βιβλίο-προτάσεις? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    αν? χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες αυτό το νήμα :D

    κρατάω προτάσεις αλλά και ξεσκονίζω ράφια και ξαναθυμάμαι δικά μου αγαπημένα και όλο εδώ επανέρχομαι :)

    Μιας και αναφέρθηκαν και δραματουργοί.. ο Τεννεσσί Ουίλλιαμς είναι η μεγάλη αδυναμία μου και από τα έργα του πιο αγαπημένα είναι το Ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι και το Λεωφορείο ο πόθος.

    Υπέροχο βιβλίο και θεατρικό έργο είναι ο Συρανό ντε Μπερζεράκ του Εντμόν Ροστάν, που με συγκίνησε πολύ.

    Ο Ματωμένος γάμος του Λόρκα επίσης, όπως και το περισσότερο αγαπημένο δικό του Σπίτι της Μπερνάντα Άλμπα.

    Άπαντα του Σαίξπηρ και τέλος ο ευφυής και χαρισματικός Όσκαρ Ουάιλντ.. από τα δικά του προτιμώ το θεατρικό Σαλώμη, το De Profundis και τον Ευτυχισμένο πρίγκηπα και άλλα παραμύθια.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post

    Υπέροχο βιβλίο και θεατρικό έργο είναι ο Συρανό ντε Μπερζεράκ του Εντμόν Ροστάν, που με συγκίνησε πολύ.
    Προσπάθησα να μάθω αποσπάσματα του απ'έξω (στα γαλλικά είναι ολόκληρο με ρίμες).
    Αγαπημένη σκηνή εκεί που ρωτάνε τον ντε μπερζεράκ γιατί μισεί τον άλλο ευγενή τόσο πολύ. "Γιατί τόλμησε να σηκώσει το ρυπαρό βλέμμα του πάνω της".
    Ρομαντικός όπως πάντα ο μπερζεράκ.


    Από μπουκόφσκι το "ιστορίες καθημερινής τρέλας" το διάβαζα και το ζούσα μια εποχή. Ποιήματα του έχει μεταφράσει και η Τριανταφύλλου κάνοντας καλή δουλειά (αν σκεφτείς ότι μετάφραση ποίησης δεν είναι τίποτα λιγότερο από επανα-δημιουργία)
    Last edited by alexandros3; 21-03-2011 at 22:44.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    επισης κατερινα γωγου και βιρτζινια γουλφ.κολλησα με την κυρια νταλογουει!
    βγηκε και ταινια βασισμενη σ'αυτο,το the hours με τη νικολ κιντμαν!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Προσπάθησα να μάθω αποσπάσματα του απ'έξω (στα γαλλικά είναι ολόκληρο με ρίμες).
    Αγαπημένη σκηνή εκεί που ρωτάνε τον ντε μπερζεράκ γιατί μισεί τον άλλο ευγενή τόσο πολύ. "Γιατί τόλμησε να σηκώσει το ρυπαρό βλέμμα του πάνω της".
    Ρομαντικός όπως πάντα ο μπερζεράκ.


    Από μπουκόφσκι το "ιστορίες καθημερινής τρέλας" το διάβαζα και το ζούσα μια εποχή. Ποιήματα του έχει μεταφράσει και η Τριανταφυλλοπούλου κάνοντας καλή δουλειά (αν σκεφτείς ότι μετάφραση ποίησης δεν είναι τίποτα λιγότερο από επανα-δημιουργία)

    Μα ναι :)
    Ρομαντικός μέχρι το μεδούλι ο Rostand και η ποιητική μαεστρία του Συρανό απόλυτα ερωτεύσιμη και ακραία περισσότερη από αυτή που κατείχε ο κάποτε υπαρκτός Συρανό.

    Συμπληρώνω ότι και το παιδικό βιβλίο Συρανό [ για μικρά αλλά και για μεγάλα παιδιά :) ] είναι υπέροχο, με κατενθουσίασε
    και η εικονογράφηση της Rebecca Dautremer καταπληκτική:
    http://www.bibliopolio.gr/%CE%A3%CE%...-p-225762.html

    Δε νομίζω, πάντως, να έχω διαβάσει ποίηση Μπουκόφσκι σε μετάφραση της Τριανταφυλλοπούλου. Θενκς που το ανέφερες. Θα το ψάξω.
    Τα πιο πολλά μπουκοφσκικά τα έχω διαβάσει στο πρωτότυπο ΚΑΙ θα συμφωνήσω α-πό-λυ-τα με αυτό που λες, ναι,
    η μετάφραση ποίησης είναι επανα-δημιουργία.
    Πιο δύσκολη και μεγάλη πρόκληση είναι η μετάφραση ελληνικής ποίησης στα αγγλικά (ή ακόμα και σε άλλη γλώσσα)..
    τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι μιας και μια τέτοια δουλειά που έχω αναλάβει την παλεύω με πολύυυυυ αργούς ρυθμούς.. oh well..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    (Σώτη Τριανταφύλλου - πάντα το κάνουμε λάθος αυτό :) )
    Το βιβλίο με τα μεταφρασμένα ποιήματα λέγεται "να περιφέρεσαι στην τρέλα" εκδόσεις ηλέκτρα και μεταξύ άλλων έχει κι ένα καταπληκτικό ποίημα για τους οδηγούς υψηλών ταχυτήτων στον αυτοκινητόδρομο: τους μεθυσμένους, τους φιαγμένους, τους οργισμένους και τους εξαιρετικά προσεκτικούς - που είναι "και οι πιο επικίνδυνοι απ'όλους" : )


    Κατά την ταπεινή μου άποψη η μετάφραση (πραγματικής) ελληνικής ποίησης πρέπει να είναι το πιο δύσκολο πράγμα μετά τη διασκευή σουαχίλι σε εσκιμό. Τα αγγλικά ούτε που πλησιάζουν τις αποχρώσεις της ελληνικής γλώσσας. Είναι καλά για κανά trainspotting αλλά μέχρι εκεί. Bon courage λοιπόν : )

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    (Σώτη Τριανταφύλλου - πάντα το κάνουμε λάθος αυτό :) )
    Το βιβλίο με τα μεταφρασμένα ποιήματα λέγεται "να περιφέρεσαι στην τρέλα" εκδόσεις ηλέκτρα και μεταξύ άλλων έχει κι ένα καταπληκτικό ποίημα για τους οδηγούς υψηλών ταχυτήτων στον αυτοκινητόδρομο: τους μεθυσμένους, τους φιαγμένους, τους οργισμένους και τους εξαιρετικά προσεκτικούς - που είναι "και οι πιο επικίνδυνοι απ'όλους" : )
    χεχε.. οκ, εντάξει ;)

    Μ' αρέσει η Σώτη Τριανταφύλλου, πολύ ενδιαφέρουσα προσωπικότητα γενικότερα. Κι αυτό το βιβλίο λοιπόν στη μαγική λίστα. Θενκς :)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Τώρα που πήρα φόρα θα προσθέσω και το "Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης" της ίδιας (από τα πολύ αγαπημένα). Και την έχω δει από κοντά, είναι όπως γραφεί λολ : )

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    συμφωνω οτι ο τροπος που γραφει ειναι "βρωμικος", οτι ειναι κυνικος, ωμος, σκληρος κ βιαιος, παρολα αυτα μισογυνη δεν θα τον ελεγα. ισως γιατι δεν διαβασα ποτε κατι που να δειχνει οτι υποτιμα τις γυναικες περισσοτερο συγκριτικα με τους αντρες ή ακομα κ με τον ιδιο τον εαυτο του. Αν κατι ηταν, θα ελεγα σιγουρα αυθεντικος κ διαφορετικος. Κ παντως η ποιηση του (για μενα) ηταν πολυ ανωτερη των πεζων του.
    Αυτο ακριβως λεω κι εγω οταν ακουω οτι ο Μπουκοφσκι ηταν μισογυνης. Ναι, ηταν σκληρος με τις περισσοτερες γυναικες, τις υποτιμουσε και διαφορα αλλα, αλλα το ιδιο εκανε και με τους αντρες. Χαιρομαι που ακουσα και απο αλλον αυτη την αποψη γιατι μεχρι τωρα νομιζα οτι ηταν μονο δικη μου (λανθασμενη) αντιληψη.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Άλλοι πιάνουνε δουλειά στο δημόσιο και γίνονται καρυωτάκης κι άλλοι μπουκόφσκι. Γ....σε τα. (άσχετο)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    πολλές προτάσεις...έχει να πέσει πολύ διάβασμα..:)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...Ty0M8Cvgrw&t=1
    Εάν σε ενδιαφέρει καθόλου η φανταστική λογοτεχνία, με πολλή ίντριγκα, εξαιρετικό βάθος στους χαρακτήρες, και πολιτικές δολοπλοκίες όσο αντέχει η ψυχούλα σου, σου το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.
    ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ που έχω διαβάσει, και βγαίνει και σε τηλεοπτική σειρά σε λίγο καιρό.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    "Όταν όλα καταρρέουν", της Pema Chondron, εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ.
    Ένα από τα λίγα βιβλία αυτοβοήθειας που μου έκανε κλικ (τα περισσότερα είναι πολύ "αμερικάνικα" για τα γούστα μου και συνήθως άχαρα μεταφρασμένα στα ελληνικά).
    Αυτό που με έκανε να δω στον εαυτό μου είναι οι σπασμωδικές προσπάθειες που κάνω για να νιώσω ανακούφιση όταν νιώθω άσχημα, προσπάθειες που πιθανότατα είναι πιο επιβλαβείς από το ίδιο το πρόβλημα. Δηλαδή, το να είμαι διαρκώς σε ένα τρέξιμο να ξεφύγω από ό,τι με πονάει, με οποιοδήποτε τίμημα. Σαν να τρέχω συνεχώς για να φτάσω στο αύριο, αρκεί να ξεφύγω από το σήμερα και τα όσα με "απειλούν". Την ανακούφιση όμως μόνο το σήμερα μπορεί να μου τη δώσει...
    http://www.greekbooks.gr/books/psiho...arreun.product

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    διαβασα προσφατα το ''ο Φροιντ στο Μανχαταν'' ειναι πολυ ωραιο. συμμετεχει σε μια διελευκανση φονου ειναι σαν αστυνομικο αλλα εχει κ ψυχαναλησεις του μεσα!!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eπισης και το Δεν ειπε Λεξη του Χαινριχ Μπελ. Καταπληκτικο... Γeνικα εχω κολλημα με Μπελ <3

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εχω κολλημα με τα βιβλια του λεο μπουσκαλια...
    προς το παρον λεω να ξεκινησω το "η βερονικα αποφασιζει να πεθανει" μετα απο συσταση ενος φιλου μου..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Δώρα Αγιου Βαλεντίνου Προτάσεις και ιδέες!
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2012, 21:21
  2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  3. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-12-2009, 20:46
  4. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37
  5. Πανικός:Ιδέες και προτάσεις για τα ... δύσκολα
    By grigo_43 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-06-2007, 11:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •