Θέλω να βοηθήσω κ δεν ξέρω πως....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    32

    Θέλω να βοηθήσω κ δεν ξέρω πως....

    Καλησπέρα,
    πρόσφατα γνώρισα κάποιον.. Δεν θα σας πω πολλά για να μην γίνω κουραστική.. Ήταν μία γνωριμία που με έκανε να νιώσω πολύ όμορφα.. Φαίνεται ότι είναι ένας γλυκός και συναισθηματικός άνθρωπος αλλά ταυτόχρονα κ απόμακρος.. Αρχικά έδειξε το ενδιαφέρον του προς σε μενα αλλά μετά άρχισε να το παίρνει πίσω. Άρχισα να πιστεύω ότι δεν θέλαμε τα ίδια πράγματα κ καθώς είναι φαντάρος (μας χωρίζουν άπειρα χλμ!!) έβαζα κ σκέψεις ότι απλά ήθελε να περάσει καλά την ώρα του κ όλα τα σχετικά.. Εδώ κ 10 μέρες μιλάμε καθημερινά στο τηλ αλλά πάλι είναι πολύ απόμακρος. Δεν ήθελα να του κάνω κουβέντα για αυτά καθώς ήθελα να κρατήσω την κλασική στάση που κρατάμε όταν γνωρίζουμε κάποιον.
    Σήμερα όμως δεν άντεξα κ του μίλησα. Για να μην σας κουράσω άλλο μου είπε ότι τον τελευταίο 1.5 χρόνο περνάει κάποιο είδος κατάθλιψης. Ότι γενικά δεν τον γεμίζει το να μιλάει για την καθημερινότητα του κ ότι έχει αλλάξει. Μπορώ να πω ότι τον πιστεύω. Όμως εκείνη την στιγμή δεν μπόρεσα να του πω κάτι παραπάνω λόγω αμηχανίας κ απλά του είπα ότι ''οκ εγώ είμαι εδώ να σου λέω για την δική μου καθημερινότητα ''.
    Κ γέλασε..!!! Θέλει να γνωριστούμε καλύτερα έστω κ σαν φίλοι γιατί του βγάζω όμορφα συναισθήματα. Αλλά πάλι απόμακρος είναι..
    Πραγματικά θέλω να τον βοηθήσω.. Αλλά δεν ξέρω πως.. θέλω πραγματικά να τον βοηθήσω κ όχι να τον δυσκολέψω..
    Γιαυτό κ έγραψα εδώ.. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτό... Δεν ξέρω πως να φερθώ ώστε να μην τον πιέσω αλλά ταυτόχρονα να τον βοηθήσω γιατί νιώθω μέσα μου ότι κ αυτός το θέλει από μενα..
    Μέχρι τώρα έχω παρατηρήσει ότι στα μηνύματα που μου στέλνει είναι γλυκός, έχει λόγια γραφή αλλά ποτέ δεν λέει κάτι ξεκάθαρο.. Στα τηλεφωνήματα από την άλλη είναι σαν να είναι άλλος άνθρωπος.. Δεν μιλάει καθόλου.. Αν δεν τον ρωτήσω το τυπικό τι κάνει μπορεί να μην μιλήσουμε καθόλου για 1-2 λεπτά.. Δεν ξέρω πως να τον πλησιάσω.. Τί να κάνω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    να τον πλησιασεις ανθρωπινα

    να του μιλας με αγαπη

    απλα αν δεν δινει και ειναι σε φαση αδοσιας μπορει να σε κουρασει λιγο

    γενικα χωρις κινητρο ειναι δυσκολο καποιος να κινητοποιηθει

    ακομα κι αν καποιος εχει μια δυσθυμια μικρη η μεγαλη

    πρεπει να θελει να κανει το βημα εκεινος να φυγει απο αυτην

    συνηθως ο,τι και να κανει καποιος αλλος δεν γινονται και πολλα

    αλλο αν ελεγε μεινε να το παλεψουμε

    κι αλλο να παρακαλας εσυ να ψαχνεις τροπους

    να ζουζουνιζεις γυρω γυρω μπας και χαμολεγελασει το πικραμενο αχειλι του

    γενικα αυτα

    μιλαω λιγακι αυθορμητα ε?

    πες και συνεχιζουμε....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    32
    Έχεις απόλυτο δίκιο με αυτά που λες.. Και το να μιλάς αυθόρμητα για μενα είναι μεγάλο προτέρημα! κ σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου..
    Ο τρόπος του κ η στάση του ειδικά σήμερα μου έδειξε ότι ''με χρειάζεται''.. Έτσι το ένιωσα εγώ.. Δεν τον ξέρω πολύ καλά αλλά φαίνεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ κ θέλω πραγματικά να είμαι δίπλα του. Ακόμα κ ως φίλη του. Ίσως μιλάει κ ο ενθουσιασμός της γνωριμίας μας αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βγει σε καλό. Τόσο καιρό μιλούσαμε τυπικά κ αδιάφορα αλλά σήμερα που του έκανα την κουβέντα ένιωσα ότι αγχώθηκε πολύ. Δεν ήξερα τίποτα κ του είπα ότι αφού δεν βγάζει πουθενά κ μας χωρίζουν κ τόσα χλμ να το αφήσουμε. Κ εκεί μου ζήτησε να βρεθούμε στην άδεια του. Να μιλήσουμε. Μου είπε για αυτό που περνάει κ ότι θέλει να γίνω ακόμα κ φίλη του.. Ένιωσα ότι με καλούσε.. Αλλά τώρα τι να κάνω??
    Η πρώτη μου σκέψη κ γιαυτό θέλω την συμβουλή σας είναι να καθιερώσω χαρούμενο μήνυμα καλημέρας κάθε μέρα!! (έστω κ χαζά μηνυματάκια που μας κάνουν να σκάμε χαμογελάκι!!)
    Δεν ξέρω πραγματικά.. Δεν θέλω να του δημιουργήσω περισσότερο άγχος κ πίεση.......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Aχχχχχχχχχχχ οι μητερες τερεζεςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ςςςς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    αν περνάει κατάθλιψη όπως σου είπε, (και δεν βρίσκω το λόγο να σου λέει ψέμματα), πρέπει να χειριστείς το όλο θέμα με λεπτότητα και υπομονή.
    από αυτα που λες, φαίνεται πως εκφράζεται πιο άνετα γράφοντας...μη τον πιέσεις, άστον να λειτουργεί όσο πιο χαλαρά γίνεται.
    Απ τη στιγμη που σου έχει δείξει ενδιαφέρον και σένα σου αρέσει, άσε την ιστορία να κυλήσει και φυσικά να βρεθείς μαζί του.
    Η προσωπική επαφή είναι αυτή που μετράει.....για ότι θες, εδώ είμαστε...

  7. #7
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    εσύ άμα δεν βάλεις την πινελια σου, δνε μπορείς...:ρ

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    32
    Μάλλον θα σας χρειαστώ παιδιά!!!! Ελπίζω στην κατανόηση κ στις συμβουλές σας!!!!
    Χωρίς να είναι πιεστικό να του δίνω κάποια ώθηση στην επικοινωνία ή απλά να περιμένω δικές του κινήσεις; Μέχρι τώρα που δεν ήξερα τον άφησα αλλά απλά απομακρύνθηκε κ άλλο..

    Όσο για την ΜΗΤΕΡΑ ΤΕΡΕΖΑ......!!!!!! Ωραία η πινελιά σου!!!!!!!!! Άντε να ανεβαίνουμε λιγάκι όλοι μας!!!!!

  9. #9
    να εισαι εκεί αλλά όχι στο σβέρκο του....να νιώθει την παρουσία σου, αλλά να μη τον πρήζεις αν έχει ανάγκη τις σιωπές του...
    Άστον να βρει μόνος του το δρόμο προς εσένα. Εσύ απλά κράτα κάποιο, μικρό φως ανοιχτό για να μη τον χάνει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ο αντρας που γουσταρει δεν απομακρυνεται! Κυνηγαει! Αμαν πια ακου κει να τους κυνηγαμε και να τους παρακαλαμε κιολας! Σου ζητησε να τον βοηθησεις? Δε νομιζω! Οποτε ασε τις βοηθειες και κοιτα να περνας καλα στη ζωη σου. Αν περνας καλα συνομιλωντας με εναν καταθλιπτικο απομακρο φανταρο, ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    32
    Μόλις έλαβα μήνυμα καληνύχτας!!!! Ανταποδίδω κ είπαμε.... ελπίζουμε κ ανυπομονούμε για το αυριανό πρωινό!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    32
    Αν κ δεν το θεωρώ απαραίτητο το να είναι ο άντρας κυνηγός αυτό το κυνήγι το ένιωσα όταν είδα ότι άλλαξε την συμπεριφορά του όταν τον ρώτησα αν συμβαίνει κάτι... Θέλω να του δώσω λίγο χρόνο γιατί απλά κάθε άνθρωπος αξίζει... Επειδή μου εμπιστεύτηκε αυτό που περνάει δεν θα του βάλω ταμπέλα. Σκοπός μου είναι να τον γνωρίσω καλύτερα σεβόμενη αυτό που περνάει..
    Ας μην είμαστε τόσο αυστηροί με τα κριτήριά μας.. Κάθε άνθρωπος αξίζει την βοήθεια από κάποιον που μπορεί...

  13. #13
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Ο αντρας που γουσταρει δεν απομακρυνεται! Κυνηγαει! Αμαν πια ακου κει να τους κυνηγαμε και να τους παρακαλαμε κιολας! Σου ζητησε να τον βοηθησεις? Δε νομιζω! Οποτε ασε τις βοηθειες και κοιτα να περνας καλα στη ζωη σου. Αν περνας καλα συνομιλωντας με εναν καταθλιπτικο απομακρο φανταρο, ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!
    καρι...μιλάμε για ένα παιδί με κατάθλιψη που περνάει στρατό...έλεος...
    τι θα πρεπε να κάνει δηλαδή πέρα απο αυτά που κάνει? Και μόνο που της εκμυστηρεύτηκε κάτι τόσο προσωπικό του που έχουμε δει, (από μέλη εδώ μέσα με ίδια προβλήματα), πόσο πολύ απέχουν από τέτοιου είδους εξομολογήσεις, εγώ προσωπικά πιστεύω πως του αρέσει και μάλιστα πάρα πολύ..........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Stranger, πώς περνάς στον Στρατό;
    - Δεν μπορώ να έχω παράπονο.
    - Το φαγητό πώς είναι;
    - Δεν μπορώ να έχω παράπονο.
    - Και οι υπηρεσίες; Πηγαίνουν καλά;
    - Δεν μπορώ να έχω παράπονο.
    - Τα στελέχη, οι ανώτεροί σου; Σου φέρονται καλά;
    - Δεν μπορώ να έχω παράπονο.
    - Οι εγκαταστάσεις του στρατοπέδου είναι καλές;
    - Δεν μπορώ να έχω παράπονο.
    - Ε, τότε γιατί θες τόσο πολύ να γυρίσεις σπίτι σου;
    - Γιατί εκεί ΜΠΟΡΩ να έχω παράπονα…

    Και ο νοών νοείτω…
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by lazy View Post
    Μόλις έλαβα μήνυμα καληνύχτας!!!! Ανταποδίδω κ είπαμε.... ελπίζουμε κ ανυπομονούμε για το αυριανό πρωινό!!!!!!!!!!!
    αχ μωλε μωμε το ερωτευμενο , ααααααααχ!!!!!! αντε καληνυχτα και απο μενα Lazy! καλη φωτιση
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να βοηθήσω αλλά......πως;;;
    By kkkk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 22-02-2010, 13:58
  2. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By Kostasd in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 03-10-2008, 17:58
  4. Δεν ξέρω τι θέλω..
    By Σοφουλίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-03-2008, 00:30
  5. Θελω να βοηθησω αλλα πως?
    By gramle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 16-05-2007, 15:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •