Διπολική κι εγώ!-Abilify SOS! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ολα θα πανε καλα κοριτσι μου!
    welcome to the club....and never give up!!!

    an old bipolar.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μακαρι ολα να πανε καλα!!
    Οτι και να συμβαινει, οσο σκ@τ@ και να ειμαστε θα το παλευουμε και δεν θα τα παραταμε....
    εντωμεταξυ σκεφτομαι πολυ συχνα οτι στο τσακ γλιτωσα το μανιακο επεισοδιο...μαλλον με προλαβε το abilify, μαλλον ειχα προλαβει να ενημερωθω για τη διπολικη οποτε περιμενα τι θα μου συμβει και το ειχα υποψιν μου, δεν ξερω ακριβως τι επαιξε, ισως και τα δυο..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    οτι και να επαιξε σημασια εχει πως τωρα εισαι σχετικα καλα και συντομα θα γινεις ακομη καλυτερα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το ελπίζω!!!!! Απ τη μια μ αρεσει η υπομανια απ την αλλη λογω εντασης και που δεν μπορω να ηρεμησω θελω νορμοθυμια...δεν ξερω πια τι θελω ειμαι φουλ σε σκεψεις...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.
    και γω ετσι νιωθω.
    φαση ειναι και θα περασει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν σε χαλάει να μπλέκεις με τις ορολογίες? Κοίτα για μένα όλα αυτά είναι κατηγοριοποιήσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς όχι με αθώα κριτήρια, πίσω από αυτά κρύβεται ο πλήρης έλεγχος των παντων και μπορεί να μην έχεις και τίποτα το σοβαρό αλλά να σου δώσουν φάρμακα ετσι κι αλλιώς. Σημασία έχει πως είσαι στη ζωή σου, αν μπορείς να λειτουργείς με τον υπόλοιπο κόσμο, αν μπορείς να εργάζεσαι, πόσο καλά επιβιώνεις βασικά. Αν τα καταφέρνεις ότι και να είσαι θα σε βλέπουν όλοι με θετικό μάτι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Θα με κάνει κουρέλι, θα με κάνει σκ@τ@, θα με κάνει άνω-κάτω βέβαια πρώτα, αλλά σημασία έχει ότι θα περάσει........τρελή σύγχυση και ένταση απ τη μια, φουλ ενεργητικότητα απ την άλλη...που θα πάει θα ηρεμήσω....
    amelie κι εσυ σε υπομανία είσαι??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν σε χαλάει να μπλέκεις με τις ορολογίες? Κοίτα για μένα όλα αυτά είναι κατηγοριοποιήσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς όχι με αθώα κριτήρια, πίσω από αυτά κρύβεται ο πλήρης έλεγχος των παντων και μπορεί να μην έχεις και τίποτα το σοβαρό αλλά να σου δώσουν φάρμακα ετσι κι αλλιώς. Σημασία έχει πως είσαι στη ζωή σου, αν μπορείς να λειτουργείς με τον υπόλοιπο κόσμο, αν μπορείς να εργάζεσαι, πόσο καλά επιβιώνεις βασικά. Αν τα καταφέρνεις ότι και να είσαι θα σε βλέπουν όλοι με θετικό μάτι.
    Ασε μεχρι να καταλαβω τις ορολογιες, τι σημαινει η καθεμια, να καταλαβω για τα επεισοδια κτλ ιρδωσα!!!! Σημασια δεν εχει η εκαστοτε ορολογια, συμφωνω σ αυτο, αλλα πως οριοθετειται η ζωη σου και κατα ποσο δυσκολευεσαι η οχι στην καθημερινοτητα σου με αυτα που περνας..διπολικη 2 εχω γι αυτο μου δωσαν φαρμακα...μακαρι βεβαια να μην ειχα τιποτα αλλωστε ολοι αυτο θα θελαμε, αλλα απ τη στιγμη που εχεις κατανοησει και εχεις αποδεχτει το προβλημα σου πρεπει να προσπαθησεις κι εσυ οσο μπορεις να εισαι οσο πιο λειτουργικος γινεται και να μην το αφηνεις να σε επηρεαζει σε αλλους τομεις της ζωης σου..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    amelie κι εσυ σε υπομανία είσαι??
    οχι ακριβως κοριτσι μου.
    απλα εχω μια μεγαλη κυκλοθυμια.
    εννοω οτι το πρωι π.χ. μπορει να ειμαι μες την τρελη χαρα,μετα να γινει κατι(ασημαντο για καποιον μη διπολικο) και να πεσω και στη συνεχεια να γινει παλι κατι αλλο και να ξαναανεβω κ.ο.κ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ασε μεχρι να καταλαβω τις ορολογιες, τι σημαινει η καθεμια, να καταλαβω για τα επεισοδια κτλ ιρδωσα!!!! Σημασια δεν εχει η εκαστοτε ορολογια, συμφωνω σ αυτο, αλλα πως οριοθετειται η ζωη σου και κατα ποσο δυσκολευεσαι η οχι στην καθημερινοτητα σου με αυτα που περνας..διπολικη 2 εχω γι αυτο μου δωσαν φαρμακα...μακαρι βεβαια να μην ειχα τιποτα αλλωστε ολοι αυτο θα θελαμε, αλλα απ τη στιγμη που εχεις κατανοησει και εχεις αποδεχτει το προβλημα σου πρεπει να προσπαθησεις κι εσυ οσο μπορεις να εισαι οσο πιο λειτουργικος γινεται και να μην το αφηνεις να σε επηρεαζει σε αλλους τομεις της ζωης σου..
    απ'οσο μπορω να σε ψυχολογησω παντως-χωρις να ειμαι ουτε μαντης ουτε ειδικος -μου αφηνεις μια αισθηση οτι μια χαρα λειτουργικη ζωη θα ζησεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μακάρι να ζήσω όσο πιο ήρεμη και λειτουργική ζωή γίνεται.......προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα και πως κάποια στιγμή όλα θα καλυτερέψουν...είναι το μόνο που μου απομένει....ωρες ωρες μες στην υπερενταση παντως μπορω και σκεφτομαι πιο ψυχραιμα....καλή δυναμη και σε σενα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!
    τελευταια μαζευτηκαμε πολλοι/πολλες με bipolar disorder και δεν σας κρυβω οτι αρχιζω να νιωθω ακομα πιο "οικεια" με αυτο το φορουμ.
    ειμαστε πολλοι τελικα.
    αληθεια ξερει κανεις στατιστικα ποσοι νοσουν απο διπολικη εν ελλαδι?
    Last edited by amelie74; 29-03-2011 at 18:13.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η αλήθεια είναι ότι όντως είμαστε πολλοί!!! Αρχικά πίστευα ότι πολύ λίγα άτομα πάσχουν από διπολική διαταραχή..τελικά δεν είναι και τόσο ασυνήθιστη ασθένεια όπως φανταζόμουν..κι εγώ οσο περναει ο καιρος εξοικειωνομαι περισσοτερο και με τη διπολικη και με το φορουμ!!
    Στατιστικα ποσοι νοσουν δεν γνωριζω ισως στο site του MAZI να γραφει κατι σχετικο..:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    πως εισαι κοριτσι μου?
    εισαι λιγουλακι καλυτερα?
    περασε η υπερενταση?

    διπολικα φιλακια!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γεια σου amelie!! ειμαι καλυτερα, ναι...βεβαια η υπερενταση κ τα νευρα δν υποχωρησαν τελειως, αλλα τουλαχιστον δν ειναι οπως στην αρχη..επισης εχω συνεχως μια αισθηση χαρας, μια αισιοδοξια κ ευθυμια να το πω αλλα οχι σε σημειο να κανω ακραια πραγματα..δλδ νιωθω μεν ετσι, αλλα δεν το εκδηλωνω...παντως παρατηρωντας τον εαυτο μου εχω διαφορα...μαθαινοντας για τη διπολικη με ωφελησε παρα πολυ...ο γιατρος μου λεει οτι η νορμοθυμια αργει να ερθει....θα περιμενω ομως τι να κανω μπορω να κανω κι αλλιως????

    εσυ πως εισαι??

    φιλακια διπολικα κ σε σενα!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18
  2. Απο το flupidol στο abilify
    By malfadors in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2010, 13:08
  3. abilify
    By λίτσα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2010, 18:34
  4. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 19:18
  5. Abilify
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 02:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •