Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για ενα θέμα που με απασχολεί-βασανίζει μπορώ να πω. Έχω τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής και απο τότε που τελείωσα είμαι άνεργος(ένα χρόνο περίπου). Το θέμα είναι οτι δεν μου αρέσει αυτό που σπούδασα, το είχα καταλάβει αυτό κατά τι διάρκεια των σπουδων αλλά δεν ήθελα να σταματήσω επειδή πήγαινα καλά στη σχολή. Έχω σκεφτεί πολλά πράγματα που θα μπορούσα να κάνω όπως μεταπτυχιακό, να σπουδάσω κάτι άλλο, να πάω σε ΙΕΚ, να ανοίξω δική μου δουλειά, αλλά αυτό που με σταματάει είναι οτι δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. Γενικά σαν άτομο δεν έχω πολλά ενδιαφέροντα και ίσως αυτός να είναι ο λόγος που είμαι αναποφάσιστος. Ψάχνω διάφορα τέστ επαγγελματικού προσανατολισμού αλλά δεν έχω βρει τπτ. Πρέπει να πάω σε σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού; Θα βοηθήσει ή θα μου πει γενικότητες χωρίς να μου δώσει κάτι συγκριμένο; Πως γίνεται η διαδικασία του ΕΠ; Είμαι πολύ στρεσαρισμένος, πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ απο το αγχος και σκέφτομαι διάφορα άσχημα πράγματα όπως ότι είμαι άχρηστος γιατι δεν κάνω τπτ, δεν βγάζω λεφτά και τα χρόνια περνάνε.