βιβλίο-προτάσεις? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    carrie,

    νομίζω ότι γραφές όπως αυτή του Ξανθούλη ή τις γουστάρεις πολύ ή όχι. Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. Καλά, εγώ είμαι φαν.
    Επαναλαμβάνεται συχνά και έχει εμμονές γύρω από στάνταρ θέματα, όμως το σέβομαι αυτό σε ένα συγγραφέα όπως και στην ποίηση.
    Και η Δημουλά επαναλαμβάνεται αλλά τη λατρεύω. Αναμετρώνται κι αυτοί ο καθένας με τους δαίμονές του, μπορεί να αλλάζουν ονόματα και πρόσωπα αλλά τους ξερνάει η ίδια πηγή μέσα τους.

    Από περιέργεια όμως, τι διάβασες από Ξανθούλη και δε σου άρεσε;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Toν θειο Τακη, και παλιοτερα το υστερα ηρθαν οι μελισσες. Ουτε που τα θυμαμαι. ΜΟνο ο θειος τακης θυμαμαι ηταν κατι σαν το δημοτικο του νεκρου αδερφου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    χεχε.. αυτό είναι! Παραλλαγή του τραγουδιού του νεκρού αδελφού, με μια μεταφυζίκ νότα παραπάνω!
    Αγαπημένα έβερ είναι ''οι σιδηροδρομικές του φράουλες'' και το πεθαμένο λικέρ, αλλά νομίζω πραγματικά ότι ο Θείος Τάκης είναι το πιο άρτιό του.
    Έχουν ενδιαφέρον πάντως οι διαφορετικές οπτικές για το ίδιο έργο..

    Μαγικός ρεαλισμός.. τι να πεις; :)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αν ο θειος τακης ειναι το πιο αρτιο του χαιρομαι που δεν εχω διαβασει και τα αλλα χαχαχα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ανευ παρεξηγησεως ε! γουστα ειναι αυτα! καποιος μπορει να θεωρει τα βιβλια που προτεινα πατατες! Α, εντωμεταξυ, τωρα που ειπα για πατατες, η πιο πατατα βιβλιο εβερ για μενα ειναι τα θυματα ειρηνης.

    @rock: ειμαι ντεμοντε φαινεται!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    α, είχα ανοίξει παλιότερα ένα ανάλογο θέμα, αλλά πάτωσε δυστυχώς.

    συγγραφείς που λατρέυω και προτείνω ο,τιδήποτε από αυτούς : φίλιπ ροθ, χαρούκι μουρακάμι, ντοστογέφσκι, άμος οζ, ουμπέρτο έκο, μάριο βάρκας λιόσα, τρούμαν καπότε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Συγγραφεις: Χαινριχ Μπελ, Αντωνης Σαμαρακης, Ζωρζ Σιμενον, Καρολος Ντικενς, Νικολαι Γκογκολ, Ποε, Αγγελος Τερζακης, Μανωλης Καραγατσης. Μαρεσει πολυ να διαβαζω και θεατρικα, Μιλλερ, Μπρεχτ, Ουιλλιαμς...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πωωωωωωωωωωωω, με τον πόε είχα τρελό κόλημα παλιότερα!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ο ποε ειναι λατρεια:)
    επισης χεμινγουει,πουσκιν,συλβια πλαθ,λενα μαντα
    ακομη προτεινω τοαποψε δεν εχουμε φιλους της σοφιας νικολαιδου και το μεταξυ συρμου και αποβαθρας της ελενας μαρουτσου.
    και ενα αλλο που παρηγγειλα το silk flowers never die της stella mazzucchelli
    ρειξτε μια ματια αν θελετε:)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    και πλιζζζζζζ οσοι διαβαζετε ποιηση, διαβαστε τασο λειβαδιτη, οπως και δηποτε!!!!!! Για μενα απο τους πιο κορυφαιους ελληνες ποιητες..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    2-3 προτασεις και απο εμενα, στα γρηγορα, αφου με καλυψαν οι παραπανω απαντησεις. Λοιπον, "Ο παιχτης" του Ντοστογιεφσκι, "Αποχαιρετισμος στα οπλα" του Χεμινγουεη, "1984" του Οργουελ.
    Επισης σου προτεινω να διαβασεις Μπουκοφσκι και Κερουακ, οτι βρεις. Εμενα μου αρεσουν πολυ αυτοι οι 2.
    Μια και ειδα να μιλανε και για ποιηση πιο πανω, παρ' οτι εχω διαβασει ελαχιστα πραγματα, θα σου προτεινω τη συλλογη "Μαραμπου" του Νικου Καββαδια. Οταν το πρωτοδιαβασα μου αρεσε τοσο πολυ που το διαβασα αλλες 2 φορες στα καπακια.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το 1984 ηθελα κι εγω να το προτεινω αλλα με προλαβες. βεβαια και η ταινια ειναι γαματη και μου αρεσε περισσοτερο (γιατι ειμαι οπτικοακουστικος τυπος). με Κερουακ δεν εχω ασχοληθει αλλα με Μπουκοφσκι ναι, αν και τον λεγαν μισογυνη νομιζω και ο τροπος που περιεγραφε τα πραγματα ηταν καπως "βρωμικος".

    μου κανει εντυπωση που δεν ποσταρε καμια κυρατσα που σχολιαζει περι αμορφωσιας κι αγραμματοσυνης εδω μεσα. μαλλον ειναι τοσο διαβασμενες, που το να προτεινουν κανα βιβλιο στο φορουμ τους πεφτει πολυ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Love is a dog from hell.. με αυτό ερωτεύτηκα τον Μπουκόφσκι!

    Κι επειδή αγαπάμε και την Μπητ Γενιά, προτείνω Κέρουακ Μοναχικός ταξιδιώτης και ω, ναι, Γυμνό Γεύμα του Μπάροουζ, οκ, μπαροουζικό εφιαλτικό σύμπαν βέβαια, αλλά αν δεν αντικρύσεις κάποια πράγματα με γυμνή ματιά ξεχνάς, συχνά, να είσαι άνθρωπος..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    με Μπουκοφσκι ναι, αν και τον λεγαν μισογυνη νομιζω και ο τροπος που περιεγραφε τα πραγματα ηταν καπως "βρωμικος".

    ...
    συμφωνω οτι ο τροπος που γραφει ειναι "βρωμικος", οτι ειναι κυνικος, ωμος, σκληρος κ βιαιος, παρολα αυτα μισογυνη δεν θα τον ελεγα. ισως γιατι δεν διαβασα ποτε κατι που να δειχνει οτι υποτιμα τις γυναικες περισσοτερο συγκριτικα με τους αντρες ή ακομα κ με τον ιδιο τον εαυτο του. Αν κατι ηταν, θα ελεγα σιγουρα αυθεντικος κ διαφορετικος. Κ παντως η ποιηση του (για μενα) ηταν πολυ ανωτερη των πεζων του.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Fearg View Post
    2-3 προτασεις και απο εμενα, στα γρηγορα, αφου με καλυψαν οι παραπανω απαντησεις. Λοιπον, "Ο παιχτης" του Ντοστογιεφσκι, "Αποχαιρετισμος στα οπλα" του Χεμινγουεη, "1984" του Οργουελ.
    Επισης σου προτεινω να διαβασεις Μπουκοφσκι και Κερουακ, οτι βρεις. Εμενα μου αρεσουν πολυ αυτοι οι 2.
    Μια και ειδα να μιλανε και για ποιηση πιο πανω, παρ' οτι εχω διαβασει ελαχιστα πραγματα, θα σου προτεινω τη συλλογη "Μαραμπου" του Νικου Καββαδια. Οταν το πρωτοδιαβασα μου αρεσε τοσο πολυ που το διαβασα αλλες 2 φορες στα καπακια.

    Ενδιαφερουσες κ ομορφες προτασεις Fearg:)...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Δώρα Αγιου Βαλεντίνου Προτάσεις και ιδέες!
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2012, 21:21
  2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  3. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-12-2009, 20:46
  4. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37
  5. Πανικός:Ιδέες και προτάσεις για τα ... δύσκολα
    By grigo_43 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-06-2007, 11:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •