βιβλίο-προτάσεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    βιβλίο-προτάσεις?

    Θελει κανείς να προτείνει κάποιο βιβλίο που του αρεσε πολύ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μαλλον ειναι τοσο μορφωμενο και καλλιεργημενο το φορουμ, που δε διαβαζει κανενας, λολ.

    οκ να κανω την αρχη προτεινωντας το βιβλιο "Εναλλακτικη Λυση 3" που αν και κυκλοφορησε τελοι του 1970, μοιαζει ακρως προφητικο, και ισως δινει μια απαντηση για το τι συμβαινει επιτελους στο κοσμο μας...

    http://files.plus4u.gr/images/108/BIG/108003025.jpg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν? δεν ξερω τι βιβλια προτιμας. θα σου πω μερικα σκορπια που θυμαμαι κ μ αρεσουν.

    λογοτεχνικα: "το υπογειο" του Ντοστογιεφσκι, "ο λυκος της στεπας" του Εσσε (πολυ αγαπημενο), "το αστειο" και "η βραδυτητα" του Κουντερα, "ενας πολυ γλυκος θανατος "της Σιμων ντε Μπωβουαρ, η "αισθηματικη αγωγη" του Φλωμπερ. απο ελληνικη νεοτερη λογοτεχνια μ αρεσει ο Ξανθουλης αρκετα κ πιο πολυ μαλλον "το τρενο με τις φραουλες".

    Αν ψαχνεις για ψυχολογικου περιεχομενου θα σου προτεινα το "πλαθωντας ανθρωπους" της Σατιρ, ολα της Αλις Μιλλερ ( με αγαπημενο μου "το σωμα δεν ψευδεται ποτε"). Να σου πω μονο πώς η Μιλερ τα λεει λιγο σκληρα, οποτε αν δεν εισαι κ σε πολυ καλη ψυχολογικη κατασταση δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη επιλογη. Επισης τον "κηπο του επικουρου" κ την "θεραπεια του Σοπεναουερ" του Γιαλομ (μ αρεσει πολυ οπως γραφει, μα αυτα για μενα ηταν τα καλυτερα του). Ο Μπουκαι γραφει πολυ ομορφα επισης κ μπορεις να διαλεξεις ενα βιβλιο του οπως το "να σου πω μια ιστορια" (ειναι αυτοτελεις ιστοριες κ συντομες μα ενδιαφερουσες πολυ) ή αυτα που σου προτεινε η Καρυ σε ενα αλλο τοπικ (νομιζω τον δρομο των δακρυων).

    Ιστορικα δεν πολυδιαβαζω, μα τελευταια επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο του Σκαριμπα: το 1821 κ η αληθεια κ μαθαινω πραγματα απο μια αλλη σκοπια.Αν σε ενδιαφερει η νεοτερη ιστορια (πολυτεχνειο κ μεταπολιτευση) κ θες να τη δεις ειπωμενη οχι απο το ματι καποιου ιστορικου, αλλα βιωματικα, εχει γραψει σχετικα ο Χρ. Μισσιος.

    Ελπιζω κατι να βρεις να σου μιλησει εσωτερικα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    το τρενο με τις φραουλες ειναι αγαπημενο μου και το εκανα προσφατα δωρο σε μια φιλη μου παντρεμενη....ισως να βλεπω κατι..λολ
    ενα αλλο πολυ ωραιο βιβλιο ειναι η <<Θεραπεια>> του david Lodge,ειναι μυθιστορημα και οχι ψυχολογικου περιεχομενου...
    <<Ναρκισσος και Χρυσοστομος>> του Εσσε.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

    ΚΕΝΟ αυτά τα περι συνομωσιών με κουράζουν λιγο..αλλά ευχαριστώ για τη αρχή που έκανες..και αν σκεφτείς και κανένα άλλο..

    Σοφία μμ ωραία .. πολλές επιλογές ..πιο πολύ κατι λογοτεχνικό ψάχνω.. Εχω διαβάσει κάποια άλλα, από τους συγγραφείς που προτείνεις. οπότε το κάνει πιο εύκολο.. θυμάμαι οτι ο εσσε μ αρεσε πολύ , το ντεμιαν έίχα διαβάσει. οπότε θα ξεκινήσω από κει. και γενικά μου έδωσες αρκετες ιδέες για ξένη λογοτεχνία που δεν έχω διαβάσει τόσο.ευχαριστώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Να πω κι εγώ κανένα..Εμένα το τελευταίο βιβλίο που έχει μείνει στο μυαλό μου και μου άρεσε πολύ είναι Η Συβαρίτισσα της Ζωγράφου, και μ αρεσε αρκετα και το καλοκαίρι πρίν από το σκοτάδι της Ντόρις Λέσινγκ. Τώρα προσπαθώ να τελειώσω το Walden ή η ζωή στο δάσος του Thoreau που μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, και μ αρέσει σαν θέμα (αυτό που περιγράφει ο τίτλος) αλλά ίσως κουράσει με τις περιγραφές. Α και ένα ακόμα βιβλίο που θυμάμαι ότι με επηρέασε πολύ όταν το δίαβασα "Ο Παπαλάγκι" δεν θυμάμαι τον συγγραφέα.Α και της Κενιζε μουράτ το " η νεκρή πριγκίπισσα" ειναι πολύ ωραίο μυθιστόρημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    γεια σου, αν :)

    έπιασες θέμα α-γ-α-π-η-μ-έ-ν-ο.. βιβλία! Δε μου φτάνουν οι βιβλιοθήκες λέμε στο σπίτι.

    Οκ, διάβασα ότι θέλεις κάτι λογοτεχνικό..

    Προτείνω Ζοζέ Σαραμάγκου Περί θανάτου, ολόκληρη μυθιστορία που απαντά στο υποθετικό ερώτημα ''τι θα γινόταν αν ο θάνατος έπαιρνε ρεπό;'', ανθρώπινο και με ιδιαίτερα ευφυές χιούμορ για ένα θέμα βαρύ και δύσκολο που όμως γίνεται τόσο προσιτό ξαφνικά, που 232 σελίδες μετά το βλέπεις με άλλα μάτια και όχι ενδεχομένως με φόβο.

    Μμμ, η Αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι του Μίλαν Κούντερα, ερωτικό μυθιστόρημα αλλά και τόσο πολύπτυχο, αγγίζει πολλά θέματα της φύσης μας και πυροδοτεί σκέψεις.
    Το Νορβηγικό Δάσος του Χαρούκι Μουρακάμι, αγαπημένο μου, ένα ποίημα για την ίδια τη ζωή τελικά.
    Πιο εναλλακτικά σου προτείνω Τομ Ρομπινς Το άρωμα του ονείρου.. δεν έχω λόγια για τον ιδιαίτερο αυτό παντζαρομάστορα της γραφής :)
    και με λίγο περισσότερη ευαισθησία και ''παιδική'' φαντασία προτείνω Μίχαελ Έντε και Μόμο.
    Διάβασα ότι από Έρμαν Έσσε είχες προτάσεις.. χεχε, έχω διαβάσει τα πάντα όλα του αλλά κι εμένα το αγαπημένο μου είναι ο Ντέμιαν :)

    Από ελληνική λογοτεχνία προτείνω Κώστα Ταχτσή Το τρίτο στεφάνι, από Γιάννη Ξανθούλη εκτός από Το τρένο με τις φράουλες που με άγγιξε βαθιά και άφησε σφραγίδα κανονικά το Θείο Τάκη, Ζυράννα Ζατέλη Και με το φως του λύκου επανέρχονται ελληνικό φολκλόρ και διακτινισμός στο τόσο ιδιαίτερο ζατελικό σύμπαν, μμμ.. α, ναι.. Ιωάννα Μπουραζοπούλου Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; απίστευτο, αλληγορικό ανεπανάληπτα, με διανοητικά παιχνίδια και ένα φτερό να γαργαλάει τη φαντασία..
    Και για το παιδί μέσα μας προτείνω Λένο Χρηστίδη Χαστουκόψαρα και αγαπημένο Μενέλαο Λουντέμη Ένα παιδί μετράει τ' άστρα..

    Πολύ μικρή και σύντομη η λίστα με τις προτάσεις μου αλλά σκέφτομαι πως αυτή που θα φτιάξεις εδώ με τις προτάσεις όλων μας μαζί θα είναι αρκετά μεγάλη για να ταξιδεύεις αρκετές μέρες και νύχτες.. :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    ενα αλλο βιβλιο ψυχολογικου περειχομενου βεβαια ειναι <<το κουραγιο να εισαι ο εαυτος σου>> του Jacques Salome.Ειναι λιγο σκληρο και πυκνογραμμενο θα ελεγα αλλα πολυ καλο.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εχω πολυ καιρο να διαβασω μυθιστορημα της προκοπης, γιαυτο θα σου προτεινω καποια πιο παλια:

    ΚΟντα στον ουρανο
    Εμεις οι ζωντανοι
    Σκακιστικη Νουβελα
    Μπιλιαρδο στις 9 και μιση
    Μην πας ποτε μονος σου στο ταχυδρομειο
    Ο θεος των μικρων πραγματων
    Το εργοστασιο των μολυβιων
    Τυπωθητω
    Οι αποψεις ενος κλοουν
    Η χαμενη τιμη της Κατερινας Μπλουμ
    Ταξιδι με τον Εσπερο
    Ο γλαρος ιωναθαν
    Το λαθος
    Οι Αδερφοφαδες
    Το Παλτο
    Ο κυκλος με την κιμωλια
    Το Ονομα του Ροδου
    Το Εκκρεμες του Φουκω
    Ο Ενοικιαστης
    Ενα παιδι μετραει τ' αστρα
    Το Αρωμα
    Μεγαλες προσδοκιες
    Ενας ευτυχισμενος θανατος
    Ο αφρος των ημερων

    απο ποιηση προτεινω τασο λειβαδιτη !!!

    Επειδη σου εγραψα πολλα δε σου εγραψα συγγραφεις και εκδοσεις καποια ειναι πολυ γνωστα. Ρωτα με αν θες επεξηγηση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αν? επειδη ειπες και για ξενη λογοτεχνια να προσθεσω κ καποια ακομα που μου ηρθαν στο μυαλο κ τα αγαπω πολυ:

    "Ο ανθρωπος χωρις ιδιοτητες" του Μουζιλ (απο τα πιο αγαπημενα μου βιβλια)

    "100 χρονια μοναξια" κ ο "Ερωτας στα χρονια της χολερας", "Το χρονικο ενος προαναγγελθεντος θανατου" κ τα 3 του Γ.Μαρκες (αξιζει να διαβασεις Μαρκες αν δεν το χεις κανει μεχρι τωρα...κ αν ψαξεις στο νετ θα δεις κ την επιστολη που αφησε πριν πεθανει, πραγματικα συγκινητικη, λιτη, απλη, ανθρωπινη, ευαισθητη, μεγαλειο...).

    "Ηλιθιος" του Ντοστογιεφκσκυ (αν κ νομιζω πως οτι κι αν διαβασεις δικο του ειναι διαμαντι)

    "Η δικη" του Καφκα

    "Τα μαυρα φεγγαρια του έρωτα" του Μπρυκνερ (για μενα κορυφαιο)

    "Μανταμ Μποβαρυ" του Φλομπερ (κλασικο, πολυ ευαισθητο κ πραγματικα υπεροχο)

    "Εξιλεωση" του Ιαν Μακ Γιουαν (νεος σχετικα συγγραφεας, Βρεττανος,εχει γραψει αρκετα ενδιαφεροντα βιβλια νομιζω το πιο γνωστο του ειναι το "Αμστερνταμ")
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Χμμ πολυ ενδιαφερον μου φαινεται αυτο που προτεινει ο ΚΕΝΟ, βεβαια εχει τυχει να διαβασω παρομοια πραγματα οποτε δεν ξερω, εχει οντως σχεση με οσα εγιναν τα επομενα χρονια ή ειναι απλα θεωριες συνομωσιας κτλ?

    crazy_diamond το Τριτο Στεφανι ειναι οντως πολυ καλο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    rock :)

    ok, να σου πω πρώτα ότι το βιβλίο που πρότεινε ο ΚΕΝΟ αξίζει έστω και μια ανάγνωση. Αφήνω αυτό να πάρεις μία γεύση:
    http://www.vembos.gr/alternative%203.htm

    Έχει πολύ παραπάνω από δεκαετία που το διάβασα. Το είχα ανακαλύψει στη βιβλιοθήκη του πατέρα μου μαζί με μερικά βιβλία του Φον Νταίνικεν :D
    Μετά μπήκε στη ζωή μου ο.. Μόλντερ :P

    Τώρα, ο Ταχτσής είναι ιδιαίτερος, από τη μεταπολεμική λογοτεχνία, ναι, για μένα το Το τρίτο στεφάνι είναι πάρα πολύ καλό.
    Με είχε συνεπάρει, το διάβασα μονορούφι, είχα μπει μεσα στην ιστορία.
    Εντάξει είναι και θέμα γούστου βέβαια, αλλά νομίζω ότι είναι τόσο ντόμπρο και ατόφιο που αρέσει γενικότερα :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eμενα δε μαρεσε το τριτο στεφανι :P Ουτε ο ξανθουλης μαρεσει.. Ουτε ο της μοδας τωρα τελευταια Ορχαν Παμουκ, πηρε και νομπελ μην πω τπτ. Ουτε ο αλλος μοδατος ο Θεμελης.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Eμενα δε μαρεσε το τριτο στεφανι :P Ουτε ο ξανθουλης μαρεσει.. Ουτε ο της μοδας τωρα τελευταια Ορχαν Παμουκ, πηρε και νομπελ μην πω τπτ. Ουτε ο αλλος μοδατος ο Θεμελης.
    Κατι με τα μοδατα παιζει γενικως, ουτε ο κυνοδοντας σ'αρεσε xD

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Μετά μπήκε στη ζωή μου ο.. Μόλντερ :P
    αχαχαχαχα σε πολλες ζωες μπηκε μαλλον..!
    thanx και για τα υπολοιπα , θα το ψαξω καποια στιγμη xD

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δώρα Αγιου Βαλεντίνου Προτάσεις και ιδέες!
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2012, 20:21
  2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 01:27
  3. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-12-2009, 19:46
  4. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 17:37
  5. Πανικός:Ιδέες και προτάσεις για τα ... δύσκολα
    By grigo_43 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-06-2007, 10:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •