γνωριζες, αλλά το παραγνωρισες ζώντας στην ελπίδα που εσύ δημιούργησες μεσα από τις ψευδαισθήσεις που ετρεφες για το άτομο του ότι ειδικά με σενα θα ταν πιστός. Σου δωσε ποτε να καταλάβεις ότι ήσουν τόσο ξεχωριστό ατομο για τη ζωή του;

    Ως προς το «δεν ήταν απλός ενθουσιασμός 5 χρονια σχέση» θα χεις δικιο αν η σχεση σας εξελίχθηκε μετά τη γνωριμία με την παροδο του χρονου σε σχεση ψυχικής σύνδεσης, αλληλοκατανόησης, αλληλοσυμπλήρωσης και αγάπης και αυτό να ισχυε και για τους δυο, όχι για τον ένα! Διαφορετικά ήταν ένας συνεχής ενθουσιασμός και τιποτα παραπάνω.

    Κοιτούσε λες ωραίες γυναίκες που περνούσαν από διπλα σας, όπως κοιτούσες κι εσύ άντρες, ξέρεις αν σκεφτόταν το ίδιο με σενα ή τις ηθελε για κατι περισσότερο. Είχες λοιπόν ενδείξεις. Εξακολουθώ να πιστευω ότι βιωνες μεσα σε μια ψευδαίσθηση. Οι εφημερες σχεσεις που κανεις τωρα δε βοηθούν, θα χρειστεί χρόνος για να τον ξεπεράσεις. Προσπάθησε να κανεις πραγματα που η σκεψη σου «φευγει» από κοντά του, όπως σου τα γραψα, όσο μπορείς, κατι θα χεις να κανεις, ειμαι βεβαιος γι αυτό και μετά να επιδιώξεις σχέση, σχέση ουσιαστική που να αντέχει, που να νοιωθεις πραγματική εμπιστοσύνη και την οποια να επιλέξεις προσεκτικά με μάθημα το πάθημα.

    Η εξωτερική εμφάνιση μετρά, αλλά δε στεκόμαστε εκεί. Ψάχνουμε τον άλλο σαν άνθρωπο, σαν χαρακτήρα, σαν ατομο που θα μας προσφερει ασφάλεια, αγάπη, εμπιστοσύνη. Μπορεί μια σχεση να αντεξει χωρίς να υπάρχουν πρωτα αυτα;
    γιάννης

Page 3 of 21 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. θεμα......αφησε μου περιθωρια........
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 07-02-2013, 09:25
  2. Με αφησε ενω ετοιμαζομασταν για Γαμο
    By alfapark2001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 17-02-2012, 19:07
  3. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 16:23
  4. Άλλη μια φορά.
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 09-07-2010, 09:59
  5. Άλλη μια ιστορία
    By brainguard in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-02-2008, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •