Διπολική κι εγώ!-Abilify SOS!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Διπολική κι εγώ!-Abilify SOS!

    Γεια σας και πάλι και χαίρομαι που σας βρίσκω! Είμαι αρκετά εκνευρισμένη, αγχωμένη και προβληματισμένη ταυτόχρονα και θα εξηγήσω το γιατί. Λοιπόν ενώ είχα πάθει κατάθλιψη και πήγαινα πάρα πολύ καλά μαθαίνω σήμερα έτσι στο άκυρο ότι έχω διπολική διαταραχή τύπου 2 νομίζω..και η αλήθεια είναι ότι έφαγα φρίκη γιατί δεν το περίμενα ήξερα βέβαια τι είναι διπολική διαταραχή αλλά όταν το άκουσα δεν το πίστευα και ακόμη και τώρα δεν το έχω συνειδητοποιήσει και αμφιβάλλω κατά πόσο ισχύει...με την έννοια ότι πήγαινα πολύ καλά είχα διάθεση, έκανα πράγματα, ήμουνα και είμαι καλή στα περισσότερα από ό,τι κάνω και έχω πετύχει πράγματα που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα τα κάνω με λίγα λόγια σε σχέση με όταν είχα πάθει κατάθλιψη έχει αλλάξει η ζωή μου προς το τέλειο και εκεί που όλα έφτιαξαν έρχονται τώρα και μου λένε ότι έχω διπολική και παραείμαι δημιουργική και αισιόδοξη και θέλουν να μου το χαλάσουν όλο αυτό που περνάω?? Ελεος δηλαδή τα νεύρα μου, έχω τσαντιστεί αφάνταστα και δεν έχω καταλάβει ακόμα πώς πρέπει να είμαι για να είμαι στο "φυσιολογικό" και να μην έχω κάτι....Αυτό που μου την σπάει περισσότερο είναι το γεγονός ότι όταν είχα πάθει κατάθλιψη ήμουν σε πολύ μαύρο χάλι είχα έντονες αυτοκτονικές τάσεις κτλ και μου λέγαν τότε ότι δεν είμαι καλά εντάξει οκ το κατάλαβα και τώρα δηλαδή που συνήλθα από κατάθλιψη και είναι όλα υπέροχα και τέλεια γιατί δηλαδή αυτό είναι κακό δεν κατάλαβα?? τι δηλαδή πρέπει να αρχίσω πάλι να τα βλέπω όλα μαύρα και να επανέλθω στην απόλυτη απραξία?? Αντε πια δεν ξέρουνε τι θέλουνε........
    Μου γραψε και abilify και συγχίστηκα και μ αυτό δεν ξέρω αν θα το πάρω τελικά ήδη το έχω πάρει με πολύ στραβό μάτι το όλο θέμα...ρε παιδιά μου είναι δύσκολο αρκετά να το δεχτώ.....εντωμεταξύ όταν είδα την τιμή του έπαθα σοκ μα είναι δυνατόν τι βάζουν μέσα πια και είναι τόόόσο πανάκριβο?? σημαίνει κάτι το ότι είναι ακριβό?? επίσης υπάρχει περίπτωση να πάρω βάρος?? Γιατί συν τοις άλλοις έχω και πρόβλημα νευρικής βουλιμίας...μου είπε ότι δεν προκαλεί γενικά αύξηση βάρους αλλά μέσα το γράφει και έχω ψιλομπερδευτεί...
    Please please όποιος το έχει πάρει σς μου πει γενικά γι αυτό τι παρενέργειες έχει κτλ γενικά οτιδήποτε...έχω αγχωθεί πάρα πολύ....
    Επίσης τι να το κάνω να το πάρω?? Είναι τόσο υποχρεωτικό?? γιατί αμφιβάλλω κατά πόσο ακριβώς έχω διπολική διαταραχή δηλαδή άμα πες δεν το πάρω τι θα γίνει??
    Επίσης (χαζό θα ακουστεί το ξέρω) αλλά πώς διαβάζεται????
    Please ας μου απαντήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πολύ έχω αγχωθεί πάρα πάρα πολύ..........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ρωτα καποιον που εμπιστευεσαι πραγματικα

    ρωτα τον γιατρο

    συζητα με καποιον ανοιχτα και ηρεμα χωρις να τον κρινεις

    για να μαθεις τι ακριβως κανει καποιον να πιστευει πως χρειαζεσαι θεραπεια

    γιατι συνηθως στην μανια αισθανεσαι οντως υπεροχα και δεν εχεις επιγνωση οτι κανεις πραγματα που οντως κανουν τους αλλους να ανησυχουν παρα πολυ

    π.χ. υπερβολικη ταχυτητα με το αυτοκινητο , ξοδεμα αλογιστο κτλ

    μπορεις να το κανεις;

    σου ευχομαι ολα να πανε καλα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαβαζεται αμπιλιφαϊ

    Ειναι αντιψυχωτικο νεας γενιας και ενα απο τα προτερηματα του ειναι οτι δεν προξενει γενικα αυξηση βαρους.

    Παρενεργειες δεν εχει πολλες σε μενα , ενταξει δεν ειναι και φρουτο αλλα γενικα καποια κοπωση , ισως λιγο ακαθισια κλπ. Οχι πολλα πραγματα.

    Το πιο περιεργο ειναι οταν το πρωτοπαιρνεις οτι εχεις ενα περιεργο "ρεψιμο" σε πολλες περιπτωσεις στις αρχες...και μπηκα στο ινερενετ και βρηκα οτι αυτο ειναι παρενεργεια λολ!!!!!!!!

    Τεσπα ο καθε οργανισμος το χειριζεται διαφορετικα.

    Ακριβο ναι αλλα πρεπει να στο καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο εξ' ολοκληρου νομιζω + οτι ολα τα αντιψυχωτικα γενικα ειναι "τσουχτερα".

    Αυτα προς το παρον
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχ σας ευχαριστώ πολύ!!!
    Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και το ψάχνω καλύτερα τώρα και προσπαθώ να συνηδητοποιήσω πράγματα που ίσως δεν έδωσα σημασία....κοιτα αυτο με το ξοδεμα το εχω ανεκαθεν οποτε δεν πιστευω οτι προεκυψε τωρα.....δηλαδή ότι κάνω πολλά πράγματα και τα βλέπω όλα υπέροχα παίζει να ναι ένδειξη για κάτι ε??? αλλά εγώ δεν το βρίσκω κακό και τόσο δεν πιστεύω ότι παραείμαι κάπως και παραέχω διάθεση....δεν ξέρω πραγματικά εχω μπερδευτεί.......
    δηλαδη οταν καποιος ειναι σε μανια η υπομανια δεν το καταλαβαινει και το βρισκει φυσιολογικο και ωραιο ολο αυτο???
    σε εσας ετσι ητανε????
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Lacrymosa επειδή πράγματι είναι λίγο δύσκολο από μόνος του κάποιος να καταλάβει την οποιαδήποτε ασθένεια, ο γιατρός δεν σου εξήγησε, δεν σου είπε για τα συμπτώματα, για το τι συμβαίνει συνήθως;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lacrymosa, λες παραπάνω πως τα βρίσκεις όλα υπέροχα κ τέλεια!
    αυτό από μόνο κάτι σημαίνει.
    το βρίσκεις φυσιολογικό?
    εκτός αν είσαι ερωτευμένη...

    πολύ συχνά ο γιατρός δν κάνει σωστή εκτίμηση κ κάνει διάγνωση για κατάθλιψη αντί για διπολική.
    συνέβη κ σε μένα αυτό.
    τα αντικαταθλιπτικά που θα δώσουν για την κατάθλιψη ωστόσο, πυροδοτούν τη διπολική.

    θα σε παραπέμψω σε ένα σύλλογο που έχει να κάνει με διπολική

    http://mazi.org.gr/
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    arktos το ειδα το link....
    πολυ χρησιμο και βοηθητικο για ατομα που πασχουν απο διπολικη διαταραχη η καταθλιψη...
    καταλαβα καποια πραγματα...
    τωρα αρχιζω και συνειδητοποιω τι πραγματικα μου συμβαινει...
    αρχικα δεν μπορουσα να το καταλαβω ουτε ηθελα να το δεχτω.....
    οπως ειπα ναι τα βρισκω ολα τελεια και υπεροχα!!!!! και γιατι αλλωστε να μην ειναι???? ειναι κακο να ειναι καποιος ετσι?????
    αρχικα μου αρεσε οπως και συνεχιζει να μ αρεσει αυτη η κατασταση και γιατι να την αλλαξω????
    γιατι να χασω ολη αυτη την δημιουργικοτητα, την διαθεση, την αισιοδοξια?????
    αλλα εκ των υστερων καταλαβα πως δεν ειναι καλο ουτε φυσιολογικο να εισαι πολυ πανω μεσα απο αυτα που διαβασα μπορει να κανεις επικινδυνα πραγματα και αυτοκαταστροφικα........
    οταν εχεις τερμα το γκαζι κινδυνευεις να χτυπησεις ασχημα.......
    το γεγονος οτι ας πουμε κοιμαμαι 2-3 ωρες και δεν νιωθω κουρασμενη η οτι ολη μερα μπορει επι 12 ωρες να ειμαι εκτος σπιτιου να ψωνιζω να γυριζω και να κανω τα παντα και να περναω τελεια σημαινει κατι ε???
    ωχ ωχ εχω αγχωθει..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Παρόλο που καταλαβαίνω ότι σοκαρίστηκες μόλις σε ενημέρωσε ο γιατρός σου, γιατί όντως η διπολική δεν είναι κ ότι πιο απλό, πρέπει να ξέρεις ότι κάθε αρρώστια έχει διαβαθμίσεις.

    Δηλαδή πυρετός κ το 37,2, πυρετός κ το 41..
    Δεν σου δημιουργούν όμως την ίδια κατάπτωση.

    Δηλαδή μπορεί κάποιος να΄έχει μία ελαφριά διπολική, κ να ζήσει μία αρκετά νορμάλ ζωή κ κάποιος άλλος να την περάσει δυστυχώς πολύ άσχημα κ να βασανιστεί.

    Εσύ πως νιώθεις?
    ζεις μία ψιλονορμάλ ζωή ή δυσκολεύεσαι σε αρκετούς τομείς?

    όσον αφορά το abilify, αυτό παίρνει κ ο φίλος μου, κ θεωρείται από τα πιο ελαφριά, αν όχι το πιο ελαφρύ αντιψυχωτικό.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει βοηθήσει πάρα πολυ κ μέχρι τώρα δεν έχουμε δει καμία παρενένργεια.
    Δεν προκαλεί αύξηση βάρους, σου δίνει ενέργεια κ δεν σε κοιμίζει όπως άλλα, κρατάει την σκέψη σε εκγρήγορση κτλ.
    Στο μόνο που δυσκολεύτηκε ήταν ο ύπνος, όπου για κάνένα μήνα, κοιμόταν 5 ώρες μαξ..
    σιγά σιγά όμως συνήθησε ο οργανισμός κ τώρα κοιμάται κανονικά 7-8 ώρες την μέρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κοιτα εγω γενικα μια ψιλονορμαλ ζωη πιστευω πως την εχω περα απ αυτα που περναω δεν δυσκολευομαι σημαντικα σε αρκετους τομεις τουλαχιστον σε σχεση με παλιοτερα τα παλευω τα πραγματα...γενικα ειμαι ατομο των ακρων και ευκολα φτανω στα ακρα αμα πχ συμβει κατι τωρα στο παρον διαστημα αυτο που νιωθω ειναι πολυ ενεργητικοτητα, πολλα νευρα εχω γενικως, πολλα σκαμπανεβασματα, γενικως ζω σε τεραστια υπερενταση ειμαι συνεχως στην τσιτα.....αλλα κι απ την αλλη δεν νιωθω κουρασμενη ετσι καθως μπορεω να κανω πολλα πραγματα και να τα κανω καλα οποτε αρχικα δεν το ειχα καταλαβει γιατι μου φαινοταν ξες πολυ υπεροχο ολο αυτο, ενας ανεξηγητος ενθουσιασμος για τα παντα, θαρρεις και ζω την απολυτη ευτυχια καπως ετσι........πολυ ενταση με λιγα λογια..
    αυτο με τον υπνο δεν το καταλαβα δλδ το abilify προκαλει αυπνια???? ηδη με το ζορι κοιμαμαι 3-4 ωρες!!!!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Προκαλει σε καποιους, οχι σε ολους.. Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ αντιδραει διαφορετικα. Εσυ οποια παρενεργεια διακρινεις να την αναφερεις, αλλα γενικα το abilify, θεωρειτε να εχει πολυ λιγες παρενεργειες σε σχεση με αλλα.

    Το ξεκινησες; Πως νιωθεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Nαι το παιρνω 3 μερες τωρα....απο παρενεργειες αυτα που νιωθω ειναι εντονη κουραση, ατονια, βαριεστημαρα σαν μαστουρωμενη ενα πραγμα χεχεχ...αλλα νταξει το παλευω πιστευω με τον καιρο θα υποχωρησουν αυτα και θα ειμαι καλυτερα...αντε να δουμε...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Lacrymosa,
    και μενα μου φαινονταν τελειως φυσιολογικα και ευχαριστα αυτα που ενιωθα και εκανα λιγο πριν ερθει η μανια.

    π.χ. το οτι εμπενα σε ενα βιβλιοπωλειο και χαλαγα 30.000 δρχ (τοτε δεν υπηρχε το ευρω)
    το οτι εμπενα στο mirc και εκλεινα "ραντεβου" με τον καθε ασχετο...
    το οτι κοιμομουν ελαχιστες ωρες ή και καθολου.
    μεχρι που εγινε το "μπαμ" και ανοιξα μανια.

    θεωρω πως εσυ εισαι πολυ τυχαιρη που φρεναρισες το γκαζι εγκαιρως.
    βλεπω οτι εχεις αρχισει να αποκτας πληρη επιγνωση του προβληματος σου και αυτο ειναι πολυ καλο.
    να μην αισθανεσαι ενοχικα για το οτι παιρνεις το φαρμακο γιατι οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω ειναι νεας γενιας χωρις πολλες παρενεργειες.
    να ξερεις επισης οτι μετα απο καποιο διαστημα υποχωρουν οι οποιες παρενεργειες σε σημαντικο βαθμο.
    σου ευχομαι ολοψυχα να ηρεμησεις και να συνεχισεις να απολαμβανεις τη ζωη,οπως δικαιουται καθε ανθρωπος-διπολικος ή μη-

    υ.γ. μου αρεσει επισης πολυ που εχεις positive thinking

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    amelie μου σε ευχαριστώ πολύ!!!
    H αλήθεια είναι πως έχω ηρεμήσει και έχω αρχίσει και καταλαβαίνω περισσότερα πράγματα για τη διπολική....δύσκολη ασθένεια και ύπουλη, καθώς δεν αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει πρόβλημα κυρίως σε μανία/υπομανία όπου όλα φαίνονται φυσιολογικά και τέλεια.....έχω λάβει στήριξη αρκετή απ το αγόρι μου πάνω στο θέμα αυτό...ήταν από τα λίγα άτομα που κατάλαβαν ότι άρχισα να πατάω γκάζι και μου το λεγε και δεν το παραδεχόμουν.....προς το παρόν είμαι σε υπομανία είναι το πρώτο μου επεισόδιο αυτό....δεν αισθάνομαι ενοχικά ούτε άσχημα για τίποτα...θέλω να το ζήσω όλο αυτό.....μόνο φοβάμαι λιγάκι την απότομη προσγείωση...:P ευτυχώς ναι γλίτωσα μανία....δε θα ήταν για μένα ό,τι καλύτερο.........
    προσπαθώ να έχω positive thinking όσο περισσότερο μπορώ....πιστεύω όλα θα πάνε προς το καλύτερο....ζω μ αυτή την ελπίδα.....
    Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    να εισαι καλα Lacrymosa μου,
    και γω μην νομιζεις σε μινι-υπομανιακο βρισκομαι αυτη τη στιγμη.
    ξερεις τι?
    υπαρχουν φορες που και γω την απολαμβανω την υπομανια,αλλες φορες την επιζητω και αλλες που την καταριεμαι.
    με καταλαβαινεις πιστευω.
    οσο για την προσγειωση μην την φοβασαι.
    και να πεσουμε τι εγινε?
    ΘΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΟΥΜΕ!

    το αμπέλι τούτο της Γης είναι δικό μας, σάρκα μας κι αίμα μας. Το σκάβουμε, το κλαδεύουμε, το τρυγούμε, πατούμε τα σταφύλια του, πίνουμε το κρασί, τραγουδούμε και κλαίμε, οράματα κι Ιδέες ανηφορίζουν στην κεφαλή μας.

    Σε ποια εποχή του αμπελιού σου έλαχε ο κλήρος να δουλεύεις; Στα σκάμματα; Στον τρύγο; Στα ξεφαντώματα; Όλα είναι ένα.

    ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ!!!!ΘΕΟΣ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σε καταλαβαίνω....αυτό άλλωστε έχει η διπολική, πέφτεις, σηκώνεσαι..
    Ως new bipolar ναι την απολαμβάνω την υπομανία...ίσως ακόμα να μην είμαι σε θέση να καταλαβαίνω και πολλά και να αναγνωρίζω τι είναι φυσιολογικό και τι όχι αλλά προς το παρόν δεν θέλω να αφήσω αυτήν την ένταση να φύγει....πού θα πάει με τον καιρό θα στρώσω χεχεχ...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 01:18
  2. Απο το flupidol στο abilify
    By malfadors in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2010, 14:08
  3. abilify
    By λίτσα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2010, 19:34
  4. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 20:18
  5. Abilify
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 03:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •