Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386

    Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή

    καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα μετά από κάποια γεγονότα και αρκετες περιπλανησεις και σκέψεις για το τι πρέπει να πράξω, επισκέφτηκα εναν ψυχίατρο σε κακή κατάσταση, με τρελλο άγχος και κρισεις πανικού και εδω και κάποιους μήνες κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά. Εχω άγχος απο παιδί ενώ στο παρελθόν για αρκετά χρόνια έκανα ψυχοθεραπεία.

    Καλώς σας βρήκα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    καλως ηρθες και ευχομαι να μην ανοικεις για πολυ εδω,οπως ολοι βεβαια.
    Δεν ειναι ταμπου ο ψυχιατρος.εχω παει και εγω, ειμαι αρρωστοφοβικη.Δε ξερεις ποσο ψυχοφθορο ειναι να ζεις συνεχεια σε αγωνια .....
    Και εγω χαπακονομαι.Ας το δουμε αλλιως οπως ο χ παιρνει χαπια για τη πιεση ετσι και εμεις οι ευαισθητοι ανθρωποι θα παιρνουμε το χαπακι μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    ποσο χρονων εισαι βρε?τι μια ζωη/?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Είμαι 34, εεε....για την ακρίβεια σε λίγες ημέρες κλείνω τα 35.

    Δεν θεωρώ ταμπού τον ψυχίατρο, ούτε βέβαια τα φάρμαμα που είναι απαραίτητα για αρκετές ασθένειες. Ο μόνος μου ενδοιασμός για να πάρω χάπια ήταν το γεγονός ότι ακόμη δεν εχω γίνει μητέρα. Και πάντα φοβόμουν τι θα γίνει αν την περίοδο που παίρνω φάρμακα μείνω και έγκυος. Ομως πολλές φορές έρχεται η ίδια η ζωη και σου ανατρέπει σχέδια και ανησυχίες, μιας και για διάφορους λόγους η εγκυμοσύνη δεν αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση για εμένα. Οπότε και το όνειρο της μητρότητας πάγωσε και άρχισε η θεραπεία. Δεν ξέρω ακόμη για πόσο καιρό θα παίρνω φάρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Ειλικρινά εύχομαι να σου φύγουν γρήγορα τα συμπτώματα του άγχους και ένας λόγος παραπάνω που το λέω αυτό, είναι το γεγονός ότι (έτσι κατάλαβα από τα γραφόμενά σου τουλάχιστον) θέλεις να γίνεις μητέρα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    εγω οσουσ ξερω και ειχαν τα συμτοματα αυτα τα ξεπερασαν. και γω μαζι. μπορει παντα να σου μενει μια ανσφαλεια αλλα να εισαι σιγουρι οτι θα το ξεπερασεις και συ. και ολα θα ερθουν με τον καιρο τους. και παιδι θα κανεις και ολα θα γινουν .απλα πανε λιγο παρα περα τα σχεδια . τωρα κανε τη θεραπεια σου και σε λιγους μηνες που θα εισαι πολυ καλυτερα θα δεις οτι ολα θα τα βλεπεισ πολυ διαφορετικα. ευχομε τα καλυτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τα συμπτωματα ξεπερνιουνται αλλα θελουν το χρονο τους και μεχρι να ξεπεραστουν τελειως ειναι δυσκολο και το παλευεις πολυ εγω εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και παθαινα και κρισεις πανικου οι οποιες ναι μεν σταματησαν αλλα πηρε περιπου 1 χρονο και με αγχολυτικα ταυτιχρονα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Lacrymosa και εγω γενικευμένη αγχώδη διαταραχη εχω. Πριν από λίγους μήνες, μετά από ενα σοβαρό γεγονός, ξεκίνησαν και οι κρίσεις. Σταμάτησαν τώρα αλλά αισθάνομαι πολύ ευάλωτη, σαν να εχει σπάσει κάτι μέσα μου το οποίο δεν πρόκειται ποτέ ξανά να "κολλήσει".
    Αγχολυτικά παίρνω πια μόνο εάν είμαι χάλια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κι εγω ετσι νιωθω τωρα που σταματησαν οι κρισεις πανικου τελειως κατεστραμμενη και εξαντλημενη....περναει μεν αλλα σε καταστρεφει...εχεις αυτην την αισθηση.....κατι σοβαρο αμα προκυψει μπορει ανα πασα στιγμη να πυροδοτησει και παλι τις κρισεις πανικου και το φοβαμαι πολυ αυτο.....
    αγχολυτικα παιρνω κι εγω τωρα οταν δεν την παλευω αλλιως αλλα μεχρι να το αντιμετωπισω επαιρνα επι 1,5 χρονο ασε ειχα γινει junkie!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ναι εχεις δικιο, και εγώ φοβάμαι μήπως ξαναπάθω τα ίδια. Αλλά δεν μπορούμε να ζήσουμε σε γυάλινο κλουβί. Θα το παλέψουμε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εμεις το παλευουμε αυτο μας παλευει αντε να δουμε στο τελος τι θα γινει!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Θα νικήσουμε εμείς!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ετσι!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Καλησπέρα! Κι εγώ υποφέρω από γενικευμένο άγχος. Ολα μου φταίνε. Βέβαια αντιμετωπίζω σοβαρα προβλήματα στο σπίτι. Είμαι 40 χρόνων και έχω ένα γιο με εγκεφαλική παράλυση 7 χρόνων, χωρίς ελπίδες για βελτίωση της κατάστασης του. Δεν περπατάει, δε μιλάει. Πέθανε ο πατέρας μου πριν 40 μέρες από καρκίνο και όλα αυτά έχουν πυροδοτήσει μια κατάσταση που προυπήρχε. Ο σύζυγος δεν καταλαβαίνει τι περνάω και με ειρωνεύεται επειδή επισκέπτομαι ψυχολόγο. Παίρνω και αντικαταθλιπτικά τα zoloft επειδή παθαίνω και κρίσεις πανικού. Ο ψυχίατρος με καθησυχάζει ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Ο μεγάλος φόβος μου είναι μήπως τρελλαθώ ή μήπως πεθάνω. Είναι στιγμές που νιώθω χαμένη, κάνω περίεργες σκεψεις και νιώθω μακριά από όλους. Νιωθω ότι δεν είμαι ο εαυτός μου, δεν μπορώ να χαλαρώσω. Αποτέλεσμα; Ενοχλήσεις στην καρδιά και στο στομάχι. Φτερουγίσματα σαν να έχω αγωνία για κάτι. Πάνω που ηρεμώ ξαναυποτροπιάζω. Μήπως πρέπει να μάθω να ζω με αυτό; Δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι μεγαλώνω και ότι σκέφτομαι διαφορετικά από ότι πριν ένα ή δύο χρόνια.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και γενική αγχώδη διαταραχή
    By Axileas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-2010, 04:37
  2. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 15:31
  3. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 03:20
  4. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •