Geodon - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: Geodon

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Δεν το είχα προσέξει Αλκμέον ότι αναφερόταν στην Κύπρο αλλά νομίζω ότι και οι Κύπριοι είναι ευαίσθητοι σε τέτοια ζητήματα υγείας καθώς και τα όσα αναφέρονται αξίζουν της προσοχής μας. Σχετικά με την Ψυχική Μεταρύθμιση και το πρόγραμμα Ψυχαργώς σε πολλές περιοχές υπήρχε από επιφυλακτικότητα έως και ρατσιστική στάση απέναντι στους ψυχικά πάσχοντες. Εσύ θα το έχεις βιώσει από όσο καταλαβαίνω από τα μηνύματά σου από πρώτο χέρι. Φυσικά και καμία φαρμακευτική εταιρία δεν υποχρεώνει τους ασθενείς να πάρουν κάποιο φάρμακο. Όμως αν οι ασθενείς είχαν τις γνώσεις τις απαραίτητες προκειμένου να επιλέξουν πιο φάρμακο θα πάρουν τότε θα ήταν σε πλεονεκτική θέση. Δε γνωρίζουν όμως για το τι ίσχυει με τα φάρμακα και λογικό αφού δεν είναι δική τους δουλειά να βασίζονται στους γιατρούς που τα χορηγούν. Παλιότερα είχε γίνει σε αρκετές εκπομπές από το Χαρδαβέλα για τις σχέσεις κάποιων λίγων ευτυχώς γιατρών με κάποιες φαρμακευτικές εταιρίες. Από την πλευρά μου πάντα είδα καλοπροαίρετα τις επιλογές του γιατρού μου στα φάρμακα που μου χορήγησε λόγω της εμπιστοσύνης γενικά στο κλάδο των ιατρικό.
    Φιλικά
    Αλέξης

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Alkmeon
    Αναλογα συνεβησαν & στην Αιγινα με την \'\'κλιμακα\'\' που θελει να κανει ξενωνα αποασυλοποιησης ψυχικα ασθενων απο τη Λερο!Πρωτοσελιδα ολων των τοπικων εφημεριδων οτι...\'\'ερχεται το τρελαδικο\'\',μαυρες σημαιες,\'\'αγανακτισμενοι πολιτες\'\' κλπ κλπ
    Γιατί να μη γίνονται εκπαιδευτικές εκδρομές από μαθητές Λυκείου στους ξενώνες αυτούς;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Και μιας και μιλάμε για την αποασυλοποίηση που είναι μεγάλο βήμα για την Ψυχική Μεταρύθμιση ιστορικά η Ψυχική Μεταρύθμιση στην Ελλάδα ξεκίνησε το 1980 από τον Ψυχίατρο - Παιδοψυχίατρο - Ψυχαναλυτή Π. Σακελλαρόπουλο που έδωσε πολλά στο χώρο της αποασυλοποίησης.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Για μένα αποσυλοποίηση χωρίς δημιουργική συνειδητότητα και διάρκεια στη συντήρηση των πρωταρχικών κινήσεων , είναι λειψή αντιμετώπιση και θεμελιακά εύθραυστη παρέμβαση στον χώρο της ψυχικής υγείας.........Λυπάμαι που το λέω.....:(

    Αλέξη οι εκπομπές του Χαρδαβέλα τότε περί γιατρών και εταιριών φαρμάκων πιστεύω ότι ήταν μόνο ένα δείγμα......Έχει μεγάλη έκταση το θέμα που ούτε σε 20 εκπομπές θα μπορούσε να το καλύψει......Δεν πιστεύω ότι οι δοσοληψίες κάτω από το τραπέζι είναι λίγες στο χώρο....

    Όσο για τον Σακελλαρόπουλο που ανέφερες δεν μπορεί να υποτιμήσει κάνεις το έργο του!!!!!!! Μακάρι να υπήρχαν κλώνοι του ώστε η εξέλιξη των πράξεών του να άγγιζε διαδραστικά και άλλους τομείς!
    ΦΙΛΙΚΑ!:)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....raphsssodos θα μπορουσε να γινει αυτο σε καποιες δομες αλλα βεβαια με τη δεουσα προσοχη!ειναι λεπτο σημειο!Αλεξ εχει προσφερει ο Σακελ στο χωρο της κοινωνικης ψυχιατρικης,αλλωστε ειχα παει στην Αλεξ/πολη σαν ειδικευομενος για λιγο καιρο&τον ειχα καθηγητη εκει...φευγαμε με το πουλμανακι για πρωτοβαθμια ψυχικη υγεια στο Σουφλι,Διδυμοτειχο,Ορεστια δα....ηταν καινοτομια!Ανεπτυξε &τις δομες της Φωκιδας ,στην Αμφισσα...προχωρησε η κοινωνικη ψυχιατρικη στα Γιαννενα,εγιναν αρκετα!Τελευταια βεβαια εχουμε παλινδρομησεις,κλεινουν προγραμματα,απληρωτοι ψυχολογοι&κοιν λειτουργοι,βραδυτατοι ρυθμοι στο κλεισιμο των ψυχ/κων νοσοκομειων,σημειωτον γενικως!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Alkmeon μου κατανοείς φαντάζομαι με τα όσα ανέφερες περί γενικότερων καθημερινών προβλημάτων στον λειτουργικό κλινικό χώρο της ψυχικής υγείας τους προβληματισμούς που έθεσα στο προηγούμενο post μου............:(:(

    Τί να το κάνεις όταν ενθουσιάζονται όλοι από μια προσπάθεια που γνωστοποιείται ότι ξεκινά δημιουργικά στο χώρο της ψυχικής υγείας.....και ξαφνικά μαθαίνουν όλοι ότι τερματίζεται τόσο σύντομα, ανορθόδοξα και ανούσια.........:(

    Για μένα να σας πω ειλικρινά πιο αποδοτικό θα θεωρούσα από το να ανοίγονται 10 προγράμματα μόνο και μόνο για να προβάλλονται κάποιοι με σκοπό την απόκτηση πολιτικών μερισμάτων κατά καιρούς.........να υλοποιούνταν μόνο 4 , αλλά αυτά τα 4 να είχαν πλήρη υποστήριξη και καθημερινά τη μέγιστη απόδοση , ικανοποιώντας και τους γιατρούς (ψυχολόγοι, κλινικοί ψυχίατροι, κοινωνικοί λειτουργοί κα) , αλλά και τα άτομα που αποζητούν μιαν πιο άμεση παρέμβαση στα ψυχικά τους προβλήματα......

    Ίσως αυτή η αντιμετώπιση να ήταν και ένα εναρκτήριο βήμα σε κάτι μελλοντικά καλύτερο και επεκτάσιμο.......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    Olga το ζητημα ειναι οτι αφ ενος η πολιτεια δεν εχει εναν μακροπνοο σχεδιασμο για την ψυχ υγεια&αφ ετερου οτι υπαρχουν πολλες εταιριες ψυχ υγειας στο χωρο που δεν εχουν παντα τις καλυτερες σχεσεις μεταξυ τους....μικροανταγωνισμοι!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Alkmeon
    .....raphsssodos θα μπορουσε να γινει αυτο σε καποιες δομες αλλα βεβαια με τη δεουσα προσοχη!ειναι λεπτο σημειο!Αλεξ εχει προσφερει ο Σακελ στο χωρο της κοινωνικης ψυχιατρικης,αλλωστε ειχα παει στην Αλεξ/πολη σαν ειδικευομενος για λιγο καιρο&τον ειχα καθηγητη εκει...φευγαμε με το πουλμανακι για πρωτοβαθμια ψυχικη υγεια στο Σουφλι,Διδυμοτειχο,Ορεστια δα....ηταν καινοτομια!Ανεπτυξε &τις δομες της Φωκιδας ,στην Αμφισσα...προχωρησε η κοινωνικη ψυχιατρικη στα Γιαννενα,εγιναν αρκετα!Τελευταια βεβαια εχουμε παλινδρομησεις,κλεινουν προγραμματα,απληρωτοι ψυχολογοι&κοιν λειτουργοι,βραδυτατοι ρυθμοι στο κλεισιμο των ψυχ/κων νοσοκομειων,σημειωτον γενικως!
    Εκτός Αλκμέον από το ότι η αποασυλοποίηση κινείται με αργούς ρυθμούς και αρκετές δυσκολίες, και η πληροφόρηση των πολιτών για τους ψυχικά πάσχοντες είναι ελλιπής. Αυτή η ελλιπής ενημέρωση κατά τη γνώμη είναι που έχει κάνει τους κατοίκους των περιοχών όπου δημιουργούνται ξενώνες επιφυλακτικούς και άλλοτε και εχθρικούς. Δηλαδή νομίζω ότι μαζί με την αποασυλοποίηση πρέπει να υπάρξει και ενημέρωση σωστή για να είναι το κλίμα κατάλληλα διαμορφωμένο. Αντιδράσεις πάντα θα υπάρχουν. Το ζητούμενο είναι να μειωθούν στο ελάχιστο. Και σε αυτό για εμένα πρωτεύοντα ρόλο παίζει η σωστή πληροφόρηση. Στην Ευρώπη ο κόσμος από όσο γνωρίζω δε βλέπει τους ψυχικά πάσχοντες όπως στην Ελλάδα. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ευαισθησία από το κράτος και σεβασμός από τους πολίτες. Καλά τα σποτάκια της πολιτείας για την αναγκαιότητα της ζώνης ασφαλείας στην οδήγηση, του κράνους στη μοτοσικλέτα, της ευαισθητοποίησης για την τρίτη ηλικία. Δε θα έπρεπε όμως να γίνουν και ανάλογα σποτάκια για όσους δυσκολεύονται από ψυχικές ασθένειες;
    Φιλικά
    Αλέξης

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....πολυ καλη προταση Αλεξ,νομιζω οτι κατι ειχε ξεκινησει απο το κεντρο ψυχ υγειας,αλλα αυτα θελουν τηλεοπτικη προβολη επαναλαμβανομενη,με σποραδικα μετρα δεν αλλαζουν ευκολα συμπεριφορες!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Alkmeon μου τί να τους κάνεις του μακροχρόνιους σχεδιασμούς στην ψυχική υγεία, όταν ετησίως βιώνεις βραχυπρόσθεσμους σχεδιασμούς που δεν μπορούν καν να συντονιστούν προκειμένου να ξεκινήσουν από κάπου και η μετεξέλιξή τους να λάβει σταδιακά μακροχρόνια δράση.......:(

    ʼλεξ πιστεύω ότι αν υπήρχε πιο εντατική και οργανωμένη ενημέρωση, το θέμα αποσυλοποίησης θα βοηθούσε πιο πολύ κάποιες αποφάσεις και εξέλιξεις, ενώ αρκετοί υψηλών θέσεων εμπλεκόμενοι θα πιέζονταν πλεον απο την κοινή γνώμη στα πλαίσια κοινωνικής απαίτησης να προχωρήσει με πιο εντατικούς ρυθμούς....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....μα αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει προγραμμα βαθους χρονου&οχι αποσπασματικα μετρα διαρκειας οσο&οι επιδοτησεις της Ε.Ε.-χαρακτηριστικο της ελλειψης μεθοδολογιας στην Ελλαδα οσον αφορα την ψυχικη υγεια!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    thessalonikh
    Posts
    5
    ποια η γνωμη σας για το geodon? το επαιρνε η αδερφη μου 8μηνες και δεν τη βοηθησε καθολου,θα λεγα οτι περισσοτερο της δημιουργουσε προβληματα οπως ζαλαδες πτωση πιεσης,και παραισθησεις.επαιρνε 40+80 mg. η δικες σας εντυπωσεις?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω δεν το εχω δοκιμασει ποτε...εχετε ενημερωσει τον γιατρο για αυτα τα συμπτωματα?
    Θα πρεπει να ενημερωσετε οπωσδηποτε το γιατρο για τα συμπτωματα αυτα και για οτι αλλο μηπως χρειαστει να αλλαξει την αγωγη της ή δεν ξερω τι...υπαρχουν και αλλα αντιψυχωτικα στην αγορα.
    Δεν ειμαι σε καμμια περιπτωση ειδικος οπως λεει και η υπογραφη μου.
    Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •