Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4

    Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει

    Γεια σε όλους,

    Είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 11 μηνών. Κανονικά πρέπει να πετάω στα σύννεφα έτσι;! Δεν συμβαίνει όμως αυτό. Νιώθω συνεχώς πιεσμένη, αγχωμένη, νευρική. Ο άντρας μου λέει ότι έχω συνεχώς νεύρα. Κάνω προσπάθεια τεράστια και πάλι δεν είμαι καλά. Δεν ξέρω πώς να περιγράψω πώς νιώθω. Απλά νιώθω άχρηστη. Ό,τι κάνω δεν είναι ποτέ αρκετό. Δεν ξέρω. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που σχεδόν προσπάθησα να πνίξω τον εαυτό μου. κυριολεκτικά. Και το χειρότερο είναι ότι συνειδητοποίησα ότι είναι πολύ εύκολο για μένα αυτή τη στιγμή να κάνω το επόμενο βήμα προς την αυτοκτονία. Χωρίς να έχω το φόβο του πόνου. Δεν θα έπρεπε να νιώθω έτσι. Γενικά τελευταία κάνω τέτοιες περίεργες σκέψεις. Ίσως όλοι να είναι καλύτερα χωρίς εμένα. Πιο χαρούμενοι και ευτυχισμένοι. Νιώθω ότι εγώ είμαι αυτή που χαλάει τις ισορροπίες. Δεν αντέχω.Τί να κάνω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Κάθομαι τώρα και διαβάζω τί έχω γραψει. Ο,τι να'ναι. Λες και το έγραψε άλλος. Όταν κοιτάς τις σκέψεις σου γραμμένες σκέφτεσαι πώς είναι δυνατόν να το έχεις σκεφτεί εσύ ο ίδιος αυτό. Δεν είναι ότι νιώθω κατ'αναγκην καλύτερα που το έγραψα. Νιώθω τελείως μουδιασμένη. Δεν θέλω να ξυπνήσω την επόμενη μέρα. Και πάλι όμως θα ξυπνήσω και αυτή είναι η ζωή μου. Δεν ξέρω αν γράφω για να μου απαντήσει κάποιος. δεν ξέρω αν θα ακούσω οτιδήποτε θετικό από άλλον αυτή τη στιγμή. Είναι λες και σχεδόν δεν θέλω να νιώσω καλύτερα. Είμαι καλά στη μιζέρια μου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα..αυτο σου συνεβη απο την γεννα και μετα?την επιλοχεια καταθλιψη την γνωριζεις?να πας σε εναν ειδικο οπωσδηποτε εχεις να φροντισεις την υπεροχη κορουλα σου και τον υπεροχο εαυτο σου,μην αφηνεσαι..ψαξε να δεις τι σου συμβαινει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλωσορισες kit

    συμφωνω πολυ με την Δωρα

    ολο αυτο το οτι αισθανεσαι αχρηστη και αδιαφορη καπως για το κακο που θα μπορουσες να σου κανεις

    να το ψαξεις για επιλοχειο καταθλιψη. ειναι κατι πολυ διαδεδομενο μην ανησυχεις.

    απλα να το δεις με εναν ειδικο

    καλη συνεχεια και σε ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη

    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    thanks... Θα το κοιτάξω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κιτ αγαπας τον εαυτο σου;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    όχι ιδιαίτερα... καθόλου βασικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Σίγουρα δεν θα είναι κανείς ευτυχισμένος και χαρούμενος χωρίς εσένα, ειδικά τώρα που έχεις και ένα κοριτσάκι 11 μηνών, (να σου ζήσει). Για κάποιον λόγο, που ίσως γνωρίζεις, άρχισες να αισθάνεσαι έτσι. Αλλά και να μην τον γνωρίζεις, να έχεις υπόψιν σου ότι πολλοί είναι έτσι και μάλιστα ακόμα πιο πολλοί το ξεπερνάνε με τον κατάλληλο τρόπο. Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο τέλος πάντων θα βοηθούσε.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    39
    ψαχνω να πιαστω απο καπου
    συγνωμη αν κανω καποιο λαθος δεν ξερω που ακριβως επρεπε να δημοσιευσω αυτο που με απασχολει...ειμαι απελπισμενη...σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να κανω κακο στον ευατο μου...με πεταξε εξω απο το σπιτι μας υστερα απο 4 χρονια κοινης ζωης και ενω παρατησα τα παντα για να στηριξω την αποφαση του και να μετακομισω μαζι του με πεταξε λεγοντας μου οτι και να πεθανω δεν τον νοιαζει.παιρνω αντικαταθλιπτικα αλλα πια νομιζω δεν με βοηθουν....δεν αντεχω τοση περιφρονυση και απαξιωση....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by eiri View Post
    ψαχνω να πιαστω απο καπου
    συγνωμη αν κανω καποιο λαθος δεν ξερω που ακριβως επρεπε να δημοσιευσω αυτο που με απασχολει...ειμαι απελπισμενη...σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να κανω κακο στον ευατο μου...με πεταξε εξω απο το σπιτι μας υστερα απο 4 χρονια κοινης ζωης και ενω παρατησα τα παντα για να στηριξω την αποφαση του και να μετακομισω μαζι του με πεταξε λεγοντας μου οτι και να πεθανω δεν τον νοιαζει.παιρνω αντικαταθλιπτικα αλλα πια νομιζω δεν με βοηθουν....δεν αντεχω τοση περιφρονυση και απαξιωση....
    θες να γραψεις πιο αναλυτικα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @kit οταν νοσηλευομουν ηταν μαζι μου μια γυναικα που ειχε επιλοχεια καταθλιψη!ηταν και αυτη πολυ χαλια και ηθελε να κανει κακο στον εαυτο της.ειχε ενα μικρο αγαρακι και για χαρη του μωρου και του συζυγου της πηρε τη δυναμη να το παλεψει πηρε τα σωστα φαρμακα εκανε ψυχοθεραπεια και προσφατα εμαθα οτι ειναι πολυ καλα και χαιρεται με το μωρακι της!
    πηγαινε και συ σε ενα ειδικο καλη μου και οταν σε πιανουν σκεψεις αυτοκτονιας παρε τηλ τη γραμμη υποστηριξεις!
    κανεις δε θα ειναι καλυτερα χωρις εσενα!θες το μωρακι σου να μεγαλωσει χωρις μαμα;
    μην το αφηνεις!οσο καθυστερεις τοσο πιο σοβαρο γινεται!παλεψε το!

    @ειρη τι εγινε;γιατι σε πεταξε εξω;

  12. #12
    Πιστευω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι σε καποια φαση της ζωης τους εχουν αισθανθει οτι θελουν να κανουν κακο στον εαυτο τους.... μεσα σ αυτους κ εγω...αλλα παιρνω δυναμη απο τα πρεπει μου κ τα δεν πρεπει μου!!
    Kit εχω κ εγω γνωρισει ατομο με επιλοχεια καταθλιψη..το ξεπερασε με την σωστη αγωγη...Ολα θα πανε καλα κ να παιρνεις δυναμη απο την κορουλα σου!!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    39
    ζουσαμε μαζι απο την πρωτη μερα που γνωριστηκαμε σχεδον ειχαμε μικρο διαφωνιες και αντιθεσεις παντα αλλα παντα τα βρισκαμε και μου ελεγε οτι με αγαπαει...πριν 2 χρονια μετακομισαμε σε μια αλλη πολη απο εκεινη που σπουδαζαμε για να συνεχισει εκεινος τις σπουδες του δεν ηθελε να παω μαζι του αρχικα του ειπα ομως οτι θελω να παω και δεν με νοιαζει που θα εφευγα μακρυα απο φιλους και γνωστους αλλα και απο το πανεπιστημιο οπου εκανα το διδακτορικο μου...μου απαντησε παλι οχι και με αρκετη πικρα το δεχτηκα και αποφασισα να παω μαζι του για να βρει σπιτι...οταν πηγαμε εκει αρχισε να κοιταζει στην εφημεριδα για δυαρια και οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε επειδη θα πηγαινα και εγω μαζι του....ετσι και μετακομισαμε...στην αρχη ηταν ολα καλα μοιραζομασταν δουλειες και ευθυνες....πριν ενα χρονο αρχισαμε να μαλωνουμε εντονα δεν τον ενοιαζε το σπιτι μας ολο εφευγε χωρις εμενα με την δικαιολογια οτι δεν ηξερα ποδηλατο και εκεινος πηγαινε με την παρεα ποδηλατοβολτες το αμαξι ηταν δυσκολο να μετακινηθει λογω κοστους ετσι μου ελεγε....ετσι περυσι τα χριστουγεννα εφυγα νωριτερα για το πατρικο μου και εκεινος μια βδομαδα μετα για το δικο του. μεσα στις γιορτες του γνωστοποιησα οτι δεν θα παω στο σπιτι του το πατρικο για πρωτοχρονια επειδη ηθελα να μας δωσω λιγο χρονο να σκεφτουμε τι θα καναμε εμεις οι δυο μιας και μαλωναμε συχνα τελευταια μαλιστα του ειπα μηπως θα ηταν καλυτερα να μετακομιζα σε ενα αλλο σπιτι 'η να εφευγα για να επιστρεψω στην πολη καταγωγης μου. με παρακαλουσε να παω σπιτι του τελικα δεν πηγα...μετα την πρωτοχρονια γυρισα πρωτη σπιτι μας και εκεινος 2 μερες μετα. οταν ηρθε μου ειπε οτι εγω εκανα τα παντα για εμας 4 χρονια και οτι μαλιστα με το να παω μαζι του υπερεβαλλα ευατον και οτι πια δεν χρειαζεται να προσπαθω εγω για μας απο δω και στο εξης θα το εκανε εκεινος επειδη μας αξιζε και με αγαπουσε....μεσα σε μια βδομαδα με ειχε διωξει...απο τοτε και θελω να παρω τα πανω μου σβηνω καθε μερα λιγο λιγο....πεθαινω απο πικρα και απογοητευση τα ερωτηματικα δε με εχουν κατασπαραξει.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιατι σε εδιωξε δε σου ειπε;μηπως προηγηθηκε κανενας αγριος τσακωμος πριν;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    γιατι σε εδιωξε δε σου ειπε;μηπως προηγηθηκε κανενας αγριος τσακωμος πριν;
    με εδιωξε για να σωθουμε και οι δυο ετσι μου ειπε εφυγα απο το σπιτι μας μια βδομαδα εμενα σε ξενοδοχειο δεν ενδιαφερθηκε για το που ειμαι δεν με χαιρετησε καν...δεν πηρα ποτε απαντηση ποτε και για τιποτα....αφησα το διδακτορικο μου δουλευω για να πληρωνω τον ψυχιατρο και τα φαρμακα μου δεν κανω τιποτα για μενα νομιζω θα γυρισω παλι πισω ουτε ολες τις κουτες μου δεν εχω ανοιξει ακομα μην τυχον και με φωναξει πισω να μην αργησω να παω....θελω να πεθανω για να δω αν θα στεναχωρηθει αν με αγαπαει μου λειπει καθε μερα που περναει ολο και πιο πολυ...........

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. Τί μου συμβαίνει?
    By Menelaos22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-2010, 16:04
  3. Τι μου συμβαινει?
    By Θεοφανία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 30-12-2009, 11:24
  4. τι μου συμβαινει?
    By lindsay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 14:11
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •